Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Toyota Avensis noua sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Uita-te si la Megan-ul nou.La 16.280 euro Echipare ZEN benzina cu 130Cp,Navigatie,plus multe dotari.

#20
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 rdk, on 17 mai 2017 - 12:53, said:

As renunta la unele concedii, telefoane, haine de firma.... nu stiu... adica nu am banii astia undeva stand pe o masa, am in jur de 10k stand pe o masa. Nu am o varsta la care am un sistem de valori si stiu ce e important pentru mine.(suna ciudat dar cam asa e)

Hai sa o punem altfel. Un costa extra de ~150 de euro pe luna (finantare pentru aia 7k) te-ar face sa iti schimbi in vreun fel stilul de viata?

#21
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

 clausio, on 17 mai 2017 - 12:53, said:

Eu ziceam de Rabla la alti producatori... Nu-ti lua cu AC manual pt ca masina noua o iei pentru cativa ani (minim 5)...

Ok, makes sense.

 Mr. Incredible, on 17 mai 2017 - 12:54, said:

La bugetul asta as cauta o masina din RO cu maxim 2 ani vechime, eventual inca in garantie, cu pana in 60.000-80.000 km care sa fie mai bine echipata/motorizata decat iti porti permite cand o cumperi noua. In functie de model ai putea sa-ti iei modelul superior celui pe care ti-l poti permite la masina noua.

Inclin sa cred ca asta e solutia cea mai buna, avand in vedere deprecierea rapida in primii ani a unei masini.

 figo1988, on 17 mai 2017 - 12:55, said:

Hai sa o punem altfel. Un costa extra de ~150 de euro pe luna (finantare pentru aia 7k) te-ar face sa iti schimbi in vreun fel stilul de viata?

Nu cred ca ar avea un impact mare. (am avut masini in care bagam mai mult pe luna in reparatii - da, stiu... stupid)

 C63AMG, on 17 mai 2017 - 12:55, said:

Uita-te si la Megan-ul nou.La 16.280 euro Echipare ZEN benzina cu 130Cp,Navigatie,plus multe dotari.

O sa iau si asta in calcul. Multumesc

Edited by rdk, 17 May 2017 - 13:01.


#22
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
te poți uita și în curtea celor de la seat. dar tot utilizate. și @figo1988 are dreptate și îți pune bine întrebarea

#23
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Daca nu ai banii toti acum, tre sa fii dus cu capul sa te uiti la o masina de 16800 euro...fiind constient ca vei renunta la concedii si alte chestii doar ca sa-ti finantezi masina si aia cheala...

Sfatul meu: ai 10000 euro pe masa, cauta o masina SH bunicica la 8000 euro.

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Clasica dilema: la acelasi buget compacta dotata sau clasa medie cheala.
La bugetul ala nu ai ce sa iei clasa medie cu optionale satisfacatoare.
Mie Avensis nu mi-a spus nimic, nu am inteles masina asta.
Corolla macar e cat un camion de mare la banii aia.

#25
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

 clausio, on 17 mai 2017 - 13:03, said:

Daca nu ai banii toti acum, tre sa fii dus cu capul sa te uiti la o masina de 16800 euro...fiind constient ca vei renunta la concedii si alte chestii doar ca sa-ti finantezi masina si aia cheala...

Sfatul meu: ai 10000 euro pe masa, cauta o masina SH bunicica la 8000 euro.

Poti sa elaborezi partea cu "sh bunicica la 8000 de euro" ? (benzina si fara TSI). Ma gandeam la accord, Avensis si Mazda 6.

 bobalex18, on 17 mai 2017 - 13:00, said:

te poți uita și în curtea celor de la seat. dar tot utilizate. și @figo1988 are dreptate și îți pune bine întrebarea

Inteleg intrebarea perfect. Totul a plecat de la faptul ca ar mai fi buna o masina - prima data ma gandeam la ceva decent la 6000. A escalat la a lua o masina buna(ceea ce nu e gresit) dar nici nu obliga la una noua, e ok si una cu rulaj mic si garantie.

Quote

Clasica dilema: la acelasi buget compacta dotata sau clasa medie cheala.
La bugetul ala nu ai ce sa iei clasa medie cu optionale satisfacatoare.
Mie Avensis nu mi-a spus nimic, nu am inteles masina asta.
Corolla macar e cat un camion de mare la banii aia.

Sincer, nu am vazut avensis-ul ca nu il aveau cnad am fost si eu nu stiu decat modelul vechi(2004 cred). Ma gandesc ca e mai spatioasa, comfortabila si mai bine finisata fata de Corolla.

Edited by rdk, 17 May 2017 - 13:10.


#26
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 rdk, on 17 mai 2017 - 13:09, said:

Poti sa elaborezi partea cu "sh bunicica la 8000 de euro" ? (benzina si fara TSI). Ma gandeam la accord, Avensis si Mazda 6.



Inteleg intrebarea perfect. Totul a plecat de la faptul ca ar mai fi buna o masina - prima data ma gandeam la ceva decent la 6000. A escalat la a lua o masina buna(ceea ce nu e gresit) dar nici nu obliga la una noua, e ok si una cu rulaj mic si garantie.
legat de tsi. poate că asculți anumite legende care spun că nu sunt bune s.a.m.d. eu zic să te interesezi foarte bine cu privire la motorul pe care urmează să îl cumperi (nu din 2-3 cazuri pe care le găsești)și să probezi. este clar că un motor mai complex are mai multe șanse de a se defecta dar această rată nu e de 90%.  dacă găsești o mașină cu puțini km și garanție cât mai mare (verificată la sânge), nu mai aștepta....

Edited by bobalex18, 17 May 2017 - 13:15.


#27
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

 rdk, on 17 mai 2017 - 13:09, said:

Poti sa elaborezi partea cu "sh bunicica la 8000 de euro" ? (benzina si fara TSI). Ma gandeam la accord, Avensis si Mazda 6.


Variantele nu sunt rele, doar ca nu stiu cat vizezi vechimea maxima, rulajul maxim. Un Subaru Legacy e de luat in calcul daca esti axat pe japoneze (maxim 2000cmc). Poti sa te uiti pe mobile.de sau autoscout24.de daca ai disponibilitate sa ajungi in Germania.

#28
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

 bobalex18, on 17 mai 2017 - 13:15, said:

legat de tsi. poate că asculți anumite legende care spun că nu sunt bune s.a.m.d. eu zic să te interesezi foarte bine cu privire la motorul pe care urmează să îl cumperi (nu din 2-3 cazuri pe care le găsești)și să probezi. este clar că un motor mai complex are mai multe șanse de a se defecta dar această rată nu e de 90%.  dacă găsești o mașină cu puțini km și garanție cât mai mare (verificată la sânge), nu mai aștepta....

Nu vorbesc din legende, am prieteni care au mari probleme(unul a luat-o de noua) si eu sunt ghinionist de fel. Am condus masini si mi-au placut dar mi-e frica de fiabilitate.

Quote

Variantele nu sunt rele, doar ca nu stiu cat vizezi vechimea maxima, rulajul maxim. Un Subaru Legacy e de luat in calcul daca esti axat pe japoneze (maxim 2000cmc). Poti sa te uiti pe mobile.de sau autoscout24.de daca ai disponibilitate sa ajungi in Germania.

Nici macar nu m-am urcat intr-un subaru sa pot sa am o parere. O consider o marca prea rara. O sa ma interesez.

Edited by rdk, 17 May 2017 - 13:18.


#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
La bugetul asta best buy era Civic modelul vechi la lichidare, combinat cu Rabla am vazut pret de 15500 full full (inclusiv automata, trapa, nu stiu piele...).

#30
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Ziceai ca Focusul cu motor in 3 cilindri nu iti inspira incredere. Poti merge la un dealer si sa ceri o oferta pentru un Focus cu motor 1.5 150CP (ala e in 4 cilindrii) Anul asta dau niste discounturi mai mari decat in ani precedenti la Ford, cel putin pt Focus. Orcum ei aveau cam cele mai mari discounturi de pe piata. La 15.000 Euro o sa iti poti lua linistit un Focus 1.5 EB. Pe forumul Ford am vaut ca posteaza lumea oferte primite pentru Focus 1.5 EB chiar la 13k Euro. E adevarat ca la banii aia e cam cheala masina.

Preturile respective sunt cu tichet pentru Rabla.

Edited by axl07, 17 May 2017 - 13:25.


#31
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 rdk, on 17 mai 2017 - 13:16, said:

Nu vorbesc din legende, am prieteni care au mari probleme(unul a luat-o de noua) si eu sunt ghinionist de fel. Am condus masini si mi-au placut dar mi-e frica de fiabilitate.

asta spuneam, este vorba de tipul motorului. nu toate sunt așa pentru că totuși, mașini noi se cumpără încontinuare.

#32
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Te ajuta dealerul cu Rabla, eu inainte de Rabla configurasem 1.5 ecoboost Trend cu pachet Trend ( pilot, Sync 3, clima, jante aliaj 16) , pachet iarna ( incalzire scaune/parbriz, volan si schimbator imbracate in piele), garantie extinsa, roata de rezerva, pachet confort ( scaun sofer si pasager cu suport lombar) pe la 15.500 cu tot cu TVA cu discounturile date de dealer - am jonglat cu 3 dealeri si am tot pasat oferta cea mai buna urmatorului - ( pretul de lista cu TVA era pe la 21500). La ce era atunci, se adauga acum si rabla, adica aprox. 1500 euro fara ce platesti tu pt rabla/voucher, deci scoti Ford la maxim 14000 cu 1.5 ecoboost si dotari bune linistit, s-ar putea acum sa dea chiar putin mai mult discount sau cadouri mai mari - gen X revizii gratuite la ei. E un moment bun sa iei Focus dpdv financiar.
Acum doar sa te urci in el si sa vezi daca incapi si te impaci cu ergonomia interioara... eu am zis pas din aceste motive. Motorul in schimb e foarte reusit.

Edited by Mihai_mb, 17 May 2017 - 13:35.


#33
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

 overseas, on 17 mai 2017 - 13:17, said:

La bugetul asta best buy era Civic modelul vechi la lichidare, combinat cu Rabla am vazut pret de 15500 full full (inclusiv automata, trapa, nu stiu piele...).
Nu cred ca o mai gasesc.

 axl07, on 17 mai 2017 - 13:24, said:

Ziceai ca Focusul cu motor in 3 cilindri nu iti inspira incredere. Poti merge la un dealer si sa ceri o oferta pentru un Focus cu motor 1.5 150CP (ala e in 4 cilindrii) Anul asta dau niste discounturi mai mari decat in ani precedenti la Ford, cel putin pt Focus. Orcum ei aveau cam cele mai mari discounturi de pe piata. La 15.000 Euro o sa iti poti lua linistit un Focus 1.5 EB. Pe forumul Ford am vaut ca posteaza lumea oferte primite pentru Focus 1.5 EB chiar la 13k Euro. E adevarat ca la banii aia e cam cheala masina.
Preturile respective sunt cu tichet pentru Rabla.
Da, e in 4, eu credeam ca e in 3 si ala (e si in 3 dar momentan doar pe fiesta st). Am incercar luni sa negociez la ford si mi-a zis ca "eu trebuie sa aduc bani de acasa sa mai scad pretul" - i-am mentionat ca pot plati cash, tot nimic.

 Mihai_mb, on 17 mai 2017 - 13:32, said:

Te ajuta dealerul cu Rabla, eu inainte de Rabla configurasem 1.5 ecoboost Trend cu pachet Trend ( pilot, Sync 3, clima, jante aliaj 16) , pachet iarna ( incalzire scaune/parbriz, volan si schimbator imbracat in piele), garantie extinsa, roata de rezerva, pachet confort ( scaun sofer si pasager cu suport lombar) pe la 15.500 cu tot cu TVA cu discounturile date de dealer - am jonglat cu 3 dealeri si am tot pasat oferta cea mai buna urmatorului - ( pretul de lista cu TVA era pe la 21500). La ce era atunci, se adauga acum si rabla, adica aprox. 1500 euro fara ce platesti tu pt rabla/voucher, deci scoti Ford la 14000 cu 1.5 ecoboost si dotari bune linistit. E un moment bun sa iei Focus dpdv financiar.
Acum doar sa te urci in el si sa vezi daca incapi si te impaci cu ergonomia interioara... eu am zis pas din aceste motive. Motorul in schimb e foarte reusit.

Am inteles. Trebuie sa invat sa negociez cu dealerii atunci. Am stat in el si nu mi se pare wow, e mai ok Corolla dar e de luat in calcul si focus.

Quote

asta spuneam, este vorba de tipul motorului. nu toate sunt așa pentru că totuși, mașini noi se cumpără încontinuare.

O sa ma interesez. As merge pe Passat 1.4/1.8 tsi daca codul motorului e ok.

Edited by rdk, 17 May 2017 - 13:36.


#34
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Chiar si la bugetul initial ai masina noua. Din gama Dacia.

Cu cat cresti bugetul, cu atat cresc si posibilitatile.
Teoretic coreenii si japonezii ofera dotari mai multe in acelasi pret.
Asta nu inseamna ca nu poti gasi o oferta mai buna in alta parte.
Doar nu tine niste usi inchise pe motive de... am auzit eu.

#35
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 rdk, on 17 mai 2017 - 13:34, said:

O sa ma interesez. As merge pe Passat 1.4/1.8 tsi daca codul motorului e ok.
te arunci la passat. de ce nu stai la un Jetta sau un seat sau octavia? cei găsi în condiții mai bune.

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
La Ford iei discount pana in 25%, minim 20%. De preferat sa-i presezi spre final de trimestru :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate