Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Food truck

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#91
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017
Burger van pe care eu il admir maxim,ii urmaresc activitatea intens are o singura problema,persoanele care lucreaza pt El Nu stiu sa se comporte cu clientii,in schimb ideea lui a prins formidabil de bine in Bucuresti si è prezent la toate festivalurile + locatii fixe  burger van bistrò,El practic a pus in practica aceasi Marie cu alta palarie,o sa radeti dar Maria asta a lui cu alta palarie e mult mai sexyyyyy si misto

#92
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTsunnnami, on 24 mai 2017 - 12:19, said:



Le cam umflii, apropo, cat ai tu salariu?

Ce are a face salariu un loc unde te duci o data pe saptamina, maxim?
Uite aici ca l-am gasit:

https://www.yelp.com...san-francisco-3


"Price range $11-30"

#93
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017
Yamyyyyy

#94
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Orice afacere are potential de succes, cel mai mult conteaza cine o manageriaza.

Eu din ce vad in topicul asta, cred ca Denisa are calitatile necesare pentru a face afacerea sa mearga. Iar pe piata nu prea e concurenta, decat firmele de catering.

#95
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017
Multumesc pt votul de incredere 🙏🙏🙏🙏

#96
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postfigo1988, on 24 mai 2017 - 16:18, said:

Chiar te sfatuiesc sa-i incerci cand ajungi in Romania si sa-i compari cu retetele tale. Roaga si niste cunoscuti sa faca acelasi lucru pentru obiectivitate. Daca validezi calitatea produsului, atunci restul sunt secundare, presupunand ca nu bagi ingrediente extrem de scumpe si ai o marja decenta de profit. Cam asta e punctul pe care nu l-ai atins, ti-ai facut niste calcule cu privire la cat te costa "productia" unui burger? Ti-ar mai trebui niste retete decente de cartofi prajiti, sosuri si esti gata sa-i dai bataie.  Piata exista si e destul de mare in Bucuresti, raportat la ce variante exista.

Exact cu asta ar fi trebuit sa inceapa.
Cat costa burghelul meu?

Daca e sa ma iei la intrebari pe mine, daca e buna la reteta de hamburgeri, de ce sa nu faca asta, fara sa aiba bataie de cap?
Afacere inseamna bani. Eventual face hamburgers-ii si ii si livreaza de 2-3 ori pe zi. ii face proaspeti, nu-i congeleaza, se si plimba cu masina si e o diferentiere fata de piata
"hamburgeri de "casa' proaspeti (necongelati), "Gustati sa faceti diferenta!"
Pictezi asa o masina cu reclama asta si centrele in care livrezi sa faci omul curios.

ma rog nu are ea nevoie de idei.

Daca e sa ma intrebi si mai tare, as face asta in italia si sa vand chiftele in loc de hamburgers-i (in care intra si paine, deci sunt mai ieftine decat hamburgers-ii), sau reteta de mici
In plus in Italia e banet mai mult.

la fel, ea vrea sa faca tot ceea ce fac ceilalti sa se certe pe locurile de parcare sa ii cada capul de somn pe plita si sa castige... nimic

#97
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017
Oameni buni de unde ati tras concluzia ca vreau sa ma cert pe locurile de parcare, Nu am specificat ca si anul trecut cand am fost in tara am incercat sandwich-uri in mai multe locuri,niciunul Nu este asa cum vreau eu sa fac ,in primul rand eu voi avea un open bucatarie deci din start eu sunt obligata sa am produse proaspete pt ca e totul la vedere cum naiba sa expui burgeri congelati? Despre pretul burgerului Nu pot sa zic inca nimic pt ca sunt in Italia Nu am luat legatura cu un abator sa stiu cat ma costa pe mine carnea,idem pt paine (important este ca imi va fi livrata special de 2-3 ori pe sapatamana produsele din carne iar painea va fi facuta la brutarie dupa gustul,gramajul meu si imi va fi livrata zilnic) la fel si pt intrebarea cati burgeri vei face pe zi-Nu am de unde sa stiu momentan pt ca Nu am decis unde voi amplasa autorulota,am cateva puncte unde cred eu ca ar merge,va trebui sa incerc mai multe posturi pana il voi ochii pe cel mai convenabil

#98
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Sint 2 metode de a face afacerea asta:
1. Bazat pe vad. In cazul asta calitatea produsului nu e asa importanta, adica totul e sa fie decent si pretul sa nu fie scadalos.
2. Bazat pe calitate/gust. Calitatea nu insemna neaparat cea mai buna carne, o multime de lucururi se pot face cu niste sosuri pe hamugheri si niste cartofi prajiti cu usturoi si parmezan.
In cazul asta vadul nu e chiar asa important (dupa ce ai reputatie), vine hipsterimea dupa tine. Pretul poate fi chiar maricel.

Varianta 1 mi se pare foarte dependenta de figurile autoritatilor locale, daca te lasa sa stai intr-un loc cu vad, si foarte expusa concurentei cu pile mai multe la autorizatii etc.
Varinata a 2a e o metoda de afaceri mai robusta dar nu merge decit in locurile cu putere finaciara si mentalitate potrivita.

#99
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015

View PostTsunnnami, on 24 mai 2017 - 12:19, said:

Posted Image

Tu abordezi problema dpdv al unuia care habar n-are de aritmetica.
Nu mi-a raspuns NIMENI la intrebarea: CATI HAMBURGERI TREBUIE SA VANDA PE SAPTAMANA / AN, nu pentru profit, ci pentru a nu pierde nici un ban?
Pana atunci toti cei care sustineti ca "merge' pentru ca ati vazut in filme, vorbiti copilarii


Da' ia-nvata-ne dumneata pe noi aritmetica in cazul asta. De ce trebuie sa ne intrebi pe noi? Nu stii?
Eu nu am vazut in filme, poate in filme se vede la Michigan.
Am si explicat ca vad zi de zi in sezon intr-o zona foarte aglomerata si ca stiu oamenii si cum se descurca. Nu prea o duce rau niciunul.
PS: Mai sunt si unii "copii" pe aici care traiesc din afaceri. Stiu, nu se poate asa ceva, trebuie sa fie o greseala...

Cu asta am incheiat si imi cer scuze pentru off-topic.

#100
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014
@Denisa,  repet, da o fuga intr-o dimineata pana la Roma la piata din Testaccio la Mordi & Vai, si incearca panino con allesso, dar nu numai, tipul a devenit "viral" in scurt timp, fost actor de teatru(ceva teatru mediocru din Roma) bun de gura, a stiut sa-i adune si pe food bloggeri locali, care apoi prin publicatiile lor au atras hipsterimea,   de la 10:30 pana pe la 4 cand inchide piata e mereu coada doua persoane care se misca ca furnicile si unu la casa de marcat s-a si extins anul trecut in alt sau alte puncte in Roma.   Oare cine i-ar fi dat o sansa la inceput?  o tonenta intr-o piata agro-alimentara, unde mai erau vreo 10.

#101
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 24 mai 2017 - 19:54, said:

Sint 2 metode de a face afacerea asta:
1. Bazat pe vad. In cazul asta calitatea produsului nu e asa importanta, adica totul e sa fie decent si pretul sa nu fie scadalos.
2. Bazat pe calitate/gust. Calitatea nu insemna neaparat cea mai buna carne, o multime de lucururi se pot face cu niste sosuri pe hamugheri si niste cartofi prajiti cu usturoi si parmezan.
In cazul asta vadul nu e chiar asa important (dupa ce ai reputatie), vine hipsterimea dupa tine. Pretul poate fi chiar maricel.

Varianta 1 mi se pare foarte dependenta de figurile autoritatilor locale, daca te lasa sa stai intr-un loc cu vad, si foarte expusa concurentei cu pile mai multe la autorizatii etc.
Varinata a 2a e o metoda de afaceri mai robusta dar nu merge decit in locurile cu putere finaciara si mentalitate potrivita.

Interesant punctul tau de vedere

View Postionutzitaly, on 24 mai 2017 - 22:38, said:

@Denisa,  repet, da o fuga intr-o dimineata pana la Roma la piata din Testaccio la Mordi & Vai, si incearca panino con allesso, dar nu numai, tipul a devenit "viral" in scurt timp, fost actor de teatru(ceva teatru mediocru din Roma) bun de gura, a stiut sa-i adune si pe food bloggeri locali, care apoi prin publicatiile lor au atras hipsterimea,   de la 10:30 pana pe la 4 cand inchide piata e mereu coada doua persoane care se misca ca furnicile si unu la casa de marcat s-a si extins anul trecut in alt sau alte puncte in Roma.   Oare cine i-ar fi dat o sansa la inceput?  o tonenta intr-o piata agro-alimentara, unde mai erau vreo 10.

Ma Adi pt informatie! Cea ce as vrea eu sa inteleaga toata lumea,este fsptul ca nu m-am gandit sa fac din afacerea asta vreo avere,n-am facut/o (averea) in Italia in 10 ani ,Nu ma astept sa o fac in Romania,eu practic incerc sa inbin utilul cu placutul,faptul ca sunt optimista tine de caracterul meu si de modul de a gandi,consider ca mai bine sunt optimista si pot gresi decat sa fiu pesimista si sa am dreptate.In viata tot ceea ce am facut si m-am implicat cu tot sufletul,mi-a iesit,am eu asa o legatura mai speciala cu Divinitatea 😊Si in cazul de fata mi-am pus o intrebare:daca tot imi place atat de mult "burgareala " si tot m-am saturat si plictisit de viata de aici,ce-ar fi sa ma alimentez cu niste adrenalina 😂

#102
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 24 mai 2017 - 19:54, said:

Sint 2 metode de a face afacerea asta:
1. Bazat pe vad. In cazul asta calitatea produsului nu e asa importanta, adica totul e sa fie decent si pretul sa nu fie scadalos.
2. Bazat pe calitate/gust. Calitatea nu insemna neaparat cea mai buna carne, o multime de lucururi se pot face cu niste sosuri pe hamugheri si niste cartofi prajiti cu usturoi si parmezan.
In cazul asta vadul nu e chiar asa important (dupa ce ai reputatie), vine hipsterimea dupa tine. Pretul poate fi chiar maricel.

Varianta 1 mi se pare foarte dependenta de figurile autoritatilor locale, daca te lasa sa stai intr-un loc cu vad, si foarte expusa concurentei cu pile mai multe la autorizatii etc.
Varinata a 2a e o metoda de afaceri mai robusta dar nu merge decit in locurile cu putere finaciara si mentalitate potrivita.

la varianta 2 nu-ti vine nimeni sa-ti cumpere.

View PostDG1984, on 24 mai 2017 - 21:58, said:

Da' ia-nvata-ne dumneata pe noi aritmetica in cazul asta.

ia carnetelul
Scrie

(Numarul de hamburgers-i vanduti) x (Pret de vanzare al unui hamburger) - TOATE cheltuilile aferente afacerii = X

Problema este ca X > 0

la inceput va fi negativ, si trebuie estimat la ce punct X devine 0 sa treaca in  partea pozitiva
Pana trece, platesti din buzunar.

Ai scris tot? Ca maine te ascult, ai grijanie

#103
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Tu incerci sa spui ca nu merg chestiile astea in Romania? In tara unde e plin la miezul noptii in KFC si unde era coada la Macdonalds? Ti se pare ca aia au preturi mici fata de calitate/cantitate?

#104
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 25 mai 2017 - 03:11, said:

Tu incerci sa spui ca nu merg chestiile astea in Romania? In tara unde e plin la miezul noptii in KFC si unde era coada la Macdonalds? Ti se pare ca aia au preturi mici fata de calitate/cantitate?

Eu NU SPUN CA NU MERGE, spun doar ca e o tampenie sa te arunci cu capul inainte CREZAND ca merge ca 2-3 aiuristi de pe forum spun ca "merge" fara un calcul in spate.
Atat spun.
Spun iar ca daca m-as gandi la asa ceva, as incepe cu verificarea competitiei si alegerea furnizorilor ANGAJANDU-MA la unu, 2-3 luni sa invat si sa analizez ceea ce face el bine/rau, sa vad care sunt pericolele, contrloalele, avizele, care-s furnizorii etc
Si fac toate asta pentru ca tin la banii ei

Prin 2013 am avut o intentie de privatizare in Romania, dar nu reuseam singur.
Am gasit unu din Spania si o gagica cu ceva bani din italia ca asta mica..

Sunt dementiali copiii astia, cateodata invidios pe tenacitatea cu care vor sa piarda banii.
problema lor?
Iubesc.
Nu gandesc, au doar sentimentul.
Muncesc, dar sunt incapatanati si foarte greu de lucrat cu ei
Au pierdut banii amandoi si s-au intors amandoi de unde au venit

Dac-as gasi unu sa-l modelez dupa cum vreau... am ajunge milionari
Din pacate gasesti ori puturosi si mincinosi, ori ca ei.

#105
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
Salut din nou.
Ieri am vorbit cu agentul care se ocupa de acel fast food.
Calculam matematic : o tona de mici impartita la 75 de grame micul rezulta undeva la 13200 de mici. Pretul de achizitie este de 1 leu per bucata ( tva inclus) . Femeia de acolo ii vinde cu 2,5 lei. La carnati proportia este aceiasi ,( ma refer la pret). Sucul ,berea si restul nu stiu la ce pret le cumpara ( insa tot mic deoarece lucreaza direct cu producatorul ).
Nu pun costurile legate de firma , autorulota, acte si restul....astea trebuie sa te interesezi inainte sa demarezi toata treaba.
Un sfat : cauta sa platesti o firma care sa se ocupe de tot ( deschidere firma , autorizatii etc). Castigi timp si eviti stresul...de regula ei cunosc deja la ce usi sa bata si le au deja deschise.
Partea urata acum : daca este vreme rea afara cade tot calculul de mai sus ( ma refer la targuri sau balciuri).
Bun si sfatul lui Tsunnami de a te angaja in domeniu ( aici in tara ) vreme de 1-2 luni....vezi mersul lucrurilor .
Insa de regula majoritatea acestor afaceri sunt afaceri mici de familie.

#106
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017

View PostLanceDemon, on 25 mai 2017 - 06:23, said:

Salut din nou.
Ieri am vorbit cu agentul care se ocupa de acel fast food.
Calculam matematic : o tona de mici impartita la 75 de grame micul rezulta undeva la 13200 de mici. Pretul de achizitie este de 1 leu per bucata ( tva inclus) . Femeia de acolo ii vinde cu 2,5 lei. La carnati proportia este aceiasi ,( ma refer la pret). Sucul ,berea si restul nu stiu la ce pret le cumpara ( insa tot mic deoarece lucreaza direct cu producatorul ).
Nu pun costurile legate de firma , autorulota, acte si restul....astea trebuie sa te interesezi inainte sa demarezi toata treaba.
Un sfat : cauta sa platesti o firma care sa se ocupe de tot ( deschidere firma , autorizatii etc). Castigi timp si eviti stresul...de regula ei cunosc deja la ce usi sa bata si le au deja deschise.
Partea urata acum : daca este vreme rea afara cade tot calculul de mai sus ( ma refer la targuri sau balciuri).
Bun si sfatul lui Tsunnami de a te angaja in domeniu ( aici in tara ) vreme de 1-2 luni....vezi mersul lucrurilor .
Insa de regula majoritatea acestor afaceri sunt afaceri mici de familie.

Asta este si intentia mea,o afacere mica de familie cat despre vreme,stiu ca in Romania Nu este numai vara plus ca unde am lucrat si unde lucrez si in prezent ma confeunt des cu perioade "moarte " ba chiar pot spune ca la fast food tot mai vinzi ceva chiar si in perioadele negre ale anului fata de restaurante.

View PostTsunnnami, on 25 mai 2017 - 02:58, said:



la varianta 2 nu-ti vine nimeni sa-ti cumpere.



ia carnetelul
Scrie

(Numarul de hamburgers-i vanduti) x (Pret de vanzare al unui hamburger) - TOATE cheltuilile aferente afacerii = X

Problema este ca X > 0

la inceput va fi negativ, si trebuie estimat la ce punct X devine 0 sa treaca in  partea pozitiva
Pana trece, platesti din buzunar.

Ai scris tot? Ca maine te ascult, ai grijanie


#107
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017
Unde am lucrat aici la fast food pe care l-am si gestionat o perioada ma ocupam si de comenzi prin urmare pretul pe kg de haburger de vita era 10€,6€ kg ceafa,o cutie de piept pui impanat 8€(10bucati) ,7€ kg piept de pui ,toate sandwich-urile costau 3,50€ doar ceafa 4.00€ iar hot dogul 2,5 € .dintr-un kg de hamburger 🍔 ies aproximativ 8 bucati cu un gramaj de 120 gr,o paine ne costa 20 centi.deci un burger in jur de 96 centi + 20 centi painea +50'centi garniturile + 20 centi sosurile + 60 centi celelalte cheltuieli (curent,gaz ,personal etc) .in medie in timpul saptamanii de luni pana joi faceam aprox 100-150 de sandwich-uri,vinerea si duminica aprox 250 iar sambata 500 ( in timpul saptamanii lucram prin rotatie deci eram 2 fete pe tura,in week end 3) castigul era de aprox 1.50€ -1,20€ \ sandwich.Daca Nu am facut calculul la cat ma costa un sandwich in Romania este doar pt ca Nu cunosc inca preturile,bineinteles ca voi testa mai multe abatoare pt a face comparatia intre pret/calitate.De lucrat Nu este nevoie sa lucrez in Ro Nu ca as avea vreo problema in a lucra dar Nu cred ca este nevoie

#108
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View PostA-denisa-86, on 22 mai 2017 - 01:02, said:

Salutare tuturor,recunosc ca sunt noua pe grup Dar as avea nevoie de cateva sfaturi,pareri despre food trcuck.Prefer sa comenteze cei ce stiu despre acest domeniu fara chestii de genul "dreams " ,este prima afacere pe care o voi pune pe picioare si Nu oriunde ci in Romania (momentan locuiesc inca in Italia de10 ani) ideea e urmatoarea:ca mai toti romanii saturi de viata din strainatate si eu m-am hotarat sa imi fac valiza dar cum stiu bine ca Nu sunt genul de in care sa ma intorc acasa si sa imi plang de mila am hotarat ca a venit timpul sa pun in aplicare ce am invatat in Italia si in Romania Asa ca am decis sa imi deschid un food truck de altfel tot mai multe in ultimul timp si inRomania.ideea mea este de a crea un restaurant mobil, ce parere aveti ? Mentionez ca deja am cumparat autorulota din Italia este complet din inox modelul masinii este vechi dar pe mine ma interesa interiorul (a fost cumparata de la o firma care de ocupa cu transform car) m-a costat 15000€ ,am optat pt o autorulota pt ca te poti deplasa mult mai usor,as dori sa creez un fast food cu mai multe tipuri de burgeri si sandwich-uri speciale (in acest domeniu am experienta) personal mi se pare ca este intr-o continua cratere acest domeniu as incerca sa pun poze cu autorulota dar Nu stiu cum
http://www.ziaruldei...si--160105.html

E o caravana itineranta. La Iasi era si cistigatorul @Masterchef de anul asta cu o rulota Posted Image


http://streetfoodfestival.ro/

Edited by Daco_Get, 28 May 2017 - 07:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate