Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Toyota Avensis noua sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Salut,

Vroiam sa plec in germania sa-mi iau masina dar nevasta(viitoarea nevasta) vrea masina noua(ceea ce eu nu prea vreau) si am zis sa ne uitam. Am fost azi la drive test la Corolla si mi-a configurat-o undela la 17.500(cu navigatie, clima si sisteme de banda,de semne de circulatie etc). Mi-a zis tipa de la dealer ca are avensis(mai chel, 1.6 benzina) la 16.800 si ma tenteaza mai mult decat corolla. Mentionez ca efortul financiar e mare pt 17.000. Eu vroiam ceva la 6000, apoi am suplimentat la 9 - 11000   - preturi pentru sh. Ideea e daca merita Avensis noua si daca e la fel de fiabilala ca modelul precedent si daca merita in general masina noua si eventual ce ar merita pe la 14 - 15k noua. - (20.000 km/an, 2 persoane 90% din timp, 3-4 drumuri de europa pe an cu 4 persoane, exclus diesel)?

Multumesc frumos,
Radu

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
O masina noua este o masina noua.
In banii astia te-ai putea uita si la alte modele.

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
parcă era o Corolla „aniversară” mai ieftină și cu opțiuni foarte bune. eu zic că merită mașină nouă dacă vă permiteți asta. dacă nu, să cauți o mașină cât mai nouă și din sursă sigură (ai întrebat dacă nu au spre vânzare o mașină cu 10k-20k km?)

#4
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

Quote

O masina noua este o masina noua.
In banii astia te-ai putea uita si la alte modele.

Corect, ideea e ca nu am avut niciodata masina noua si nici nu sunt la curent cu piata si nu stiu ce sa aleg.

Quote

parcă era o Corolla „aniversară” mai ieftină și cu opțiuni foarte bune. eu zic că merită mașină nouă dacă vă permiteți asta. dacă nu, să cauți o mașină cât mai nouă și din sursă sigură (ai întrebat dacă nu au spre vânzare o mașină cu 10k-20k km?)

Nu e nicio editie aniversara la Corolla - 15700 e cea cheala(o mie mai putin decat Avensis cu acelasi motor, am exclus 1.33 vvti). Nu am intrebat de o masina cu rulaj mic desi cred ca asta ar fi solutia, un avensis cu 30.000 la bord gen, la 12.000 de euro, de exemplu, dar nu stiu daca voi gasi asa ceva.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce viitoare nevasta super! Masina noua, e masina noua!

#6
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

Quote

Ce viitoare nevasta super! Masina noua, e masina noua!

Imi mai place civic sedan(nu stiu daca mai gasesc) si octavia(aici nu imi place motorul, prefer aspirat natural). O sa ma duc la Mazda sa vad ce oferte au desi sunt cam scumpicele si nu stiu nici pe parte de service cum sunt.  Mi-a luat ochii si auris hibrid dar nu-mi place prea multa tehnologie la masina, o face mai putin fiabila.

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postrdk, on 17 mai 2017 - 12:20, said:


Nu e nicio editie aniversara la Corolla - 15700 e cea cheala(o mie mai putin decat Avensis cu acelasi motor, am exclus 1.33 vvti). Nu am intrebat de o masina cu rulaj mic desi cred ca asta ar fi solutia, un avensis cu 30.000 la bord gen, la 12.000 de euro, de exemplu, dar nu stiu daca voi gasi asa ceva.
poate a expirat oferta. sigur au mașini de drivetest și poți obține un preț foarte bun la ele. când am zis rulaj mic și sursă sigură m-am referit să iei o mașină utilizata de dealer, nu de pe autovit.

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Opel, Ford sau Kia

#9
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

Quote

poate a expirat oferta. sigur au mașini de drivetest și poți obține un preț foarte bun la ele. când am zis rulaj mic și sursă sigură m-am referit să iei o mașină utilizata de dealer, nu de pe autovit.

Ok, o sa ma interesez si la alti dealeri de prin tara.(ma apuc sa dau telefoane)

Quote

Opel, Ford sau Kia

Opel si Kia sunt ok(la kia e fain ca au garantia mai mare) dar ford nu imi place de nicio culoare(motor in 3 cilindrii, plastice ieftine - bine, e low cost toata masina).

#10
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postrdk, on 17 mai 2017 - 12:35, said:

Ok, o sa ma interesez si la alti dealeri de prin tara.(ma apuc sa dau telefoane)



Opel si Kia sunt ok(la kia e fain ca au garantia mai mare) dar Ford nu imi place de nicio culoare(motor in 3 cilindrii, plastice ieftine - bine, e low cost toata masina).

nici Toyota nu e mai presus decât ford.

#11
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Ia in considerare si garantia de 6 ani/200000 km oferita de Toyota.
Asta e in opinia mea un argument solid pentru Avensis.  Acum tu stii cat de mult cantaresc pentru tine optiunile unei masini si daca te poti lipsi de unele sau nu.

#12
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

View Postbobalex18, on 17 mai 2017 - 12:38, said:


nici Toyota nu e mai presus decât Ford.

La prima impresie, calitatea materialelor din Corolla este peste focus si avensis-ul ar trebui sa fie si mai ok. La ford si motorul imi da de gandit, am cautat pe mobile.de si nu e niciunul cu rulaj mare(1.0 ecoboost) - imi da de gandit chestia asta, si mai e facut si la craiova(am idei preconcepute aici, stiu).

View Postuhu10uhu, on 17 mai 2017 - 12:38, said:

Ia in considerare si garantia de 6 ani/200000 km oferita de Toyota.
Asta e in opinia mea un argument solid pentru Avensis.  Acum tu stii cat de mult cantaresc pentru tine optiunile unei masini si daca te poti lipsi de unele sau nu.

Pentru mine conteaza tinuta de drum, spatiul, comfortul si fiabilitatea. Nu imi trebuie camera pentru mers in spate gen sau sistem de avertizare la parasirea benzii dar nevasta ar aprecia enorm astea.

#13
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Personal n-as da 16800 pe o masina cu AC manual in 2017. Fie ea si Avensis...
Cauta o masina noua pe care sa o poti configura cum vrei in limita banilor tai. Nu uita ca incepe programul rabla si dealerii mai au tichete pentru clientii interesati sa cumpere...

#14
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ce inseamna ca efortul financiar e mare? Masina e o unealta, daca renunti la chestii mai importante pentru tine ca sa conduci o masina noua, parerea mea e ca faci ceva gresit. Plus ca un SH cu 4 ani vechime, ales ok, nu o sa iti faca vreo problema majora, cu siguranta nu de 6-7k de euro cat e diferenta

#15
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

View Postclausio, on 17 mai 2017 - 12:47, said:

Personal n-as da 16800 pe o masina cu AC manual in 2017. Fie ea si Avensis...
Cauta o masina noua pe care sa o poti configura cum vrei in limita banilor tai. Nu uita ca incepe programul rabla si dealerii mai au tichete pentru clientii interesati sa cumpere...

Nu se incadreaza la rabla avensis-ul(co2 mai mare), ala e pretul fara rabla. Sunt de acord cu aerul conditionat ca ar merge clima dar imi permit cu greu si asa avensis-ul ala. 3000 in plus ar insemna sa mai stau pana la anul sa o iau(ceea ce nu e tocmai o problema - am masina care nu planific sa o vand).

#16
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Eu ziceam de Rabla la alti producatori... Nu-ti lua cu AC manual pt ca masina noua o iei pentru cativa ani (minim 5)...

#17
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

View Postfigo1988, on 17 mai 2017 - 12:50, said:

Ce inseamna ca efortul financiar e mare? Masina e o unealta, daca renunti la chestii mai importante pentru tine ca sa conduci o masina noua, parerea mea e ca faci ceva gresit. Plus ca un SH cu 4 ani vechime, ales ok, nu o sa iti faca vreo problema majora, cu siguranta nu de 6-7k de euro cat e diferenta

As renunta la unele concedii, telefoane, haine de firma.... nu stiu... adica nu am banii astia undeva stand pe o masa, am in jur de 10k stand pe o masa. Nu am o varsta la care am un sistem de valori si stiu ce e important pentru mine.(suna ciudat dar cam asa e)

#18
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
La bugetul asta as cauta o masina din RO cu maxim 2 ani vechime, eventual inca in garantie, cu pana in 60.000-80.000 km care sa fie mai bine echipata/motorizata decat iti porti permite cand o cumperi noua. In functie de model ai putea sa-ti iei modelul superior celui pe care ti-l poti permite la masina noua.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate