Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Consum suplimentar pe factura de apa-canal

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012

 corinadaniela, on 17 mai 2017 - 15:35, said:

parerea mea este ca aici sunt incalcate grav drepturile consumatorului. ar trebui sa faceti reclamatie la OPC, la regia de apa-canal, in presa locala, la primarie, peste tot pe unde credeti ca vi se poate face dreptate.
nu mai exista audientele la conducerea unei institutii anume ? solicitati audienta la directorul regiei/furnizorului de apa.
cred ca puteti face reclamatie si la politie, pentru ca unii consuma si nu platesc, deci fura. si cu tupeu pe deasupra, de parca ati fi voi cei 4 obligati sau vinovati cu ceva, sa le platiti lor apa pe care o consuma la spalat, curatenie, gatit.

Voi incerca si la OPC si la politie. La apa-canal am incercat deja si ne-am spus ca... nu le pasa. Nu chiar asa, dar...

#20
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Firma de aia de apa-canal de cine apartine? E R.A., SRL sau ce naiba?

Edited by arab, 17 May 2017 - 15:43.


#21
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012

 KyKyKyKy, on 17 mai 2017 - 15:36, said:

La bloc există contract colectiv, nu contract individual. Din apometrul mare se scade fiecare consum individual, apoi restul din fondul de „rulment”.
Pe cei de la apă nu-i interesează că se fură sau nu după apometrul mare.

Cum zicea domnul președinte: „Ghinion!”

Factura de apa ne vine pe numele fiecaruia.

 arab, on 17 mai 2017 - 15:42, said:

Firma de aia de apa-canal de cine apartine?

Nu stiu. Este vorba de Apa-Canal Ilfov S.A.

#22
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Eu am o nelămurire aici: cui transmiteti index-ul de pe apometrul individual? Îl citeşte cineva? Sau e cum zice KyKyKyKy? Deci pe cei de la Apa nu-i interesează decât apometrul general şi atunci problema trebuie rezolvată de dezvoltator/locatari, părerea mea.

#23
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012
Indexul contoarelor de apartament il transmitem lunar la Apa-Canal Ilfov.

Edited by SineNomine, 17 May 2017 - 15:46.


#24
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://www.acilfov.r...ex.php/companie

S.C. Apă-Canal Ilfov S.A. este, începând cu anul 2009, Operatorul Regional al serviciului public de alimentare cu apă și de canalizare din Județul Ilfov, prin asocierea a opt localităţi şi Consiliul Judeţean Ilfov în Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Apă-Ilfov.

E companie de stat deci! CJ stie de asta ceva?


http://www.acilfov.r...IA-nov-2016.pdf

Edited by arab, 17 May 2017 - 15:53.


#25
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Belea curata faza asta!! Mai, da' bransamentul ala de jos cu contoarul general al blocului, pe numele cui e in fata operatorului de alimentare a apei? Nu cumva pe al dezvoltatorului? Cand ai cumparat apartamentul, curgea apa la robinet? Si daca e pe numele dezvoltatorului cumva, cum naiba sa va incarce doar pe voi cei cu contracte individuale?

#26
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 arab, on 17 mai 2017 - 15:13, said:

Regia de apa stie ca se fura...apa!?

Un OPC nu strica! Politia s-o baga oare?
Din punctul de vedere al regiei nu se fura apa......

#27
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Bransamentul la un apartament gol trebuie sa fie sigilat, in mod normal si fara apometre chiar.

Dezvoltatorul nu ar trebui sa iti dea pe mana acel apartament, fara a avea semnat un contract de utilitati valabil.

Asta o fi o noua metoda de a vinde apartamentele toate? Consumam gratis? In cazul asta, doar apa?

Voi stati de 7 ani si acum de numai cateva luni a inceput lumea brusc sa populeze blocul, sau cum?

Edited by arab, 17 May 2017 - 16:04.


#28
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012

 Ana0181, on 17 mai 2017 - 15:54, said:

Belea curata faza asta!! Mai, da' bransamentul ala de jos cu contoarul general al blocului, pe numele cui e in fata operatorului de alimentare a apei? Nu cumva pe al dezvoltatorului? Cand ai cumparat apartamentul, curgea apa la robinet? Si daca e pe numele dezvoltatorului cumva, cum naiba sa va incarce doar pe voi cei cu contracte individuale?

Nu stiu pe numele cui este bransamentul general. Ma voi interesa.
Cand am cumparat apartamentul curgea apa. Dar eu intai mi-am pus contor si abia apoi am facut restul lucrarilor.

#29
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Practic, cei fără apometre sunt racordaţi fraudulos, aici mare vină are dezvoltatorul, părerea mea.

#30
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Pai ia vezi... ca sigur nu e pe numele celor 4 care pana acum aveati apartamente cumparate acolo. Dezvoltatorul este raspunzator inclusiv de situatia creata.

#31
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Dar de ce platiti apa? Consumati si nu platiti. Apanova o sa opreasca apa pentru toti.
Initiati o actiune in tribunal, in cazul in care apanova va obliga sa platiti. Vorbesc de voi, cei cu contract.

Edited by menaloty, 17 May 2017 - 16:05.


#32
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
cred ca doar oprirea apei in tot blocul ii va determina pe noii locatari sa-si puna apometre si sa-si incheie contracte cu furnizorul de apa.
voi cei cu contoare platiti de acum inainte doar valoarea consumului vostru, lasati restul sumei neachitate (acea cota parte consum comun), sa se acumuleze restante si penalizari, pana inchide furnizorul apa.
da, sufera si cei corecti si nevinovati, dar daca altfel nu se poate rezolva cu noii locatari, decat prin masuri extreme, o faceti si pe asta. si intre timp dati bataie cu infiintarea asociatiei de proprietari.

#33
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Regiile de apa au un comportament asemanator si in alte judete. Factureaza diferentele ca fiind pierderi ale retelei de dupa apometrul lor general. Asa se intampla si in cartiere rezidentiale. Este o lacuna in legislatie care le da voie sa faca cam ce vor. Stiu cazuri cu procese in instanta care nu s-au rezolvat. Nu vor sa preia retelele din cartiere, ca sa nu isi bata capul cu reparatiile si desi sunt contracte individuale ei factureaza dupa apometrul general nu dupa cel individual. Asta inseamna consumator captiv.

#34
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Asta inseamna monopol-in Romania!Posted Image

#35
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012

 menaloty, on 17 mai 2017 - 16:04, said:

Dar de ce platiti apa? Consumati si nu platiti. Apanova o sa opreasca apa pentru toti.
Initiati o actiune in tribunal, in cazul in care apanova va obliga sa platiti. Vorbesc de voi, cei cu contract.

 corinadaniela, on 17 mai 2017 - 16:06, said:

cred ca doar oprirea apei in tot blocul ii va determina pe noii locatari sa-si puna apometre si sa-si incheie contracte cu furnizorul de apa.
voi cei cu contoare platiti de acum inainte doar valoarea consumului vostru, lasati restul sumei neachitate (acea cota parte consum comun), sa se acumuleze restante si penalizari, pana inchide furnizorul apa.
da, sufera si cei corecti si nevinovati, dar daca altfel nu se poate rezolva cu noii locatari, decat prin masuri extreme, o faceti si pe asta. si intre timp dati bataie cu infiintarea asociatiei de proprietari.

Dar nu vreau sa raman fara apa. Am platit fiecare litru de apa pe care l-am consumat. Nu e normal ca asta sa fie singura solutie.

#36
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Exista solutii intotdeauna, chiar si la noi...! Cei corecti, nu mai pierdeti vremea, ca apa curge si la cei ce nu o merita!

Oricum, s-a sucit lumea cu josul in sus!

Edited by arab, 17 May 2017 - 16:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate