Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Consum suplimentar pe factura de apa-canal

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc nou in care timp de mai multi ani s-au vandut doar 4 apartamente. Din ianurie anul asta au inceput sa fie cumparate si celelalte apartamente si sa fie locuite.
Noi, cei patru care locuim de mult acolo, avem contracte cu firma de apa si canal, avem apometre. Cei care s-au mutat de curand nu au apometre si nici contract cu firma de apa, dar folosesc apa. Blocul are apometru general.
Problema este ca a aparut un consum suplimentar pe facturile noastre de apa generat de consumul celor fara contracte, Apa si Canal Ilfov impartind diferenta dintre consumul inregistrat de contorul de bloc si suma contoarelor noastre tot pe factura noastra, a celor cu contract.
Am incercat sa le explicam ca acel consum este facut de cei nou veniti, dar cei de la Apa-Canal nu vor sa se implice. Ei au contract doar cu noi si ne incarca facturile fara sa le pese ca nu noi consumam acea apa.
Am incercat sa-i facem pe cei nou veniti sa plateasca suma suplimentara care apare pe facturile noastre, dar nu am avut cu cine sa ne intelegem.
Nu avem inca asociatie de proprietari si nici administrator care sa se ocupe de bloc.
Ce masuri legale putem sa luam pentru a ne recupera banii pe care-i platim suplimentar? Si cum putem sa-i obligam pe cei fara contracte sa se duca sa-si faca contract la apa?
Multumesc anticipat!

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Aia de ce nu au apometre? Fura apa deci? Cine a facut bransarea lor? Chiar consuma apa? Puteti dovedi?

Ce scrie in contractele voastre? Se zice de ceva pierderi?

Edited by arab, 17 May 2017 - 15:03.


#3
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Opriti apa 1-2 zile si vor face si ei contracte.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu poti sa ii oblige in nici un fel! Si nu ai cum sa le opresti nici apa (ca e ilegal) si ii afecteaza si pe ceilalti (nevinovati).
E "normal" ca tot voi sa platiti (data fiind situatia); e ca si cum aia nici nu exista. Regia doar pe voi va are ca si persoane de contact si in contract direct cu ei.

De ce nu va constituriti mai repede in Asociatie de proprietari?
Chiar nu admiinstreaza nimeni in acest moment blocul/complexul?
Vorbiti cu Dezvoltatorul. De regula la immobile noi, cam tot el face si administratie.

Edited by colombo2003, 17 May 2017 - 15:04.


#5
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 arab, on 17 mai 2017 - 14:53, said:

Aia de ce nu au apometre? Fura apa deci? Cine a facut bransarea lor? Chiar consuma apa? Puteti dovedi?
Ce scrie in contractele voastre? Se zice de ceva pierderi?

Instalatia de apa este functionala inca de la terminarea blocului, din 2010.
Da, fura apa.
Tevile de apa sunt trase in fiecare apartament. Sunt bransate toate apartamentele. Exista niste robineti generali pentru fiecare apartament pe holul fiecarui etaj unde se poate monta si apometrul.
Nu am contractul la indemana, o sa ma uit diseara mai in amanunt.
Da consuma apa. La un consum de 8 mc pe factura, au aparut 7.6 mc suplimentari.

 colombo2003, on 17 mai 2017 - 15:03, said:

Nu poti sa ii oblige in nici un fel! Si nu ai cum sa le opresti nici apa (ca e ilegal) si ii afecteaza si pe ceilalti (nevinovati).
E "normal" ca tot voi sa platiti (data fiind situatia); e ca si cum aia nici nu exista. Regia doar pe voi va are ca si persoane de contact si in contract direct cu ei.

De ce nu va constituriti mai repede in Asociatie de proprietari?
Chiar nu admiinstreaza nimeni in acest moment blocul/complexul?
Vorbiti cu Dezvoltatorul. De regula la immobile noi, cam tot el face si administratie.

As putea sa le opresc apa. Robinetul general pentru fiecare apartament se afla pe holul fiecarui etaj. Dar nu asta cred ca este solutia cea mai buna.
Nu ne-am in Asociatie de proprietari pentru ca am fost doar 4 insi care au cumparat apartamente in bloc pana in ianuarie anul asta.
Dezvoltatorul are si el o garsoniera in bloc la care nu are contor de apa...

Edited by SineNomine, 17 May 2017 - 15:07.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
nu puteti rezilia voi contractele si renunta la apometre, macar pana se infiinteaza asociatia si se ia o hotarare privind contorizarea si repartizarea cheltuielilor ?
chiar atat de batuti in cap sunt noii locatari, incat sa nu accepte sa plateasca pentru ce consuma ? au avut bani pentru cumpararea si mobilarea locuintei, dar nu isi pot plati utilitatile ? chiar asa ?
sa presupunem ca unul sau toti cei 4 cu contracte vindeti si va mutati in alta parte, nu ar trebui reziliat contractul actual si noii proprietari sa-si faca alte contracte ?

Edited by corinadaniela, 17 May 2017 - 15:15.


#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Regia de apa stie ca se fura...apa!?

Un OPC nu strica! Politia s-o baga oare?

Edited by arab, 17 May 2017 - 15:15.


#8
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 corinadaniela, on 17 mai 2017 - 15:12, said:

nu puteti rezilia voi contractele si renunta la apometre, macar pana se infiinteaza asociatia si se ia o hotarare privind contorizarea si repartizarea cheltuielilor ?
sa presupunem ca unul sau toti cei 4 cu contracte vindeti si va mutati in alta parte, nu ar trebui reziliat contractul actual si noii proprietari sa-si faca alte contracte ?

Mi-a trecut prin minte si asta.
As putea sa reziliez contractul si sa locuiesc in continuare acolo?

 arab, on 17 mai 2017 - 15:13, said:

Regia de apa stie ca se fura...apa!?

Din punctul lor de vedere nu se fura. Ei impart consumul blocului la fiecare dintre cei cu contract.

Edited by SineNomine, 17 May 2017 - 15:15.


#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Oho...ce destepti sunt! Daca se umple blocul si ramaneti doar voi cu contract, ce zici, mai merita?

Reziliati toti cei cu contract si va blindeaza atunci robinetul general. Sa vedem cum mai imparte si ce si la cine!

La un moment dat va veti satura toti, de lipsa apei si atunci e atunci!

Cu celelalte utilitati cum sta treaba? Tot asa?

P.S. Ma mir ca nu se cumpara inca apartamentele toate in bloc, in felul asta. Dezvoltatorul nu zice nimic, nici el? Voi ati fost de buna-voie la contracte?

Edited by arab, 17 May 2017 - 15:27.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
ok, si chiar daca reziliezi si renunti la apometre, devenind asemenea noilor locatari - consum pausal, cine se va ocupa de calcularea repartizarii cheltuielilor si cine/cum va aduna banii necesari pentru plata facturii de apa-canal ?
de aceea spun, infiintati-va urgent asociatia, iar voi cei 4 locatari vechi neaparat sa faceti parte din comitetul asociatiei, daca nu vreti sa fiti presedinte, vicepresedinte sau cenzor in cadrul asociatiei.
asociatia se poate infiinta cu minim 3 membri, insa sper sa nu aveti probleme cu dezvoltatorul, precum in speta de mai jos
http://www.avocatnet...voltatorul.html

Edited by corinadaniela, 17 May 2017 - 15:27.


#11
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
"Legile lui Murphy"... si poate se baga aia peste tot si tot ei (cei 4) raman pe dinafara sau minoritari. Atunci e atunci...
Oricum, neplacuta situatie. Ca deh, asa-i la bloc! Si asa-i in Romania...

#12
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Pai cum va poate factura suplimentar cand voi aveti propriile apometere ?

Adica, inteleg 8 mc/ luna. Dar tu ai indexul 1000 in martie. In mai o sa ai 1008. Cum te pot ei factura cu indexul 1016  cand apometrul din apartament indica 1008 ?

Astia de la apa pot sista furnizarea de servicii pana se hotaraste ce e de facut. Cel putin eu asa cred si mi s-ar parea normal.

#13
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 arab, on 17 mai 2017 - 15:17, said:

Oho...ce destepti sunt! Daca se umple blocul si ramaneti doar voi cu contract, ce zici, mai merita?

Reziliati toti cei cu contract si va blindeaza atunci robinetul general. Sa vedem cum mai imparte si ce si la cine!

La un moment dat va veti satura toti, de lipsa apei si atunci e atunci!

Cu celelalte utilitati cum sta treaba? Tot asa?

P.S. Ma mir ca nu se cumpara inca apartamentele toate in bloc, in felul asta.


Avem contracte directe la curent si gaze. Acolo legislatia nu permite sa se racordeze fara contract.

 corinadaniela, on 17 mai 2017 - 15:19, said:

ok, si chiar daca reziliezi si renunti la apometre, devenind asemenea noilor locatari - consum pausal, cine se va ocupa de calcularea repartizarii cheltuielilor si cine/cum va aduna banii necesari pentru plata facturii de apa-canal ?
de aceea spun, infiintati-va urgent asociatia, iar voi cei 4 locatari vechi neaparat sa faceti parte din comitetul asociatiei, daca nu vreti sa fiti presedinte, vicepresedinte sau cenzor in cadrul asociatiei.
asociatia se poate infiinta cu minim 3 membri, insa sper sa nu aveti probleme cu dezvoltatorul, precum in speta de mai jos
http://www.avocatnet...voltatorul.html

Da, daca nu va mai fi nimeni cu contract in bloc, probabil vor opri apa.

 colombo2003, on 17 mai 2017 - 15:26, said:

"Legile lui Murphy"... si poate se baga aia peste tot si tot ei (cei 4) raman pe dinafara sau minoritari. Atunci e atunci...
Oricum, neplacuta situatie. Ca deh, asa-i la bloc! Si asa-i in Romania...

Sper sa nu fie asa...
Inca nu s-au mutat decat vreo 3. Dar mai sunt si cei care isi amenajeaza apartamentele si care consuma si ei apa.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 paso87, on 17 mai 2017 - 15:26, said:

Pai cum va poate factura suplimentar cand voi aveti propriile apometere ?

Adica, inteleg 8 mc/ luna. Dar tu ai indexul 1000 in martie. In mai o sa ai 1008. Cum te pot ei factura cu indexul 1016  cand apometrul din apartament indica 1008 ?

Astia de la apa pot sista furnizarea de servicii pana se hotaraste ce e de facut. Cel putin eu asa cred si mi s-ar parea normal.

se factureaza pe indexul de la apometrul general, de la intrarea in bloc cum s-ar spune. si cum oficial sunt doar 4 consumatori inregistrati, diferenta dintre citirile insumate ale apometrelor celor 4 si citirea de la apometrul general, tot pe factura lor apare si trebuie achitata, desi locatarii noi consuma diferenta, nu cei 4 cu apometre si contract.

#15
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 paso87, on 17 mai 2017 - 15:26, said:

Pai cum va poate factura suplimentar cand voi aveti propriile apometere ?

Adica, inteleg 8 mc/ luna. Dar tu ai indexul 1000 in martie. In mai o sa ai 1008. Cum te pot ei factura cu indexul 1016  cand apometrul din apartament indica 1008 ?

Astia de la apa pot sista furnizarea de servicii pana se hotaraste ce e de facut. Cel putin eu asa cred si mi s-ar parea normal.

Nu imi factureaza prin cresterea indexului de la contor.
Costurile suplimentare apar pe factura ca "Cota parte consum comun".

#16
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Unii factureaza si pierderi, pe langa valorile apometrelor, in procente rezonabile, de cateva procente insa-sa zic. La voi e un consum de 100% peste. E imposibil asta! Instalatia e mai noua doar.

Puteti sa ajungeti in instanta, e sfant! Chemati un expert in instalatii, faceti un calcul si un raport si dati in judecata compania de apa si pe hoti si pe dezvoltator. Merge cu sau fara avocat.

La gaz si curent merge doar cu contract, la apa se pare ca merge si fara!

Presa e si ea o solutie!

Edited by arab, 17 May 2017 - 15:39.


#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
parerea mea este ca aici sunt incalcate grav drepturile consumatorului. ar trebui sa faceti reclamatie la OPC, la regia de apa-canal, in presa locala, la primarie, peste tot pe unde credeti ca vi se poate face dreptate.
nu mai exista audientele la conducerea unei institutii anume ? solicitati audienta la directorul regiei/furnizorului de apa.
cred ca puteti face reclamatie si la politie, pentru ca unii consuma si nu platesc, deci fura. si cu tupeu pe deasupra, de parca ati fi voi cei 4 obligati sau vinovati cu ceva, sa le platiti lor apa pe care o consuma la spalat, curatenie, gatit.

#18
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
La bloc există contract colectiv, nu contract individual. Din apometrul mare se scade fiecare consum individual, apoi restul din fondul de „rulment”.
Pe cei de la apă nu-i interesează că se fură sau nu după apometrul mare.

Cum zicea domnul președinte: „Ghinion!”

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate