Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 

Dacă nu ar fi plecat masiv Sașii/Șvabii și Evreii, ar fi arătat alftel România?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
101 replies to this topic

#91
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostWestPoint, on 31 mai 2017 - 23:11, said:

@Ghita_Bizonu
Sa-ti fac o lista la fel cu americani sau chiar romani din ultimii 25 de ani?
https://en.wikipedia...by_organization
Cred ca am merge oftopic prea tare. Peste tot au fost, sint si vor fi uscaturi.

Pai o sa o [un si pe aia atunci cand unu o sa faca un pumelnic ca ala care la[i pus cu opameni de stiinta, de arta evrei.
Insa ia mai bine de incerca sa pui un asa pomelnic cu oameni se stiinta evrei  din sec XVII - XVIII.
Apopos stii ca cel mai celebru evreu din Ablia sec XVIII era unu Danile Mendoza de profesie boxer?

A oare de ce exista rata lombarda si Lombard Street?

#92
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postmorenno, on 01 iunie 2017 - 04:11, said:

sa intelegem ca succesul lor a starnit invidia atator oameni din atatea tari?!
Poate nu atit succesul lor in trecut, decit banii lor, desi in multe cazuri si pentru intelectul lor. In Romania pot belica si chiar in anii '60-'70 una dintre cele mai renumite
spitale cu medici, respectiv chirurgi a fost spitalul evreiesc din Cluj. Veneau din toate colturile tarii, pina si din Bucuresti.
Vezi cit de iubiti au fost camatarii din trecut, bancherii de astazi.

#93
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostWestPoint, on 01 iunie 2017 - 06:55, said:

spitale cu medici,

Elias, donat tarii in intregime de evreul Jacques Menachem Elias in 1936
care cu banii lui, nu putini nu a cumparat jucatori de fotbal si nu a facut specula imobiliara.
I-a donat Academiei romane.....ACADEMIEI
ca sa se faca un spital universitar ce a fost crema spitalelor.
A fost din pacate.
Sptiale nu prea mai sunt, dar fotbalitii infloresc......
Putea sa piarda Romania o asa ocazie ce apareodata la un secol ???
Sa se scape de acesti incomozi care au treaba cu Academia ????

Edited by vio69a, 01 June 2017 - 09:43.


#94
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Imi aduc aminte de câțiva medici evrei din copilărie. Superprofesioniști și dedicați!
Din păcate au ieșit la pensie, s-au prăpădit, copiii lor, unii mi-au fost colegi de școală, au emigrat în Israel, n-au devenit medici la rândul lor și s-a cam rupt tradiția.

#95
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmorenno, on 01 iunie 2017 - 04:11, said:

si eu care aveam impresia ca te supui legii nu te adaptezi.
Te supui legii daca n-ai variante. Legea trebuie sa fie coercitie. Daca nu e capabila de coercitie, intelectul uman cauta portite. Intotdeauna.
Cele mai necorupte tari au legislatie care blocheaza procedurile corupto-gene, ca sa zic asa.

View Postgarett, on 01 iunie 2017 - 10:09, said:

Imi aduc aminte de câțiva medici evrei din copilărie. Superprofesioniști și dedicați!
Din păcate au ieșit la pensie, s-au prăpădit, copiii lor, unii mi-au fost colegi de școală, au emigrat în Israel, n-au devenit medici la rândul lor și s-a cam rupt tradiția.
Cu foarte multi ani in urma am aflat de nivelul medicinei care se practica in Israel: in unele domenii mai inalt decat in USA.
Prima intrebare care mi-o rasarit in minte o fo': çum de or reusit asa ceva intr-o tara atat de mica, de lipsita de resurse si aflata in permanenta amenintare ?"

#96
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postdjl, on 30 mai 2017 - 12:40, said:

Dacă nu ar fi plecat masiv Saşii/Şvabii şi Evreii, ar fi arătat alftel România? Sau cel puţin dacă ar fi plecat doar jumătate - două treimi din câţi au plecat. În afară de faptul că am fi primit mai puţini bani în schimbul lor.
Daca nu plecau sasii si svabii, poate era mai mult turism; daca insa nu plecau evreii (cu tot ceea ce au plecat, asa cum au plecat si din Egipt candva, asta fiind poate una dintre aptitudinile lor), azi eram, posibil, a doua colonie evreasca (dupa America).

Edited by altnume, 01 June 2017 - 11:30.


#97
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postaltnume, on 01 iunie 2017 - 11:30, said:

Daca nu plecau sasii si svabii, poate era mai mult turism; daca insa nu plecau evreii (cu tot ceea ce au plecat, asa cum au plecat si din Egipt candva, asta fiind poate una dintre aptitudinile lor), azi eram, posibil, a doua colonie evreasca (dupa America).

" cu Tot ce au plecat " ...????

la ce te referi, ?
la mii de carti in romana, discuri, albume, ii romanesti, farfurii de Horezu, benzi cu Faonoteca de aur, cu Maria Tanase si Gica Petrescu...???
Cu opere complete de Eminescu si poezii de Minulescu ??


Dar raspunsul meu ramane invariabil.
Romania arata cum arata, dupa unii excelent, dupa altii in drum spre excelent,  fara legatura daca au murit, au fost omorati au plecat sau au fost izgoniti evreii si etnicii germani din Banat si Ardeal

Edited by vio69a, 01 June 2017 - 11:41.


#98
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
romania ar fi fost o tara mai bogata si mai civilizata

#99
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostHunor_66, on 01 iunie 2017 - 11:16, said:

çum de or reusit asa ceva intr-o tara atat de mica, de lipsita de resurse si aflata in permanenta amenintare ?"



Raspunsul este nivelul de pregatire, seriozitatea de a face un lucru bine si complet de prima data, nivelul de dotare
Caz concret la niste prieteni de familie.
Studiul medicinei in Romania, anii 1980, chirurgie dentara, specializare in Israel, lucrat Israel 6 ani, devenit milionar, plecat in America , devenit multimilionar la Miami.
A pastrat ore la catedra in Israel,
Este unul din multele exemple in care pregatirea s-a facut in Romania, pregatire buna , temeinica, dezvoltarea in alta parte.
Datorita atmosferei de studiu si cercetare, a dotarii, a sprijinului dat de stat, si poate si a calitatilor personale.

Lipsa de resurse nu mai este un impediment.....
Pietele gem de produse alimentare autohtone, de legume si fructe , de lactate, fara pasuni si fanete, fara ploaie decat 1-2 luni pe an.

Un impediment ar putea fi dirijarea a 30 % din bugetul de stat pentru aparare, tocmai  datorita acestei permanente amenintari.


Resursele deja omul le are cu el.
Mintea, munca, corectitudinea  si organizarea productiva
astea sunt azi resurdele.

Edited by vio69a, 01 June 2017 - 13:25.


#100
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postvio69a, on 01 iunie 2017 - 13:06, said:

Un impediment ar putea fi dirijarea a 30 % din bugetul de stat pentru aparare, tocmai  datorita acestei permanente amenintari.
Niste oameni inteligenti stiu sa foloseasca si aceasta situatie in favoarea lor.
Cercetarea militara asidua duce si la un export substantial de tehnologie militara.

#101
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postdjl, on 30 mai 2017 - 12:40, said:

Dacă nu ar fi plecat masiv Saşii/Şvabii şi Evreii, ar fi arătat alftel România? Sau cel puţin dacă ar fi plecat doar jumătate - două treimi din câţi au plecat. În afară de faptul că am fi primit mai puţini bani în schimbul lor.

La nivel de tara, orice fel de raspuns ramine speculativ, fara posibilitatea de a demonstra ceva in oricare dintre directii. In mod cert, insa, nemtii impreuna cu ungurii au civilizat Transilvania. Prin prisma asta este clar o pierdere

#102
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Mai ales ca printre atitea nume germane si unguresti ar fi fost foarte greu sa stabilesti daca nu au cumva la origini evrei

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate