Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Plata contactless - telefon mobil

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#127
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009


View Postcatalin11catalin, on 12 februarie 2018 - 23:14, said:

Ce serviciu nou au lansat pentru mine?
Am iphone si vateba zeci de mii de euro la ei in conturi.

Intreab-o mai bine pe Siri cand ajunge Apple Pay in Romanistan, altfel nu va lansa nimeni un astfel de serviciu si pt. tine.

#128
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
O întrebare:
Pentru cine a folosit la cumpărături în România AndroidPay, SamsungPay ori altele.. pe desfășurător la cardul din Ro vă apare tranzacția în Lei sau Euro/USD/...
cu numele comerciantului sau AndroidPay...?
Mulțumesc.


#129
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmike77, on 13 februarie 2018 - 12:28, said:

O întrebare:
Pentru cine a folosit la cumpărături în România AndroidPay, SamsungPay ori altele.. pe desfășurător la cardul din Ro vă apare tranzacția în Lei sau Euro/USD/...
cu numele comerciantului sau AndroidPay...?
Mulțumesc.

Am folosit Apple Pay cu card de UK. Tranzactia apare in RON pe telefon si la decontare in lire pe card (precum este si logic).

#130
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008

View PostCatean, on 13 februarie 2018 - 12:43, said:


Am folosit Apple Pay cu card de UK. Tranzactia apare in RON pe telefon si la decontare in lire pe card (precum este si logic).
Da, normal. :)
Mă interesează cum apare pentru cei ce au atașat un card în lei.

#131
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Care card in lei? Pana acum avem o persoana cu un card BRD care zice ca a reusit sa-l adauge in Google Pay via VPN si 0 oameni cu Samsung sau Apple Pay.

#132
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Pe mine ma interesează cum se face tranzacția.. Doar trec banii prin ei? se păstrează moneda? Sunt un fel de cont gen paypal..și dacă se mai face vreo conversie de valută.

Ce apare pe desfășurător la card?

Să știm, merită să ne mai batem capul sau nu... Dacă se plătește direct în Lei, fără o altă conversie gen (Lei->Euro->Lei) așa cum e la "LeuPay Wallet"... deoarece se pierde mult la comisioane încât nu merită.

#133
Calanthe

Calanthe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.02.2018

View Postmike77, on 13 februarie 2018 - 13:41, said:

Pe mine ma interesează cum se face tranzacția.. Doar trec banii prin ei? se păstrează moneda? Sunt un fel de cont gen paypal..și dacă se mai face vreo conversie de valută.

Ce apare pe desfășurător la card?

Să știm, merită să ne mai batem capul sau nu... Dacă se plătește direct în Lei, fără o altă conversie gen (Lei->Euro->Lei) așa cum e la "LeuPay Wallet"... deoarece se pierde mult la comisioane încât nu merită.

Hmm, cardul meu BRD este in lei, totul se intampla in lei, sau... ma insel eu si se mai intampla vre-o conversie undeva la mijloc?? Daca e ceva gen middle man conversion atunci poate sti ceva ce nu stiu eu si e posibil, insa nu stiu si nici nu ma pricep asa de bine ca voi in schimb din cate am vazut la suprafata nu mi-a taxat cu altceva decat lei (folosind android pay).

Insa daca esti ingrijorat de acest lucru te sfatuiesc sa folosesti BT Pay, am inteles de la cunostinte care folosesc deja ca merge fara probleme si acolo ai o siguranta ca sti ce si cum. Posted Image

#134
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Eu folosesc LeuPay Wallet, (cont in euro) ce funcționează doar dacă îi alimentezi contul de pe alte carduri..
Dacă îl alimentez de pe ing (card în lei) la 10 euro ma taxează cu 10,25 euro la cursul ing, de unde rezultă 49,43 lei.
Dacă plătesc ceva direct în euro atunci nu mai am comision.. în schimb dacă plătesc în lei atunci va fi altă conversie de unde iar se pierde.

Întrebarea mea era dacă ai posibilitatea sa vezi desfășurătorul pe BRD și să compari valoarea trecuta pe bon cu tranzacția din desfășurător... Eventual cu ce nume apare acolo: AndroidPay sau numele magazinului de unde ai cumpărat?

Mulțumesc.

#135
Calanthe

Calanthe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.02.2018
Nu-mi verific desfasuratorul sincer si nici nu iti pot promite ca am sa ma duc special la banca maine sa fac asta, insa cu prima ocazie cand mai ajung pe acolo cu ceva treaba si daca imi amintesc am sa cer si asa ceva. Dar nu ar trebui sa fie diferit pentru fiecare aplicatie si cont? Poate pe androidpay functioneaza diferit lucrurile fata de aplicatia ta?? Zic si eu. Dar sincer pentru 25 de centi nu inteleg de ce e asa mare ingrijorarea? De ce nu faci un test chiar tu la chestiile astea sau de ce nu folosesti BT Pay cum am zis mai sus, sincer prietenele mele folosesc BT Pay deja si nu am auzit de vre-o problema cu vre-o conversise sau alte chestii si ele sunt si mai novice ca mine la acest subiect.

Edited by Calanthe, 27 February 2018 - 22:34.


#136
silviuu88

silviuu88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2018
Salutare. ceva vesti despre acest topic? ati mai citit ceva interesant? eu inca nu gasesc nicio varianta de a folosi Google Pay sau Samsung Pay in Romania. Am incercat la ambele variante sa folosesc un VPN pt a activa un card ING, insa fara succes

#137
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postjohnflorin, on 13 februarie 2018 - 12:53, said:

Care card in lei? Pana acum avem o persoana cu un card BRD care zice ca a reusit sa-l adauge in Google Pay via VPN si 0 oameni cu Samsung sau Apple Pay.
Daca citesti cu atentie ai sa intelegi de fapt si ce a facut acolo.

Am incercat si eu si problema e ca pur si simplu Google Pay accepta doar cardurile bancilor care cotizeaza la ei, in momentul in care am incercat sa bag card de RO, mi-au dat jet instant.
Poti sa-l adaugi in schimb fara probleme in Google Play Store (sau vechea sectiune a Google Pay, ce era numita Google Wallet), dar aceea nu are nicio legatura cu platile contactless.
Deci momentan Google Pay nu poate fi folosit cu cardurile emise de bancile romanesti.

Daca ai card intr-o alta tara, de la o banca acceptata, poti sa adaugi iar.

View PostCalanthe, on 01 februarie 2018 - 21:28, said:

-Android Pay:

Aici pot spune in sfarsit ca e de bine, de foarte, foarte curand am trecut la Android. Mi-am achizitionat un Google Pixel 2 XL si pentru prima oara folosesc un telefon Android ca si telefon de zi cu zi si imi place la nebunie.
Acest telefon a venit cu aplicatia Android Pay preinstalata, insa cand am vrut sa ma registrez am intampinat aceeasi problema ca la Apple Pay si Samsung pay, dar folosind o aplicatie VPN din android store am reusit sa intru si sa-mi registrez contul.
Am folosit un VPN cu ip de US si am folosit un email de gmail pe care le-am creat selectand US la tara de origine (nu stiu daca are vre-o importanta acest lucru, insa am zis sa mentionez). Emailul e mai vechi.
Am reusit sa introduc cardul meu VISA (de la BRD) si contul de PayPal.
(Mentionez, nu e nevoie sa folositi VPN de fiecare data cand intrati in Android Pay, doar cand il setati prima oara).

You can add PayPal to Google Pay through the Google Pay app or through the PayPal app. To add through the PayPal app tap the Settings gear icon, then Google Pay, then Set it Up. At this time Google Pay is only available to US customers.
https://www.paypal.c...gle-pay-faq3455
Contul de PayPal il ai facut tot cu IP de US si ai atasat card de US?

Daca da, o sa fie cam nasoala treaba cand o sa te puna sa-ti verifici contul cu date reale.

Edited by gumball3000, 09 April 2018 - 20:31.


#138
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
La toata chestia cu wallet-ul mie mi se pare foarte atragatoare posibilitatea de plata catre un prieten/tert doar adaugandu-i numarul de telefon, si facand plata / virament catre acest numar de telefon. Fara IBAN-uri, fara alte detalii inutile.
Chiar functioneaza chestia asta?

De ex. eu trebuie sa ii fac plata unuia (total necunoscut) care mi-a facut un serviciu, dar pentru ca s-ar putea sa ma mai ajute omul (sa mai am nevoie de el) e bine sa-i fac deja plata, chiar daca infima.
Si in acest caz m-ar ajuta si mi-ar fi mult mai usor sa-i fac plata direct catre numarul lui de telefon, fara IBAN-uri si alte detalii complicate.

Insa actualmente tre sa fac drum la banca, pentru un simplu... 25 de lei! Posted Image

LE: ca prin asta se cam va duce pe apa sambetei western u si alte servicii de transfer... partea a doua.
Ah, alta intrebare: ar functiona asta si pentru transferuri intre numere internationale?

Edited by mm777, 18 April 2018 - 08:40.


#139
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

View Postmm777, on 18 aprilie 2018 - 08:36, said:

Ah, alta intrebare: ar functiona asta si pentru transferuri intre numere internationale?
teoretic da, atata timp cat acel numar are cont la aceeasi banca. daca vb de BTpay...banuiesc ca ar trebui sa aveti amandoi cont la BT.

#140
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 02.12.2012

View Postmm777, on 18 aprilie 2018 - 08:36, said:

La toata chestia cu wallet-ul mie mi se pare foarte atragatoare posibilitatea de plata catre un prieten/tert doar adaugandu-i numarul de telefon, si facand plata / virament catre acest numar de telefon. Fara IBAN-uri, fara alte detalii inutile.
Chiar functioneaza chestia asta?

De ex. eu trebuie sa ii fac plata unuia (total necunoscut) care mi-a facut un serviciu, dar pentru ca s-ar putea sa ma mai ajute omul (sa mai am nevoie de el) e bine sa-i fac deja plata, chiar daca infima.
Si in acest caz m-ar ajuta si mi-ar fi mult mai usor sa-i fac plata direct catre numarul lui de telefon, fara IBAN-uri si alte detalii complicate.

Insa actualmente tre sa fac drum la banca, pentru un simplu... 25 de lei! Posted Image

LE: ca prin asta se cam va duce pe apa sambetei western u si alte servicii de transfer... partea a doua.
Ah, alta intrebare: ar functiona asta si pentru transferuri intre numere internationale?

O Solutie : Revolut ...  https://forum.softpe...paima-bancilor/

#141
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
BT pay merge ca uns.

#142
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostVipeR85, on 26 aprilie 2018 - 12:19, said:

BT pay merge ca uns.

Daca BT ar implementa si Apple Pay, ar fi nr.1 in RO in max 1 luna.

#143
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View PostVipeR85, on 26 aprilie 2018 - 12:19, said:

BT pay merge ca uns.
Confirm, încă nu am avut probleme la niciun magazin/benzinărie, etc. Peste tot a mers din prima.

#144
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Idem. Eu îl folosesc cu sticker, pt ca iOS, dar nu am avut nici o singura eroare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate