Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Tara procurorilor ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#1
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Veneam spre birou dimineata si aud la radio , la interval de un minut :

- Procurorii au deschis dosar penal in cazul alunecarii de teren din comuna ...
- Procurorii au deschis dosar penal in cazul prabusirii MIG-ului ...

Oare tara asta s-a tembelizat de tot ?
Care este logica deschiderii unui dosar penal in cazul unei alunecari de teren ?
Dar in cazul opririi - defectiunii tehnice - unui motor de avion de vanatoare ?

Sau procurorii au devenit panaceul  tuturor evenimentelor naturale sau tehnice ?

Edited by argonaut, 13 June 2017 - 08:09.
scos pleonasm :)


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
1) Cineva a ras padurea de acolo.
2) CIneva nu a inspectat cum trebuie aeronava sau a data autorizatii aiurea.

Dupa finalizarea cercetarilor ramane de vazut daca a fost sau nu cineva vinovat.

Edited by gumball3000, 13 June 2017 - 08:02.


#3
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
cineva care miauna nu are o minima cultura juridica.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Problema cred ca sta in legislatie.
Orice rahat intra sub incidenta legii penale. Oricum, nu prea mai sunt alte institutii de ancheta. Procurorii pot cere expertize.
Si procurorii "cerceteaza", fac un frumos dosar de hartii si dau NUP.

Prinde orbul, scoate-i ochii.

#5
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Nu.
Tara securistilor.

Intotdeauna a fost, mereu va fi.

De aceea sunt abuzuri, de aceea nu avem justitie, de aceea exista coruptie, DNA selectiv sau abuziv, presa si mass media de rahat, de aceea avem santaj, dosare aiurea, "acoperiti", afaceri dubioase "Tigareta" sau "H.-Pharma" - gen,  sau altele ...

Din cauza de securism ...

Edited by sylvius, 13 June 2017 - 08:08.


#6
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Procurorii sunt singurii care mai franeaza transformarea tarii intr-un mare Teleorman.

#7
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postsylvius, on 13 iunie 2017 - 08:05, said:

Nu. Tara securistilor. Intotdeauna a fost, mereu va fi.
De aceea sunt abuzuri, de aceea nu avem justitie, de aceea exista coruptie, DNA selectiv sau abuziv, presa si mass media de rahat, de aceea avem santaj, dosare aiurea, "acoperiti", afaceri dubioase "Tigareta" sau "H.-Pharma" - gen,  sau altele ...
Din cauza de securism ...
Cei care sunt prinsi intre rotile dintate ale justitei incep cu "acoperiti", "abuzuri", etc, etc, etc.
Cine a calcat legea trebuie sa sufere consecintele. Chiar daca ar fi sa contruim o mie de puscarii.

#8
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,664
  • Înscris: 13.10.2003
Am 45 de ani si nu am cunoscut pana acum nici un procuror. Nu am prieteni, cunostinte, vecini, etc procurori, evident nici in alte ipostaze mai neplacute (oficiale) nu a fost cazul.
E rusinos ptr. mine ca in ,,tara procurorilor'' eu sa nu cunosc nici unul pana la varsta asta? Posted Image
Traiesc intr-o ,,lume paralela''? Posted Image

#9
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postgumball3000, on 13 iunie 2017 - 08:02, said:

1) Cineva a ras padurea de acolo.
2) CIneva nu a inspectat cum trebuie aeronava sau a data autorizatii aiurea.

Dupa finalizarea cercetarilor ramane de vazut daca a fost sau nu cineva vinovat.
Presupunem ca ar fi asa . Zic presupunem , ca nu stim .

Nu ar fi normal ca intai sa se faca o expertiza tehnica , in ambele cazuri , si daca , DAR NUMAI DACA , se constata incalcari ale legii sa se sesizeze parchetul ?

#10
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View PostAdm, on 13 iunie 2017 - 08:03, said:

Problema cred ca sta in legislatie.
Orice rahat intra sub incidenta legii penale. Oricum, nu prea mai sunt alte institutii de ancheta. Procurorii pot cere expertize.
Si procurorii "cerceteaza", fac un frumos dosar de hartii si dau NUP.

Prinde orbul, scoate-i ochii.
In cazul avionului este vorba si de o vatamare.

View Postradumiki, on 13 iunie 2017 - 08:22, said:

Am 45 de ani si nu am cunoscut pana acum nici un procuror. Nu am prieteni, cunostinte, vecini, etc procurori, evident nici in alte ipostaze mai neplacute (oficiale) nu a fost cazul.
E rusinos ptr. mine ca in ,,tara procurorilor'' eu sa nu cunosc nici unul pana la varsta asta? Posted Image
Traiesc intr-o ,,lume paralela''? Posted Image
Ai avut bafta.

#11
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postradumiki, on 13 iunie 2017 - 08:22, said:

Am 45 de ani si nu am cunoscut pana acum nici un procuror. Nu am prieteni, cunostinte, vecini, etc procurori, evident nici in alte ipostaze mai neplacute (oficiale) nu a fost cazul.
E rusinos ptr. mine ca in ,,tara procurorilor'' eu sa nu cunosc nici unul pana la varsta asta? Posted Image
Traiesc intr-o ,,lume paralela''? Posted Image
Stii care-i culmea ?
Nici eu nu cunosc personal nici unul .Posted Image

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Da, a unei pasari aspirate in motorul super-avionului din anii 60!
Daca intrii intr-un pom cu masina proprie, iar tu esti singura parte vatamata, procuratura "te cerceteaza" pt accident cu victime! :D

#13
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,664
  • Înscris: 13.10.2003
Cred ca mai degraba e atunci vina legislatiei nu a procurorilor. Ei trebuie sa faca cum scrie la lege, daca legea spune ca trebuie sa deschida dosar, sa cerceteze... asta e. Daca nu o fac ajung ei sa fie cercetati ptr. neindeplinirea sarcinilor de serviciu sau stiu eu ce alte bazaconii.

Edited by radumiki, 13 June 2017 - 08:27.


#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postmotanul13, on 13 iunie 2017 - 08:22, said:

Presupunem ca ar fi asa . Zic presupunem , ca nu stim .

Nu ar fi normal ca intai sa se faca o expertiza tehnica , in ambele cazuri , si daca , DAR NUMAI DACA , se constata incalcari ale legii sa se sesizeze parchetul ?
Pai cine si de ce sa faca expertiza aceea tehnica? Se face doar la cererea procurorilor.
Tocmai, ca presupunem si apoi trebuie sa si vedem daca a fost pur si simplu de o eroare de pilotaj (in cazul aborului) sau vreo intentie criminala sau o neglijenta in serviciu sau ce o mai putea intra sub incidenta legii penale.
La fel si cu terenul, trebuie vazut cine a dispus, cu ce drept, defrisarea padurilor de s-au produs acele alunecari de teren, iar mia apoi tras la raspundere.

Edited by gumball3000, 13 June 2017 - 08:34.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmotanul13, on 13 iunie 2017 - 08:22, said:

...Nu ar fi normal ca intai sa se faca o expertiza tehnica , in ambele cazuri , si daca , DAR NUMAI DACA , se constata incalcari ale legii sa se sesizeze parchetul ?

si cine sa decida efectuarea acestei expertize?pentru ca acum fix procurorii sunt cei care iau aceasta decizie Posted Image

si ca idee, problema e dubla: ziaristii omit in comunicatele lor informatii importante (de dragul senzationalului), iar populatia nu are cultura juridica si nu sesizeaza micile diferente. uite, fix in acest caz: procurorii au deschis dosar de cercetare penala, pentru ca exista suspiciuni ca s-a comis o infractiune. abia dupa ce se cerceteaza (cu expertiza tehnica dorita de tine, de exemplu) se sesizeaza parchetul prin deschiderea unui dosar de urmarire penala.

Edited by _Smiley_, 13 June 2017 - 08:36.


#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ia de vezi cum functioneaza procurorul:

Quote

Procurorul supraveghează urmărirea penală; în exercitarea acestei atribuţii procurorii conduc şi controlează nemijlocit activitatea de cercetare penală a poliţiei judiciare şi a altor organe de cercetare speciale.
Procurorul poate să efectueze orice acte de urmărire penală în cauzele pe care le supraveghează.


#17
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postradumiki, on 13 iunie 2017 - 08:27, said:

Cred ca mai degraba e atunci vina legislatiei nu a procurorilor. Ei trebuie sa faca cum scrie la lege, daca legea spune ca trebuie sa deschida dosar, sa cerceteze... asta e. Daca nu o fac ajung ei sa fie cercetati ptr. neindeplinirea sarcinilor de serviciu sau stiu eu ce alte bazaconii.
Nu cred .
E adevarat ca in lege este prevazuta sesizarea din oficiu .
Dar si sesizarea asta din oficiu este conditionata de aflarea unor informatii DE NATURA PENALA .
Nu cred ca aflarea unor informatii din presa se incadreaza , presa poate specula orice .
Mai degraba mi se pare exces de zel si incompetenta din partea procurorilor .

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sunt convins ca daca iti vine dealul peste casa ori daca ai fi ruda a victimelor acelui accident aviatic, ti-ai schimba complet parerea.

Edited by gumball3000, 13 June 2017 - 08:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate