Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum ramaneti motivati prin viata?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ai prietena, sotie, amanta, vecina de la 2 care te cheama sa-i uzi florile, nu ai cum sa te demotivezi! Posted Image  Motivarea vine de la sine.

View PostdanX, on 31 mai 2017 - 21:30, said:

Ex: vreau sa alerg 10k pana in octombrie.
Cam curajoasa dorinta! Sa ai spor!

Edited by MembruAnonim, 31 May 2017 - 21:50.


#38
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Am una mare in parcare. Mă așteaptă zilnic cam in același loc și nu pleacă de acolo. O cheamă Duda. Cere cheltuieli lunar dar mă si răsplatește.
Pe viitor va intra pe ușa incă o dudă, din alta familie și duda aceea va da naștere altei dude.

Dudele astea îmi aduc aminte di' ce m-a trimis ăl de sus pe pământ.

Edited by Claudiu998, 31 May 2017 - 22:15.


#39
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Eu as vrea sa am mai putine motivatii uneori :)

  Depinde cate responsabilitati ai ales sa-ti asumi. Eu spre exemplu sunt motivat de cei doi copii ai mei ,cei 4 caini, cei 5 angajati de la firma, cei doi de la cabinet ,cei 2200 de pacienti care nu ar avea unde sa mearga daca eu plec si ar trebui sa accepte pe oricine vine acolo in locul meu...etc.
  Astea sunt imperative ca foamea si setea. Te imping de la spate. Faptul ca le-am ales in deplina cunostinta de cauza ma face sa accept foarte usor ca le am si ma motiveaza sa fac fata.

  In afara de cele imperative, exista lucrurile care vrei sa ti se intample la un moment dat in viata. Sunt pasionat de masina Trabant. Am unul in perfecta stare de functionare dar care arata groaznic. Visez sa-mi fac timp si sa-mi deblochez ceva finante ca sa il fac "de parada". Deasemenea strang bani pentru o alta placere auto : o alfa romeo Giulia.
  Am multi prieteni si de cand stau la casa vin in vizite wekeend-urile. Le gatesc, povestim ,dezbatem...cam cum facem aici pe forum doar ca in timp real umplem vreo 300 de pagini de pareri :)
  Avand multe pe cap, placeri simple cum ar fi 2 ore de GTA V seara dupa ce s-au culcat copii sau doua episoade consecutive de Twin Peaks (m-am reapucat de ele!) sunt un deliciu.
  Forumul softpedia iarasi e misto. Cand faci multe intr-o zi si nu ai timp deseori nici sa mananci, o activitate interesanta care iti ia 2-3 minute de pe telefon intre treburi ,e minunata.

  Umple-ti viata de responsabilitati si activitati si vei descoperi si motivatia :)

#40
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostLenevo, on 31 mai 2017 - 17:40, said:

Sunt curios cum faceti sa ramaneti motivati prin viata? Ma refer ca treci de o varsta de nu multe lucruri mai au sens, obosesti repede, nu ai chef de nimic, nu prea te mai motiveaza nimic.
Simplu, orice lucru rau care ti se intampla te gandesti ca s-a intamplat cu un scop, care pana la urma poate fi bun.Iar plictiseala o elimini facand ceva nou, ce nu ai mai facut...

#41
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View Postpetrenjel, on 31 mai 2017 - 21:04, said:


Ce usor cataloghezi oamenii fara a-i cunoaste personal. Si mie mi s-a parut la inceput o prostie kendama asta dar cand am vazut atatia puturosi din fata calculatorului ridicandu-se si miscandu-si suncile, am zis: ba frate prostie sau nu prostie uite ca are efect pozitiv. Si daca pe mine ma compari cu unu de 20 de ani si fara potenta financiara, implicit profesionala atunci aceeasi opinie o impartasesti si despre CRBL? Ca totusi, omul are o familie, are un job si da, are o pasiune: kendama. Adica face ceva, isi foloseste capatana si fizicul intr-un mod "motivant" astfel incat sa nu devina o leguma. Sa nu mai pomenesc, ca tot ai pomenit de varsta, exista asa-zisi "youtuberi" de 30+ care fac bani din kendame si clipuri.

Jocuri de noroc? Pariuri sportive? De ce nu? Mare majoritate ne plangem de ele ca se pierd bani ceea ce e si adevarat dar pana la urma tot mai punem un bilet de UCL, mai un tenis, mai o carte jucata cu prietenii, etc.
Tu cred ca nu intelegi ce a scris inițiatorul topicului. Era vorba de chestii care te motiveaza sa faci lucruri importante in viata, sau macar sa nu dormi pe tine.

Cu ce dracu te pot motiva pariurile sau kendama sa muncesti de exemplu? Sa produci mai mult, sa traiesti mai bine? Cu ce, ca nu inteleg?

Eu cand iti zic ca nu ai mai mult de 20 de ani si nu iti produci banii zici ca sunt baiat rau.

#42
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View PostLenevo, on 31 mai 2017 - 17:40, said:

Sunt curios cum faceti sa ramaneti motivati prin viata? Ma refer ca treci de o varsta de nu multe lucruri mai au sens, obosesti repede, nu ai chef de nimic, nu prea te mai motiveaza nimic.
Cea mai puternica motivatie este viata insasi. Trebuie sa continui sa cauti sensul vietii, sa-i dezlegi misterul. Sa nu mori fara sa stii, la urma urmei, de ce ai trait. Nimeni nu se naste pentru slujba, pentru a construi lucruri, etc. Viata a existat cu mult inainte de astea. De ce traim? De unde venim, si unde mergem? Cred ca asta e cea mai puternica motivatie, care nu te va parasi nici pe patul mortii.

Lasati prostiile cu kendama, cu jobul, cu lucrul manual. Apa de ploaie. Vine vremea cand vei fi atat de slabit, incat toate astea ti se vor parea fara sens, si vei realiza cu regret ca de fapt, oricat ai muncit si ai invatat in viata, ai trait degeaba. Pentru viata in sine, astea nu au nici un sens. Si pentru cerbul ca pastea prin paduri, si pentru veverita ce alerga pe ramuri, si pentru omul primitiv, feeria vietii, rasaritul de soare, bucuria si suferinta erau aceleasi ca si pentru noi, iar ei nu construiau si nu studiau nimic.

Misterul ei este tot ceea ce conteaza. Incercarea la infinit de a-i dezlega enigma.

Edited by Phobos, 01 June 2017 - 00:20.


#43
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Pai si tu ai aflat raspunsul la astea? Zi-ne si noua �

#44
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View PostHitmaker, on 01 iunie 2017 - 00:17, said:

Pai si tu ai aflat raspunsul la astea? Zi-ne si noua �
E clar ca daca intrebi asa ceva, n-ai inteles prea bine despre ce vorbesc, nici nu te intereseaza raspunsul. Posted Image

Ca sa fii linistit, nu l-am aflat.

Edited by Phobos, 01 June 2017 - 00:23.


#45
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Phobos, ai un like. Asemănător văd și eu lucrurile. Luat pragmatic nimic din ce realizezi în viața asta alertă nu are valoare. Totul e iluzie, nu există un scop. Și de aia nici de motivație nu ai nevoie. Urci într-un carusel de când te naști și te invârți. Te poți amăgi că ai mutat munții, ai lăsat ceva în urmă sau te-ai mântuit dacă crezi în așa ceva. Unii acumulează averi, alții fac copii, alții strâng suveniruri, naiba știe. Cert este că ai 99% șanse (poate doar dacă lași ceva memorabil umanității să mai fii amintit) să inchizi ochii și în nici câteva zeci sau sute de ani să nu rămână nimic după tine. Și atunci de ce atâta zbucium? În două trei generații urmașii nici chipul sau numele nu ți-l vor mai ști, ce ai strâns material e foarte probabil să fie țărână și ruină. Și eu sunt un om hiperoptimist, nu am avut depresii sau regrete în 35 de ani de viață. Râd mult, mă bucur că trăiesc dar pot fi și realist.

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Gaseste un tel care e suficinet de greu de atins si ia ani intregi si care te pasioneaza. Nu stiu, sa alergi la maraton, turul tarii pe bicicleta, sa iei o pauza de un an si sa faci inconjurul lumii, sa urci un munte de palmares etc. Ceva ce iti place tie.

#47
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View PostLenevo, on 31 mai 2017 - 17:40, said:

Sunt curios cum faceti sa ramaneti motivati prin viata? Ma refer ca treci de o varsta de nu multe lucruri mai au sens, obosesti repede, nu ai chef de nimic, nu prea te mai motiveaza nimic.
Eu am cateva zile speciale pe luna in care ma incarc de voie de nevoie cu energie pentru luna in curs si cea urmatoare.
Sunt zilele in care platesc facturi.

#48
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Da cine zice ca suntem motivati?

#49
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017
Profitul.

#50
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Nu stiu daca e bine sa dau asemenea exemple de oameni care sunt  pur si simplu motivati de la natura.
Intr-un interviu  intrebat ce il motiveaza  Jay Cutler  ( fost mister  Olimpya de 4 ori )  raspunde.
''N-am nevoie de nimic ca sa fiu motivat asa sunt eu pur si simplu.  ''
Ar mai fi exemple  Arnold Swarzenberger ala  ,  Connor  Mcgregor  , Floyd  Maywater.  Aceestia sunt oameni puternici mental. si nascuti  motivati natural,   probabil ca noi ceillalti trebuie sa cautam motivatii in altele  cum ar fi oameni , lucruri,placeri , pasiuni.

#51
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Si aia de fura din buzunare , de fura fier , cupru , de-ti golesc casa cand nu esti acasa , tot motivati de la natura sunt . :D

#52
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Eu doresc sa calatoresc prin lume, sa vad cat mai multe locuri. E ceva care voiam de mic.

Pentru asta, e nevoie de niste bani (ca pt orice altceva din lumea asta).

#53
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012

View PostPhobos, on 01 iunie 2017 - 00:12, said:

Cea mai puternica motivatie este viata insasi. Trebuie sa continui sa cauti sensul vietii, sa-i dezlegi misterul. Sa nu mori fara sa stii, la urma urmei, de ce ai trait. Nimeni nu se naste pentru slujba, pentru a construi lucruri, etc. Viata a existat cu mult inainte de astea. De ce traim? De unde venim, si unde mergem? Cred ca asta e cea mai puternica motivatie, care nu te va parasi nici pe patul mortii.

Lasati prostiile cu kendama, cu jobul, cu lucrul manual. Apa de ploaie. Vine vremea cand vei fi atat de slabit, incat toate astea ti se vor parea fara sens, si vei realiza cu regret ca de fapt, oricat ai muncit si ai invatat in viata, ai trait degeaba. Pentru viata in sine, astea nu au nici un sens. Si pentru cerbul ca pastea prin paduri, si pentru veverita ce alerga pe ramuri, si pentru omul primitiv, feeria vietii, rasaritul de soare, bucuria si suferinta erau aceleasi ca si pentru noi, iar ei nu construiau si nu studiau nimic.

Misterul ei este tot ceea ce conteaza. Incercarea la infinit de a-i dezlega enigma.
Deci rezulta cunoasterea de sine...astea fac parte din sfera psihologica, esoterism.

#54
Marioux

Marioux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.07.2016
Motivația și dorința de a munci și a răzbi prin viață e 80 % genetica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate