Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Consum suplimentar pe factura de apa-canal

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Atunci luati un flex si opriti robinetele generale ale celor fara contract si taiati teava dupa ele.
Faceti asta si la  apartamentele nevandute inca, preventiv.

Edited by menaloty, 17 May 2017 - 16:19.


#38
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
stiu ca nu ti se pare normal sau corect, nici nu este, dar daca alta metoda drastica nu exista pentru a va convinge noii vecini sa intre in legalitate, atunci suferiti si voi pentru o cauza dreapta.
daca legea nu este de partea voastra si nimeni nu va face dreptate, atunci apelati la masuri extreme, in situatii extreme, ceva trebuie sa se intample, ca doar n-o sa stea noii vecini fara apa sau sa care cu galetile/bidoanele apa pentru consumul propriu...
nu mi se pare normala situatia voastra, in loc sa deveniti o comunitate frumoasa, unita, ai carei membri sa se ajute unii pe altii sa fie totul bine in bloc si pe langa acesta, noii-veniti au impresia ca gata, dupa ce inchid usa de la intrarea in apartament nu mai este treaba lor ce se intampla in bloc/pe scara.

#39
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 arab, on 17 mai 2017 - 16:14, said:

Exista solutii intotdeauna, chiar si la noi...!

Sper sa fie...
Deocamdata nu am gasit si nici nu vad o rezolvare pe termen scurt.
Pentru Asociatia de proprietari care sunt conditiile de infiintare si cat ar dura toata procedura?

#40
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
uite aici detalii, vad ca poti plati chiar o firma sa se ocupe de toate formalitatile
http://blog.reinvent...de-proprietari/
si ca idee, ca sa nu aveti discutii mai tarziu, ar trebui sa incredintati administrarea asociatiei unei firme specializate. care sa intocmeasca listele de plata, sa se ocupe de plata facturilor, sa tina evidenta contabila, samd.

#41
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Rezolvarea este  infiintarea asociatiei de locatari sau proprietari, dupa caz, si apoi fiecare vecin va trebui sa comunice indexul contoarelor, cine nu comunica intra la plata pausal, alta solutie nu prea este, in orice caz aceasta situatie trebuie reglementata de catre dumneavoastra, pentru ca societatea de apa canal nu are nici un interes si nici competente sa faca asta, probabil ca greseala apartine dezvoltatorului

#42
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://verificariapo...legislatie.html

O fi valabil ce scrie acolo la inceput?

Nu are rost sa asteptati, ca va costa tot pe voi, in prima faza cel putin. Platiti urgent un avocat si faceti-va dreptate! Cei 4 nu mai consumati deloc apa macar o luna de zile si vedeti cui se trec suplimentele atunci?

http://www.gds.ro/Lo...lata la pausal/

Edited by arab, 17 May 2017 - 16:28.


#43
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 arab, on 17 mai 2017 - 16:26, said:

http://verificariapo...legislatie.html

O fi valabil ce scrie acolo la inceput?

Nu are rost sa asteptati, ca va costa tot pe voi, in prima faza cel putin. Platiti un avocat si faceti-va dreptate. Cei 4 nu mai consumati deloc apa macar o luna de zile si vedeti cui se trec suplimentele atunci?

Ar fi frumos sa fie asa cum zice la inceput, dar unde am putea sa facem reclamatie? Ce organe de control pot sa faca constatarea si sa dea amenda

#44
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Salut, cred ca cel mai corect si usor ar fi ca cei de la apa si canal sa vina si sa le opreasca apa la fiecare care nu au contract. Am inteles ca undeva pe hol exista un robinet general/apartament. Atunci mai mult ca sigur o sa isi faca contract. Una este sa le opresti tu apa si alta sa vina cei de la apa/canal sa o opreasca.

Edited by Epidaurus, 17 May 2017 - 16:49.


#45
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Eu tot nu inteleg de ce e greu sa va vorbiti cei 4 prorietari cu contract sa opriti apa 1 zi macar... daca nu in anumite intervale orare , spre exemplu in fiecare seara dupa ora 19 pana dimineata la 8. Asta ar fi cea mai rapida solutie combinat cu infiintarea asociatiei.

#46
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Raman la parerea mea ca, dezvoltatorul nu trebuia sa dea cheile apartamentelor noi, catre locatari, decat cu conditia de a avea contracte in regula cu toti furnizorii de utilitati in parte! De ce nu a facut-o? Nu stiu! Insa si la compania de apa, bate vantul ilegalitatilor!

@ioppo Si ce rezolva? La apometre si bransamente umbla oricine si oricand? Vrei sa se bata pe robineti pana la urma?

Edited by arab, 17 May 2017 - 16:55.


#47
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 Epidaurus, on 17 mai 2017 - 16:45, said:

Salut, cred ca cel mai corect si usor ar fi ca cei de la apa si canal sa vina si sa le opreasca apa la fiecare care nu au contract. Am inteles ca undeva pe hol exista un robinet general/apartament. Atunci mai mult ca sigur o sa isi faca contract. Una este sa le opresti tu apa si alta sa vina cei de la apa/canal sa o opreasca.

Le-am propus asta. Nu au vrut sa se bage.

 arab, on 17 mai 2017 - 16:48, said:

Raman la parerea mea ca, dezvoltatorul nu trebuia sa dea cheile apartamentelor noi, catre locatari, decat cu conditia de a avea contracte in regula cu toti furnizorii de utilitati in parte! De ce nu a facut-o? Nu stiu! Insa si la compania de apa, bate vantul ilegalitatilor!

@ioppo Si ce rezolva? La apometre si bransamente umbla oricine si oricand? Vrei sa se bata pe robineti pana la urma?

De acord. Putem sa-l tragem la raspundere cumva?

#48
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 SineNomine, on 17 mai 2017 - 14:44, said:

.........
Noi, cei patru care locuim de mult acolo, avem contracte cu firma de apa si canal, avem apometre. Cei care s-au mutat de curand nu au apometre si nici contract cu firma de apa, dar folosesc apa. Blocul are apometru general.
...........
Ce contracte aveti daca exista apometru general ?

#49
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 86-APP, on 17 mai 2017 - 19:46, said:

Ce contracte aveti daca exista apometru general ?

Sunt contracte bagate pe gat de Regia de Apa, in care scrie ca pierderile din reteaua de dupa apometrul general se suporta de cumparatorii de apa. Regiei i se rupe, ei impart consumul total de apa la cei cu care are contract si ii lasa pe respectivii sa se descurce singuri.

#50
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Factura vine pe contorul general ?

#51
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Nu. Vine pe numele fiecaruia din cei cu contract.

Edited by SineNomine, 17 May 2017 - 21:31.


#52
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 SineNomine, on 17 mai 2017 - 21:31, said:

Nu. Vine pe numele fiecaruia din cei cu contract.
In cazul asta , cineva s-a fraierit , adica voi !
Daca aveti contract separat , apometru , si va vine factura pe el , nu aveti treaba cu cel general , decit ....decit daca ala e trecut pe asociatie . Seamana bine a prosteala si nu e clar deloc .
Cred ca nu explici bine .

#53
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Din pacate este exact cum explic.
Ideea este ca ei au raspundere doar pana la contorul de bloc. Toata instalatia de dupa, este in grija blocului. Daca apar scurgeri sau se sparge o teava dupa contorul blocului, paguba este a blocului.
Asta este explicatia pe care mi-au dat-o referitor la legalitatea facturarii consumului suplimentar.
Se pare ca au acoperire in lege...

#54
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 86-APP, on 17 mai 2017 - 23:19, said:

In cazul asta , cineva s-a fraierit , adica voi !
E monopol! Nu s-au fraierit! Nu aveau incotro, le trebuia apa. Contractele sunt aiurea, dar nu prea ai loc de intors!

Edited by arab, 18 May 2017 - 06:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate