Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu o dau codita, nu mai stiu exact ce erau, erau de la Yamaha , vreo 2500 roni erau...Le-am inspectat pt ca m-a atras sunetul, se simtea ca e altceva.

Edited by ionutz_joe2009, 06 June 2017 - 13:13.


#20
Xenobier

Xenobier

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.04.2016
Mometan stau cu boxa de la unitate inclusa si casti la 100 lei de gaming, deci orice ar fi mai bun pentru mine. Va intreb sa stiu ce sa achizitionez in banii astia. Daca e nevoie cumpar acum un amplificator si dupa o luna boxele. Dar sa ne limitam in maxim 1800 lei. Mai devreme am zis de 1000-1200 pentru ca ma gandeam foarte tare la Z906 si am vazut ca are review-uri bunicele si am zis sa va intreb daca gasesc in aceias bani ceva mai bun.

Doresc o calitate buna a sunetului in filme, urmaresc filme horror, istorice, comedie, actiune, sf, etc. Ce nu imi plac sunt filmele muzicale, romantice si prea putin cele clasice, depinde despre ce clasic vorbim.
Ca si muzica ascult Disco, House, Rap, Rock, Fox, Dubstep, Electro, etc. (orice gen chiar si manele, populara, macedoneasca etc. daca vorbim de o petrecere).
Gaming mai rar dar daca vorbim de un sistem pentru filme cred ca e acelas lucru ca si pentru gaming iar pentru performante fara casti e greu pe gaming (parere personala).

In concluzie o utilizare normala, filme de orice gen (ce imi cade pe mana), muzica la fel de orice gen.

Imi trebuie un sistem in bugetul de 1200 lei si daca vorbim si de un amplificator mai pot urca la 1800.
Cel mai important e sa il pot conecta la PC.

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Hotarati-va daca e cotită sau codiţăPosted Image
@Ionutz
N-ai mai lacrimat va sa zica la boxele alea de 2500 RON ,sa intelegem.
Afla ca sunetul ala pe multe canale  ,ala care iti trezeste simtiri, provenit din surse stereo si ascultat pe plasticarii de Logitece e de fapt ala gresit si prost.

#22
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cred ca am inteles pana la urma la ce se referea, probabil a ascultat niste boxe de podea cu multe difuzoare. Cel mai probabil erau pe 3 cai, numarul de difuzoare nu este egal cu numarul de cai.

#23
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Cand am spus eu ca Logitech da un sunet de calitate ridicata pt muzica ?Am spus ca pt pretul lui e ok pt filme, NU!!! pt muzica daca se vrea calitate.Am mai spus ca pt muzica de camera nici macar nu folosesc subwoofer, prefer cristalul, nu bubuiala si te rog sa tragi niste concluzii fara a-mi mai baga cuvinte.

Am mai spus ca la un fillm sunt 6 canale, fiecare are rostul lui.La film nu vei avea senzatia de cinema cu sistem 2.0.Este coloana sonora special facuta pt filme.Iar pt a lua un sistem 5.1 complet cu amplif iti trebuie in jur de 3000 pana la final.

Recomandati receiver, boxe , sub daca e nevoie , DAR! spuneti si costul total pana la final.Ca altfel...o tinem 10 pagini degeaba.

Si fara SH nici macar la recever, personal nu mai am incredere daca nu are macar inca 6 luni garantie.

Edited by ionutz_joe2009, 06 June 2017 - 15:22.


#24
Xenobier

Xenobier

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.04.2016
Intervin si eu, ionutz a spus in postul trecut 5.1 filme si 2.0 sa simti emotiile care pe 5.1 nu le voi gasi in muzica.

#25
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Poate ca am gresit, 5.1  nu e muzica.Muzica e pe 2.0, nici macar 2.1.Eu nu folosesc subul la muzica.

Sunt sisteme diferite, 2.0 are rostul lui, 5.1 rostul lui.De asta am si spus la inceput ca e incomplet.Pbl e ca pt a lua un sistem 5.1 cu amplif, trebuie cam cel putin dublu ca buget.Asta am vrut eu sa scot in relief.In 1800 nu iei decat receiver 5.1 plus max 2 frontale ieftine.Nu poti mai mult.

Edited by ionutz_joe2009, 06 June 2017 - 15:29.


#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

View Postionutz_joe2009, on 05 iunie 2017 - 22:54, said:

Mergi pe z906 sau altceva cu 2 cai pe difuzoare.Imi scapa acum, exista cam in acelasi pret.Nu vei avea insa satisfactia aia la muzica redata pe 4-5 cai pe 2.0, mai exact nu se va face pielea ca de gaina.


#27
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Da, nu o vei avea cum o ai pe un sistem  2.0 curat full range , care din punctul meu de vedere e cel pt muzica, un sistem de minim 2000 roni.Lui z906, daca i-ai luat basul, adica tai max subul, nu prea mai ramane mare lucru din el pt muzica.Pt muzica trebuie full range din 2 boxe de calitate.Atat.Ori eu am intrebat la ce va fi folosit mai mult.Pt muzica, pe sistem care sa prinda  5.1 pt filme, trebuie plusat mult la buget.Eu nu as folosi toate boxele pe un sistem 5.1 cu receiver pt a asculta muzica, e deranjant.Toate se folosesc doar la filme.

Edited by ionutz_joe2009, 06 June 2017 - 15:46.


#28
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
ionut, toata lumea a inceput de jos la partea de cunostinte, fie ca vorbim de domeniu audio, de masini, literatura, genetica sau rachete. Daca ai o informatie de care nu esti sigur, intreaba aici, sunt colegi de forum foarte bine documentati, care te pot ajuta sa intelegi. Nu te supara ca iti zic dar ai scris o gramada de chestiuni suspecte aici (ca sa nu spun altfel).

Treaba cu boxe ,,pe 5 cai''... a trebuit sa pun o sumedenie de intrebari ca sa inteleg ca de fapt vorbeai despre boxe de podea cu mai multe difuzoare , probabil ai ascultat ceva pe 3 cai, d-aia te-am si intrebat ce model. Treaba cu ,,2.0 curat full range'' iarasi e ceva dubios, pentru ca termenul de full range, in audio se foloseste de obicei pentru a descrie boxe cu un singur difuzor, care produce joase, medii si inalte (atat cat e capabil).

Nu sunt nici eu cine stie ce informat in domeniul asta, dar când nu stiu ceva intreb si daca vine altcineva mult mai documentat nu ma apuc sa-l contrazic aiurea.

Edited by razor01, 06 June 2017 - 15:46.


#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Ce sa n-ai? calitate?
Ba da ,exact cum am explicat eu ,boxe noi plus amplificator SH.
BTW: atentie la termeni, fullrange inseamna altceva ,se refera la difuzoare capabile(cel putin teoretic) sa asigura intraga gama audibila ,adica nu ai nevoie decat de un singur difuzor intr-o boxa. Din pacate nu pra exista fullrange-uri bune. E stiu doar vreo doua tipuri dar si alea cu lipsuri.

#30
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Asigura mai usor daca are cat mai multe cai plus filtre bine calibrate si mai ales daca sunt cumparate la set( adica cu tot cu amplif recomandat).

Z5005 cica ar fi full.In veci nu este, daca i-ai luat subul...asta e marea diferenta, in primul rand boxele.Suna urat, strident, a tigaie.Nu poate acoperi un singur dif care nu e chiar un stift, inalte execrabile.Sunt japoneze.

Nu am ce sa intreb, eu am urechea cu mine cand caut.

Edited by ionutz_joe2009, 06 June 2017 - 15:56.


#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Hai renunta! Cum a zis si colegul razor1 mai documenteaza-te. Aici nu e ca la casa si gradina.
Numarul de cai/difuzoare dintr-o boxa nu are prea mare importanta. Ba are in sens negativ cateodata. Adicalea e mult mai usor de proiectat o boxa buna pe doua cai decat pe 3. De aceea in acelasi buget e de preferat o boxa cu doua cai.
Exista si boxe cu 3 ,4 cai bune dar acestea sunt extrem de scumpe.
BTW: Nu exista acele "seturi" de care vorbesti.

#32
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Din punctul meu e carpeala, am mai spus, cand dai 1800 si ajungi la 3000...Nu iese, fiecare receiver se aude diferit, se impaca mai bine cu unele boxe, cu altele mai prost.Eu nu-s genul care umbla cu carpeli dupa un anumit nivel, se asculta in magazin, recomand cu tarie  initiatorului sa asculte in magazin daca va alege calea amplifului.

Ii mai recomand sa lase la sfarsit subul, sa plusese pe boxe si amplif.Subul se poate cumpara oricand, mai presus, din punctul meu de vdr dauneaza.

Edited by ionutz_joe2009, 06 June 2017 - 16:14.


#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
"Mai presus" inseamna cu totul altceva. Incearca cu "mai apoi" ....

#34
Xenobier

Xenobier

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.04.2016
Si totusi, ce ar trebui sa cumpar? Inafara de mms 202 si un amplificator SH nu mai exista si alte pareri? Cum am zis, pe varianta cu amplificator pot urca bugetul total de la 1.200 undeva la 1.800 lei.

As prefera fara SH, nu prea am incredere in lucrurile la a 2-a mana. Prefer sa dau mai mult.

Edited by Xenobier, 06 June 2017 - 20:32.


#35
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UoHQ4wykT2c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mc59_YZUbb8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E3nh2npDAqY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trebuie sa asculti in magazin, vanzatorul stie cu ce sa imperecheze boxele. La Yamaha de ex, boxele din clipuri se aud prost pe alte amplifuri decat Yamaha.Astea de ex ar fi 1600 parca pe olx, sunt noi.Trebuie sa le asculti in magazin insa, nu cumpara fara sa asculti, macar vezi pe ce amplif sunt puse.Alegerea se face si in functie de gusturi, mai exact ce-mi place  mie se poate sa nu-ti placa tie.

#36
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca vrei neaparat scule noi si ai posibilitatea sa mai urci, uite aici cateva exemple de pachete cu reducere. Singura problema este ca va trebui sa te multumesti cu sunetul stereo, dar oricum in majoritatea timpului nu prea folosesti multicanalul. https://www.avstore....?sort=price_asc

Edited by razor01, 06 June 2017 - 21:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate