Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cum ramaneti motivati prin viata?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016
Exista insa o multime de oameni pentru care genetica e asa si asa, dar atutudinea lor hotaraste totul.
Intradevar pentru deprimati patologic sau aia fericiti /motiavati din nastere topicul nu are sens.

#56
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostMarioux, on 03 iunie 2017 - 21:02, said:

Motivația și dorința de a munci și a răzbi prin viață e 80 % genetica.
Nu ştiu de unde veniţi cu teorii din astea, dar astea sunt deja nişte superstiţii din timpurile medievale.
" Ia uită-te la ăla, sigur va fi un mare boier, ca şi taică-su, le curge prin sânge ! " , sau
" Aia va fi o c*rvă ca şi maică-sa, mărul nu cade departe de copac. "

Fraţilor, atâta timp cât aveţi un creier, folosiţi-l !
Eu sunt conştient de diferenţele dintre mine şi părinţii mei şi profit de ele pentru a evita acele greşeli pe care le-au făcut ei la vremea lor.
De fapt, un om deştept a zis că părinţii noştrii au parcurs un drum în care au comis o grămadă de greşeli în locul nostru şi pentru noi -> semnificaţia : nu fii doar copia părinţilor tăi, ci evoluează !
Gândeşte-te ce au făcut bine şi unde au greşit, şi unde au greşit ei, acolo să ştii să faci diferit faţă de ei, fiindcă omul deştept învaţă din istoria altora.

#57
Marioux

Marioux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.07.2016

View PostChillax, on 04 iunie 2017 - 08:22, said:

Nu ştiu de unde veniţi cu teorii din astea, dar astea sunt deja nişte superstiţii din timpurile medievale.
" Ia uită-te la ăla, sigur va fi un mare boier, ca şi taică-su, le curge prin sânge ! " , sau
" Aia va fi o c*rvă ca şi maică-sa, mărul nu cade departe de copac. "

Fraţilor, atâta timp cât aveţi un creier, folosiţi-l !
Eu sunt conştient de diferenţele dintre mine şi părinţii mei şi profit de ele pentru a evita acele greşeli pe care le-au făcut ei la vremea lor.
De fapt, un om deştept a zis că părinţii noştrii au parcurs un drum în care au comis o grămadă de greşeli în locul nostru şi pentru noi -> semnificaţia : nu fii doar copia părinţilor tăi, ci evoluează !
Gândeşte-te ce au făcut bine şi unde au greşit, şi unde au greşit ei, acolo să ştii să faci diferit faţă de ei, fiindcă omul deştept învaţă din istoria altora.
Chillax, ești tânăr.You can tell.

#58
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostMarioux, on 04 iunie 2017 - 20:05, said:

Chillax, ești tânăr.You can tell.
Marioux, tu probabil ești bătrân și ai mentalitatea tipică de ” Dacă eu n-am reușit, nu vor reuși nici alții. ”

Nu voi încerca să te conving contrariul, pentru că dacă nu vine din propria ta inițiativă, atunci oricum ești închis la idei noi.
Cu vârsta se instalează rigiditatea.
Plus că este mai comfortabil să crezi că dacă tu n-ai făcut ceva, atunci nici alții mai tineri n-o vor face.
Ce să zic ?
Îmi pare rău că nu a existat unul ca mine în viața ta să-ți demonstreze contrariul Posted Image

Edited by Chillax, 04 June 2017 - 20:31.


#59
Marioux

Marioux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.07.2016

View PostChillax, on 04 iunie 2017 - 20:29, said:

Marioux, tu probabil ești bătrân și ai mentalitatea tipică de ” Dacă eu n-am reușit, nu vor reuși nici alții. ”

Nu voi încerca să te conving contrariul, pentru că dacă nu vine din propria ta inițiativă, atunci oricum ești închis la idei noi.
Cu vârsta se instalează rigiditatea.
Relaxează-te tinere.

#60
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostMarioux, on 04 iunie 2017 - 20:30, said:

Relaxează-te tinere.
Eu sunt foarte relaxat.
Vezi că am mai scris câteva rânduri la care poți să răspunzi prin 2 cuvinte.

#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016
Am eu o idee cum sa rezisti in viata: nu te mai uita la "vloggeri" chineji cite 5 ani din viata.

#62
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostLenevo, on 31 mai 2017 - 17:40, said:

Sunt curios cum faceti sa ramaneti motivati prin viata? Ma refer ca treci de o varsta de nu multe lucruri mai au sens, obosesti repede, nu ai chef de nimic, nu prea te mai motiveaza nimic.
M-am nascut motivat, o sa mor motivat.
Chiar daca motivatiile se schimba, motivatia ramine.

View PostdanX, on 31 mai 2017 - 21:30, said:



Ex: vreau sa alerg 10k pana in octombrie.
Cam putin totusi.
Eu fac asa, imi pun norma de 30, reusesc 20 si am depasit cei 10 ai tai cu lejeritate.
Fara suparare.

#63
Hustler24-7

Hustler24-7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.06.2017

View Postlil debul, on 10 iunie 2017 - 08:45, said:

Cam putin totusi.
Eu fac asa, imi pun norma de 30, reusesc 20 si am depasit cei 10 ai tai cu lejeritate.
Fara suparare.

Depinde cu ce compari.
Poate tu alergi 20 , el aleargă 10, dar mai conduce și o afacere pe lângă asta/ face design/ programează/ scrie o carte/ etc.

#64
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostHustler24-7, on 10 iunie 2017 - 08:55, said:



Depinde cu ce compari.
Poate tu alergi 20 , el aleargă 10, dar mai conduce și o afacere pe lângă asta/ face design/ programează/ scrie o carte/ etc.
Cred ca nu ai inteles ideea, dar ok, sa programezi e bine.

#65
Hustler24-7

Hustler24-7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.06.2017

View Postlil debul, on 10 iunie 2017 - 09:02, said:

Cred ca nu ai inteles ideea, dar ok, sa programezi e bine.
Am înțeles ideea că îți setezi standardele să fie mai înalte, și astfel supracompensezi, deci și cel mai rău rezultat va fi mai mare decât al lui.
În schimb eu ți-am zis că deși relativ poți avea standarde mai înalte, în mod absolut nu poți avea, pentru că și el poate să compenseze în alte domenii, astfel dacă ați face un total de ”performanță”, ar ieși că din timpul și energia investită în acest lucru el a scos maximul, iar tu ai scos maximul din energia și timpul tău, din ambele având mai multe pentru că nu le-ai investit și în altceva.
Tu ai scris că este puțin ceea ce face el, iar eu ți-am demonstrat că depinde din ce perspectivă privești.

Dacă nu asta ai scris, atunci contraargumentează.

Edited by Hustler24-7, 10 June 2017 - 10:00.


#66
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Nu sintem in competitie aici, era vorba de motivatii. De cum ne motivam, nu cine o are mai mare. Filozofam dar vad ca esti cam agresiv, stai relax si trage tare, ramii motivat.

Edited by lil debul, 10 June 2017 - 11:40.


#67
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Cum ramaneti motivati prin viata?.................... cu 5HTP, alternat cu triptofan. Rezulta o mai mare cantitate de serotonina in creier, care schimba mult perceptia asupra vietii !!

#68
Hustler24-7

Hustler24-7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.06.2017

View Postlil debul, on 10 iunie 2017 - 11:40, said:

Nu sintem in competitie aici, era vorba de motivatii. De cum ne motivam, nu cine o are mai mare. Filozofam dar vad ca esti cam agresiv, stai relax si trage tare, ramii motivat.

Eu sunt chill, dar nu mă refeream la ce ai scris tu. Ideea mea era mai complexă, a ta era versiunea 1.0 Posted Image

Edited by Hustler24-7, 10 June 2017 - 16:26.


#69
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
:naughty:

Attached Files



#70
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Faptul ca unele lucruri nu mai au sens poate fi ceva bun, depinde despre ce e vorba. Adica daca descoperi ca invidia sau barfa nu mai au sens, te poti considera un om linistit. Daca descoperi ca lucruri care alta data te pasionau nu mai au sens sau nu te mai motiveaza, probabil ca e timpul sa le schimbi cu altceva. Motivatiile si sensul vietii se schimba odata cu varsta, e firesc, dar la fel de firesc este ca in permanent sa exista unul sau mai multi factori motivanti, indiferent de natura lor. Daca nu te mai motiveaza absolut nimic, asta suna a depresie si atunci ai nevoie de ajutor specializat, nu sa ii intrebi pe altii pe forum ce fac pentru ca ei sunt intr-o stare de normalitate, iar tu nu si atunci automat nu se vor aplica aceleasi solutii.

Edited by black_dizzy, 22 June 2017 - 13:09.


#71
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Pulsiunea sexuala si realizarea personala. Acestea se afla in spatele tuturor actiunilor intreprinse.

Edited by paco rabanne, 22 June 2017 - 13:16.


#72
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Pai motivatia de a trai e cam direct proportionala cu calitatea vietii in general, deci trebe sa ai grija sa ai calitate in viata, mancat, baut, sex, distractii pe langa munca, si atunci ramai motivat sa mai traiesti inca o zi de bine.
Paco nu se rezuma totul la sex si la realizarea personala, bucuria vietii este tot ce inseamna placerile marunte de zi cu zi, inclusiv sexul, evident, toate distractiile sunt la fel de bune in egala masura ca si sexul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate