Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Jurnal BMW 320d E90 cutie automata - 2005

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In sfirsit, te-ai hotarit sa ne impartasesti  primele impresii... asa ca iti mai urez o data: S-o stapinesti sanatos si fara nefacute! Mare grija cu fetele!

Acum, intrebarea care TREBUIE pusa: cinstit, ceva-ceva... acum ca ai beemveu? Au inceput sofisticatele sa intre in vorba cu tine? Posted Image

Edit
Vad ca te-au mai intrebat si altii chestia asta...

Edited by _R_A_D_U, 17 May 2017 - 11:01.


#38
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,567
  • Înscris: 15.06.2007
Numa sa nu ia si boli "sofisticate"..   wrrrr ma ia cu friguri.. mi se face pelea de gaina..  chiar asa a ajuns societatea de azi?

#39
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
S-o stapanesti sanatos si fara neplaceri.

View Postbossake, on 17 mai 2017 - 00:25, said:

la o masina mai vechiuta si mai rulata esti mancat daca nu esti baiat priceput. Adica ori sa stii sa iti repari singur anumite probleme ori sa stii sa nu te arda la servisuri.
Zice bine bossake, pune mana si fa rost de manualul de reparatii pentru modelul tau.
In ultima perioada am avut de a face cu papagali din serviceuri: ori faceau pe desteptii, ori ma luau peste picior. Treaba se schimba cand vad baietii ca nu esti pafarist. De asemenea, realizezi mai usor pe mana cui e intelept sa lasi masina.

#40
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
din pacate imcompetenta plus "inselatoria"  din serviurile noastre este unul din motivele pentru care eu inteleg un  "om normal" pentru care ar cumpara o masina noua in detrimentul uneia sh.
(in sensul ca isi baga adaos enorm la piese, ori iti cer nejustiticat de mult ca manopera, ori iti schimba piese care nu e nevoie sau pur si simplu iti diagnosticheaza gresit defectul si te alegi cu aceeasi problema si minus cateva zeci de milioane in buzunar Posted Image) )

de multe ori stresul asta psihic te face sa iti bagi picioarele in ea de calitate pe care un sh o poate avea si iti iei masina noua, sau "sh ca noua" de 2-3 ani vechime si aia e.
eu care cat de cat ma mai pricep ma uimesc cat de arzoi pot fi uni...iti dai seama unul care nu stie....

Edited by bossake, 24 May 2017 - 16:14.


#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,567
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbossake, on 24 mai 2017 - 16:13, said:

din pacate imcompetenta plus "inselatoria"  din serviurile noastre este unul din motivele pentru care eu inteleg un  "om normal" pentru care ar cumpara o masina noua in detrimentul uneia sh.
(in sensul ca isi baga adaos enorm la piese, ori iti cer nejustiticat de mult ca manopera, ori iti schimba piese care nu e nevoie sau pur si simplu iti diagnosticheaza gresit defectul si te alegi cu aceeasi problema si minus cateva zeci de milioane in buzunar Posted Image) )

de multe ori stresul asta psihic te face sa iti bagi picioarele in ea de calitate pe care un sh o poate avea si iti iei masina noua, sau "sh ca noua" de 2-3 ani vechime si aia e.
eu care cat de cat ma mai pricep ma uimesc cat de arzoi pot fi uni...iti dai seama unul care nu stie....
Fix de aia eu mi-am luat masina noua, in general ca sa nu-ti iei teapa  cu un sh, trebuie sa fii uns cu toate alifiile.  Asta nu garanteaza ca nu poti nimeri o masina "fabricata  luni" cand muncitorii erau mahmuri de peste weekend, dar macar ai garantia de producator.

#42
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Si eu gandes la fel, cu toate ca nu am luat inca o tapa de genul, insa cumatul meu a luat vreo 3 tepe de genul si un prieten acum o luna si ceva (a schimbat volanta, nu era ai, apoi altecva .... pana la urma un mecanic a gasit problema si era si una care s-a rezolvat cu 200 lei incluzand manopera, dar a bagat de....).
Cand esti mecanic si repari 50 de tipuri de masini, poti gresi sau sa nu stii exact multe ...

Edited by fotbal5, 25 May 2017 - 14:13.


#43
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Da, stiu foarte bine diferenta dintre masina noua si una veche.
Din pacate pentru mine masina noua in bugetul meu cu automata nu gaseam, cea mai ieftina ar fi fost oricum una nu atat de confortabila si placuta la condus ca aceasta.
Si cum placerea costa:

Am fost la servis sa schimb biletele anti-ruliu de pe fata. Alta masina nene. Alta masina !!!! Suna ca la inceput.

bielete - 240 RON cu tot cu manopera
Furtunasele de frina arata cam praf la invelisu exterior si nu cred ca-i o idee buna sa ma risc sa mai merg mult asa.
Am incercat sa le schimb dar sunt sudate de conducte ( eram sigur ). Asa ca a trebuit sa comand si bucatelele de conducte imediat urmatoare care se conecteaza la furtunase.
Conducte + furtunase - 850 RON; manopera probabil inca vreo 450 RON. Total 1300 RON

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Man, pentru mine suna destul de horor ce zici tu! Vad ca ai inceput sa "desfaci robinetul"... Deja ai ajuns la 9000. Nu-i a buna daca o tii in acelasi ritm.
Eu te-as ruga, daca vrei, sa tii prospat jurnalul si din punctul de vedere al "imbunatatirilor". Totusi, tu ai luat o masina mai scumpa, ai "putere" sa-i faci intretinerea ca la carte insa iti dai seama ce patesc cei care au 3-4000 TOTI BANII in buzunar si doresc "premium'?

Edited by _R_A_D_U, 26 May 2017 - 15:02.


#45
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Si pentru mine suna nasol rau. Initial vorbeam de furtunase de 350 RON + manopera, ceea era de bun simt si decent.
Acu s-a schimbat putin foaia. Nu am bani multi, ca daca aveam imi luam 3-ar de 50.000 E nou cu optiuni. Totusi o sa fac reparatia asta, desi poate ca as putea sa mai merg asa foarte mult timp, dar imi e frica.

Stim toti ce ne asteptam sa cada, adica turbina, injectoarele sau cutia, si uite ca a fost ceva putin neasteptat.

#46
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Stai linistit. Sa ajungi sa aranjezi o masina de 12 ani, care mai e (sau a fost) si premium, nu e treaba usoara si nici ieftina. Si nici nu e pentru oricine. Dar satisfactia pe care o ai la condus, nu e egalata de nici un Logan nou sau de nici un Opel Astra chel" de 5-6 ani si 80000-100000 de km, care cer doar intretinere periodica.
Te apreciez pentru curaj. Iar daca tu esti incantat de masina, restul e cancan.

#47
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View PostLauCalin, on 27 mai 2017 - 09:09, said:

Stai linistit. Sa ajungi sa aranjezi o masina de 12 ani, care mai e (sau a fost) si premium, nu e treaba usoara si nici ieftina. Si nici nu e pentru oricine. Dar satisfactia pe care o ai la condus, nu e egalata de nici un Logan nou sau de nici un Opel Astra chel" de 5-6 ani si 80000-100000 de km, care cer doar intretinere periodica.
Te apreciez pentru curaj. Iar daca tu esti incantat de masina, restul e cancan.

De acord cu tine, dar nici nu trebuie sfatuiti toti sa faca asta. Initiatorul vad ca se pricepe la ce sa se uite la o masina.
In schimb pentru multi masina este o chestie care o duci in service cand se aprinde un beculet sau cand te lasa in drum si nu aud cand bate ceva sau nu simt cand incepe sa te lase ambreiajul sau frana.
Pentru acestia eu zic ca e mai bun Logan nou chiar daca nu ai senzatiile de la o masina premium.

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,567
  • Înscris: 15.06.2007

View PostInTech, on 26 mai 2017 - 14:29, said:

Da, stiu foarte bine diferenta dintre masina noua si una veche.
Din pacate pentru mine masina noua in bugetul meu cu automata nu gaseam, cea mai ieftina ar fi fost oricum una nu atat de confortabila si placuta la condus ca aceasta.
Si cum placerea costa:

Am fost la servis sa schimb biletele anti-ruliu de pe fata. Alta masina nene. Alta masina !!!! Suna ca la inceput.

bielete - 240 RON cu tot cu manopera
Furtunasele de frina arata cam praf la invelisu exterior si nu cred ca-i o idee buna sa ma risc sa mai merg mult asa.
Am incercat sa le schimb dar sunt sudate de conducte ( eram sigur ). Asa ca a trebuit sa comand si bucatelele de conducte imediat urmatoare care se conecteaza la furtunase.
Conducte + furtunase - 850 RON; manopera probabil inca vreo 450 RON. Total 1300 RON
Ca sa o aduci la zi, in stare impecabila, onsa bagi in ea vreo 3000-5000 de euro..  numa sa n-ai probleme la cutia de viteze sau turbina si motor.  Dar vin reparatiile pe rand si e ca si cum ai plati in rate, doar ca n-ai dobanda..  
Poate mai incolo vrei sa o si vopsesti..

Mai stiu pe unu cu care am stat la discutii intr-o spalatorie. Era cu un Jaguar S type parca, cu numere de bulgaria, pe gaz. Zicea ca in 2 ani a schimbat vreo 2 cutii de viteze.. dar e Jag..

#49
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Cred ca ai exagerat cu acele furtune. Nu cred ca prezentau niciun pericol.
Apropo , uleiul la cutie l ai schimbat? Vreo 15 milioane. Ulei diferential? Servo? Lichidul de franaa! E capital, schimba l.
Si mai sunt vreo alte 1642 de lucruri de schimbat la o masina sh de peste 10 ani.

Acum serios, te sfatuiesc sa te opresti cu intretinerea asta obsesiva (asta daca nu cumva ai ff multi bani si nu se simte, iti faci damblaua). Schimba i doar ce e cu adevarat impetuos necesar.

#50
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Eu am facut revizie de aprope jumatatea valorii masinii la un e46 320dA, deci nu e iesit din comun.

Cert e ca atunci cand iti iei o asa masina, stii la ce sa te astepti.

#51
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Recunosc ca m-am panicat cu furtunasele, dar nici nu am vrut sa ma risc sa-mi crape unu la jumatatea drumului spre Braila.
Nota finala la furtunase a fost de 1250 RON cu tot cu conductele de care erau sudate. Mi se pare multicel spre enorm, in ritmu asta o sa raman in sufrageria din apartamentu parintilor inca vreo 10 ani.

Nu-s obsedat de servisare ci doar paranoic cu siguranta, dar mi-a trecut fix dupa ce am fost sa-mi schimb furtunasele si s-a constatat ca trebuie schimbate cu tot cu conducte am plecat acasa cu masina pierzand lichid de frina, desi cel de la service m-a asigurat ca e ok ( l-am intrebat explicit caci mi-am dat seama ca exista riscul asta din moment ce mi-a fortat imbinarile ), deoarece ziua urmatoare mi-a aparut in bord cum ca tre sa merg incet ca nu mai am frine la 100% si ca nu mai am DSC.
Am inceput sa tremur cum tremura una de a 9-a cand e bagata in seama de unu de-a 11-a sau a 12-a, genu ala cu freza "taglio capelli uomo come scegliere", care dupa ce le cunoaste putin le zice: daca nu mi-o sugi le zic oricum la toti ca mi-ai supt-o.
Vazand profesionalismu, m-am lecuit si nu-mi mai trebuie sa vad service-uri.

Lichidul de frana-  s-a schimbat cu ocazia asta.
Lichidul servo - s-a schimbat la 1 Nov de fostu; am factura
Lichidul diferential - ma voi ocupa
Lichidul din cutie - am scris la inceputul topicului de ce nu-l schimb deocamdata

Sa zicem si de bine. E utila si distractiva jucaria.
Inca invat sa conduc, deocamdata am 3000 km. Incerc sa fiu cat se poate de civilizat in trafic.
Cred ca li se pare ciudat tuturor cand opresc si dau prioritate pietonilor, cand le fac flash-uri celor care incearca sa iasa de pe stradute laterale si le dau voie,


1650 RON motorina 3000km + plin
3350 RON reparatii
2700 RON necesitati ( cauciucuri  + roata rezerva + camera trafic )
1200 RON RCA si inmatriculare
550  RON acte + verificare + stingator + ce mai trebuie prin portbaj si torpedo
100  RON spalatorie

8250 EURO + motorina

Edited by InTech, 02 June 2017 - 19:30.


#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,567
  • Înscris: 15.06.2007
Oare nu gaseai una mai buna cu banii pe care i-ai dat pe masina+ banii de reparatii?

#53
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Adica cu 3350 RON mai mult, din care 600 RON a fost schimbul de ulei si filtre care il cam faci, deci cu 2700 RON mai scumpa ( 600 Euro ), hmm.
In Galati in niciun caz, era gol autovitu in februarie si asa e si acum. Ma costa bani pe deplasare.
Eh, asa a fost sa fie, puteam sa iau altceva la care sa-mi pice altceva. E loterie oricum ar fi.

#54
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View Posttfmercedez, on 02 iunie 2017 - 23:31, said:

Oare nu gaseai una mai buna cu banii pe care i-ai dat pe masina+ banii de reparatii?
iti dai seama ca omul nu a stiut ca ia o masina "mai putin buna" si nici nu avea de unde sa stie care e masina aia "mai buna" din BMW urile E90 aflate la vanzare.

de altfel la un SH oricat de bine te-ai pricepe exista acea doza de risc. nu ai ce sa faci, nu ai cum sa o minimizezi. bine, ai cum, sa iei un SH de doar 2-3 ani vechime si atunci altele sunt asteptarile, dar nu se incadra financiar.
totusi in cazul de fata eu nu vad foarte multe defecte. costurile au fost ridicate si de "intretinerea obsesiva" a omului. Spre exemplu anvelopele alea cu care a venit masina chiar atat de terminate erau de a trebuit sa dai 20 de milioane pe 4 noi? Posted Image daca chiar erau atat de terminate puteai sa mai tragi la pret... sau, te puneau pe ganduri, bai tata daca asta umbla cu anvelopele astea ATAT de terminate inseamna ca nici intretinerea masinii nu a facut-o cum trebuie, doar a carpit-o.
totusi cred ca le-ai schimbat tu...prea preventiv :))

Edited by bossake, 03 June 2017 - 00:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate