Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Food truck

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#55
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017

View PostKean, on 23 mai 2017 - 15:48, said:

Eu te-as sfatui daca ai stat 10 ani in Italia sa mai rezisti inca 6 sa ai o pensie minima  pe care te poti baza.Dupa aia poti face experimente romanesti cate vrei.Nu merita sa bagi bani in fondul pensiilor din Romania nestiind ce te asteapta in viitor.Romania e tara care face imprumuturi sa plateasca pensiile.Nu stii la ce te poti astepta in viitor.

Din fericire am varsta necesara ca daca experimentul meu cum il numiti voi ,va da gres,sa o pot Lua de la capat ,Nu vreau sa ma gandesc de acum la pensie am doar 30 de ani 😂

#56
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015
Eu cred ca o sa iti mearga bine daca faci ceva original si de calitate. Esti hotarata, ceea ce este excelent. Cel mai mult conteaza vadul comercial. Daca ai in orasul tau, e foarte bine. Daca nu, mergi pe la targuri de weekend prin tara si o sa iesi cum trebuie daca prinzi locuri bune. Am vazut masini dintr-astea la tot felul de festivaluri si adunari. Locuiesc pe litoral si iti spun ca vara este plin de masini care vand de la fast-food la inghetata si fructe de mare si toate au clienti. Si nu arata ca a ta, multe sunt niste janghine, nici macar nu sunt inmatriculate in Romania si nu au volanul pe partea corecta. Autorizatiile si avizele se rezolva la noi, legal sau mai putin, nu m-as ingrijora. Oamenii astia de care iti spun n-au mare stres si chiar o duc bine, multi o duc boiereste din asta, vile, masini...
N-am inteles nici eu ce mare treaba are afacerea proprie cu a lucra pentru altul. De obicei asta te sfatuiesc cei care sunt angajati, nu cei cu afaceri, care ar putea vorbi din proprie experienta. "Unii" ar spune ca nu conteaza. Dupa cum zicea un clasic in viata din Manchester: "Nu trebuie sa fi fost cal pentru a deveni jocheu" Posted Image
Si bineinteles apar si cei care te sfatuiesc sa mai stai prin afara, sa ti se duca si tineretea, fiindca ei nu au avut curaj sa incerce sau au esuat sa intreprinda ceva la noi asa ca e mai bine sa slugaresti pana poti sa iei pensie. Posted Image Adica de ce sa ai bani si sa iti fii propriul sef?
Esti tanara si la varsta asta e cel mai bine sa incerci sa investesti... Admir persoanele care vor sa faca ceva pe cont propriu in Romania (cunosc si eu cateva si cam toate o duc bine sau foarte bine).

Edited by DG1984, 23 May 2017 - 19:36.


#57
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Abia astept sa treaca 1-2 ani si o sa vedem ( nu ) replay pe acest topic " minunat " .
Mai bine vezi daca poti s-o revinzi ca eu cred ca vei face foamea prin Ro cu " afacerea ' asta ...

#58
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
In Italia se da pensie la 30 ani?

#59
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017
Eu va accept parerea si in legatura cu autorulota am cerut parerea mai multor personae care detin acest tip de afacere,am extrem de multe de invatat dar sunt pregatita,daca in viata Nu incerci ce iti place Nu vei sti daca merge sau ba plus ca avantajul autorulotei este ca te poti muta (cu multe conditii) dar e un avantaj enorm

View PostBaxon, on 23 mai 2017 - 19:22, said:

Abia astept sa treaca 1-2 ani si o sa vedem ( nu ) replay pe acest topic " minunat " .
Mai bine vezi daca poti s-o revinzi ca eu cred ca vei face foamea prin Ro cu " afacerea ' asta ...

Baxon sa Nu uiti ca ma ocup cu mancare 🍔🍔🍔deci de foame eu n-am cum sa mor 😜😜😜

View Postdon_dannielo, on 23 mai 2017 - 19:24, said:

In Italia se da pensie la 30 ani?

Doar pe caz de boala

#60
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si atunci ce varsta necesara ai?

#61
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Dar de unde ai tras concluzia ca in Italia se iese la pensie la 30 de ani?!

#62
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017

View PostDG1984, on 23 mai 2017 - 19:21, said:

Eu cred ca o sa iti mearga bine daca faci ceva original si de calitate. Esti hotarata, ceea ce este excelent. Cel mai mult conteaza vadul comercial. Daca ai in orasul tau, e foarte bine. Daca nu, mergi pe la targuri de weekend prin tara si o sa iesi cum trebuie daca prinzi locuri bune. Am vazut masini dintr-astea la tot felul de festivaluri si adunari. Locuiesc pe litoral si iti spun ca vara este plin de masini care vand de la fast-food la inghetata si fructe de mare si toate au clienti. Si nu arata ca a ta, multe sunt niste janghine, nici macar nu sunt inmatriculate in Romania si nu au volanul pe partea corecta. Autorizatiile si avizele se rezolva la noi, legal sau mai putin, nu m-as ingrijora. Oamenii astia de care iti spun n-au mare stres si chiar o duc bine, multi o duc boiereste din asta, case, masini...
N-am inteles nici eu ce mare treaba are afacerea proprie cu a lucra pentru altul. Dupa cum zicea un clasic in viata din Manchester: "Nu trebuie sa fi fost cal pentru a deveni jocheu" Posted Image


#63
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
E bine ca ai o atitudine pozitiva insa esti naiva si asta costa :
- ca sa mearga afacerea trebuie ori sa vi cu ceva nou ( nu-i cazul ca nu cred ca vei reinventa roata ) ori cu preturi competitive si calitate deosebita ; asta inseamna multa munca si castig mai putin .
- iti trebuie vad comercial si nu cred ca vei gasi usor ( deja locurile sunt luate demult )  , daca speri sa vinzi sa ajungi la limita de supravietuire va trebui sa muncesti mai mult ( si crede-ma ca dupa 1 saptamana de stat zi de zi 16 ore in picioare , imputiti de transpiratie si rupti de oboseala si cand tragi linie si scati din profit , ce ai investit + utilitati o sa-ti vine sa fugi inapoi la " patronul din italia " ) .

Ia-o si asa , oamenii is rai si vor sa-ti inchida afacerea ca sa prospere ei , e de ajuns sa-ti faca o nefacuta , sa-ti puna 2 " clienti " platiti de ei sa-ti faca antireclama : vin 2 indivizi la un interval de timp si-ti vomeaza in fata " trokului " acuzand durer de burta etc cheama inspectorii sa-ti faca o vizita si ti-a fu^ut ziua ca nu mai produci nimic dar vestea ti se duce instant .. )
Pun pariu ca nu ti-a trecut prin bibilica scenarii de astea ?!

Nu-ti doresc sa nu-ti mearga afacerea insa trebuie sa vezi si partile nasoale ( multi de aici te sustin ca doar nu-s banii lor la mijloc deci pt ei e usor sa-ti zica da-i bine ca va fi beton ... )

Edited by Baxon, 23 May 2017 - 19:48.


#64
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostDG1984, on 23 mai 2017 - 19:21, said:

Si bineinteles apar si cei care te sfatuiesc sa mai stai prin afara, sa ti se duca si tineretea, fiindca ei nu au avut curaj sa incerce sau au esuat sa intreprinda ceva la noi asa ca e mai bine sa slugaresti pana poti sa iei pensie. Posted Image ,

Eu nu as baga bani in fondul romanesc de pensii nici cu pistolul la tampla.Daca acum se screm sa plateasca pensii din imprumuturi cum crezi ca va fi peste 30 de ani cand fata va trebui sa iasa la pensie.Eu te las pe tine sa fii intreprinzator cinstit in Romania sa vezi ce pensie vei avea peste 30 de ani.Daca mai lucreaza 6 ani in Italia poate avea un 5-600 de euro asigurati ca pensie la batranete pe cand daca ramane in Romania peste 30 de ani va lua o m...

Edited by Kean, 23 May 2017 - 20:08.


#65
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017
Multumesc pt sfaturi le primesc cu bratele intinse,ideea e ca eu Nu sunt asa de nestiutoare cum m-au perceput cativa de aici si ca sa cumpar autorulota asta mi-a trebui un an pana sa o gasesc si crede-ma Nu a fost anunt in Italia,Germania sau Romania sa nu il fi contactat .Pt mine drumul spre succes este mereu in constructii!😁

#66
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
Salut. Suntem experti la datul cu parerea..indiferent ca lucram in comeniul auto , medical etc...romanul nu se dezminte...are o parere ( de cele mai multe ori negativa)..
Spre deosebire de majoritatea celor care au postat aici eu lucrez intr-un domeniu ce are legatura cu ceea ce vrei tu sa faci ( la una din top 3 firme de mezeluri din tara).
Pot spune ca am batut sud-estul tarii destul de mult ( 140.000 km in ultimii 2 ani , doar sambetele libere..pt cine este curios..da a meritat atat din punct de vedere salarial cat mai ales prin prisma faptului ca la ora actuala ninemi din firma nu cunoaste zonele, respectiv clientii mai bine ca mine).
De ce spun astea ?..simplu : sa va dati seama de experienta mea.
Referitor la ceea ce vrei sa faci iti pot spune ca acest tip de afacere este unul din care pot curge foarte multi bani ( si fiscalizati si ne...) insa daca nu esti dispusa la muuuulta munca si muuulta rabdare poti inchide la fel de repede.
Un exemplu pt carcotasi > client mediu ( are un fast food simplu in Bucuresti) participa pe perioada verii la diferite targuri si balciuri si cumpara de la noi 1 tona mici si 800 kg c-ti de gratar pentru fiecare eveniment.
Plus sucuri si alte prostioare ...las imaginatia fiecaruia sa faca niste calcule.
Apropo..marfa o plateste cash fara probleme.

P.S.
Cu timpul dupa ce vezi mersul lucrurilor o sa stii ce sa mai ungi .....sa mearga treaba mai bine. In afara se numeste loby...la noi spaga Posted Image)
Este tipul de afacere in care o sa intru si eu destul de curand.
Fa-ti bine calculele , ai incredere urmareste o zona cu vad unde sa te stabilesti la inceput , pliante pe la toate birourile din jur ...daca  sunt ceva cluburi in zona incearca sa stabilesti ceva parteneriate cu ele si ai sansa ta sa iasa ceva bun.

P.S. 2

Pentru gica contra : STRUGURII SUNT ACRII , NU INCERCATI ASA CEVA CA SIGUR NU REUSITI Posted Image)

Edited by LanceDemon, 23 May 2017 - 20:31.


#67
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017

View PostBaxon, on 23 mai 2017 - 19:47, said:

E bine ca ai o atitudine pozitiva insa esti naiva si asta costa :
- ca sa mearga afacerea trebuie ori sa vi cu ceva nou ( nu-i cazul ca nu cred ca vei reinventa roata ) ori cu preturi competitive si calitate deosebita ; asta inseamna multa munca si castig mai putin .
- iti trebuie vad comercial si nu cred ca vei gasi usor ( deja locurile sunt luate demult )  , daca speri sa vinzi sa ajungi la limita de supravietuire va trebui sa muncesti mai mult ( si crede-ma ca dupa 1 saptamana de stat zi de zi 16 ore in picioare , imputiti de transpiratie si rupti de oboseala si cand tragi linie si scati din profit , ce ai investit + utilitati o sa-ti vine sa fugi inapoi la " patronul din italia " ) .

Ia-o si asa , oamenii is rai si vor sa-ti inchida afacerea ca sa prospere ei , e de ajuns sa-ti faca o nefacuta , sa-ti puna 2 " clienti " platiti de ei sa-ti faca antireclama : vin 2 indivizi la un interval de timp si-ti vomeaza in fata " trokului " acuzand durer de burta etc cheama inspectorii sa-ti faca o vizita si ti-a fu^ut ziua ca nu mai produci nimic dar vestea ti se duce instant .. )
Pun pariu ca nu ti-a trecut prin bibilica scenarii de astea ?!

Nu-ti doresc sa nu-ti mearga afacerea insa trebuie sa vezi si partile nasoale ( multi de aici te sustin ca doar nu-s banii lor la mijloc deci pt ei e usor sa-ti zica da-i bine ca va fi beton ... )


#68
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017
Ma bucur ca ai pus problema si in felul asta pt ca unde lucram eu la fast food era doar program nocturn de la ora 19:00 la 8-9 dimineata deci 12-13 ore de munca Asa ca daca am facut acest sacrificiu pt un post al altcuiva cred ca iti dai seama ca Nu am nicio problema sa o fac pt mine .despre optimism da sunt optimista doar pt ca imi place cea ce fac ,Nu am zis in nici un moment ca voi face mii de burgeri ,Nu cred ca ai vazut scriind cifre bomba am explicat chiar ca este vorba de o pasiune 😊

#69
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017

View PostLanceDemon, on 23 mai 2017 - 20:29, said:

Salut. Suntem experti la datul cu parerea..indiferent ca lucram in comeniul auto , medical etc...romanul nu se dezminte...are o parere ( de cele mai multe ori negativa)..
Spre deosebire de majoritatea celor care au postat aici eu lucrez intr-un domeniu ce are legatura cu ceea ce vrei tu sa faci ( la una din top 3 firme de mezeluri din tara).
Pot spune ca am batut sud-estul tarii destul de mult ( 140.000 km in ultimii 2 ani , doar sambetele libere..pt cine este curios..da a meritat atat din punct de vedere salarial cat mai ales prin prisma faptului ca la ora actuala ninemi din firma nu cunoaste zonele, respectiv clientii mai bine ca mine).
De ce spun astea ?..simplu : sa va dati seama de experienta mea.
Referitor la ceea ce vrei sa faci iti pot spune ca acest tip de afacere este unul din care pot curge foarte multi bani ( si fiscalizati si ne...) insa daca nu esti dispusa la muuuulta munca si muuulta rabdare poti inchide la fel de repede.
Un exemplu pt carcotasi > client mediu ( are un fast food simplu in Bucuresti) participa pe perioada verii la diferite targuri si balciuri si cumpara de la noi 1 tona mici si 800 kg c-ti de gratar pentru fiecare eveniment.
Plus sucuri si alte prostioare ...las imaginatia fiecaruia sa faca niste calcule.
Apropo..marfa o plateste cash fara probleme.

P.S.
Cu timpul dupa ce vezi mersul lucrurilor o sa stii ce sa mai ungi .....sa mearga treaba mai bine. In afara se numeste loby...la noi spaga Posted Image)
Este tipul de afacere in care o sa intru si eu destul de curand.
Fa-ti bine calculele , ai incredere urmareste o zona cu vad unde sa te stabilesti la inceput , pliante pe la toate birourile din jur ...daca  sunt ceva cluburi in zona incearca sa stabilesti ceva parteneriate cu ele si ai sansa ta sa iasa ceva bun.

P.S. 2

Pentru gica contra : STRUGURII SUNT ACRII , NU INCERCATI ASA CEVA CA SIGUR NU REUSITI Posted Image)

Am o slabiciune pt oamenii care au aurgumente sa sustina ce spun 👏👏👏👏👏👏

Am uitat sa specific cei cativa burgeri pe care o sa ii fac vor fi geniali,am lucrat ore si nopti la conceperea lor😊🍔

View PostKean, on 23 mai 2017 - 20:06, said:



Eu nu as baga bani in fondul romanesc de pensii nici cu pistolul la tampla.Daca acum se screm sa plateasca pensii din imprumuturi cum crezi ca va fi peste 30 de ani cand fata va trebui sa iasa la pensie.Eu te las pe tine sa fii intreprinzator cinstit in Romania sa vezi ce pensie vei avea peste 30 de ani.Daca mai lucreaza 6 ani in Italia poate avea un 5-600 de euro asigurati ca pensie la batranete pe cand daca ramane in Romania peste 30 de ani va lua o m...

Ai punctat bine deja ma simt straina acasa  iar aici sunt straina Cu toate ca 🇮🇹 Italia m-a facut om mare(la Nivel mental)

Edited by A-denisa-86, 23 May 2017 - 22:41.


#70
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Adevărul e că dacă funcționează atîtea dughene mobile cu mîncare e clar că există piață. Trebe doar să știi cum să pleci la drum.
Pentru perioadele fără tîrguri, un loc cu mare dever lîngă Rîmnicu Vîlcea e parcarea de la Mănăstirea Cozia. Din toată zona Călimăneștiului, acolo e cea mai mare vînzoleală de turiști, incomparabil cu restul orașului.

#71
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Daca in loc de burgeri o sa vinzi icoane succesul e garantat.
Dar totusi eu zic sa mergi pe pasiunea ta si tine-ne la curent, eu chiar sunt curios sa vad cum o sa iti mearga. ;) Succes!!!

#72
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017

View Posthoneymik, on 23 mai 2017 - 22:38, said:

Daca in loc de burgeri o sa vinzi icoane succesul e garantat.
Dar totusi eu zic sa mergi pe pasiunea ta si tine-ne la curent, eu chiar sunt curios sa vad cum o sa iti mearga. ;) Succes!!!

Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate