Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Plata contactless - telefon mobil

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#1
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Salut. Cum pot face o plata cu telefonul mobil intr-un magazin?

Exista la noi plata contactless(mobil)?

Din cate am vazut in google pay, am gasit o aplicatie care genereaza un code QR. Dar magazinele pot citi acel cod?

Ma refer strict la mobil (acel moment cand uiti portofelul acasa).

Edited by andreiMembruAnonimut, 02 June 2017 - 15:01.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

 andrei_ionut, on 02 iunie 2017 - 14:43, said:

Salut. Cum pot face o plata cu telefonul mobil intr-un magazin?

Exista la noi plata contactless(mobil)?

Din cate am vazut in google pay, am gasit o aplicatie care genereaza un code QR. Dar magazinele pot citi acel cod?

nu stiu daca in Romania exista aceasta technologie in schimb in Austria poti plati spre exemplu contactless (NFC). Ori cu telefonul, ori direct cu cardul. Pe telefon trebuie lipit un magnet NFC, cardul are deja un microchip, astfel ca poti pune telefonul/cardul pe diferite dispozitivul unde platesti cu cardul intr-un magazin. Din cate stiu exista si coduri qr care sunt citite cu scannerul de produse.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
exista ceva de la mobilpay
https://www.mobilpay...obilpay-wallet/

#4
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
bagi cardul contactless sub husa de la telefon si merge perfect.

#5
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 gumball3000, on 02 iunie 2017 - 14:54, said:

exista ceva de la mobilpay
https://www.mobilpay...obilpay-wallet/

Am descarcat'o si instalat'o. Intrebarea este cum citeste comerciantul codul QR?

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
E tocmai invers, comerciantul pune la dipozitie un cod QR si tu citesti cu telefonul, din aplicatie acel cod.
In aplicatie iti asociezi cardul si plata se face astfel:
- comerciantul genereaza codul;
- aplicatia de pe telefon citeste si interpreteaza codul;
- aplicatia de pe telefon efectueaza plata.

#7
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015
Plata cu telefonul functioneaza astfel:

1. Instalezi o aplicatie dedicata precum Android Pay
2. Iti introduci datele cardului in aplicatie
3. Te duci la magazin, cumperi, ala bate in casa de marcat si tu apropii telefonul de POS si gata.

Iti trebuie telefon cu NFC si comerciantul sa aiba POS cu NFC (pt comunicare)

Alea cu cod de bare sunt probabil variante pt cine nu are NFC, dar nu am vazut nici un magazin sa genereze coduri pt plata cu telefonul.

#8
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Carrefour se lauda ca poti plati cu telefonul instaland aplicatia lor.

#9
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Eu plătesc la Carrefour doar cu telefonul. Instalezi aplicația lor, îți introduci cardurile, iar la casă îți genereaza un cod QR. Îl scanezi din app, selectezi cardul cu care vrei să plătești (dacă ai mai multe) și gata . Funcționează chiar si cu cardurile tip Sodexo/EdenRed, fiind in speță tot carduri Mastercard.

#10
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
poti folosi asa ceva http://img.wall-stre...pg?v=1470058234

eu am si e foarte utila, mai ales cand ma duc la fotbal fara chei telefon sau carduri

ps: imi pare rau de reclama dar asta e, BT sunt singurii din romania care ofera asa ceva

Edited by VipeR85, 02 June 2017 - 21:57.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se poate plati la vreun Hypermarket de la noi cu ajutorul telefonului, prin NFC?

 Nytro84, on 02 iunie 2017 - 16:13, said:

Din pacate in Romania banii numerar adica cash sunt sfinti.
Ieri la un restaurant nu de fite ci meniul zilei nu puteam plati cu cardul noroc ca mai aveam ceva bani prin portofel
Adevarat. Se intampla destul de des sa le pice POS-urile. Oricat se sustine ideea platii prin card bancar, nu te poti baza pe asa ceva, inca.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Aici scrie ca la carrefour se poate plati qr sau nfc

http://www.nocash.in...i-la-carrefour/

#13
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Din pacate cele mai comode metode de a achita cu telefonul (Apple Pay, Android Pay, Samsung Pay) nu-s disponibile decat in cateva tari, le numeri pe degete.  ING incearca sa implementeze propria versiune de NFC Pay, dar pare stangace tare http://www.nwradu.ro...latile-mobilul/

#14
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 WarpS, on 02 iunie 2017 - 23:09, said:

  ING incearca sa implementeze propria versiune de NFC Pay, dar pare stangace tare http://www.nwradu.ro...latile-mobilul/

De obicei cei de la ing de la callcenter sunt bine pregatiti. Azi unul nici nu stia pe ce lume se afla. Imi tot spunea ca pot face plati online cu telefonul (transfer bancar, plata utilitatilor). De parca asta nu stiam asta si pe de alta parte...asta l-am intrebat eu?!?!?!

Apropo de ING pay, nu stia ce este. L-am lasat, s-a documentat, si apoi mi-a spus ca ar fi fost un proiect dar in momentul de fata ei nu au nicio metoda de plata cu mobilul.

Edited by andreiMembruAnonimut, 02 June 2017 - 23:21.


#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Apple, Android, Samsung Pay sunt viitorul si asta enerveaza la culme bancile si Visa/Mastercard, pt ca la fiecare plata Apple, google si Samsung primesc si ei niste firfirei!

Asta e motivul pt care respectivele metode de plata sunt in f putine tari.

#16
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 14.08.2006

 chris_t, on 02 iunie 2017 - 21:45, said:

Eu plătesc la Carrefour doar cu telefonul. Instalezi aplicația lor, îți introduci cardurile, iar la casă îți genereaza un cod QR. Îl scanezi din app, selectezi cardul cu care vrei să plătești (dacă ai mai multe) și gata . Funcționează chiar si cu cardurile tip Sodexo/EdenRed, fiind in speță tot carduri Mastercard.
asta nu-i contactless; contactless se refera la o tehnologie acceptata la mai multi comercianti si in principiu se refera la NFC sau cod QR. Aplicatia QR CArrfour o poti folosi doar la acel supermarket...in reteaua LS Travel (magazinele Inmedio) GarantiBank a mai incercat un proiect pilot cu asa ceva dar a cam murit..mai sunt pe ici colo incercari timide cu coduri QR dar daca nu-s acceptate peste tot sunt zero. Sunt multe magazine care inca mai au POS-uri fara NFC (de ex. cele de la Alpha Bank).La un moment dat ING Bank avea un card de memorie care-l baga-i intr-un telefon cu NFC si iti permitea sa faci plati cu modulul NFC al telefonului dar era destul de scump acel serviciu..in rest celelalte modalitati implica stickere, bratari sau carduri..nu folosesc NFC-ul nativ din telefon..probabil banciile inca vor sa aiba monopol si nu permit integrarea cu Google..desi prin alte tari s-a liberalizat piata ptr. asa ceva.

#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Adm, on 02 iunie 2017 - 23:43, said:

Apple, Android, Samsung Pay sunt viitorul si asta enerveaza la culme bancile si Visa/Mastercard, pt ca la fiecare plata Apple, google si Samsung primesc si ei niste firfirei!

Asta e motivul pt care respectivele metode de plata sunt in f putine tari.
Enerveaza bancile din Romania poate. In alte tari europene si America, google pay si apple pay sunt deja de multa vreme utilizate la scara mare.

#18
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu aveţi decât să vă emulaţi chipul din card folosind aşa ceva: https://frankmorgner...tor/README.html
sau https://play.google....roid.swipeyours

Edited by neur0, 11 October 2017 - 15:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate