Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Germania

* * * * - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13857 replies to this topic

#10477
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMachmaldus, on 03 ianuarie 2022 - 15:57, said:


La multi ani!

eu am Ökostrom de la Badenova. Anul trecut am platit 60 euro/luna pt 2 persoane la 100m2. Pretul va fi si mai mare anul asta pt anul trecut, caci am facut WFH tot anul...La gaz ne-au anuntat ca s-a scumpit cu 25%...

Ai calculat si taxa CO2?
Ce importanță are numărul de persoane, de camere, suprafața?

View Postgiuliani, on 03 ianuarie 2022 - 14:53, said:

Nu stiu cum e la voi, dar pe mine m-au anuntat ca ramane pretul la fel ca anul trecut, 24,3ct/kWh, adica 73 euro/luna pt un apartament cu 4 camere, 110mp, 3 persoane.

Idem.

#10478
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostMachmaldus, on 03 ianuarie 2022 - 15:57, said:


La multi ani!

eu am Ökostrom de la Badenova. Anul trecut am platit 60 euro/luna pt 2 persoane la 100m2. Pretul va fi si mai mare anul asta pt anul trecut, caci am facut WFH tot anul...La gaz ne-au anuntat ca s-a scumpit cu 25%...

Ai calculat si taxa CO2?

Asta cu cât plătești pe luna ii foarte puțin relevant, chiar deloc. Ce ii relevant ii prețul pe kWh și prețul total pe care-l plătești la regularizarea de la sfârșitul anului.

Că de exemplu degeaba plătești 60€ pe lună și la sfârșitul anului mai dai 200€ in plus că atunci nu mai iasă 60€ pe lună, este? :)

View PostBursul, on 13 ianuarie 2022 - 10:46, said:

Daca am semnat ca primarul, va trebui sa platesc in continuare?

Te-ai sfătui să citești ce ai semnat :)

Dar eu unu as scrie azi un Kündigung pentru asigurarea respectivă și aș trimite hârtia la asigurator. Asiguratorul ar trebui apoi să oprească Lastschrift din contul tău.

#10479
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBucifon, on 14 ianuarie 2022 - 10:28, said:

Asta cu cât plătești pe luna ii foarte puțin relevant, chiar deloc. Ce ii relevant ii prețul pe kWh și prețul total pe care-l plătești la regularizarea de la sfârșitul anului.

Că de exemplu degeaba plătești 60€ pe lună și la sfârșitul anului mai dai 200€ in plus că atunci nu mai iasă 60€ pe lună, este? Posted Image



Cifrele pe care le-am scris eu sunt dupa regularizarea de anul trecut.

#10480
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kYmTFL9nbRQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10481
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View Postericmario, on 14 ianuarie 2022 - 07:57, said:

Ce importanță are numărul de persoane, de camere, suprafața?


Idem.

cat platesc pe kWh am scris cu cateva pagini in urma. Doar am reactionat la ce se postase anterior. Intra-adevar nu are relevanta, dar avea relevanta in contextul descris anterior.

Edited by Machmaldus, 17 January 2022 - 12:34.


#10482
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Inca astept facturile cu "infrigurare". S-a marit asigurarea la masina la aproape 1100 Euro/an...Posted Image Anul sta o sa caut o firma mai ieftina decat Allianz.

Edited by chaosss, 17 January 2022 - 19:49.


#10483
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Sunt la Allianz de 28 de ani si niciodata nu s-a scumpit. Din 1992 sunt pe 25% la ei, neschimbat.

Edited by WestPoint, 17 January 2022 - 19:59.


#10484
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View PostWestPoint, on 17 ianuarie 2022 - 19:58, said:

Sunt la Allianz de 28 de ani si niciodata nu s-a scumpit. Din 1992 sunt pe 25% la ei, neschimbat.

Eu am de 2 ani si s-a scumpit si la mine si la colegii de munca. Poate nu avem acelasi tip de contract,  fiind acoperit si daca cauzez eu accidentul. Trebuie sa ma uit prin foi sa vad cum se cheama a mea.

Edited by chaosss, 17 January 2022 - 20:03.


#10485
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Allianz Komfort am eu.

#10486
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Generali - 216 euro / 3 luni. (Teilkasko inclus)

#10487
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Depinde de masina, eu la Huk Coburg am vreo 550-600/an cu Teilkasko, fata de anul trecut a scazut ca de obcei cu vreo 20-30euro.

#10488
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Si la mine au scazut toate 3 asigurarile: la Mazda cu 20€, la Type-R cu 26€ si la motocicleta cu 4€.
In schimb a crescut Privathaftpflichtversicherung-ul cu vreo 10€, desi sunt asigurat de vreo 20 de ani si n-am folosit-o niciodata pana acum.

#10489
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
203,26 Teil+Vollkasko / 3 luni, 67 pe luna. As plati mai putin daca as fi trecut ca conduc singur masina.
Am persoane peste 25 de ani asa ca m-au taxat un pic.

#10490
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View PostLowrider, on 19 ianuarie 2022 - 21:33, said:

Si la mine au scazut toate 3 asigurarile: la Mazda cu 20€, la Type-R cu 26€ si la motocicleta cu 4€.
In schimb a crescut Privathaftpflichtversicherung-ul cu vreo 10€, desi sunt asigurat de vreo 20 de ani si n-am folosit-o niciodata pana acum.

si la mine mi s-a intamplat asa, in loc sa platesc 400 am platit doar 230 de euro asigurarea la cele 2 masini. Nu ca nu m-am bucurat...cica secretul e sa suni in fiecare an la asigurare si sa intrebi daca nu au oferte speciale...

#10491
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Da, treaba asta o folosesc la abonamentul de telefon, dar la asigurari inca n-am incercat. Faza e ca la abonametul de tel am mereu aceeasi discutie: imi expira abonamentul in 3 luni, sapt viit am deadline-ul pt Kündigung. Hai sa discutam acum despre o oferta de retentie, ca sa nu mai repetam scenariul in care  eu kündiganesc, voi ma sunati, imi faceti o oferta si eu o accept.
Nimic... mereu aceeasi mizerie: ei refuza discutia, eu depun cererea de reziliere, ei ma suna si-mi fac oferta, eu sunt prea comod ca sa trec la alta firma si accept (bine, de obicei e o oferta buna, nu ma pot plange).

#10492
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostLowrider, on 20 ianuarie 2022 - 12:30, said:

Da, treaba asta o folosesc la abonamentul de telefon, dar la asigurari inca n-am incercat. Faza e ca la abonametul de tel am mereu aceeasi discutie: imi expira abonamentul in 3 luni, sapt viit am deadline-ul pt Kündigung. Hai sa discutam acum despre o oferta de retentie, ca sa nu mai repetam scenariul in care  eu kündiganesc, voi ma sunati, imi faceti o oferta si eu o accept.
Nimic... mereu aceeasi mizerie: ei refuza discutia, eu depun cererea de reziliere, ei ma suna si-mi fac oferta, eu sunt prea comod ca sa trec la alta firma si accept (bine, de obicei e o oferta buna, nu ma pot plange).

Si eu am facut mereu asa la O2. Doar ca anul trecut cand m-au sunat n-am putut raspunde, naiba stie cum a fost exact, dar m-am trezit intr-o zi ca nu mai am semnal la telefon....ce sa vezi, imi expirase de tot abonamentul :)

Am sunat la ei si mi-au facut o oferta, in 2 zile mi-am primit cartela si eram reconectat.

#10493
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View PostLowrider, on 20 ianuarie 2022 - 12:30, said:

Da, treaba asta o folosesc la abonamentul de telefon, dar la asigurari inca n-am incercat. Faza e ca la abonametul de tel am mereu aceeasi discutie: imi expira abonamentul in 3 luni, sapt viit am deadline-ul pt Kündigung. Hai sa discutam acum despre o oferta de retentie, ca sa nu mai repetam scenariul in care  eu kündiganesc, voi ma sunati, imi faceti o oferta si eu o accept.
Nimic... mereu aceeasi mizerie: ei refuza discutia, eu depun cererea de reziliere, ei ma suna si-mi fac oferta, eu sunt prea comod ca sa trec la alta firma si accept (bine, de obicei e o oferta buna, nu ma pot plange).

Sa intri tot timpul pe site-ul asigurarii si sa faci acolo o simulare si ai sa vezi daca se schimba ceva in fiecare an. Asa am facut noi si ne-a aparut suma de 200 de euro si am sunat acolo si ne-au schimbat imediat factura.
Ciudat cu abonamentele astea de telefon- probabil ca nu esti client prea vechi. Al meu e client vechi la Vodafone si lui ii fac oferte destul de bune
La noi si cablul a fost preluat acum 2-3 ani de Vodafone. Saptamana trecuta a sunat la ei caci a vazut ca la tariful platit de noi e oferta noua de 50 MB/sec si noi aveam 30 si ceva. Si au schimbat fara sa comenteze. Iar cand a vrut sa isi anuleze abonamentul i-au facut o oferta super de vreo 10 euro pe luna, de la 20 pentru conditii mai bune.

#10494
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Cred ca au o chestie interna, sa nu faca oferte in perioada contractuala, ci abia cand ai depus Kündigung-ul. F probabil se bazeaza pe faptul ca multi uita sa depuna cererea de reziliere la timp si li se prelungesc contractele pe conditiile vechi. Dar dupa ce o depun, imi fac mereu oferte bune la retentie.

Edited by Lowrider, 20 January 2022 - 13:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate