Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Germania

* * * * - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13896 replies to this topic

#12367
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,460
  • Înscris: 29.04.2008
Doar cu faptul ca Orban e anti Ucraina si pro Rusia

#12368
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Gresesti. Este pro Ungaria si pune prioritati.
Si cancelarul german este pro Rusia si asta inca de la inceput. Si el a pus intodeuna prioritati. S-a impotrivit unui embargo la gaz si petrol, livrari de
tehnica militara cu taraita, etc...

Edited by WestPoint, 18 December 2022 - 23:54.


#12369
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005

 WestPoint, on 17 decembrie 2022 - 18:29, said:

Nicidecum. Vorbesc in numele meu, persoana absolut neutra care se amuza copios pe tupeul unui cancelar care spera ca dupa razboiul cu Rusia,
acesta isi va reinoi livrarile de gaz, si petrol cu Germania de parca nu s-ar fi intamplat nimic.

Pe mine ma uimeste nesimtirea neamtului din alt punc de vedere. El si-ar dori “normalizarea” relatiilor cu statul terorist ruzia in ciuda a ceea ce fac acei teroristi vecinilor. Neamțul tot nea, pardon jeg ramane.

#12370
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,934
  • Înscris: 31.03.2003
Cand zici neamt, te referi in general sau doar la cancelar?

Si eu sunt pentru normalizarea relatiilor cu Rusia, de la momentul in care isi iau talpasita din Ucraina si nu mai fac prostii.
Normalizare in sensul de relatii economice, ca de alta natura nu sunt curios in zona aia.

#12371
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005
Pai rusii fac prostii de peste o suta de ani…. Nu cred ca vor renunta acum.

De fiecare data cand au avut incasari substantiale au atacat cate un vecin. Solutia ca sa nu mai atace vecinii e sa nu mai cumpere nimeni nimic de la ei. Practic singura arma impotriva lor e lipsa banilor.



Cancelarul ala este reprezentantul ales democratic, deci da, cand zic neamt ma refer la majoritate.

Edited by lucian123, 20 December 2022 - 19:01.


#12372
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 oaspetele, on 20 decembrie 2022 - 18:03, said:

Cand zici neamt, te referi in general sau doar la cancelar?

Si eu sunt pentru normalizarea relatiilor cu Rusia, de la momentul in care isi iau talpasita din Ucraina si nu mai fac prostii.
Normalizare in sensul de relatii economice, ca de alta natura nu sunt curios in zona aia.

Nu se poate vorbi la modul general nici la germani si nici la rusi. Politica asta de demonizare a fiecarui german din cauza unui cancelar sau a fiscarui rus din cauza
unui presedinte, este o masura imbecila. Asta ar insemna sa scoatem din biblioteci sau expozitii, opere ale rusilor sau din programele culturale musica simfonica,
balet sau opera de compozitori rusi.

Edited by WestPoint, 20 December 2022 - 19:39.


#12373
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,934
  • Înscris: 31.03.2003
Poi se pare ca amicul tau de mai sus nu iti impartaseste parerea.
Eu ma mir ca mai poate sa scrie pe forum.
Da poate s-a leberalizat.

P.S.Si criminalul Iliescu a fost ales democratic. Peste 80% dintre romani au votat cu el.
Mare stab a fost si Adrian Nastase, si el a avut girul romanilor. Mai avem.
Ah, chiar si extremisul Vadim a acces in semifinale. Votat tot democratic, de romani.
Te invit la concluzii.

#12374
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,905
  • Înscris: 25.12.2016
​Activiștii pentru climă au tăiat cu fierăstrăul miercuri vârful pomului de Crăciun din fața Porții Brandenburg din Berlin, informează DW și AFP.
https://www.hotnews....brandenburg.htm

Ce mi se pare incredibil este ca au venit cu o macara, au intins bratul telescopic si s-au apucat sa taie bradul... toate astea in timp ce politia ii privea de la cativa metri.

Attached Files

  • Attached File  442.jpg   47.38K   17 downloads


#12375
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Indivizii astia devin din ce in ce mai radicali. Apoi se mira ca omul pasnic rectioneaza brutal cu ei, cand vad actiunile lor extreme

#12376
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,905
  • Înscris: 25.12.2016
Cam toata Germania a ajuns sa le stie de frica activistilor. Slujba de Craciun care trebuia transmisa in direct la televiziune, a trebuit sa fie inregistrata cu o zi inainte, pentru ca activistii planuiau sa impiedice tinerea ei.

Poliţia germană a informat sâmbătă că activişti pentru climă intenţionau să întrerupă o slujbă de Crăciun televizată despre care credeau că va fi transmisă în direct, dar au ajuns la faţa locului prea târziu, aceasta fiind înregistrată cu o zi mai devreme. Ecologişti aparţinând organizaţiei „Last Generation” nu au reuşit să întrerupă slujba care, iniţial, urma să fie transmisă în direct la televiziunea publică, dar care a fost înregistrată în avans după o scurgere a informaţiilor despre planurile protestatarilor.
https://www.g4media....n-germania.html

#12377
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,616
  • Înscris: 30.10.2003
Le stie de frica... le-a tras-o activistilor in stil mare. Cea mai misto stire de Craciun!!!


#12378
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,934
  • Înscris: 31.03.2003
Eu inteleg toata zbaterea lor, dar astfel de proteste risca sa atraga antipatia asupra lor si indirect asupra cauzei.
Ponderatia e buna in toate.

#12379
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 Bursul, on 25 decembrie 2022 - 12:06, said:

le-a tras-o activistilor in stil mare. Cea mai misto stire de Craciun!!!
ar fi mai fain, daca "le-a tras-o" ar implica utilizarea liberala a multor bastoane de cauciuc.
vorba' lu un sef de politie dintr-un film inainte unui raid:
"one more word about police brutality: today i want to see lots of it!"

#12380
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,793
  • Înscris: 01.10.2002
Sa le strici slujba de Craciun a unor oameni pentru a-ti face propaganda chestiilor pentru care militezi e deja excesiv. Ar trebui intervenit. Nu doar activistii au drepturi.

#12381
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,905
  • Înscris: 25.12.2016
Migrantii s-au integrat foarte bine, sarbatorind revelionul impreuna cu politia germana.


Sindicatul poliției din Germania: „Sute de tineri, dintre care cei mai mulți erau migranți, au atacat de Revelion forțele de poliție”

Trecerea dintre ani a fost marcată de violențe în Germania. Confruntările au avut loc între sute de tineri ieșiți în stradă, mulți dintre ei migranți, și polițiști. Cel puțin 18 ofițeri au fost răniți, dintre care unul grav, iar peste 100 de suspecți au fost arestați la Berlin, relatează ziarul elvețian Blick. Polițiștii au fost atacați cu petarde și rachete, în timp ce interveneau, în cartierul Neukölln din Berlin, după ce mai multe autobuze și mai multe tomberoane au fost incendiate. Unii tineri au încercat să ridice baricade și au provocat mai multe incidente. Un atac a avut loc inclusiv asupra unei ambulanțe și a echipajului. Cei mai mulți dintre cei implicați în violențe sunt bărbați. Doar cinci din cele 103 persoane arestate sunt femei, potrivit sursei citate. „Femeile nu au ce căuta aici. Noi petrecem băieți între băieți, femeile stau acasă”, spune un tânăr, într-un reportaj publicat de fostul redactor-șef al cotidianului Bild, Julian Reichelt.
https://www.libertat...politie-4399191

#12382
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
Am aflat cum se numea fontul ăla tipografic despre care credeam că e Gotic: https://en.wikipedia.org/wiki/Fraktur
Chiar nu aveau ce face unii. După ce am învăţat Alfabetul Chirilic (de fapt ăla rus), acum trebuie să-l învăţ şi pe ăsta... că deh, am unele cărţi vechi tipărite cu fonturile astea. Şi ciudate sunt literele.
Unii le tipăreau cu Alfabetul Latin din fericire. https://en.wikipedia...Fraktur_dispute

#12383
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
In toamna am primit scrisoare de la Stadtwerke cum ca imi maresc pretul la curent cu 50% din Octombrie ca acum in Decembrie sa primesc alta scrisoare in care ma anunta ca vor aplica o noua marire de 40% din 1 Februarie, mentionand Ucraina ca motiv chiar daca zilele astea pretul la gaz a ajuns la nivelul celui dinaintea izbucnirii razboiului. Imi spun si ca daca nu imi convine pot renunta la contract imediat. Nu prea am urmarit stirile din Germania si sunt curios daca astfel de mariri sunt pentru toata populatia, daca exista alternative pentru a plati un pret mai mic, gen schimbare de contract, furnizor de utilitati etc. Are vreun rost sa ma duc la ghiseul lor din oras si sa incerc sa caut o varianta mai putin costisitoare ?  Dupa noua marire ajung la aproape 52 eurocenti pe kwh.

Edited by chaosss, 04 January 2023 - 22:16.


#12384
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 27.02.2018
Astea sunt mișcări în Germania atât din extrema dreaptă susținută de kaghebistii din fosta rdg, dar și pe partea stângă radicală cu activiști de mediu și imigrantii băgați în țară de putin cu ajutorul lui merkel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate