Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Germania

* * * * - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13857 replies to this topic

#12439
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005
Am locuit aproape 5 ani in Berlin - nu am intalnit cred decat vreo 2 localuri cu wifi gratuit.

Imi aduc aminte ca aveau totusi retea de fibra optica pana in apropierea blocului, de unde se trecea pe cupru (ADSL) pentur ultimii 50-100 metri. ANumite asociatii de locatari/proprietari puteau face cerere sa se schimbe complet infrastructura cu fibra optica, insa din cate am inteles erau cereri depuse din 2011-2012 pentru car einca nu fusese adusa fibra. Cred ca au o problema mare de tot cu forta de munca in domeniu' asta.

#12440
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 dydysoft, on 30 ianuarie 2023 - 17:44, said:

Se trage fibra la greu prin toate satele/orasele, vin din urma nemtii.
Nu are legatura cu ADSL viteza mica, ci cu pretul ridicat cerut de ei.
Am luat net prin satelit, 80 euro/50 mb, dar reali erau maxim 1mb, asta pentru ca cei 50mb erau impartiti la 50 de clienti, bani aruncati degeaba pe antena si modem, acum sunt pe date mobile, prin LTE, net nelimitat, viteza de 70-90 mb la doar 70 euro.
Daca ai bani de dat pe net, poti lua si in germania Gb dar costa de te rupe.


Am un coleg care pentru 3 melodii descarcate, i-au venit 3 amenzi, doua de cate 600 euro si una de peste 11.000 euro, a treia nu a mai platit-o dupa ce si-a luat avocat.
Nu firmele de avocatura iti depisteaza ip si alte chesti, ci chiar providerii la care esti abonat, pentru ca lor le vine amenda daca tu descarci ilegal, apoi ei iti trimit scrisoarea acasa Posted Image

Din acest motiv in De se cumpara la greu dvd, BD, cd cu muzica si filme, sunt mult mai ieftine decat amenzile, plus confortul si timpul economisit.

Procedura este urmatoarea.

So funktionieren Abmahnungen wegen Filesharing in Tauschbörsen

Das kostenpflichtige Abmahnen von Tauschbörsen-Benutzern ist ein professionelles Geschäft geworden, das in den meisten Fällen völlig automatisiert abläuft:
  • Eine spezialisierte Firma ermittelt in der Tauschbörse die IP-Adresse, unter der Dateien illegal zum Tausch angeboten werden
  • Eine Anwaltskanzlei erhält die IP-Adresse und beantragt bei Gericht einen Beschluss, den zugehörigen Internetnutzer herausfinden zu dürfen.
  • Das Gericht „prüft“ den Beschluss. In der Regel bestätigt es ihn.
  • Der Internetprovider bekommt den Beschluss zugestellt, findet in seinen Protokollen heraus, welcher Nutzer zu dem Zeitpunkt mit der festgehaltenen IP-Adresse im Netz unterwegs war und leitet der Anwaltskanzlei Name und Adresse des Betroffenen weiter.
  • Die Anwaltskanzlei schickt dem Nutzer die kostenpflichtige Abmahnung ins Haus.
https://www.computer...galer-downloads


Am niste prieteni in Cluj care trag filme cu torrent in prostie, fara teama. Eu pot sa trag direct de pe NAS-ul lor fara sa-mi fie frica ca incalc vreo lege.

Problema cu torrent este nu faptul ca ai descarcat, ci faptul ca prin torrent si oferii (seed) fisierul pentru descarcare. Si exact asta este ilegal.

Edited by WestPoint, 30 January 2023 - 18:25.


#12441
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
depinde unde esti. io am 1Gbit pe fibra optica. Multa lume e pe ADSL/VDSL, din cauza ca alde cable internt nu e asa popular ca in alte parti.

#12442
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Băi nu știu, dar situația cu Internetul nu mai ii așa de rea. Au mai evoluat și nemții. Adică găsești abonamente cu viteze destul de bune.

Eu am internet pe cablu de la Vodafone (fost Unitymedia) ceva de 100-150Mbps n-am reținut exact și pentru ce am eu nevoie ii super.

Iar acum Telekomul baga fibra la greu, n-ar fi exclus sa trec la ei când o veni vremea

 WestPoint, on 30 ianuarie 2023 - 18:21, said:

Am niste prieteni in Cluj care trag filme cu torrent in prostie, fara teama. Eu pot sa trag direct de pe NAS-ul lor fara sa-mi fie frica ca incalc vreo lege.

Cu un VPN bun (ideal fara log-uri) merge fara probleme. :)

Eu vb in numele meu, de când sunt în Germania nu prea mai am ce sa trag de pe torrent. Daca vreau muzica am Amazon unlimited, daca vreau filme am Netflix, Disney+ și Amazon Prime iar daca vreau jocuri le cumpăr și gata. De obicei joc doar pe Xbox și cumpăr jocuri când sunt la promoție :)

Edited by Bucifon, 30 January 2023 - 18:51.


#12443
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Germania vrea să profite de problemele firmelor din Silicon Valley pentru a atrage specialiști în software / Ministrul digitalizării: Aș dori să vă invit cordial să vă mutați în Bavaria

„Aș dori să vă invit cordial să vă mutați în Bavaria”, a spus Judith Gerlach, ministru al digitalizării în cea mai bogată regiune din Germania, într-o postare pe LinkedIn adresată celor care au fost concediați în Silicon Valley.


Fuck off!!!
Exact in Bayern s-a gandit asta sa-i cheme. Nu-i indeajuns ca-s niste preturi la imobiliare ca concureaza cu Tokio si New York.
Sa-i duca in BW, NW si in nord.

#12444
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 13.11.2006

 Bursul, on 30 ianuarie 2023 - 19:24, said:


Exact in Bayern s-a gandit asta sa-i cheme. Nu-i indeajuns ca-s niste preturi la imobiliare ca concureaza cu Tokio si New York.
Sa-i duca in BW, NW si in nord.
Depinde unde, ca este mare Bayern, preturile difera mult de zona, oras, sat, casa, ap.bloc, noi, vechi, etc.

#12445
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Bavaria este dupa parerea mea cel mai dezvoltat land atat tehnologic cat si cultural. Am trait 5 ani in München, dupa care m-am mutat in Frankfurt si am putut face comparatie.
Nu trebuie sa locuiesti neaparat in München ca sa muncesti acolo. Sunt multi care fac si cate 200 km dus intors cu masina pe autostrada, fara probleme.

#12446
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 13.11.2006
Eu fac 6 zile pe saptamana naveta cate 200 km dus-intors fara probleme, pe A3, pentru mine este ok, decat sa locuiesc langa munca si sa dau o gramada de bani pe casa, mai bine la aer curat de munte si naveta  la munca :D

#12447
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

 Bursul, on 30 ianuarie 2023 - 19:24, said:

Germania vrea să profite de problemele firmelor din Silicon Valley pentru a atrage specialişti în software / Ministrul digitalizării: Aş dori să vă invit cordial să vă mutaţi în Bavaria

Angajatul castiga oportunitatea de a lasa jumatate din bani statului, si vreo jumatate din ce ramane pe chirie.

Angajatorul castiga oportunitatea de a concedia mult mai greu angajatii.

Cine iese castigator?

#12448
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 13.11.2006

 dani.user, on 30 ianuarie 2023 - 22:55, said:

Angajatul castiga oportunitatea de a lasa jumatate din bani statului, si vreo jumatate din ce ramane pe chirie.

Cine iese castigator?
Exagerezi, nu faci 50% cu statul si nici nu dai 25% pe chirie, decat daca vrei ceva vile cu piscine.
Acum fa un versus, cu Romania, vezi cu ce ramai.

#12449
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,764
  • Înscris: 01.10.2002

 Bursul, on 30 ianuarie 2023 - 19:24, said:

Germania vrea să profite de problemele firmelor din Silicon Valley pentru a atrage specialişti în software / Ministrul digitalizării: Aş dori să vă invit cordial să vă mutaţi în Bavaria

„Aş dori să vă invit cordial să vă mutaţi în Bavaria”, a spus Judith Gerlach, ministru al digitalizării în cea mai bogată regiune din Germania, într-o postare pe LinkedIn adresată celor care au fost concediaţi în Silicon Valley.


Fuck off!!!
Exact in Bayern s-a gandit asta sa-i cheme. Nu-i indeajuns ca-s niste preturi la imobiliare ca concureaza cu Tokio si New York.
Sa-i duca in BW, NW si in nord.
Bayern e un fel de Cluj al Germaniei. Normal ca acolo o sa mearga IT-istii. La salariile din IT nu-ti pasa de preturi, ci de locatie.

#12450
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

 dydysoft, on 30 ianuarie 2023 - 23:03, said:

Exagerezi, nu faci 50% cu statul si nici nu dai 25% pe chirie, decat daca vrei ceva vile cu piscine.

Din 80k brut anual ramai cu vreo 4000 in mana/luna (40% se duc la stat). Pe un apartament de 3 camere ajungi sa dai 2000 chirie/luna in Munchen.

 dydysoft, on 30 ianuarie 2023 - 23:03, said:

Acum fa un versus, cu Romania, vezi cu ce ramai.

Subiectul era Silicon Valley => Bavaria, nu Romania

#12451
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005
Germania nu are nici know-how-ul necesar, nici infrastructura, nici imaginatia si nici creierele necesare pentru a putea atrage companii din Silicon Valley.

De la o tara in care "cel mai invator start-up tech" era Rocket Internet (o companie care nu a facut altceva decat sa copieze idei din alte zone) m-ar mira sa vad initiative spectaculoase. Germania este o tara super-conservatoare - a carei doctrina economica se bazeaza mai degraba pe o "conservare" a lucrurilor bune si adaptare lenta la tehnoligia noua astfel incat sa nu deranjeze elitele. Cum va imaginati ca ar putea sa faca astia ceva disruptiv?

In plus, chiar si micile companii din Germania au solutiile lor "locale" - de exemplu oamenii aia au typo3 in loc de wordpress si diverse alte solutii cunoscute doar in Germania.

Sunt rupti de realitate iar atunci cand cineva inoveaza in anumite domenii, prefera sa creeze copii in loc sa adopte o tehnologie noua si sa o imbunatateasca. Probabil dintr-un soi de protectionism.

Nu in ultimul rand, in Munchen duminica totul este inchis (ca si in toate zilele de sarbatoare) - nu or sa inventeze nimic habotnicii aia dubiosi.

Edited by revenco_andrei, 31 January 2023 - 00:15.


#12452
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Cit s eplateste in Germania ca sa fie rentabil pentru unul care face 300-500k$ in Silicon Valley (brut, minus vreo 35% impozit)?
Nu zic ca-s destui care fac 800k-1 milion dar ma gindesc ca pe aia nu i-au dat afara.

Edited by vrajitoruldinoz, 31 January 2023 - 02:24.


#12453
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 Pengoon, on 30 ianuarie 2023 - 18:26, said:

depinde unde esti. io am 1Gbit pe fibra optica. Multa lume e pe ADSL/VDSL, din cauza ca alde cable internt nu e asa popular ca in alte parti.
Cat costa un asemenea abonament?

 dydysoft, on 30 ianuarie 2023 - 22:04, said:

Eu fac 6 zile pe saptamana naveta cate 200 km dus-intors fara probleme, pe A3, pentru mine este ok, decat sa locuiesc langa munca si sa dau o gramada de bani pe casa, mai bine la aer curat de munte si naveta  la munca :D
Foarte mult.Pierzi mult timp cu naveta.Cel puțin 2 ore, zilnic, doar cu naveta.
Cu masina sau cu trenul faci naveta?
Bănuiesc ca ești un om tânăr, probabil fără familie sau membrii familiei desfasurandu-si activitatea în acel sat.
Tu cât ajungi seara acasă, mănânci,  la somn și dimineața, din nou, pe drum.
Este frumos de locuit la tara însă dacă ai copii, nu întotdeauna acolo unde locuiești exista cele mai bune oferte educationale și un loc decent de munca pentru partenerul de viata, dacă ești familist.
Ce economie de bani faci, făcând naveta, zilnic, 200km, decât locuind la circa 20km distanta, de locul de munca, dus, și plătind acolo, chirie?

Edited by dennis_2005, 31 January 2023 - 06:18.


#12454
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Am facut 3 ani de zile un traseu de 40km pana la locul de munca, pe un drum ingust plin de curbe, intre localitati, plus o panta in padure care era foarte nasoala iarna.
Faceam cam 1 1/2 h dus intors. As fi preferat 200km de autostrada. Ar fi fost doar cu o jumatate de ora in plus, dus intors, dar fara stress si parcursul ar fi fost mai
economicos din toate punctele de vedere.
Am lucrat si in München 5 ani de zile, faceam cam 30 de minute pana la locul de munca, dar parcursul era complet in traficul din oras, care a fost stresant, plus consum
si uzura in regim de trafic in oras.

Edited by WestPoint, 31 January 2023 - 07:40.


#12455
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Se pot gasi tineri care doresc sa incerce si in alta parte sa lucreze.
Decat somer in SUA mai bine angajat in Germania. Majoritatea ar putea lucra ca si externi. Dar mai bine nu.

#12456
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Dar chiar crezi ca sunt mai multe posturi disponibile in Germania acum?

 dydysoft, on 30 ianuarie 2023 - 22:04, said:

Eu fac 6 zile pe saptamana naveta cate 200 km dus-intors fara probleme, pe A3, pentru mine este ok, decat sa locuiesc langa munca si sa dau o gramada de bani pe casa, mai bine la aer curat de munte si naveta  la munca Posted Image

Am făcut si eu așa. De fapt și acum imi ia 35-45 de minute in fiecare direcție, dar e numai 3 zile.
Naveta e un cost enorm:
1. Bani pe mașina, care i-ai putea da la locuința.
2. Riscul de accident.
2. mai ales timp propriu: 2h pe zi sunt 500h pe an. Adică 20 de zile, NON stop. Sau o luna dacă scoti timpul de somn. Tu petreci o luna pe an, zi de si, fără Weekend, in mașina. Te seaca de viata, îți dai seama cite poți face in timpul asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate