Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Jurnal BMW 320d E90 cutie automata - 2005

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#181
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Wow! Deci in ultimele 2 luni jumate doar 50 lei investiti insa nu te bucura prea devreme! Vine el timpul "sa scoti pirleala"... De fapt, stai, tu ai investit inavans de cum ai luat-o. Scuipe-n sin!

#182
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Am alergat-o pe mititica pe autopista pana la mare si inapoi
Am aflat ca la 170km/h poti sa te auzi in masina fara sa tipi.
Am aflat la ce foloseste semnalizarea : tin semnal stanga cand merg pe banda de viteza de pe autopista.

Inca sunt indragostit de mititica.
Ma uit la un F20 118i cu motor de 1.6L benzina si 170 CP, care poate fi dus usurel la 220 CP cu soft, una alta si un racitor de ulei ( termoflot ).

#183
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View PostInTech, on 17 august 2018 - 14:22, said:

Am alergat-o pe mititica pe autopista pana la mare si inapoi
Am aflat ca la 170km/h poti sa te auzi in masina fara sa tipi.
Am aflat la ce foloseste semnalizarea : tin semnal stanga cand merg pe banda de viteza de pe autopista.

Inca sunt indragostit de mititica.
Ma uit la un F20 118i cu motor de 1.6L benzina si 170 CP, care poate fi dus usurel la 220 CP cu soft, una alta si un racitor de ulei ( termoflot ).

Si eu care credeam ca semnalizarea la BMW-uri vine ca optiune separata, neinclusa in echiparea standard. Deci e vorba de soferi si nu de masina?:P

#184
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
Noutati?

#185
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Mi-a picat o macara de la unul din geamuri.

Am cumparat ulei ( probabil fake ) la 25 RON litru Castrol cu norma BMW LL de pe emag vandut de emag.
Am cumparat tot pachetul de filtre MANN cu 270 RON de pe emag vandut de emag.
Fac revizia zilele astea, probabil ca manopera va fi 100 RON.

11.111 km din Feb pana in Oct.
23.000 km de cand am luat-o.

Attached File  43500641_314079259403045_858235217083629568_n.jpg   252.32K   55 downloads

#186
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,490
  • Înscris: 18.06.2007
la ulei bagă ravenol și nu o să îți pară rău.

#187
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu baga Castrol, chiar daca ai bagat deja banii. Eventual schimba-l repede, Castrol fake de la Rusia cu ce vrei tu sa scrie pe cutie o sa ti-l consume motorul si apoi ne spui pe aici ca mamanca ulei :) Castrol il bagi din reprezentanta sau service-uri serioasa nu luat de pe net.

#188
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Am inteles. Am sa tiu ( tin ) cont.

#189
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Am urmat sfatul.
Un Castrol 5W-30 LL04 este 25 RON / litru la emag vandut de emag. Sa fie original din moment ce pe autodoc24 e cam 140 RON / litru ? ( https://www.autopies...astrol/13644721 )
Unde mai e profitul emag ? TVA/etc.

Mi-am cumparat un engine flush sa spal motorul inainte de schimb si am pus 5W-30 HLS Ravenol luat de pe autodoc24 cu 45 RON / litru.
Chiar se aude altfel, putin diferit.

Am mai schimbat placute pe spate si electromotor care l-am stricat ( bendixu ) cand am avut bateria descarcata.

Total am facut 30.000 km in 2 ani. M-a dezamagit putin la un drum in afara judetului de curand, asa ca m-am hotarat sa imi iau alta.
Masina face 14 ani in Aprilie, consider ca poate pica orice oricand. N-am chef sa schimb ceva ce poate pica oricand: amortizoare, brate, pompe la o masina atat de veche.

#190
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
Nu era fake uleiul de pe emag. Am luat eu de pe autokarma ulei original BMW cu 31 de lei litrul - vad ca acum este 30 de lei. https://www.autokarm...rch=83212365933 (nu am nicio afiliere cu autokarma - si nu e reclama)

#191
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Cum naiba sa fie ulei original BMW la 30 RON ? Gandeste-o logic; pe amazon e 92 RON: https://www.amazon.c...3/dp/B00ZI2B3FG

#192
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Ce masina vrei sa iti iei?

Acum fara suparare. Si o masina veche merge. Ai nimerit tu o masina mai nasoala. Sa inveti putin din greseli si sa iti ajustezi asteptarile. Eu zic sincer, ca e doar palida consolare ca ai invatat ceva din experienta asta de care mai bine te-ai fi lipsit.

Bine, cine a avut BMW, tu. De banii ce i-ai bagat in BMW, luai chiar si o masina noua, si nu stiai ce e ala service decat la revizii, doar ca nu era BMW. Sau luai o masina sh mai ieftina.
La drumuri lungi de peste 500 de km dintr-o bucata te-ai incumetat cu ea?

In rest, tot respectul ca ai fost sincer pe aici cu povestioara ta, mai pot trage si altii concluzii si invata lectii.

#193
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Eu pot spune ca am fost ghinionist, dar credeti-ma ca ma sperii de ceea ce vad in service-urile in care ma duc, si mai ales pe grupul posesorilor de E90 din Romania.
Sunt posesori de BMW pe grup care apar cu probleme cum ar fi: ca nu le trage masina si ajung sa schimbe injectoare/turbina/bla bla pana o rezolva si multe altele.

Ma consider si norocos ca am gasit pana la urma un mecanic ok, si ca am reusit unele probleme sa mi le diagnostichez singur. Puteam sa ies mult mai rau.
Multi oameni de rusine si din alte motive nu recunosc ca au probleme cu masinile.
Daca BMW-urile diesel vechi de 12-13 ani nu ar avea probleme cred ca am avea toti astfel de BMW-uri.

Cine e prost sa recunoasca ca i se strica masina des si ca il inseala sotia ? Chestiile astea nu se zic !

#194
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Pai cine posteaza pe forumuri ca are probleme, de regula sunt cei care au luat ultimele coji de masini. Tu ai luat un cazan, esti si tu constient de asta acum dupa ce ai dublat valoarea lui. Daca ai fi luat un E90 cinstit, pai ala nu mai costa cat a costat cazanul tau. Corect?

#195
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Corect. Un E90 in toate mintile ar fi fost cu 1-2000 Euro mai mult, si ar fi trebuit adus din .DE, nicidecum unul rulat in .RO.
Am fost constient ca am luat un cacat de masina la 6 luni dupa achizitie. Dar nu am vrut si nici permis sa o vand si sa imi iau alt junghi.
Acum eu ca stiu cum merge treaba, ma amuz cand vad ca toti  de pe FB vor F30-uri la 12.000 Euro si F10-uri la 13-14.000 Euro, ambele cu maxim 200.000 km.


Saptamana trecuta am vazut la mecanicul meu in garaj un motor 6 in linie desfacut.
Eu: de pe ce masina e ?
Mecanicu: BMW-ul de afara ( un F10 cu nr de Braila )
Eu: pai ce a patit ?
Mecanicu: s-a ros o biela ( ceva de genu )
Eu: cum asa ?
Mecanicu: a ramas fara ulei, are 500.000 km si inca vreo 500.000 km dati inapoi

#196
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
BMW-ul nu a fost masina fiabila de mai mult de 25 de ani, insa intretinuta nu te lasa in drum. Pe de alta parte Toyota, Kia si alte marci care ofera multi ani garantie nu vor avea performantele si stabilitatea BMWului pe strada, sunt masini simple constuite sa vanda omului care nu are pretentii de cum ajunge din A in B.
Imi pare bine ca esti constient cum e cu uleiul de la noi si e bine ca ai scris sa prieceapa si omul care ia ulei de pe Emag mai ieftin decat prin afara. Acelasi pret e si in Autovit si acolo omul are dubii sa isi cumpere la 30 de lei litru dar de pe emag nu i se pare ciudat. Marile site-uri au un contract cu un importator anonim si se spala pe maini de orice potentiala problema ca oricum nu se duce romanul sa isi faca analiza la ulei, ca nici nu are unde :)

#197
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postfilipxxx, on 25 februarie 2019 - 14:06, said:

BMW-ul nu a fost masina fiabila de mai mult de 25 de ani, insa intretinuta nu te lasa in drum. Pe de alta parte Toyota, Kia si alte marci care ofera multi ani garantie nu vor avea performantele si stabilitatea BMWului pe strada, sunt masini simple constuite sa vanda omului care nu are pretentii de cum ajunge din A in B.
Imi pare bine ca esti constient cum e cu uleiul de la noi si e bine ca ai scris sa prieceapa si omul care ia ulei de pe Emag mai ieftin decat prin afara. Acelasi pret e si in Autovit si acolo omul are dubii sa isi cumpere la 30 de lei litru dar de pe emag nu i se pare ciudat. Marile site-uri au un contract cu un importator anonim si se spala pe maini de orice potentiala problema ca oricum nu se duce romanul sa isi faca analiza la ulei, ca nici nu are unde Posted Image

Nu te supara, dar scrii aiurea referitor la ulei. Uleiul 5w30 twinpower pe care ti-l vinde reprezentanta cu 120 de lei litrul, costa 22 de lei litrul la producator, vreo 25 la importator adica vreo 30-32 de lei cat va fi apoi revandut de retailer.
Daca tu vrei sa iei uleiul cu 120 de lei, nu ai decat, dar crede-ma ca e la fel de original si ala de 32 de lei.

#198
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu vorbesc de reprezentanta cu preturi, nu ma intereseaza cu cat vand aia ca de aia ii spun englezii "stealership" nu dealership :) Daca tu crezi ca Amazon UK iti vinde uleiul 5w30 ala la 17 lire in conditiile in care Amazon are probabil cele mai mici preturi de furnizor din lume, iar in targ la Autovit si Emag e acelasi ulei la 30 de lei, ceva nu se leaga si eu nu as pune asa ceva in motor. Diferenta e ca noi suntem aproape de Rusia si cu 100 de euro faci minuni la orice autoritate iar la ei justitia si amenzile sunt pe bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate