Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Germania

* * * * - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13857 replies to this topic

#10531
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBucifon, on 25 ianuarie 2022 - 15:12, said:

Domdv nu ii o perioadă chiar bună pentru cumpărat mașini, cam de un an așa piata este foarte sus și mașinile mai vechi parcă s-au scumpit. Cred ca are legătură cu criza de cipuri și semiconductori.

Adică o Skoda Superb din 2020 care m-ar interesa și pe mine ii >43-44k. Enorm!


Sunt de acord, insa recent am inceput sa fac naveta pe distanta mai lunga. parca as avea nevoie de o masina mai comoda si cu mai mult spatiu pt concedii.

#10532
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
E rupere de oase pe preturile de la masini... Pup pamantul ca s-a aprins un beculet la sfarsitul lui decembrie 2020 ca e 3% discount la TVA si mi-am facut upgrade la masina. Noroc chior din cate am vazut...
Acu daca vreau sa o dau, e cu 25% mai scumpa dupa 13 luni. Cred ca e cea mai profitabila investitie care puteai sa o fac in ultimul an, nici la imobiliare nu scoti randamentul asta.
Daca eram destept, luam mai multe..Posted Image Posted Image Posted Image

#10533
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Masina mea, Ford Focus 2011, valora in 2019 3500€ cu 120.000km la bord, in 2021 valoreaza 4200€ avand 160.000km Posted Image

Evalaurea e facuta cu wirkaufendeinauto.de, nu cine stie ce profesionisti.

Edited by giuliani, 25 January 2022 - 15:27.


#10534
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postgiuliani, on 25 ianuarie 2022 - 14:13, said:

in conditii similare de kilometraj, vechime, PS,  plus acelasi sofer (eu) o Mazda CX5 e mai scumpa de 2 ori ca un Audi A4.

Pai nu prea-s condiții similare, adică CX5 ii un compact SUV pe când A4 ii midsize. Cred că o comparație mai corecta ar fi fost CX5 cu Q3 sau A4 cu Mazda 6.

#10535
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBucifon, on 25 ianuarie 2022 - 16:17, said:

Pai nu prea-s condiții similare, adică CX5 ii un compact SUV pe când A4 ii midsize. Cred că o comparație mai corecta ar fi fost CX5 cu Q3 sau A4 cu Mazda 6.

Ai dreptate, dar si fata de Q3 e diferenta mare.....
Ideea mea principala era sa vad cam pe unde ajung costurile la unele modele de masini pe care le-am selectat.

#10536
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Giuliani, arunca o privire aici  https://assets.adac....icht_whgbcz.pdf

Desigur nu poti obtine date exacte, ptr ca fiecare foloseste individual masina, dar poti compara masinile cat de cat intre ele.
De ex. un A4 Avant benzina cu 150kw este masina de 73cent/km, Mazda CX-5 benzina 143kw 65cent/km.

#10537
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostPassenger001, on 25 ianuarie 2022 - 16:43, said:

Giuliani, arunca o privire aici  https://assets.adac....icht_whgbcz.pdf

Desigur nu poti obtine date exacte, ptr ca fiecare foloseste individual masina, dar poti compara masinile cat de cat intre ele.
De ex. un A4 Avant benzina cu 150kw este masina de 73cent/km, Mazda CX-5 benzina 143kw 65cent/km.


Asta e perfect pt ceea ce cautam eu. Pot sa-mi fac o idee generala despre ce modele are rost sa le urmaresc si care nu.

#10538
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostGroh, on 25 ianuarie 2022 - 15:14, said:

Mda,Skoda avea preturi de oameni normali pana acum ceva timp.
Acuma,ajunge si la 50-60k o Skoda RS cu de toate pe ea.
Pret de Audi,BMW,etc,etc.
Trebuie sa fii fan inrait Skoda ca sa dai atatia bani pe un RS. La banii aia iei Civic Type-R GT si-ti raman si cateva mii bune de euro pt benzina.
Bine, sunt biased, dar cine alege Skoda RS in dauna unui CTR, ala nu e zdravan la cap.

#10539
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Depinde si de nevoi, un Honda Civic TypeR e mai mica decat Octavia RS, daca o vrei ca prima masina nu prea merge. Dar asa ca masina de barbati oricand ;) Vad ca pretul standard e 38,5k, Honda vin si destul de bine echipate la pret standard, adica aproape  maxim, chiar nu mi se pare iesit din comun de scumpa.

#10540
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai găsesc pe YouTube o serie de emisiuni vechi numită "Auto Ikon". Îmi şi apărea la sugestii.
Măi colegilor, am o kleine-grossen problem. Vreau să mă înscriu pe forumul din link, numai că nu reuşesc să găsesc răspunsul la întebarea care să dovedească că nu-s boot. Probabil dacă aş ştii Germana aş găsi mai uşor răspunul şi m-aş putea înscrie, dar nu cunosc limba. Sunt unele întrebări care se repetă; poate reuşete cineva să afle măcar 2 răspunsuri ca să-l pot da pe cel corect şi să mă înscriu: https://www.fingers-...p?mode=register
Zic destui că Engleza e baza azi. E, până încerci să te înscrii pe unele forumuri unde nu se vorbeşte Engleza şi ai nevoie să treci de unele teste.

#10541
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Colegule, trimite-mi in privat adresa ta de email și te ajut eu să-ți creezi un cont. Îți răspund eu la întrebările respective.

#10542
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Chiar si eu cred ca djl e robot :D

View Postgiuliani, on 26 ianuarie 2022 - 09:23, said:

Depinde si de nevoi, un Honda Civic TypeR e mai mica decat Octavia RS, daca o vrei ca prima masina nu prea merge. Dar asa ca masina de barbati oricand Posted Image Vad ca pretul standard e 38,5k, Honda vin si destul de bine echipate la pret standard, adica aproape  maxim, chiar nu mi se pare iesit din comun de scumpa.

Civic Type R e o masina decenta de familie, cu copii cu tot. Bine, sa nu fie din aia pe care ii zgiltii putin si vomita Posted Image. Are 4 usi, are locuri decente in spate, are portbagaj decent, e hatch. Un singur copil merge si cu bagaje.
Bine, 38.5kE e un pret foarte SF pentru mine. Eu am dat 22.5k$ pe GTI, e drept ca acum vreo 6ani (sau 7? zboara timpul).

Edited by vrajitoruldinoz, 27 January 2022 - 03:34.


#10543
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 27 ianuarie 2022 - 03:30, said:

Civic Type R e o masina decenta de familie, cu copii cu tot. Bine, sa nu fie din aia pe care ii zgiltii putin si vomita Posted Image. Are 4 usi, are locuri decente in spate, are portbagaj decent, e hatch. Un singur copil merge si cu bagaje.
Bine, 38.5kE e un pret foarte SF pentru mine. Eu am dat 22.5k$ pe GTI, e drept ca acum vreo 6ani (sau 7? zboara timpul).

Nu stiu ce sa zic, dar mie mi se pare mica. Ideea e ca te si obisnuiesti la ce vezi in jur si pe aici majoritatea oamenilor au masini mari, multi 2 masini pe familie dintre care una mare, in special kombi sau SUV iar cea de-a doua mica gen ford fiesta. Eu am un ford focus de genul asta care mi se pare mic cand merg in concediu, n-as vrea sa iau ceva cam la aceleasi dimensiuni si sa continui sa ma joc tetris o dupamasa inainte de a pleca undeva Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_KE3YGD11U0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pretul ala e standard dat de google, nu iei masina noua, ci asa cu 1-2 ani vechime cat sa scada vreo 40% din pret.

Edited by giuliani, 27 January 2022 - 08:37.


#10544
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Sint exagerări in ziua de azi. Dacă ai 2 copii ai nevoie de 7-8 locuri ca vin bunicii etc. Dar dacă ai familie mică și bunicii vin rar nu îți trebuie.
Maximul meu de mașina a fost un Passat CC pentru un copil și sintem foarte activi, mergem la ski aproape in fiecare Weekend la 400km cu  schiuri și bagaje de stat peste noapte), la munte tot timpul cu cortul, la plaja etc.
Masinile mari au avantaje la carat dar dacă nu leincarci la maxim foarte des,  dezavantajele de ordin dinamic sint prea mari ca sa merite.

Edited by vrajitoruldinoz, 27 January 2022 - 10:55.


#10545
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Cat am avut copii mici pana la adolescenta am avut doua masini. Cea de familie a fost asta;
Un 2.5 TD extraordinar de comfortabil si un motor indestructibil.

Attached Files


Edited by WestPoint, 27 January 2022 - 11:28.


#10546
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ce-i aia? "Chevrolet" sau "Chrylser". Ori "Ford"?
O mică distracţie muzicală veche. Filmarea e cu 9 ani mai veche decât melodia.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q-qsgpi1QHo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Până la urmă am reuşit să mă înscriu pe acel forum. Pe un alt subiect mi-a dat cineva răspunsul la una dintre întrebări şi într-un final s-a nimerit să fie întrebarea cu răspunsul ăla. Dar dacă cineva cunoaşte vreun electrican bătrând (adică minim 60-70 de ani în etate) poate întreabă cum erau comandate pe vremuri contoarele electrice cu tarif orare (adică alea care au şi Nachtstrom)... am primit acolo răspuns că era un semnal prin reţeaua electrică, da' vreau să fiu sigur de asta; prin anii '60 cred că s-a trecut la unde radio.

#10547
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postdjl, on 28 ianuarie 2022 - 13:36, said:

Ce-i aia? "Chevrolet" sau "Chrylser". Ori "Ford"?
Chrysler Grand Voyager.
Asamblat in uzinele Steyr-Puch din Graz, Austria.

#10548
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003

View PostBucifon, on 25 ianuarie 2022 - 15:12, said:

Domdv nu ii o perioadă chiar bună pentru cumpărat mașini, cam de un an așa piata este foarte sus și mașinile mai vechi parcă s-au scumpit. Cred ca are legătură cu criza de cipuri și semiconductori.

Adică o Skoda Superb din 2020 care m-ar interesa și pe mine ii >43-44k. Enorm!
Dai un vin si ti-o dau pe a mea cu 10 000.
Ah, am uitat, esti chiar dator!!
Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate