Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Tara procurorilor ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#73
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAdm, on 13 iunie 2017 - 08:24, said:

Daca intrii intr-un pom

Sau daca intri intr-un pom.

#74
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postsylvius, on 13 iunie 2017 - 08:05, said:

Nu.
Tara securistilor.

Intotdeauna a fost, mereu va fi.

De aceea sunt abuzuri, de aceea nu avem justitie, de aceea exista coruptie, DNA selectiv sau abuziv, presa si mass media de rahat, de aceea avem santaj, dosare aiurea, "acoperiti", afaceri dubioase "Tigareta" sau "H.-Pharma" - gen,  sau altele ...

Din cauza de securism ...

ce inseamna securisti? :huh:

#75
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

View PostFreddy12, on 13 iunie 2017 - 11:04, said:

Expertiva ar trebui facuta la cererea ministerului apararii, a UM de care apartine aparatul de zbor.  Apoi, in functie de concluzii se va face sau nu sesizare la parchetul militar. Asa cred ca ar trebui intr-o tara normala.

Si daca respectivul (aici ministerului apararii, a UM de care apartine aparatul de zbor) nu are nici un inrteres sa se afle cauzele producerii evenimentului nefericit deoarece poate fi culpa lui, atunci ce se intampla.

#76
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostPollux, on 13 iunie 2017 - 12:19, said:


ce inseamna securisti? Posted Image

Cred ca stii prea bine ... Posted Image

Oameni ai serviciilor dintotdeauna.
Acoperiti sau ... descoperiti !

#77
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,671
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmotanul13, on 13 iunie 2017 - 08:22, said:

Presupunem ca ar fi asa . Zic presupunem , ca nu stim .

Nu ar fi normal ca intai sa se faca o expertiza tehnica , in ambele cazuri , si daca , DAR NUMAI DACA , se constata incalcari ale legii sa se sesizeze parchetul ?

Păi așa se și face. Numai că ancheta e coordonată de un procuror care decide dacă se începe urmărirea penală sau nu.

#78
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postdarcip, on 13 iunie 2017 - 12:38, said:



Si daca respectivul (aici ministerului apararii, a UM de care apartine aparatul de zbor) nu are nici un inrteres sa se afle cauzele producerii evenimentului nefericit deoarece poate fi culpa lui, atunci ce se intampla.
Expertiza o face un expert independent.

#79
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017

View PostPlatonX, on 13 iunie 2017 - 12:15, said:

Copiaza ceva ce nu ii apartine. Nu sunt jurist. Tu cum crezi ca se numeste cand folosesti ceva ce nu iti apartine fara acordul proprietarului ?
în momentul în care faci o pozã, copiezi. Și proprietarului nu-i dispare casa care apare în cadrul tãu. Nici nu se degradeazã, nici din valoare nu i se pierde. Nu trebuie sã fii jurist, inteligența și bunul simț sunt suficiente pentru a trata acest subiect.

#80
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postsylvius, on 13 iunie 2017 - 12:50, said:


Cred ca stii prea bine ... Posted Image

Oameni ai serviciilor dintotdeauna.

pai si care e problema?

#81
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Posttzopinel, on 13 iunie 2017 - 13:20, said:

Nu trebuie să fii jurist, inteligența și bunul simț sunt suficiente pentru a trata acest subiect.
Deci, exista drept intelectual si drept de cesiune, nu ai dreptul sa folosesti creatia mea fara acordul meu.

#82
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Ei, vezi, ne apropriem de adevăr.

Cert este că un sistem de justiție eficient, corect și apreciat are nevoie de un sistem legislativ just și proporționat.

#83
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Posttzopinel, on 13 iunie 2017 - 13:35, said:

Ei, vezi, ne apropriem de adevăr.
Cert este că un sistem de justiție eficient, corect și apreciat are nevoie de un sistem legislativ just și proporționat.
Un program de calculator este proprietatea intelectuala a celui care l-a facut. Nu ai nici un drept sa il folosesti fara acordul celui care l-a facut.
Pirateria asta inseamna: tu folosesti un soft fara acordul celui care l-a facut.

#84
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

View Postmotanul13, on 13 iunie 2017 - 09:10, said:

Tocmai , ca mie mi se pare exagerata aceasta procedura .
Adica, daca se constata la expertiza , in cazul MIG-ului , ca o pasare a intrat in motor si asta a provocat oprirea lui ( cum se si speculeaza deja ) , inseamna ca toata activitatea procurorilor a fost degeaba ?
Nu, n-a fost degeaba, s-a finalizat cu constatarea că accidentul a fost din cauze naturale. Asta dacă nu se descoperă că cineva trebuia să dea păsările la o parte și nu și-a făcut treaba.
În altă parte vorbești de vină. Vinovăția e o noțiune juridică și se stabilește la tribunal. Nici procurorul, nici (cu atît mai puțin) un expert, nu stabilește vinovăția.
Procurorul e dirijorul, el pune la un loc toate elementele.
În plus, e și un garant al desfășurării corecte a cercetării. Dacă MApN (exemplul tău) vrea să mușamalizeze treaba?

#85
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postabancor, on 13 iunie 2017 - 14:22, said:

Nu, n-a fost degeaba, s-a finalizat cu constatarea că accidentul a fost din cauze naturale. Asta dacă nu se descoperă că cineva trebuia să dea păsările la o parte și nu și-a făcut treaba.
În altă parte vorbești de vină. Vinovăția e o noțiune juridică și se stabilește la tribunal. Nici procurorul, nici (cu atît mai puțin) un expert, nu stabilește vinovăția.
Procurorul e dirijorul, el pune la un loc toate elementele.
În plus, e și un garant al desfășurării corecte a cercetării. Dacă MApN (exemplul tău) vrea să mușamalizeze treaba?
E garantul lulii .
Procurorul habar nu are care e mansa si care e profundorul unui avion .
Ce poate el garanta , daca habar nu are despre ce e vorba ?

Daca MApN-ul vrea sa musamalizeze treaba , oricum o musamalizeaza .
Dar in aviatie in general nu e cazul .

#86
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View PostAdm, on 13 iunie 2017 - 08:03, said:

Problema cred ca sta in legislatie.
Orice rahat intra sub incidenta legii penale. Oricum, nu prea mai sunt alte institutii de ancheta. Procurorii pot cere expertize.
Si procurorii "cerceteaza", fac un frumos dosar de hartii si dau NUP.

Prinde orbul, scoate-i ochii.

Păi e rahat să pice un avion militar?

E rahat să o ia un deal la vale ca urmare a defrișărilor?

View Postmotanul13, on 13 iunie 2017 - 08:47, said:

Cauza o pot identifica DOAR expertii .
Si daca ei considera ca exista persoane / institutii responsabile , atunci sa sesizeze parchetul .
Mie asta mi se pare ordinea normala .

Procurorul este obligat să dispună efectuarea unei expertize în cauze de genul. Deci DA, experții se pronunță. Dar experții trebuie puși la treabă. Ce nu înțelegi tu e că nu are cine să îi pună la treabă, dacă nu este un procuror care să desfășoare ancheta.

Un set minim de cunoștințe juridice (cred că dacă te pui să citești îți ajung câteva ore) te-ar scuti de ridicolul pe care-l afișezi pe aici.

View Postmotanul13, on 13 iunie 2017 - 09:44, said:

E simplu , am scris mai sus .
Expertiza tehnica poate fi ceruta de parte vatamata in orice fel .
Cum de altfel se si intampla in cazul MIG-ului , MApN-ul a cerut deja o expertiza tehnica .
De ce trebuie sa deschida procurorul un dosar penal inainte de finalizarea expertizei ?
Ca sa isi faca de lucru ?

Partea vătămată e uneori statul. Procurorul este și reprezentantul statului (aici intervine partea de sesizare din oficiu). Și uite cum ne-am întors în cerc :)

View Postmotanul13, on 13 iunie 2017 - 10:39, said:

Nu trebuie nici o responsabilitate , a nici unui organ .
Trebuie ca oricine este vatamat , fie ca este persoana juridica , fie ca e persoana fizica , in baza expertizei sa POATA solicita deschiderea unei anchete penale .
Dar numai in cazul in care un expert considera ca exista o vinovatie .
Nu asa , ca vrea lula unui procuror sa deschida un dosar ca s-a oprit un motor ...


Lula unui procuror nu "vrea să deschidă dosar". Este obligat prin lege. Tocmai pentru a nu exista discuțiile astea tâmpite pe care le ridici tu, se naște o obligație în sarcina cuiva. Ce propui tu ar fi raiul mușamalizărilor. Ba mai mult, ce propui tu ar transforma cu adevărat procurorii într-un organ cu o putere nemărginită care pot acționa discreționar. Acum nu pot acționa discreționar.

View Postmotanul13, on 13 iunie 2017 - 11:35, said:

Am una , dar din pacate utopica .
Sa schimbam poporul , in intregul lui .

Am eu alta, neutopociă: să respectăm legea și să milităm mereu pentru respectarea ei și schimbarea ei când este proastă. Dar ca să stabilim că o lege este proastă trebuie să fim capabili să îi înțelegem efectele. Iar până când acest lucru se întâmplă, să acceptăm că legea este bună. E greșită atitudinea în care prezumăm că legea este proastă. Prezumția ar trebui să fie inversă și numai o documentare rezonabilă să conducă la concluzia că o lege este proastă. Că prea ne alegem în țara asta legile pe care să le respectăm.

Dacă am respecta toți aceleași reguli, lucrurile ar fi mult mai simple. Iar prima regulă pe care să o respectăm ar trebui să fie exact cea de mai sus.

#87
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcristi7, on 13 iunie 2017 - 14:34, said:

Procurorul este obligat să dispună efectuarea unei expertize în cauze de genul. Deci DA, experții se pronunță. Dar experții trebuie puși la treabă. Ce nu înțelegi tu e că nu are cine să îi pună la treabă, dacă nu este un procuror care să desfășoare ancheta.

Un set minim de cunoștințe juridice (cred că dacă te pui să citești îți ajung câteva ore) te-ar scuti de ridicolul pe care-l afișezi pe aici.

Eu cred ca tie iti trebuie un minim de cunostiinte de logica .
Te-ar scuti de debitat aberatii .

Sau poate nu stii sa citesti , pentru ca eu am explicat mai sus despre ce este vorba .
Normalul ar fi sa ii puna la treaba persoanele fizice / juridice vatamate .
Care in baza expertizei , sa sesizeze procurorul .
Sau tu , ipotetic vorbind , daca ti-ar fi daramata casa / prabusit avionul , nu i-ai pune la treaba ?
Ai astepta sa se sesizeze din oficiu procurorul ?
Dar daca evenimentul respectiv nu apare in presa , cum se mai autosesizeaza procurorul ?

Eu inteleg ca trebuie sa isi justifice salariile imense pentru frecat menta , dar sa o faca macar cu cap .

#88
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Posttzopinel, on 13 iunie 2017 - 11:56, said:

Măi, cum să fie hoț unul care copiază? Dacă unul copiază la examene, e hoț? Un pic de atenție la încadrări!

Prin efectul legii 8/1996 care spune că o astfel de situație este infracțiune. Bine, legea nu operează cu termenul hoț, acesta fiind un termen popular. Dar legea respectivă zice că nu ai voie să folosești, printre altele, software pentru care nu deții licență. Adică, cu alte cuvinte, dacă cel care l-a creat îti cere bani pentru el, e infracțiune să cauți portițe prin care tu să îl folosești fără bani.

Dacă ai crea conținut (soft, filme, etc.) și ai vrea să îl vinzi pe bani, iar cineva ți l-ar folosi fără să te plătească, poate ai înțelege mai bine sentimentul.

View Postmotanul13, on 13 iunie 2017 - 14:44, said:

Eu inteleg ca trebuie sa isi justifice salariile imense pentru frecat menta , dar sa o faca macar cu cap .

Eu cred că tu trebuie să justifici acuzele la adresa procurorilor și de aici vii cu absurditatea de mai sus. Ți-am spus: un minim set de cunoștințe juridice (inclusiv volumul de muncă ar procurorilor) te-ar scuti de ridicol. Dar...ce să vezi, tu ești insistent.

Logica ta e rezonabilă doar câtă vreme ești în afara cunoștințelor juridice minime. Ce e trist e că ți s-a mai explicat unde greșești, dar tot insiști. Probabil că și tu ai miza ta, însă :)

View Postmotanul13, on 13 iunie 2017 - 14:44, said:

Dar daca evenimentul respectiv nu apare in presa , cum se mai autosesizeaza procurorul ?

Că tot veni vorba de logică, debordezi de ea mai sus. Întrebarea ar fi: Dacă nu apărea în presă, cum aflai tu că s-a autosesizat procurorul? :))))

Pentru că tu ești cel care află lucrurile din presă.

În realitate, pilotul ăla a ajuns la spital fără să își miște picioarele. Dacă nu există un protocol militar (ceea ce e absurd să nu existe) pentru asta, atunci măcar l-am putea considera un accident de muncă, de pe urma căruia a rezultat o infirmitate (cel puțin temporară).

Ia gândește-te, că tot clamezi logica, cam cât de obligat or fi cei de la spital să anunțe parchetele/poliția/etc. în astfel de cazuri? Să nu mai zic și de faptul că tocmai a picat un avion militar. Cât de multe avem încât să pice avioane și să nu fie necesar să le ancheteze un procuror?

Bine, dacă tu încă crezi că autosesizarea constă în faptul că vede procurorul la TV că a picat un avion pe cer... nu știu de ce îmi bat capul cu tine...

View Postdarcip, on 13 iunie 2017 - 12:38, said:


Si daca respectivul (aici ministerului apararii, a UM de care apartine aparatul de zbor) nu are nici un inrteres sa se afle cauzele producerii evenimentului nefericit deoarece poate fi culpa lui, atunci ce se intampla.

Ceri prea multă logică :)

#89
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcristi7, on 13 iunie 2017 - 14:48, said:

Logica ta e rezonabilă doar câtă vreme ești în afara cunoștințelor juridice minime. Ce e trist e că ți s-a mai explicat unde greșești, dar tot insiști. Probabil că și tu ai miza ta, însă Posted Image
Logica este doar una . Ca si adevarul .
Ca onor juristii ca matale vor sa o interpreteze , e altceva .

Si mai lasa-ma cu insinuarile de gradinita , prind doar la tineri frumosi si liberi .

#90
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View PostFreddy12, on 13 iunie 2017 - 13:16, said:

Expertiza o face un expert independent.

De acord, dar expertul ăsta independent trebuie pus la lucru. Treaba lui e doar să se pronunțe ca urmare a sesizării pe niște condiții tehnice. Dacă i-am da lui puterea de a se sesiza din oficiu, nu văd care ar fi diferență dintre asta și a-i da procurorului puterea să facă el expertiza singur. Adică concentrăm mai multă putere în brațele unei singure persoane cu raționamentul că avem procurori prea puternici din punctul de vedere al prerogativelor...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate