Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

"How Tesla Will Change The World" by Tim Urban

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
8256 replies to this topic

#145
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Valitudor Tesla vrea sa vanda 300 sau 400 mii de masini de vreo 2 ani parca. Inca nu au inceput livrarile pentru model 3 si inca va mai dura mult. In tot Cest timp celelalte masini vand masiv.

#146
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Tesla a vrut sa vanda 500k in 2020 in prima faza apoi a accelerat constructia gigafactory ca sa produca 500k in 2018.

Please stop the bullshit.

Model 3 apare la termen.

Veniturile sunt negative deoarece fiecare dolar e reinvestit masiv. Au fost companii gen Amazon cu ani la rand cu profit negativ.

Remember Tesla nu mai este "just cars".

si Nokia vindea masiv cand a aparut iFon.

Edited by diabolik213, 24 May 2017 - 21:53.


#147
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postvalitudor, on 24 mai 2017 - 19:31, said:

Prietene, 99,99% dintre oamenii cu masini de pe aceasta planeta NU au o masina Tesla, asadar considera ca deocamdata o astfel de masinia nu li se potriveste. Exact ceea ce cred si eu. Nu trebuie sa ma trezesc, sunt deja treaz.



Stiu foarte bine asta, nici nu as indrazni sa afirm ca Tesla e o masina pentru oricine. Dar culmea e ca tocmai pe Tesla li sa pus pata unora si de pe forumul asta sa  arunce cu gunoi. Exact cum spunea si un moderator pe aici. Iar tu sa nu imi zici iar ca nu esti de acord cu abordarea lor riscanta in tema Autopilotului. Ca in cazul VW (caz mult mai grav si dovedit cu DieselGate) nu te-am auzit sa ai aceeasi atitudine punitiva, sau principiile tale sunt selective in functie de marca?

#148
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postinuendo0, on 24 mai 2017 - 22:50, said:

Dar culmea e ca tocmai pe Tesla li sa pus pata unora si de pe forumul asta sa  arunce cu gunoi.
Eu personal nu arunc cu gunoi in Tesla, sunt doar satul de atata pupincurism cat i se aduce de catre cativa useri unei companii cu cota de piata de sub 0,1%. Cand toata ziua nu faci altceva decat sa vorbesti obsedant despre paradigme in schimbare, carute sau tractoare vs OZN-uri, cancer vs miros de levantica, evident ca orice postare care nu se incadreaza in tiparul de mai sus e considerata atac la mighty Tesla, ba chiar la persoana.

View Postinuendo0, on 24 mai 2017 - 22:50, said:

Ca in cazul VW (caz mult mai grav si dovedit cu DieselGate) nu te-am auzit sa ai aceeasi atitudine punitiva, sau principiile tale sunt selective in functie de marca?
Asta cu "cazul extrem de grav" dieselgate este o manipulare grosolana. Daca VW ar fi emis pe strada de x ori mai multe noxe nocive decat oricare alt producator, atunci, da, as fi acceptat ideea de caz mai grav. Dar a fost evident de la inceput ca masinile VW emit tot acelasi nivel de noxe ca orice alt producator. Doar pe banc au trisat, iar trisatul pe banc nu a afectat pe nimeni altcineva decat pe stat, care a fost vaduvit de niste bani. ATAT.
Cu toate astea, nu am spus niciodata ca VW nu si-ar merita pedeapsa sau ca nu si-au facut-o cu mana lor. De asemenea, n-am vorbit despre paradigme, despre schimbarea istoriei, despre dorinta mea de a falimenta alte firme, asa cum abereaza cativa dintre "fanii" Tesla de pe aici.
So, las-o mai usor cu ura mea pentru una sau alta, ca nu ma cunosti

View Postdiabolik213, on 24 mai 2017 - 21:52, said:

si Nokia vindea masiv cand a aparut iFon.
Bravo, o incheiere apoteotica.

#149
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postvalitudor, on 24 mai 2017 - 23:17, said:


Doar pe banc au trisat, iar trisatul pe banc nu a afectat pe nimeni altcineva decat pe stat, care a fost vaduvit de niste bani. ATAT.


Cu riscul de a fi offtopic iti raspund doar la ce ai zis mai sus.
Deci din toata treaba cu dieselgate tu asta ai inteles? Pe bune? Deci nu imi vine sa cred cum incerci sa "dregi busuiocul", sau poate doar asta ai inteles tu, ca pe banc trisau, iar in realitate pe strazi toate erau bune si frumoase, scoteau flori pe esapament. Situatie care ne afecteaza pe toti ca respiram acelasi aer. Floricele pentru toata lumea.

Iar la restul cu "pupincurismul" ce sa mai spun? E la fel pe fiecare topic despre fiecare marca.

#150
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Dupa cele scrise de tine si pretinse a fi concluzia trasa din cuvintele tale, eu nu vad decat doua posibilitati:
1. ori esti incapabil sa intelegi sensul unui text simplu scris in limba materna, iar in cazul asta ma intreb oare ce ai inteles tu din blogurile alea pe care le citezi cu obstinatie peste tot, ori
2. ori esti pur si simplu rauvoitor si nu te intereseaza altceva decat scandalul, fara sa te intereseze ceea ce au de spus ceilalti
Asa ca cele 2 posibilitati ma determina sa fiu indiferent fata de tine, so Posted Image
Inchei spunandu-ti sa ai norocul si sa te bucuri de viitoarea Tesla precum iti doresti, ba chiar mai mult!

#151
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Comparatie Tesla vs Model T la vanzari: https://electrek.co/...l-t-revolution/

#152
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
http://m.automarket....umul-77451.html

Vanzari electrice in Europa. Unde pe primele locuri sunt ZOE, BMW si Nissan.
Pana la aparitia modelului Tesla 3, pierde piata si teren in Europa.

Deja este contracarat cu f.mare succes efectul tesla, cand vrei sa faci electrice adevarate doar pt.ecologue si nu cercetezi n ani sa faci 0.100km in 0.2 secunde. La ce bun o fi fost, nu stim inca, dar clientii celorlalte electrice le arata la ce.
Concurenta a inregistrat vanzari mult mai mari, cum a crescut autonomia si nu acceleratia la 0.3 secunde pana la 100, lucru irelevant.
Viziunea teasla in europa are misiune grea, mai ales ca inca nu sa lansat.

Edited by Torquemada-666, 25 May 2017 - 08:05.


#153
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View PostTorquemada-666, on 25 mai 2017 - 08:02, said:

http://m.automarket....umul-77451.html

Vanzari electrice in Europa. Unde pe primele locuri sunt ZOE, BMW si Nissan.
Pana la aparitia modelului Tesla 3, pierde piata si teren in Europa.

Deja este contracarat cu f.mare succes efectul tesla, cand vrei sa faci electrice adevarate doar pt.ecologue si nu cercetezi n ani sa faci 0.100km in 0.2 secunde. La ce bun o fi fost, nu stim inca, dar clientii celorlalte electrice le arata la ce.
Concurenta a inregistrat vanzari mult mai mari, cum a crescut autonomia si nu acceleratia la 0.3 secunde pana la 100, lucru irelevant.
Viziunea teasla in europa are misiune grea, mai ales ca inca nu sa lansat.

Si care din modelele prezentate de tine are autonomie mai mare decat Tesla Posted Image ?
Ca la performantele dinamice oricum ai recunoscut ca sunt mai slabe

Edited by fortzoso, 25 May 2017 - 08:26.


#154
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 25 mai 2017 - 08:02, said:

http://m.automarket....umul-77451.html

Vanzari electrice in Europa. Unde pe primele locuri sunt ZOE, BMW si Nissan.
Mama, Zoe matura pe jos cu e-Golf. Posted Image

Si acum, ca sa intelegeti de ce sunt "unii" asa de suparati pe Tesla:

Attached File  bev-sales-per-brand-in-q1-2017-europe.jpg   54.3K   17 downloads

Edited by ericmario, 25 May 2017 - 09:49.


#155
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Stai sa apara si eTalisman sa vezi atunci suparare Posted Image
De Model 3 nici nu mai vorbim, sigur va ajunge pe primul loc rapid.

#156
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postericmario, on 25 mai 2017 - 09:19, said:


Mama, ZOE matura pe jos cu e-Golf. Posted Image

Si acum, ca sa intelegeti de ce sunt "unii" asa de suparati pe Tesla:

Attachment bev-sales-per-brand-in-q1-2017-europe.jpg

Nu e problema, cat timp matura cu Tesla ciocoiului. Zoe sa dezvoltat frumos si imi place. VW inca nu sa axat asa tare cu eGolf, inca.

Eu sunt si cu BMW ul pt.ca am si un șeptar. Deci i.urile imi plac. Au maturat astea cu teasla si in sua, la ei acasa, cand le.a luat comanda politiei.

View Postfortzoso, on 25 mai 2017 - 08:26, said:



Si care din modelele prezentate de tine are autonomie mai mare decat Tesla Posted Image ?
Ca la performantele dinamice oricum ai recunoscut ca sunt mai slabe

Deci, Doamne fereste, chiar e asa greu de inteles? Citeste incet atunci. Unde am zis ca are autonomie mai mare decat tesla? Exact. Unde?

Atentie elev: "zoe (concurenta) a inregistrat vanzari mult mai mari, cum a crescut autonomia". Nu este nici un grad de comparatie cu o teasla. Ai inteles elev?

Edited by Torquemada-666, 25 May 2017 - 10:54.


#157
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Problema e ca Tesla ciocoiului costa cat vreo 3-4 e-Golf/e-Up sau ZOE si tot are vanzari bune.
Si Model S/X chiar sunt masini, nu trompete... e-Up! Posted Image

Edited by ericmario, 25 May 2017 - 10:54.


#158
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postericmario, on 25 mai 2017 - 10:53, said:

Problema e ca Tesla ciocoiului costa cat vreo 3-4 e-Golf/e-Up sau ZOE si tot are vanzari bune.
Si Model S/X chiar sunt masini, nu trompete... e-Up! Posted Image

Eci nu inseamna tancuri de 2 to e, indiferent de marca. Zoe cu 400km sau eGolf cu 400km sunt perfecte de oras. Poate imi iau si ma apuc de plimbat prin tara sa vad cat ma cista, cate zile fac, cat pierd din viata si apoi sa 😉postez pareri " obiective" despre electrice. 30.000e sau 35.000 nu e mult.

Toti care au electrice tac mutzi, nu spun nimic de mers in alte orase, judete.

Edited by Torquemada-666, 25 May 2017 - 10:58.


#159
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Iti iei tu Zoe? Blasfemie!
Asteapta si tu pana scot francezii Talismanul electric, daca tot vrei sa platesti un Renault. Posted Image

#160
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postericmario, on 25 mai 2017 - 11:17, said:

Iti iei tu Zoe? Blasfemie!
Asteapta si tu pana scot francezii Talismanul electric, daca tot vrei sa platesti un Renault. Posted Image

Ala nu. Imi iau eGolf atunci. Sa vezi comentarii despre electrice atunci. Mai ales ca plec des in excursii si prin Romania.

#161
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sa-mi spui pe unde pleci, sa vin cu diesel-ul meu sa te tractez. Posted Image

#162
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postericmario, on 25 mai 2017 - 11:45, said:

Sa-mi spui pe unde pleci, sa vin cu diesel-ul meu sa te tractez. Posted Image

E bine. Raspund la 2 topicuri dupa 😉

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate