Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Sfat achizitie sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Xenobier

Xenobier

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.04.2016
Salutare, as dori un sistem audio pe care sa il conectez la PC in bugetul de 1.000 - 1.200 lei.
Ma gandeam la Logitech Z906. Exista o alternativa mai buna oricare ar fi ea in acest buget?
Doresc sa aibe un bass puternic si o claritate buna a sunetului.

Va multumesc anticipat!

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Sistem audio se numeste un sistem format dintr-un amplificator si doua boxe. Cu doua MMS 202 si un amplificator SH mai bun(sau unul nou in limita de jos a ofertei) obtii calitate inzecita fata de orice logitece si alte chestii care nu pot fi numite 'sisteme".
Chiar cu o pereche de Solo 8/9 iesi mai bine in privinta calitatii. Macar ai un sunet cat de cat corect ceea ce la sistemele cu sateliti mici plasticosi si asazis subwoofer lipseste cu desavarsire.

#3
Xenobier

Xenobier

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.04.2016

 edigee, on 05 iunie 2017 - 20:31, said:

Sistem audio se numeste un sistem format dintr-un amplificator si doua boxe. Cu doua MMS 202 si un amplificator SH mai bun(sau unul nou in limita de jos a ofertei) obtii calitate inzecita fata de orice logitece si alte chestii care nu pot fi numite 'sisteme".
Chiar cu o pereche de Solo 8/9 iesi mai bine in privinta calitatii. Macar ai un sunet cat de cat corect ceea ce la sistemele cu sateliti mici plasticosi si asazis subwoofer lipseste cu desavarsire.
O sa iau in considerare. Multumesc!

Mai astept pareri, sfaturi despre achizitie.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Sistemele alea de pc au tendinta sa sune in V shape. Adica curba de frecvente de raspuns e in forma de V(sau de U-cum vrei). Adica presteaza mai mult pe bas si inalte mediile fiind foarte putin reprezentate. Adaugand si o taiere absolout defectoasa a subwooferului, undeva foarte sus, se ajunge sa se auda inclusiv voci din acesta .lucru absolut jenant. Adaugand la aceastea si senzitivitatea de obicei foarte mica(in jur de 85dB) rezulta necesitatea unor puteri enorme pt. ca acel sistem sa presteze cat de cat la un nivel sonor acceptabil. Nu mai vorbim de calitatea indoielnica a amplificarii integrate in ele si in primul rand a surselor de alimentare foarte slabe(asazis eficiente).
Alta problema e conectivitatea redusa ,la acestea neputand conecta prea multe surse simultam ,chiar daca acel Logitech are se pare si o intrare digitala. La un amplificator poti conecta cel putin 4-5 surse de semnal.

#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Incomplet.Depinde pt ce il iei.Daca e pt filme , trebuie minim 5.1.E regula de baza.Pt muzica, trebuie 2.0 care sa intre in pretul ala.Restul e abureala!

Le: e perfect normal ca un 5.1 pt pc sa sune total anormal pt muzica atunci cand se vrea calitate pe 2.0(mai exact muzica, nu are de unde in 300 euro).Eu nu folosesc subwoofer cand ascult muzica.Strica!

Edited by ionutz_joe2009, 05 June 2017 - 22:50.


#6
Xenobier

Xenobier

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.04.2016
Pentru activitatile din timpul liber: filme, muzica si gaming

#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Mergi pe z906 sau altceva cu 2 cai pe difuzoare.Imi scapa acum, exista cam in acelasi pret.Nu vei avea insa satisfactia aia la muzica redata pe 4-5 cai pe 2.0, mai exact nu se va face pielea ca de gaina.Asta e, pretul....pt 5.1 la asemenea nivel trebuie sa pkuseszi muuult...

Nu stiu cum sa explic, z 906 are bas , dar se poate sa fie fad pt muzica, boxele nu pot acoperi o gama cat mai completa de frecvente.Il stiu , eu am z 5001 sau cat e el.Are bas mult, dar...E bun pt petreceri, calitate trecuta peste medium nu.Si cat sa cerem pt pretul ala.

Edited by ionutz_joe2009, 05 June 2017 - 23:11.


#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Putem cere si obtine mult mai mult daca suntem mai deschisi la minte si ne mai educam putin in domeniu. Se poate obtine mai mult daca esti informat. Am explicat. Dar daca pentru voi jucarelele alea va satisfac la sumele enorme pe care le dati pe ele e strict problema voastra.
Depinde ce se vrea: daca se vrea zgomot si bunuiala atunci e OK. daca se vrea o auditie cat de cat corecta atunci cerintele sunt cu totul altele.
BTW: Muzica produsa si inregistrata stero(cam peste 90%) nu suna in niciun caz de se face "pielea de gaina" pe sisteme multicanal. Dimpotriva.

#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Exact asta am spus si eu.In pretul ala iei doar receiver, duce cam cel putin dublu un sistem "din ala".E vb de pret, e vb de un sistem pt uz normal  pt pc nu?In cazul, asta z906 face fata cu brio, am adus putin intentionat in discutie 2.0 pt ca stiu despre ce e vorba.Eu am citit cu atentie, am presupus ca nu e cazul sa se intre in alta gama.Despre ce vorbim cand se cere un sistem 5.1 pt uz normal?Z intra acolo din punctul meu de vedere, momentan consider ca am reactionat corect.Daca se schimba datele problemei(pret)...

Eu unul evit permanent sa confund cel putin mediu cu user normal.Incerc sa fiu echidistant si atat.Daca-i buget si se cere...ori in cazul de fata e vb de un sistem simplu, asta am inteles eu,  nu se cer  pretentii decat pt jocuri, filme si cam atat.Cum am mai spus si in trecut, ajungem la 5000 euro lejer daca vrem.Dar  ce rost are?

Serios, e marja de 1000 1200.Ce concluzii pot trage eu?

Edited by ionutz_joe2009, 06 June 2017 - 00:22.


#10
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
ai iesire optica la sistem?

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Intrare ,nu iesire. Are acel Logitech
Daca e vorba de pc ,cam toate au iesire  SPDIF.

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 ionutz_joe2009, on 05 iunie 2017 - 22:54, said:

Mergi pe z906 sau altceva cu 2 cai pe difuzoare.Imi scapa acum, exista cam in acelasi pret.Nu vei avea insa satisfactia aia la muzica redata pe 4-5 cai pe 2.0

Cum anume iti ofera muzica ,,redata pe 5 cai satisfactie''? Ce legatura are tipul de constructie al incintei cu calitatea finala a sunetului si ce boxe pe ,,4-5 cai'' ai ascultat tu personal?

 edigee, on 05 iunie 2017 - 21:57, said:

Adaugand la aceastea si senzitivitatea de obicei foarte mica(in jur de 85dB) rezulta necesitatea unor puteri enorme pt. ca acel sistem sa presteze cat de cat la un nivel sonor acceptabil.

Interesant este ca se mai si lauda cu nu stiu cate sute de watti reali, când ar trebui sa fie o rusine faptul ca are nevoie din start de ei, din moment ce nivelul sonor nu ajuge cine stie ce.

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ce altceva recomandati in 1000-1200?Trebuie recomandat , fara recomandare clara nu vad rostul discutiei.

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Rostul discutiei este, printre altele, sa nu scriem informatii care ar putea sa induca in eroare. Repet, ce boxe pe 4-5 cai ai ascultat tu?

In 1200 lei clar doua boxe pasive si un amplificator sh. Am prin debara un z906, nu recomand achizitionarea lui.

#15
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Cu 2.0 mergi doar la muzica.La filme sau la jocuri Z906 , pt ca este 5.1,  bate  orice 2.0 in acest caz.Si eu as tine sistem 5.1 in devara daca nu m-as uita la filme.

E vb de efectul de conema sau efectele pe 6 canale din jocuri.Nu creezi efect de cinema cu 2.0.Cine cu cunoaste, simte efectele si chiar mi s-a intamplat sa fiu intrebat de ce se aude ca la cinema.

Edited by ionutz_joe2009, 06 June 2017 - 11:08.


#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Unu la mana, nu toata lumea se uita la filme de actiune, unii dintre noi preferam serialele sau filmele artistice. Am sistem multicanal format din boxe hi-fi dar in majoritatea timpului ma uit la filme tot stereo, in special pe Netflix, unde calitatea sunetului surround este total nesatisfacatoare.

Doi la mana, nu m-ai lamurit cum e cu boxele pe 4-5 cai. Chiar vreau sa aflu ce ai vrut sa spui cu ,,emotia'' transmisa de acestea.

Edited by razor01, 06 June 2017 - 11:20.


#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ce nu pot transmite 102, stiu ca vor fi recomandate cat de curand.

#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
O tot dai cotita, da-mi si mie exemplu de boxe pe 4-5 cai pe care le-ai ascultat tu personal, ca sa vedem impreuna ce anume transmit alea in plus.

Edited by razor01, 06 June 2017 - 12:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate