Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
700 replies to this topic

#253
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
_-_ eu zic sa facem in asa fel incat sa probezi si noul oxelor, acum ca am prins gust de trotineta, ma intreb daca merita cumva noul model. ca parca m-ar bate gandul sa o probez vreo cativa ani.

#254
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Parerea mea este ca nu merita upgrade-ul. Ghidonul are joc la noul model, iar daca latimea platformei este mai mare (ca la Oxelo Town 9 EF), atunci s-ar putea ca pe tine sa te incomodeze (creste volumul, posibil si greutatea trotinetei si risti sa o atingi cand te deplasezi).
Cu frana pe ghidon nu e mare chestie. Daca te obisnuiesti cu cea de pe aripa, atunci te descurci si cu ea, consolandu-te si cu faptul ca nu te mai incurci in cablul de la frana si ca nu mai exista manerul franei care sa te incomodeze cand cari trotineta pliata.
Cauciucul de pe platforma ar fi un plus, dar pentru atata lucru nu are rost achizitia.
Daca nu aveai trotineta, atunci poate ca ar fi meritat mai curand sa ai modelul nou, dar acum ca ai deja modelul vechi eu zic sa te bucuri de el (are avantajele lui).

LE:
La descrierea ambelor modele (cel vechi si cel nou) sunt listate aceleasi caracteristici. Eu nu cred ca pot sa coincida. Mai curand au fost preluate de la vechiul model cu copy si paste si au uitat sa le actualizeze pentru modelul nou.

Edited by _-_, 29 June 2017 - 21:00.


#255
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
am inteles, pai atunci o sa marezum doar la ture cu noul model cand ajung prin magazin, ca asta cica e gratis si nu plange nimeni.

apropo, pisica din poza e pt referinta ca sa vedem ca marimea platformei e de-o pisica lungime?

#256
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
S-a intamplat sa treaca mâța cand faceam poza. Daca ea a vrut sa apara in poza, eu n-am avut nimic impotriva. :)

Desigur ca este buna si ca reper pentru marimea trotinetelor.

#257
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostDany_Darke, on 28 iunie 2017 - 22:42, said:

pai sa strangi acele surubele, pt ghidon, asa am lasat si eu si auzeam la un moment dat cum se misca manerul in interior si cum se forta acel "click" de fixare astfel ca se mai auzea cate o pocnitura uneori. apoi am strans surubelele si totul a fost ok, manerele au ramas fixe si e mai ok.
ai sa vezi ca e o diferenta intre ele stranse si nestranse. pt ca acum ai un joc dublu, unul din ghidon si unul din manere, care se amplifica. dupa ce le strangi, o sa mai ai doar 1 care oricum e mai mic. astfel o sa fie mai stabila directia.
Am mai strans suruburile de la clema pentru fixarea manerelor pana nu se mai misca deloc manerele cand e clema inchisa. Acum e mai dificil de deschis/inchis, dar nu e nicio problema. Macar nu se vor mai scutura cand merg pe asfalt sau dale de beton.
Iar celelalte suruburi erau bine stranse, le-am verificat.
Si cum am promis, vin cu cateva poze:
Attached File  20170629_214627_c.jpg   245.08K   18 downloadsAttached File  20170629_214649_c.jpg   186.34K   17 downloadsAttached File  20170629_214709_c.jpg   263.68K   15 downloads
Imi place foarte mult cum arata modelul negru.

View Postmaster_oz, on 29 iunie 2017 - 17:30, said:

Azi am verificat si eu aripa-frana spate si am vazut ca era ros din aluminiu. Oare frana s-o gasi ca piesa de schimb? In oferta din magazin nu am vazut-o.
Din ce am vazut, la englezi exista toata partea de frana+suspensie spate. Dar in magazinul romanesc nu avem asa ceva. Poate se aduce pe comanda la cine are nevoie.
Vorbeste eventual la magazin sau service, sa vezi ce spun cei de-acolo.

View PostQuickSpeed, on 29 iunie 2017 - 19:57, said:

Nu-i mai simplu sa folosiți un rucsac de hidratare?
Ar fi mai simplu, dar nu cred ca merita efortul (financiar). Eventual merita pentru cei care au deja asa ceva.

View Post_-_, on 29 iunie 2017 - 21:03, said:

S-a intamplat sa treaca mâța cand faceam poza. Daca ea a vrut sa apara in poza, eu n-am avut nimic impotriva. :)
Eu cred ca de fapt vrea si mâța sa se dea cu trotineta. Posted Image
Cine stie ce ture da ea prin casa, noaptea cand voi dormiti.

Edited by Hider141, 29 June 2017 - 21:16.


#258
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ce curata e a ta Hider, n-ai folosit-o? vad ca sunt ceva urme pe roti, dar platforma e imaculata. am colantat-o pe-a mea, acum se vede si-n intuneric.

am iesit cu ea si pe soare, am primit feedback pozitiv.

#259
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Mersi. E asa si pentru ca nu am circulat in zone cu mult praf.
Dar n-am prea apucat s-o folosesc decat marti in drum spre casa si ieri in drum spre serviciu si inapoi spre casa, iar azi a ramas acasa fiindca a plouat aproape toata ziua. Deocamdata nu cred ca a trecut pragul de 15km parcursi.

Din pacate nu ma pot da nici in apropiere de casa, fiindca drumul e din beton, si imbinarile intre placi sunt execrabile. M-am dat vreo 200m, dar mi-a ajuns pentru o viata intreaga.
Oricum, nu va sta de bibelou. Cat timp e vreme buna si nu e zapada pe jos o voi folosi cel putin pentru drumul spre serviciu/casa, si la sfarsit de saptamana prin parc.

#260
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
de drumul prost din zona mea imi e si mie lehamite, dar n-am ce face, mai merg pe strada, ma uit si eu in ambele directii si asta e. a mea a inghitit peste 40km lejer.

#261
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostQuickSpeed, on 29 iunie 2017 - 19:57, said:

Nu-i mai simplu sa folosiți un rucsac de hidratare?

Se poate folosi un rucsac mai mic sau mai mare, dar rucsacul de hidratare e facut special pt alergare sau pt bicicleta. La trotineta nu cred ca e cazul, nu face nime 20 de km, cu exceptia lui Dany_Darke.


View Post_-_, on 29 iunie 2017 - 19:48, said:

Surprize de genul asta se mai intampla. De aceea trebuie sa fim atenti, sa ne asiguram inainte de a face orice viraj, sa prevenim orice situatie de risc...
Mare atentie si la copiii mici care isi schimba brusc directia fara sa se uite, indiferent daca merg pe jos sau cu triciclete, masinute etc.!

Intre timp mi-am accesorizat trotineta (oglinda nu i-am pus inca). Pun poze, inclusiv cu cele doua trotinete alaturate (Byox 2W Avatar si Oxelo Town 7 XL - modelul vechi):

Am patit in"tinerete" un accident de bicicleta. Io pe bicicleta accelerez sa prind finalul de verde la semafor. Biciclistul din fata mea vireaza brusc cu intentia de a merge pe contrasens, ca in zona se mai procedeaza asa. Il izbesc in plin in roata din spate si zbor peste cap. Norocul lui ca nu l-a lovit masina. Roata lui se indoaie si devine inutilizabila, io ma julesc la toate coatele si toti genunchii. Imi ia cateva secunde sa ma ridic. Celalat biciclist, o matahala supraponderala isi cerea scuze in lacrimi. Imi simt genunchii blocati si tot ce pot sa fac e sa-i spun sa plece in ma-sa. Ajung acas, fac dus, ca nu puteam merge la spital asa, transpirat. De acolo mi se spune ca am o fisura la un os in zona cotului lamana dreapta. Si in prezent imi pocneste cotul acolo. Seara ma suna o colega de facultate sa imi spuna ca am picat un examen. Repet examenul scris, miscam foaia asemeni unei masini de scris, pixul il tineam in mana dreapta, imobila. Aveam un supraveghetor numai pentru mine, cred ca se gandea ca am gasit metoda de copiat si el ma prinde. Am luat examenul fara probleme, fuseseram multi picati intentionat.

Bun. La copii ma uit si ma feresc pentru ca stiu ca is imprevizibili.

Acu despre tine: pfoai, ai si segway...si pisica!

View PostHider141, on 29 iunie 2017 - 21:11, said:

Din ce am vazut, la englezi exista toata partea de frana+suspensie spate. Dar in magazinul romanesc nu avem asa ceva. Poate se aduce pe comanda la cine are nevoie.
Vorbeste eventual la magazin sau service, sa vezi ce spun cei de-acolo.

Chiar verificasem acuma si am vazut ca frana nu e inclusa in garantie. Dar la informatii tehnice scria " componentele SAV pot fi comandate la atelier" . Poate la asa ceva se refera. Oi vedea cand oi fi nevoie de service.



#262
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
vb de km parcuri mai sus si chiar acum mi-am calculat drumul pe maps, in ziua respectiva, traseul meu a fost de 22km. chiar ma bate gandul sa repet un astfel de traseu, o sa vad cum fac sa ma apropii iar de acest nr de km, evident, facand zigzaguri prin oras de la un capat de oras la altul.

dar doar dupa ce trece canicula, ca as vrea sa ajung acasa la mine pe urma, nu la urgente

#263
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostQuickSpeed, on 29 iunie 2017 - 19:57, said:

Nu-i mai simplu sa folosiți un rucsac de hidratare?

Am o geanta de umar care se poate transforma in rucsac si o folosesc in acest mod cand ma urc pe trotineta, bicicleta, monociclu electric etc. Apa gasesc pe traseu. Nu prea m-am plans de sete.

View PostHider141, on 29 iunie 2017 - 21:11, said:

Eu cred ca de fapt vrea si mâța sa se dea cu trotineta. Posted Image
Cine stie ce ture da ea prin casa, noaptea cand voi dormiti.

Noaptea isi face rondul si urla la luna. Dar daca primeste ceva bun de mancare, atunci mananca si se duce sa se culce. Trotinetele mi le analizeaza de cate ori ma intorc cu ele. Ma intrebam daca nu or fi prins de pe undeva miros de motan si de acolo cheful de plimbare...

View Postmaster_oz, on 29 iunie 2017 - 23:26, said:

Am patit in"tinerete" un accident de bicicleta.

Acu despre tine: pfoai, ai si segway...si pisica!

Chiar verificasem acuma si am vazut ca frana nu e inclusa in garantie. Dar la informatii tehnice scria " componentele SAV pot fi comandate la atelier" . Poate la asa ceva se refera. Oi vedea cand oi fi nevoie de service.

Pe mine vara trecuta m-a daramat un biciclist de pe monociclul electric. Veneam din directii opuse pe un trotuar. El avea viteza mare. M-am apropiat de marginea din dreapta a trotuarului in timp ce el a vrut sa ma evite tot pe acolo. Am redus impactul cat am putut deviindu-i ghidonul si m-am ales doar cu cateva vanatai, iar monociclul cu zgarieturi. El si bicicleta n-au patit nimic. Cred ca atunci m-am gandit pentru prima oara serios la echipamente de protectie.
Am mai cazut cu trotineta electrica de la viteza maxima (cca. 28 Km/h) dupa ce incepuse sa ma alerge din senin un caine cu stapan idiot care s-a gandit ca ii face bine javrei eliberand-o din lesa si purtand-o fara botnita. Javra ma ajunsese din urma si era gata sa ma inhate de picior. Imediat ce mi-am ferit piciorul m-am si rostogolit. Dar am scapat cu bine, deoarece m-a ajutat "scoala caderii" deprinsa din Judo. Javra s-a speriat de zgomotul trotinetei (cred) cand s-a izbit de asfalt, apoi s-a intors la stapan care s-a apucat sa ii faca... morala in timp ce eu ii faceam furios morala stapanului. Pericole exista din toate partile: pietoni, caini, copii imprevizibili, biciclisti, alti trotinisti sau trotinetisti (cum vreti sa le spuneti), skateboarderi, rollerbladeri etc. Singura solutie este sa anticipam situatiile de risc, iar cea mai buna metoda de evitare a problemelor este reducerea vitezei sau chiar oprirea. In rest putem preveni anumite probleme ocolind la o distanta mai mare copiii si cainii, folosind din timp soneria cand avem in fata pietoni, eventual purtand anumite echipamente de protectie, spray pentru autoaparare care sa fie eficient impotriva cainilor agresivi etc.

Dar ce? Pisica nu este compatibila cu Segway-urile? :)

Mecanismul de franare, cu toate ca include componente neacoperite de garantie, considerate consumabile, pare a fi in general desconsiderat atat de catre trotinisti cat si de catre magazinele care ar putea sa comercializeze astfel de "consumabile", dar nu o fac.
Cred ca cel mai bine este sa evitam utiizarea franei cu exceptia situatiilor in care mergem la vale si trebuie sa reducem viteza. Exista cateva mici trucuri care pot ajuta oprirea de urgenta prin coborarea de pe trotineta...

Am uitat sa va spun despre trotineta Avatar ca dupa ce am scos-o din cutie am constatat ca ghidonul parca era tinut de ceva cand il roteam si scotea un zgomot ciudat. M-am gandit imediat ca ar putea fi o defectiune la rulment. Dar dupa ce l-am rotit de mai multe ori si-a mai dat drumul. Iar dupa ce am rulat trotineta timp de cateva minute a inceput sa se comporte tot mai normal.

Ce ma necajeste este ca levierul acela care fixeaza ghidonul la o anumita inaltime (cel cu saiba din plastic pe care am inlocuit-o prin saiba metalica) nu se strange foarte bine (in sensul ca nu "imbratiseaza" pana la capat curbura tevii, adica il pot impinge, dar se trage singur inapoi si este suficient sa il ating usor ca sa se desfaca de tot si sa se roteasca in jos la 90 de grade). Am studiat mecanismul de la celelalte trotinete si nu m-am prins de ce se comporta asa.

#264
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu este facut excentricul corect daca se comporta asa, iese din raza de sustinere. asta daca am inteles bine care e problema.

#265
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Post_-_, on 29 iunie 2017 - 19:48, said:

De aceea trebuie sa fim atenti, sa ne asiguram inainte de a face orice viraj, sa prevenim orice situatie de risc...
Reducem viteza preventiv in zone cu copii Posted Image Frana cu patina e foarte eficienta atat cat permite aderenta evident, o frana de mana e doar o comoditate pentru cine nu e obisnuit sa franeze calumea cu piciorul. Oricum trebuie sa te lasi pe roata din spate daca franezi calumea.

View Post_-_, on 29 iunie 2017 - 19:48, said:

Intre timp mi-am accesorizat trotineta
Farul e de bicla si cand pica pe jos loveste direct in far, el rezista dar suportul se poate tandari. Mergea lampa dinaia led mica de la btween cu incarcare usb, ca nu e nevoie de lumina prea puternica fiind oricum un vehicul mai lent...

Edited by andreic, 30 June 2017 - 08:53.


#266
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
care care? un link cu lumina?

#267
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postandreic, on 30 iunie 2017 - 08:52, said:

Farul e de bicla si cand pica pe jos loveste direct in far, el rezista dar suportul se poate tandari. Mergea lampa dinaia led mica de la btween cu incarcare usb, ca nu e nevoie de lumina prea puternica fiind oricum un vehicul mai lent...

De fapt, am nevoie de lumina puternica noaptea, altfel risc sa iau pietricele sau crengute.
Adaptorul acela este rezistent si flexibil. Se poate adapta la diverse lanterne. Ce am pus acolo este o simpla lanterna cu buton on/ off (nu are lumina intermitenta).

View PostDany_Darke, on 30 iunie 2017 - 08:27, said:

nu este facut excentricul corect daca se comporta asa, iese din raza de sustinere. asta daca am inteles bine care e problema.

Pun poze (prima este cu saiba originala, din plastic):

Attached File  WP_20170630_10_05_54_Pro_.jpg   429.5K   10 downloads  Attached File  WP_20170630_10_07_27_Pro_.jpg   270.21K   11 downloads

Am inlocuit-o cu una metalica ce are gaura de acelasi diametru si cam acelasi diametru exterior, doar ca este mai subtire. Am incercat si cu una mai mica ce are gaura mai adecvata pentru acel surub, dar tine si mai prost asa.

#268
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mai de ajutor ar fi o poza de-a lungul ghidonului, dar tot asa aproape de acea saiba si maner de strangere.

#269
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Probabil ca acea saiba din plastic producea o frecare mai mare. Este si usor curbata pe margini, ceea ce inseamna ca suprafata de contact cu zona circulara de la levier era mai mare.

Vezi pozele adaugate in pagina anterioara!

#270
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
incearca in felul urmator, desfa levierul, tine apasat pe acea saiba spre directia de inchidere, apoi strange levierul dar cat sa nu se miste saiba din nou spre inafara. centrele nu par a fi chiar dezaxate, insa tind sa cred ca acea asezare a saibei incearca sa desfaca inapoi levierul pt ca saiba incearca sa "se aseze". fiind prin frecare, desface levierul.

in ultima poza vad ca spatiul iti e limitat, astfel ca poti incerca chiar ceva de genul, ori sa pilesti putin o muchie, cat sa se poata aseza asa cum am scris mai sus, ori sa incerci sa-i curbezi marginile ca la cea de plastic. indiferent de situatie, sa te asiguri ca mai ai una de rezerva in caz ca nu-ti iese din prima ce am scris mai sus si sa o poti folosi chiar si cu artificiul asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate