Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Germania

* * * * - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13857 replies to this topic

#12457
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Ministrul transporturilor, ala cu capul pe umeri de la FDP, doreste sa largeasca autostrazile A8 si A9 de pe langa München, la 8 benzi. Insa verzii si-au dat ochii peste cap, ca cica sa se prioritizeze constructia si modernizarea cailor ferate. Astia picati de pe luna. Probabil nu prea ies din oras sa vada ce dezastru e in weekend pe cele 2 autostrazi.
In martie se va discuta propunerea si sper ca ratiunea va castiga. :D

#12458
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 vrajitoruldinoz, on 31 ianuarie 2023 - 10:26, said:

Dar chiar crezi ca sunt mai multe posturi disponibile in Germania acum?



Am făcut si eu așa. De fapt și acum imi ia 35-45 de minute in fiecare direcție, dar e numai 3 zile.
Naveta e un cost enorm:
1. Bani pe mașina, care i-ai putea da la locuința.
2. Riscul de accident.
2. mai ales timp propriu: 2h pe zi sunt 500h pe an. Adică 20 de zile, NON stop. Sau o luna dacă scoti timpul de somn. Tu petreci o luna pe an, zi de si, fără Weekend, in mașina. Te seaca de viata, îți dai seama cite poți face in timpul asta?

Naveta o treci la costuri la impozit
https://www.smart-re...ale/rechner.php

Calculat la 200km, consum 9l = 28,08 € x 220 = 6177,6€
200km x 220 = 44.000km pe an = 2 schimburi de ulei = 200€
La 44.000km pe an, plus drumurile private, mai calculez un set de cauciucuri = 700€
La fiecare 2 ani, un set de placute de frana pe fata 300€

Circa; 7227€ pe an

[ https://i.gyazo.com/dfee12e2a18915dfffe2632c382ec61d.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.gyazo.com/d34bdb1783e597709e3dcd80aba8a690.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 31 January 2023 - 13:08.


#12459
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Atenție la acel calcul nu se ia distanta dus întors ci doar distanta one-way. Așa e legea. Daca de exemplu între locuința ta și job ai 100km, dus întors ai 200 dar la calcul se ia doar 100

Practic ai 100x0,3€ = 30euro x 220 zile = 6600€ care sunt deductibili.

La mine ii 80km zilnic (40km deductibili) Mannheim-Walldorf

Edited by Bucifon, 31 January 2023 - 15:33.


#12460
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Asa am trecut si eu. O data 100km din totalul de 200km si o data 50km din totalul de 100. Normal ca cei 0.38€ sunt calculati pentru dus/intors.
0.38 x100 = 38€ sau 16.02€ dus + 16.02€ intors = 32.04 (200km, consum 9l, 1.78€ L de benzina)

De anul aceste se plateste 0.38€ /KM daca distanta depaseste 21km. Daca esti sub 21km se plateste doar 0.35€

De exemplu, la tine;

[ https://i.gyazo.com/09208cf5962ca77132515ca4862bfbc4.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 31 January 2023 - 18:30.


#12461
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
1) @ WestPoint : când ai stat în oraş, de ce nu ai mers cu transportul în comun?;
2) Nu se vrea uneori lărgirea autostrăzilor pentru a folosi lumea mai mult transportul în comun;
3) Păi cablurile de telecomunicaţii nu sunt prin tuburi subterane pe unde s-ar putea trage şi ceva fibră optică?;
4) Poate statul ar trebui să se apuce din nou de program de locuinţe, aşa cum a făcut în anii '50-'60;
5) Cum staţi cu încălzirea?;
6) De ce sunt unii pe acolo aşa de obsedaţi cu drepturile de autor?

Edited by djl, 31 January 2023 - 18:49.


#12462
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 dani.user, on 30 ianuarie 2023 - 22:55, said:

Angajatul castiga oportunitatea de a lasa jumatate din bani statului, si vreo jumatate din ce ramane pe chirie.

Angajatorul castiga oportunitatea de a concedia mult mai greu angajatii.

Cine iese castigator?


Sau angajatorul castiga stabilitatea si angajatul de asemenea. Plus sisteme de sanatate, sociale, etc la care americanii nici nu viseaza. :)

Pana la urma nu banii sunt totul, conteaza si ce poti sa faci cu ei.

#12463
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Da, ala de 500k$ sta cu mina intinsa la sisteme sociale :D. Sistemele din Germania (sau private mai de duzina) nu fac doi bani cu cele la care are acces Itstul concediat in SV. Nu vorbim de oameni platit la medie care poate ar avea de cistigat - sau nu, e discutabil - dintr-o mutare din asta, vorbim de oameni platiti foarte bine care inca nu cred ca au o problema sa gaseasca o slujba platita bine cu beneficii foarte bune.

#12464
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

 vrajitoruldinoz, on 01 februarie 2023 - 04:15, said:

Nu vorbim de oameni platit la medie care poate ar avea de cistigat - sau nu, e discutabil -
Noi tocmai de astia vorbim. Nu stiu de ce aduci in discutie 500k, 1 milion K si alti bogatani, ca doar nu l-a invitat pe Zucki in Bayern.

#12465
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 Bursul, on 31 ianuarie 2023 - 12:22, said:

Ministrul transporturilor, ala cu capul pe umeri de la FDP, doreste sa largeasca autostrazile A8 si A9 de pe langa München, la 8 benzi. Insa verzii si-au dat ochii peste cap, ca cica sa se prioritizeze constructia si modernizarea cailor ferate. Astia picati de pe luna. Probabil nu prea ies din oras sa vada ce dezastru e in weekend pe cele 2 autostrazi.
In martie se va discuta propunerea si sper ca ratiunea va castiga. :D
Se doresc 8 benzi pe sens de mers?Acum sunt 4 benzi pe sens de mers?
Pe ce distanta ar fi construite cele 4 benzi suplimentare, pe sens de mers, dacă se vor construi?
Autoturismul te duce acolo unde trenul nu exista.
Exista în Europa, autostradă cu 8 benzi pe sens de mers?
Un transport feroviar modern asa cum au elvețienii, francezii, italienii, nu ar rezolva problemele de trafic rutier existente acum intre marile orașe și cele aflate între ele,pe traseu?

Edited by dennis_2005, 01 February 2023 - 10:07.


#12466
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 dennis_2005, on 31 ianuarie 2023 - 06:11, said:

Cat costa un asemenea abonament?
75 e al meu

#12467
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 djl, on 31 ianuarie 2023 - 18:48, said:

1) @ WestPoint : când ai stat în oraş, de ce nu ai mers cu transportul în comun?;
2) Nu se vrea uneori lărgirea autostrăzilor pentru a folosi lumea mai mult transportul în comun;
3) Păi cablurile de telecomunicaţii nu sunt prin tuburi subterane pe unde s-ar putea trage şi ceva fibră optică?;
4) Poate statul ar trebui să se apuce din nou de program de locuinţe, aşa cum a făcut în anii '50-'60;
5) Cum staţi cu încălzirea?;
6) De ce sunt unii pe acolo aşa de obsedaţi cu drepturile de autor?

1. Nu am circulat cu transportul in comun decat pana mi-am luat permisul la 18 ani in Romania, si apoi doar cand nu am mai avut benzina. In Germania in 32 de ani am fost
de mai putin de 5 ori cu transportul in comun. Nu imi place.
2. Largirea autostrazilor costa o groaza de bani si statul german nu este dispus nici macar sa construiasca poduri noi in locul celor care deja prezinta o primejdie reala.
3. Problema este ca in foarte multe regiuni in Germania acele tuburi subterane nu exista, ca atare trebuiesc facute. Costa mult si sunt costuri mari. Politicul in Germania a fost
si este atat de primitiv in privinta construirii unei infrastructuri de comunicatie moderna incat Germania a ajuns una dintre cele mai slabe state din Europa in privinta digitalizarii,
a formularelor online, a asigurarii internetului si la sate, respectiv orase mici. Aici nu rare ori viteza DSL nu este mai mare de 6-16Mbit.
4. Da, este mereu discutata problema, dar in lipsa de teren de constructie in proprietatea statului este foarte rar posibil.
5. Deocamdata, nu ducem lipsa de curent si gaz.
6. Germania se vrea campioana birocratiei in lume si vrea sa respecte toate legile si regulamentele posibile si imposibile. Drepturile de autor sunt dintre cele mai importante,
din cauza prejudiciului financiar posibil.

#12468
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Eu sunt invers. Nu aş suporta să conduc. Nu ştiu cum e traficul în oraşele din Germania, dar în Bucureşti, cu maşina, cred că s-ar lăsa într-o zi cu vandalizare semafor. În Bucureşti e nasol că multe linii de tramvai încă nu-s reparate.
De asemenea aş lua-o razna din cauza a prea multe reguli. Adică nici ca în România, unde mulţi îşi fac de cap, dar nici ca în Germania.
Păi Nemţia avea unele dintre cele mai dezvoltate reţele de telecomunicaţii pe vremuri...
Poduri, cum să nu repare poduri?
Cât despre locuinţe, la marginea marilor oraşe sau pe lângă, nu e teren?

#12469
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

 dennis_2005, on 01 februarie 2023 - 09:58, said:

Se doresc 8 benzi pe sens de mers?Acum sunt 4 benzi pe sens de mers?
Sunt 3 benzi pe sens si se doreste a se extinde la 4 benzi pe sens. München - Rosenheim (A8) si A9.

#12470
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 25.12.2016
Ce-a zis nenea asta de vor sa-l dea afara din partid? Teoria aia cu imigrantii arabi si africani ca fiind superiori albilor, exista in Germania si este asumata de "stanga verde" (ce dracu' o mai insemna si asta)?

Hans-Georg Maassen a fost cândva cel mai important vânător de naziști din Germania, în schimb acum opoziția conservatoare vrea să îl dea afară din partid pe fostul șef al securității interne pentru clișee antisemite și rasiste, relatează Reuters. Acum, după ce Maassen a comentat într-un interviu despre „o teorie rasială a stângii verzi” care îi consideră pe albi drept inferiori și promovează „imigrația bărbaților arabi și africani”, CDU și-a pierdut răbdarea cu un om care a continuat să aibă un discurs plin de clișee rasiste. „El continuă să folosească limbaj din lumea antisemiților și a teoreticienilor conspirației, chiar și terminologie de supremație etnică”, a declarat luni președinția CDU într-o declarație, acordându-i timp până duminică pentru a părăsi partidul sau riscă expulzarea. Maassen a criticat anunțul pentru ziarul conservator Die Welt. „Ceea ce am spus nu a fost rasist, ci ceea ce cred mulți oameni”, a spus el. „Resping pozițiile ideologice care cer extincția „whitebreads” – a celor care au pielea albă – prin imigrație în masă”.
https://www.hotnews....du-germania.htm

#12471
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Maassen, are dreptate in foarte multe chestii, ce se ascund in mediul public german, mai ales in TV si ziare.
El spune foarte clar, mediile mint poporul german fara nici o rusine si raspundere.

#12472
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 WestPoint, on 01 februarie 2023 - 11:57, said:

Maassen, are dreptate in foarte multe chestii, ce se ascund in mediul public german, mai ales in TV si ziare.
El spune foarte clar, mediile mint poporul german fara nici o rusine si raspundere.
Și poporul german este incapabil sa  gândească, dupa ce vede, zilnic, ce se întâmplă în tara lor? După cum votează, putem zice ca crede tot ce afirma mass media.In cabina de vot fiecare votează cum vrea.Sau contează și în Germania, nu cum votează lumea ci cine numără voturile?


#12473
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
"Poporul" german, vede foarte bine ceace se intampla si cea ce spune poporul este exact diametral opus fata de politic. Si asta nu de acum ci de vreo 20 de ani.
La fel si cu presa si statisticile falsificate. De aceea si vorba lui Churchill;

Quote

„Er traue, sagte einst Winston Churchill, keiner Statistik, die er nicht selbst gefälscht habe.“


#12474
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

Bursul said:

1675238171[/url]' post='29718330']
Noi tocmai de astia vorbim. Nu stiu de ce aduci in discutie 500k, 1 milion K si alti bogatani, ca doar nu l-a invitat pe Zucki in Bayern.

E vorba se programatorul oarecum standard din Silicon valley. Unul ieșit  prospat din școala începe la 200k, unul senior cu citiva ani de experiența are 300-500k, unul puțin mai sus se duce la un milion. Ei sunt cei invitați in Germania din ce am înțeles.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 February 2023 - 19:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate