Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Plata contactless - telefon mobil

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#145
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Revin cu updates. Plătit cu BT Pay in o grămadă de locații din Ungaria. Benzinării, magazine outlet, cafenele, hotel, fără nicio problemă.

#146
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Văd că se discută aici de plata asta prin NFC. De puțină vreme o utilizez și eu dar ca utilizator german cu cont german.
Se comentează aici ca Android Pay și Apple Pay nu îs disponibile în România. Păi nici în Germania. Îs mulți nemți care încă scot bani cash din portofel să plătească morcovul la aprozar. Și ăștia îs în urmă cu tehnologia că îi mult babet nemțesc.
Eu folosesc Glase (fostul SEQR) pentru NFC (pe Android) în Germania (de plătit pot plăti cu el și în România), simulează un cont Mastercard. Serviciul văd că a fost disponibil și în România până la sfârșitul anului trecut. L-au scos sigur că nu era adoptat.

În Germania se mai poate folosi boon, dar nu-mi place că e prepaid, nu extrage banii direct din contul de debit ca Glase.

Conversia Euro > Lei se face automat.

#147
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Sunt curios dacă plata cu telefonul se poate face și fără conexiune la internet.
Practic ar trebui să se poată dacă simulează un card.

#148
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006
se poate face.
citeste conditiile de utilizare pentru ca nu le stiu concret dar stiu ca am vazut un ~sfat~ cand am instalat aplicatia bt pay care zicea ceva de genul ca nu e neaparat nevoie de net dar ar fi de preferat sa il ai activat.

#149
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postmike77, on 07 mai 2018 - 08:28, said:

Sunt curios dacă plata cu telefonul se poate face și fără conexiune la internet.
Practic ar trebui să se poată dacă simulează un card.
La Glase poți face 5 plăți consecutive fără net. E de preferat cu net.

#150
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmike77, on 07 mai 2018 - 08:28, said:

Sunt curios dacă plata cu telefonul se poate face și fără conexiune la internet.
Practic ar trebui să se poată dacă simulează un card.

Apple Pay nu are nevoie de net.

#151
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Deci, daca am android cu nfc si card/cont bcr, si as vrea sa platesc la pos contactless cu fonu', ma uit in soare ?

#152
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postcornel001, on 07 iunie 2018 - 13:38, said:

Deci, daca am android cu nfc si card/cont bcr, si as vrea sa platesc la pos contactless cu fonu', ma uit in soare ?

Exact!

#153
Dorueraluat

Dorueraluat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.06.2018
Sunt foarte dezamagit ca nici o banca nu a reusit colaborarea cu apple. De ce din nou Romania trebuie sa fie pe ultimele locuri? O sa avem apple pay pana in 2050?

#154
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006
sunt rautacios: ia-ti un adroid daca-ti arde buza sa platesti cu telefonul.
e asa greu sa dai 1000 lei(MAXIM) pe un telefon mai mult decat decent si sa ai internet banking full? sau e mai usor sa dai 3-5000 pe un iphone si sa te plangi ca nu poti face nimic cu el? :)


nah, zic si eu, ca-mi curg balelePosted Image

#155
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Sa ai internet full banking cu 5 lei pe luna de la Transilvania? Și 5 lei la încasare OP și alți 5 lei de fiecare data când trimiți bani?
Mai bine nu...

#156
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006
atunci foloseste clasica banca si clasicul stat la coadaPosted Image

#157
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostVipeR85, on 08 iunie 2018 - 07:08, said:

atunci foloseste clasica banca si clasicul stat la coadaPosted Image

Nu, doar alta banca decat BT. Precum ING.

#158
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Sunt țări în Europa mult mai avansate din punct de vedere economic și financiar care nu au Apple Pay, deci nu aș zice că suntem pe ultimele locuri. Nici Olanda, țara de unde vine ING nu are Apple Pay, sau Austria, de unde vine Erste (BCR) sau Raiffeisen, ca să nu mai vorbim de Germania, cea mai puternică economie europeană.

#159
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View PostVipeR85, on 08 iunie 2018 - 07:08, said:

atunci foloseste clasica banca si clasicul stat la coadaPosted Image
Folsesc clasicul card.
Cărați telefon, bani, chei dar un amarat de card vi se pare mare...

#160
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006
si cum transferi tu bani cu cardul? te uiti la card, te concentrezi si prin puterea mintii virezi suma de bani unde trebuie?
cu BtPay doar selectezi contactul din agenda telefonului si ai transferat banii :) nah, doar o idee, ca discutam de transfer de bani cu sau fara comision ultiuma data cand am verificat

#161
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Viper, politist plătit din banii mei odată ce a trecut luna, indiferent dacă ai făcut ceva sau nu, ai terminat de spionat vecina de pe balcon?
Crezi ca doar Transilvania are internet banking? Toate băncile au asa ceva chiar dacă nu au aplicatie proprie de plătit cu telefonul.
Transilvania are comisioane pentru multe lucruri care nu ar trebuie comisionate.
Dacă îți trimițe cineva 10 lei, îți ia comision 5 lei. Vrei sa trimiți cei 5 lei rămași mai departe, deja ești pe minus cu 5 lei. Ți se pare normal?

#162
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003

View PostDorueraluat, on 07 iunie 2018 - 20:22, said:

Sunt foarte dezamagit ca nici o banca nu a reusit colaborarea cu apple. De ce din nou Romania trebuie sa fie pe ultimele locuri? O sa avem apple pay pana in 2050?

Nu doar cu Apple Pay. Nici Google Pay și nici Samsung Pay nu merg în Ro. Cred ca nu tine doar de bănci ci și de reglementările BNR.

View PostEduard55, on 08 iunie 2018 - 16:22, said:

Viper, politist plătit din banii mei odată ce a trecut luna, indiferent dacă ai făcut ceva sau nu, ai terminat de spionat vecina de pe balcon?
Crezi ca doar Transilvania are internet banking? Toate băncile au asa ceva chiar dacă nu au aplicatie proprie de plătit cu telefonul.
Transilvania are comisioane pentru multe lucruri care nu ar trebuie comisionate.
Dacă îți trimițe cineva 10 lei, îți ia comision 5 lei. Vrei sa trimiți cei 5 lei rămași mai departe, deja ești pe minus cu 5 lei. Ți se pare normal?

BT e una dintre cele mai scumpe bănci din Ro pentru un client obișnuit. Dacă nu chiar cea mai scumpa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate