Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum ramaneti motivati prin viata?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 petrenjel, on 31 mai 2017 - 19:09, said:

Pentru initiatorul topicului: pe langa kendama poti incerca sah, jocuri de noroc si chiar pariuri sportive. Da, pierzi bani poate si castigi, dar iti tine "nervii" ocupati.


Cati ani ai? Cu ce te ocupi? Ai impresia ca cele enumerate de tine motiveaza lumea?

Edited by Hitmaker, 31 May 2017 - 19:15.


#20
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017

 Hitmaker, on 31 mai 2017 - 19:11, said:

Cati ani ai? Cu ce te ocupi? Ai impresia ca cele enumerate de tine motiveaza lumea?

Ma Hitmaker ideea e sa faci ceva, sa experimentezi, sa nu stai locului ca o leguma. Nu cred ca ocupatia si varsta mea are vreo relevanta in subiectul topicului. Daca eram un tanc de 20 de ani (cu anumite greutati avute in viata) in comparatie cu un om de 50 de ani care a trait ca un boier, as fi fost catalogat drept nepotrivit sa motivez o persoana anume? Nu cred.

Si daca as fi lucrator la pompe funebre sau corporatrist cu nopti nedormite tot nu ar avea relevanta cu intrebarea ta, asa ca nu-i vad rostul. Omul a cerut ceva ce-l motiveaza. Poate campania asta masiva de kendame are un rol urias: sa ridice cururile obeze ale copiilor, respectiv adultiilor din fata calculatoarelor.

#21
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 petrenjel, on 31 mai 2017 - 19:22, said:


Ma Hitmaker ideea e sa faci ceva, sa experimentezi, sa nu stai locului ca o leguma. Nu cred ca ocupatia si varsta mea are vreo relevanta in subiectul topicului. Daca eram un tanc de 20 de ani (cu anumite greutati avute in viata) in comparatie cu un om de 50 de ani care a trait ca un boier, as fi fost catalogat drept nepotrivit sa motivez o persoana anume? Nu cred.

Si daca as fi lucrator la pompe funebre sau corporatrist cu nopti nedormite tot nu ar avea relevanta cu intrebarea ta, asa ca nu-i vad rostul. Omul a cerut ceva ce-l motiveaza. Poate campania asta masiva de kendame are un rol urias: sa ridice cururile obeze ale copiilor, respectiv adultiilor din fata calculatoarelor.


Ba eu cred ca are o mare relevanta din moment ce sugerezi unui om lipsit de motivatie kendama, jocuri de noroc si pariuri sportive. Cu ce ar putea ajuta acestea un om ca sa-si regaseasca motivatia?


Pariu ca nu ai mai mult de 20 de ani si nu iti produci singur banii.

#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 petrenjel, on 31 mai 2017 - 19:09, said:

Pentru initiatorul topicului: pe langa kendama poti incerca sah, jocuri de noroc si chiar pariuri sportive. Da, pierzi bani poate si castigi, dar iti tine "nervii" ocupati.

Pokerul (online) are darul sa te scoata din orice plictiseala.

In plus, in poker, toata viata inveti, oricat joci nu ajungi niciodata sa cunosti totul. De fapt e o lupta continua si o incercare constanta de a te cunoaste pe  tine insuti.

Te plictisesti? Daca te tine buzunarul, sau daca esti destul de inteligent, pokerul e pentru tine. El poate face si cea mai linistita si frumos-vorbitoare persoana, sa ajunga sa injure ca un birjar (la joc). Oameni care credeau ca se cunosc pe ei insisi...  Posted Image

Cel mai mare adversar al unui jucator de poker (si de care nu poate scapa niciodata), este chiar el insusi. Propriile defecte, propriile minusuri.

Edited by Phobos, 31 May 2017 - 19:52.


#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Lenevo, on 31 mai 2017 - 17:40, said:

Sunt curios cum faceti sa ramaneti motivati prin viata? Ma refer ca treci de o varsta de nu multe lucruri mai au sens, obosesti repede, nu ai chef de nimic, nu prea te mai motiveaza nimic.
Asta, pentru cel care  a fost toata viata un puturos, un "obosit permanent", un  " sa moara vecinu´ sa-mi ramana mie capra",.....
Daca nu, treci in categoria bosorogilor care nu vor sa iasa la pensie doar pentru ca buletinul lor a implinit varsta de pensionare.
Si de care se impiedica toti acesti asa zisi  tineri care realizeaza ca nu au nici un scop in viata si ca au imbatranit degeaba. Si-atunci, dau vina pe bosorogi.

Edited by myshyk, 31 May 2017 - 20:34.


#24
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

 Lenevo, on 31 mai 2017 - 17:40, said:

Sunt curios cum faceti sa ramaneti motivati prin viata? Ma refer ca treci de o varsta de nu multe lucruri mai au sens, obosesti repede, nu ai chef de nimic, nu prea te mai motiveaza nimic.

Fa un copil.
Nu o sa mai pui intrebarea de mai sus.Ever.

Edited by marius.bunu, 31 May 2017 - 20:20.


#25
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017

 Lenevo, on 31 mai 2017 - 17:40, said:

Sunt curios cum faceti sa ramaneti motivati prin viata? Ma refer ca treci de o varsta de nu multe lucruri mai au sens, obosesti repede, nu ai chef de nimic, nu prea te mai motiveaza nimic.

Pe la vreo 95 ani, asa?

#26
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017

 Hitmaker, on 31 mai 2017 - 19:26, said:

Pariu ca nu ai mai mult de 20 de ani si nu iti produci singur banii.

Ce usor cataloghezi oamenii fara a-i cunoaste personal. Si mie mi s-a parut la inceput o prostie kendama asta dar cand am vazut atatia puturosi din fata calculatorului ridicandu-se si miscandu-si suncile, am zis: ba frate prostie sau nu prostie uite ca are efect pozitiv. Si daca pe mine ma compari cu unu de 20 de ani si fara potenta financiara, implicit profesionala atunci aceeasi opinie o impartasesti si despre CRBL? Ca totusi, omul are o familie, are un job si da, are o pasiune: kendama. Adica face ceva, isi foloseste capatana si fizicul intr-un mod "motivant" astfel incat sa nu devina o leguma. Sa nu mai pomenesc, ca tot ai pomenit de varsta, exista asa-zisi "youtuberi" de 30+ care fac bani din kendame si clipuri.

Jocuri de noroc? Pariuri sportive? De ce nu? Mare majoritate ne plangem de ele ca se pierd bani ceea ce e si adevarat dar pana la urma tot mai punem un bilet de UCL, mai un tenis, mai o carte jucata cu prietenii, etc.

#27
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Kendama e un ciocanel de dat la o0?

#28
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
^ Exact. vezi ca a aparut si varianta crestina: https://i.imgur.com/igYoNDU.jpg

#29
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Gandeste-te serios cateva minute la moarte si o sa-ti gasesti mii de motive sa ramai in viata.

#30
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
De ce va luati de om? Asa e, trebuie sa fim demotivati. Vai cat de inteligent esti matalica..Kum  mea te-ai prins?
Mda, asa e, mi s-a mai zis ca intru in forum sa fac misto de unii, altii. Pai daca merita si o cer...
Altfel, eu cand sunt in faza maro, adica demotivat, ma asez pe oo si nu ma ridic desi ma doare. De al dracului ce sunt Sunt oolelele milele si ele asculta de MINE. Ce ...mea..Sa va doara, ...
O carte nu ai citi, un film nu ai vedea...cu melcii vostri...
Altfel imi Iesti tare simpatic.......

Edited by Prien, 31 May 2017 - 21:30.


#31
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

 petrenjel, on 31 mai 2017 - 21:04, said:


Ce usor cataloghezi oamenii fara a-i cunoaste personal. Si mie mi s-a parut la inceput o prostie kendama asta dar cand am vazut atatia puturosi din fata calculatorului ridicandu-se si miscandu-si suncile, am zis: ba frate prostie sau nu prostie uite ca are efect pozitiv. Si daca pe mine ma compari cu unu de 20 de ani si fara potenta financiara, implicit profesionala atunci aceeasi opinie o impartasesti si despre CRBL? Ca totusi, omul are o familie, are un job si da, are o pasiune: kendama. Adica face ceva, isi foloseste capatana si fizicul intr-un mod "motivant" astfel incat sa nu devina o leguma. Sa nu mai pomenesc, ca tot ai pomenit de varsta, exista asa-zisi "youtuberi" de 30+ care fac bani din kendame si clipuri.

Jocuri de noroc? Pariuri sportive? De ce nu? Mare majoritate ne plangem de ele ca se pierd bani ceea ce e si adevarat dar pana la urma tot mai punem un bilet de UCL, mai un tenis, mai o carte jucata cu prietenii, etc.
Hai, te rog, mai explica-ne cum o jucarie din evul mediu iti solicita capatana si fizicul mai mult decat o telecomanda sau stersul la fund. Sunt curios, mai ales daca l-ai dat exemplu si pe CRBL, care se stie ca e un exponent de seama al culturii in Romania. Corecteaza-ma daca gresesc, parca el canta despre ochii rosii, pahare goale si fete care vor na-na.

#32
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ce ma motiveaza....complicat. Eu sunt de principiul ca multumirea aduge dupa sine plafonare. Asa ca am o viziune pe termen lung si "milestone-uri" pe drumul pana acolo. Pe mine ma motiveaza milestone-urile alea. Si cand le ating gasesc altele.

Ex: vreau sa alerg 10k pana in octombrie.

#33
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 radu2014, on 31 mai 2017 - 17:45, said:

Foamea sau setea sunt factori ce te motiveaza instant si imediat.

Propun depresivilor sa le experimenteze.
Altfel e usor sa fii depresiv pe banii, papica si cazarea oferita gratis de babaci.

eu obisnuiesc sa spun: depind prea multi de mine. nu'mi permit sa fiu deprimat.

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Lenevo, on 31 mai 2017 - 17:40, said:

Sunt curios cum faceti sa ramaneti motivati prin viata? Ma refer ca treci de o varsta de nu multe lucruri mai au sens, obosesti repede, nu ai chef de nimic, nu prea te mai motiveaza nimic.

Nu ramanem motivati in viata... mai degraba circulam demotivati prin ea, traind din compromis in compromis.  Ca sa fii motivat, cred, trebuie sa fii, cred, un fel de freelancer, combinat cu aventurier, adica sa poti sa faci un ban, fara sa te foota nimeni la icre, apoi sa calatoresti, sa dai la buci sau sa faci efectiv ce iti place.

Cam 90% din oameni traiesc in compromis si isi tarasc traiul de pe o zi pe alta fara motivatie.  Acest lucru se vede cu ochiul liber in metrou - un numar imens de oameni posomorati, cu frica zilei de maine intimparita pe fatza, cu scarba de job, de sefi, de drumul in Pipera... Foarte rar se intampla sa vezi un tanar visator, pe fata caruia se citeste ca are un plan - sa mute muntii din loc..sa puna in aplicare un proiect pe care l-a gandit singur, etc. Pentru majoritatea oamenilor, vremea iluziilor a apus de mult, acum e vremea concretului "vrei, nu vrei, bei Grigore, aghiazma", "stai si rabda - plateste rata la casa"

Sunt insa si oameni care gasesc motivatii in lucruri marunte, pe care si le poate permite oricine si se multumesc cu ele - respectiv un pui fript, rotisat, o shaorma, un bilet la pariuri, o plimbare prin mall, un amuzat cu lucruri meschine pe Facebook, impreuna cu alti idiotzi.
Acesti oameni, cu dorinte meschine, nu sunt cu totul pierduti pentru umanitate, pentru ca, pe spinarea lor fac capitalistii profituri, platind salarii mici... pe masura dorintelor si viselor inghesuite pe care acesti oameni le au.

Edited by rosix, 31 May 2017 - 21:53.


#35
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Si daca munca nu te implineste, copii nu ai ca sa ai responsabilitati si satisfactii de pe urma lor, nu ai o iubire care sa te motiveze, nu ai descoperit inca piatra filosofala, atunci mai exista o singura solutie, sa mergi la psihiatru sa-ti prescrie un medicament usor pentru a putea lua aceste lucruri de la capat.

#36
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017

 OutOfMind, on 31 mai 2017 - 21:29, said:

l-ai dat exemplu si pe CRBL, care se stie ca e un exponent de seama al culturii in Romania. Corecteaza-ma daca gresesc, parca el canta despre ochii rosii, pahare goale si fete care vor na-na.

Avand ca subiect kendama iti dai seama ca nu o sa-l pun ca si promotor pe Gadea, domnule rector. Regret sa va dezamagesc stofa nobila si plina de cultura cu rahaturi din Evul Mediu. Din pacate traim in Romania si numai de "na-na" avem parte. Cand o sa ne mai emancipam si noi cu chestii fine asa cum numai d-voastra sunteti obisnuit promit ca am sa trec la muzica clasica. Pana atunci va rog eu, lasati sa sfaraie micul pe gratar si sa urle maneaua in boxe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate