Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Am putea explora si coloniza Caleea Lactee? Dar Andromeda?

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
KarlAsgar

KarlAsgar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2017
Eu personal sunt sceptic ca vom putea macar sa ne colonizam propriul sistem solar. Dar sunt multi visatori (vorbesc de savanti respectabili de la NASA si din marile universitati occidentale si asiatice,  nu de terchea berchea care s-au jucat ultimul Mass Effect sau au vizionat ultimul Star Trek).

Sunt totusi curios.
  • Ce ne-ar trebui pentru a explora si coloniza o galaxie intreaga?
  • Dar mai ales,  in cat timp vom ajunge in acel stadiu de civilizatie de tip III?
  • Cum ar trebui sa arate nava spatiala ideala pentru a transporta oamenii in siguranta la destinatie?
  • Ce ar fi necesar pentru a produce o nava spatiala care sa mearga de la o planeta la alta la o viteza de  mii de  ori mai mare ca cea a luminii  pentru a parcurge distante de zeci sau sute de ani lumina in cateva zile sau luni terestre (asa cum vedem in filme si jocuri SF?)
  • Ce fel de civilizatii am intalni pe alte planete din galaxia noastra?   Oare am putea intalni civilizatii stravechi mai avansate tehnologic ce stiu de existenta noastra dinainte sa le contactam?
  • Cum s-ar desfasura relatiile diplomatice cu acestea?  Dar razboaiele?
  • Am putea da peste o civilizatie biomecanizata care sa ameninte viata organica din intreaga galaxie?
  • Si mai ales,  ce am putea intalni in Galaxia Andromeda?   Ar fi oare planetele si speciile extraterestre diferite fata de cele din galaxia noastra?


Astept pareri. Sunt sigur ca majoritatea dintre voi aveti imaginatie bogata.....sper totusi bazate pe legile fizicii si ipoteze de bun simt.

Ca apoi, eu si alti sceptici sa vi le desfiintam....sau sa le aprobam . Posted Image



Iata si un clip de vazut
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZL4yYHdDSWs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
KarlAsgar

KarlAsgar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2017
In Mass Effect 1, 2 si 3 de exemplu-  prin 2100, omenirea se dezvolta tehnologic incat e capabila sa trimita niste astronauti sa colonizeze planeta Marte unde gasesc artefacte ale unei civilizatii stravechi , cu a carei tehnologie construiesc nave mai performante si mai rapide.  Iar prin 2150,  oamenii descopera dincolo de Pluto  un  releu de masa cosmic construit de extraterestrii antici, un releu ce-i  transporta catre destinatii aflate la zeci sau sute de ani lumina in numai cateva secunde, in asa fel incat un astronaut poate ajunge la timp sa cineze cu o extraterestra albastra.  Tot atunci, descopera ca galaxia e condusa de un consiliu galactic ce are ca membri trei rase extraterestre, afland  ca o civilizatie biomecanica de vietati sintetice intentioneaza sa anihilieze viata organica la un anume interval ciclic.

In Mass Effect Andromeda,  unei nave spatiale cica ii ia 634 de ani sa parcurga distanta de 2,54 miliarde de ani lumina  de la Calea Lactee la Andromeda, toti pasagerii fiind in stare de hibernare.


Ce credeti?  E realizabil un asa scenariu?

Mie mi se pare mai degraba un Science Fantasy decat Science Fiction.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J2QsbFOCeD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by KarlAsgar, 04 June 2017 - 01:43.


#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016
Hai sa ajungem luna la luna inca o data, intii. Deja marte e un vis indepartat.

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Prin anii 2500-3000 va fi o joaca de copii.
Va fi că și cum ai lua metroul 3 stații să ajungi la cupa coca cola in tineretului.

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
asta daca nu ne facem țăndări inainte....

Edited by alexpet, 04 June 2017 - 04:43.


#6
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
In Romania nu suntem in stare sa terminam dreq odata Lugoj-Deva si sa facem Sibiu-Pitesti si vrem Andromeda !

Energetic, suntem inca total dependenti de combustibilii fosili si visam Calea Lactee ! ...

Suntem o civilizatie de grad zero.

https://www.agerpres...enirii-12-13-49

#7
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016
Ati explorat planeta asta? Ce ati gasit? ... Nu veti putea explora/exploata mai mult/e fata de ceeace stiti.

Edited by leul_nostru, 04 June 2017 - 06:30.


#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 KarlAsgar, on 04 iunie 2017 - 01:06, said:

  • Ce ne-ar trebui pentru a explora si coloniza o galaxie intreaga?

Sa stam la "ia-ma nene"poate avem noroc si trece un crucisator corelian pe deasupra

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 KarlAsgar, on 04 iunie 2017 - 01:06, said:

Eu personal sunt sceptic ca vom putea macar sa ne colonizam propriul sistem solar.
Si eu. Mai bine asteptam mai multi ani pana ce Andromeda se va contopi cu Calea Lactee :P

#10
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Omenirea probabil pentru milioane si milioane de ani o sa ajunga si pe unde zici dupa, pana una alta Romania nici autostrade nu prea are.

Are rost sa mai zic ca cei de pe subiectul asta o sa fim morti de mult? Cred ca o sa ne scoata astia cadavrele sa mai construiasca vreun bloc turn pentru multinationale.

#11
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Si ce ar face omul daca "cineva" i-ar arata tehnologia necesara sa mearga prin spatiu si univers? Distruge tot, de aia si cine ne-a creat ca specie a preferat sa ne lase sa prindem pokemoni decat sa evoluam ca specie

#12
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 KarlAsgar, on 04 iunie 2017 - 01:06, said:

Eu personal sunt sceptic ca vom putea macar sa ne colonizam propriul sistem solar.
celor ce se indoiesc de scepticismul tau, le dau o tema de casa: avem aci pe Terra  - cu toate cele la dispozitie din abundenta: apa, energie de tot felul, oxigen,resursa umana,  etc - cateva locatii unde mai marii savanti ar putea sa se joace cu lopatica in nisip. Spre exemplul frumosul si primitorul Sahara: a-l transforme pe asta intr-o locatie numa buna de locuit, si abia atunci o sa-i cred ca banii pe care si-i insusesc sa colonizeze nu stiu ce locatie exotica in spatiu, sunt meritati pe deplin. :)

#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Acum am inteles de ce nu se grabesc politicienii sa faca autostrazi in Romania . Asteapta sa plecam cu totii in spatiu , si poate acolo or fi facute de altii .

#14
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Dacă sunt deja locuite,ce mai colonizăm?

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 KarlAsgar, on 04 iunie 2017 - 01:06, said:

nu de terchea berchea care s-au jucat ultimul Mass Effect sau au vizionat ultimul Star Trek).

Atunci de ce vorbesti despre Mass Effect ? Posted Image

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 KarlAsgar, on 04 iunie 2017 - 01:06, said:

Sunt totusi curios.
  • Ce ne-ar trebui pentru a explora si coloniza o galaxie intreaga?
  • Dar mai ales,  in cat timp vom ajunge in acel stadiu de civilizatie de tip III?
  • Cum ar trebui sa arate nava spatiala ideala pentru a transporta oamenii in siguranta la destinatie?
  • Ce ar fi necesar pentru a produce o nava spatiala care sa mearga de la o planeta la alta la o viteza de  mii de  ori mai mare ca cea a luminii  pentru a parcurge distante de zeci sau sute de ani lumina in cateva zile sau luni terestre (asa cum vedem in filme si jocuri SF?)
  • Ce fel de civilizatii am intalni pe alte planete din galaxia noastra?   Oare am putea intalni civilizatii stravechi mai avansate tehnologic ce stiu de existenta noastra dinainte sa le contactam?
  • Cum s-ar desfasura relatiile diplomatice cu acestea?  Dar razboaiele?
  • Am putea da peste o civilizatie biomecanizata care sa ameninte viata organica din intreaga galaxie?
  • Si mai ales,  ce am putea intalni in Galaxia Andromeda?   Ar fi oare planetele si speciile extraterestre diferite fata de cele din galaxia noastra?
Astept pareri.

1. Nu se știe deocamdată.
2. Idem.
3. Idem.
4. Idem.
5. Idem.
6. Idem.
7. Idem.
8. Idem.

Lămurit? Orice răspunsuri primești în afară de cele de mai sus sînt speculații.

#17
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
1. Ne trebuie o motivatie economica sa ajungem pe Luna/Marte etc. Avem? Nu prea. Inca e mai rentabil economic sa producem si sa consumam pe plan local.
2. Pentru zbor la viteze relativiste sau peste (daca este posibil) ne trebuie o alta fizica (descoperiri fundamentale legate de structura spatiului si timpului, gravitatie) ca apoi sa putem construi motoare pentru ele. Avem o vaga idee despre ce ne-am putea dori, Atat.

Mai departe sunt speculatii de NG/Discovey, frumoase, dar numai in VR.

#18
_Sucre_Bolivar88_

_Sucre_Bolivar88_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.06.2017
putem vorbi la momentul actual cel mult de exploatarea
sistemului solar cu ajutorul puterii nucleare.
Pentru a coloniza si alte sisteme am avea nevoie de multa energie
si viteza , macar o treime din viteza luminii. Bine , oricum ar fi nave generatie
aia care ar parasi Pamantul nu ar mai revenii niciodata si nici copiii copiilor lor.
Daca am vrea sa facem o paralela ar fi ca fenomenul colonizarii grecesti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate