Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

problema calculator de buzunar

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
am un calculator de buzunar, nu-i asa vechi, dar unele taste nu raspund la comanda, adica doar daca apesi foarte tare. am observat problema asta la aproape toate aparatele cu tastatura (de ex mai am o orga electronica, la care nu toate clapele canta). ce se poate face? mersi

#2
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
sters cu alcool izopropilic, dat eventual cu spray pentru contacte (nu stiu cum ii mai zice...)

#3
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
dar mai inatai il desfaci... :D

#4
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
da :P

#5
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
of course ca il desfac... alcool izopropilic, cum e asta, se poate si cu alcool normal? e musai si spray pt contacte? si de unde fac rost de asta, ca nu-mi trebuie un tub intreg. mersi

#6
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Eu telecomanda o spal cu apa si sapun dar o las o noapte pe un prosop pe calorifer si merge perfect cred ca poti aplica aceiasi solutie si la calculator dar mare grija sa fie uscat perfect ca altfel :cursing:

#7
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
nu-i prea bine cu apa si sapun. Pot sa oxideze microcontactele. Alcoolul izopropilic e alcool tehnic, cred ca se gaseste la litru, e mult  mai tare decat spirtul si nu e bun de baut chiar dak e filtrat prin paine :D

#8
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postaugustin87r, on Feb 13 2006, 22:15, said:

...nu e bun de baut chiar dak e filtrat prin paine :D

Ai incercat?

Alcool tehnic se gaseste la benzinarii... 5RON litru Sau in metro/selgros


PS: Poate fi folosit si la aprinderea focului pt gratar, pt ca nu are miros...

#9
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

View Postcipri21, on Feb 13 2006, 13:42, said:

am un calculator de buzunar, nu-i asa vechi, dar unele taste nu raspund la comanda, adica doar daca apesi foarte tare. am observat problema asta la aproape toate aparatele cu tastatura (de ex mai am o orga electronica, la care nu toate clapele canta). ce se poate face? mersi
De obicei  pentru calculatoarele de buzunar  se folosesc membrane/folii de cauciuc cu depuneri de grafit in zona butoanelor care prin presare fac contactul intre electrozi metalici (sau o depunere de grafit) pe un material izolator, asemanator cu modul de realizare al contactelor pentru telecomenzile televizoarelor.
Folosirea alcoolului sau a spray-urilor nu este o solutie foarte indicata deoarece dizolva grafitul si se distruge contactul respectiv...
Cel mai bine se desface cu grija echipamentul si partea fixa a suportului se sterge usor cu o carpa  foarte putin umezita intr-un lichid ce poate dizolva grasimea nu si grafitul, respectiv un detergent de vase sau apa cu sapun. Pentru a nu produce oxidarea suplimentara se procedeaza apoi la stergerea urmelor de lichid. Stergerea se face printr-o apasare usoara si curatare cu o panza/carpa uscata. Membrana de plastic/cauciuc se spala tot cu detergent sau cu sapun si de preferat se lasa la uscat si nu se sterge prin frecare pentru a nu indeparta depunerea de grafit. Asa cum a recomandat si cr1stache se poate lasa la uscat la o temperatura medie.  B)

#10
i.dani83

i.dani83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 13.02.2006
Nu ne ai spus marca calculatorului de buzunar. Nu de alta dar s-ar putea sa te coste mai mult sticluta cu alcool tehnic decat calcu` in sine . E undeva la 8 RON.

#11
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Folosirea alcoolului sau a spray-urilor nu este o solutie foarte indicata deoarece dizolva grafitul si se distruge contactul respectiv...
Ha ha ha, alcoolu dizolva  grafitul, asta e tare rau  :roflmaofast:

#12
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006

View PostDj Shock, on Feb 13 2006, 23:27, said:

Ha ha ha, alcoolu dizolva  grafitul, asta e tare rau  :roflmaofast:
Aia cu alcoolu fara miros era si mai tare. Poate fara duhoare de poshirca ieftina (care e data de impuritati), dar alcoolul (metilic, etilic sau izopropilic) fara miros nu s-a inventat inca.

#13
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

View PostDj Shock, on Feb 13 2006, 23:27, said:

Ha ha ha, alcoolu dizolva  grafitul, asta e tare rau  :roflmaofast:
Daca nu stii despre ce este vorba nu te baga in seama.

Quote

De obicei pentru calculatoarele de buzunar se folosesc membrane/folii de cauciuc cu depuneri de grafit in zona butoanelor care prin presare fac contactul...
''Dorele'', ai ceva probleme?!...  :w00t:

#14
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Daca nu stii despre ce este vorba nu te baga in seama.
E vorba de chimie si anume organica :) pe care nu am invatzat-o de pe net ;)

#15
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
marca e... electronic calculator, asta scrie pe cutie :D. faza cu alcoolul am facut-o dar merge la fel. in ce fel se poate pune grafit din nou pe membrana aia?

#16
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

View Postcipri21, on Feb 14 2006, 08:17, said:

...in ce fel se poate pune grafit din nou pe membrana aia?
Exista un spray special ''GRAPHIT 33'', dar nu intodeauna depunerile respective rezista in timp.  B)
[ http://www.vekoy.com/images/images_big/GRAPHIT33.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
szabi

szabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.04.2006
Cand depunerea de grafit se sterge, eu de obicei lipesc o bucatica de folie de alumuniu (staniol) pe cauciuc, si merge excelent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate