Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

"How Tesla Will Change The World" by Tim Urban

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
8256 replies to this topic

#109
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postinuendo0, on 22 mai 2017 - 19:09, said:

Ia mai informeaza-te si revino cu informatii reale nu doar cu jumatati de adevar si mult circ.

Stirea spune totul.

#110
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Asta e problema ca nu spune tot, am mai repetat, ai nevoie de surse credibile

#111
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013
Niciodata sa nu subestimezi fanatismul, e incredibil cum a putut sa se catere o firma ca Tesla speculandu l. Sunt curios cand actiunile de la tesla vor face bum, la ora asta 310$ / share la Tesla, eu as zice ca nu mai e mult.

#112
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Joci la bursa ?
Stiam ca romanul se pricepe la agricultura si medicina, dar nu stiam ca e expert si in finante.

Edited by fortzoso, 23 May 2017 - 07:59.


#113
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013

View Postfortzoso, on 23 mai 2017 - 07:58, said:

Joci la bursa ?
Stiam ca romanul se pricepe la agricultura si medicina, dar nu stiam ca e expert si in finante.

am spus eu ca sunt expert in finante cumva?

#114
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Am vazut ca-ti dai cu presupusul ca nu mai e mult pana se vor prabusi actiunile Tesla

#115
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 22 mai 2017 - 18:32, said:

Asa a afirmat musk sus si tare. Daca nu a ganxit ce sa faca si a cautat sa pacaleasca cumparatorii, doar ca sa cumpere Tesla, lumea ii sare in cap pe buna dreptate.

Cine cumpara tesla dupa 15.ian.adio free charging.

Nu beneficiaza din nou proprietarii. Doar cativa care au cumparat masini pana in ian.15. Restul pa si pusi.
Trebuie sa recunosti ca Teslele sunt inginerie.
Te roade un pic, dar asta e.

Dar capu' sus, ai tai au e-Golf ! (sau aia nu se pune?) Si nu dau incarcare gratis deloc...Posted Image

#116
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013

View Postfortzoso, on 23 mai 2017 - 09:43, said:

Am vazut ca-ti dai cu presupusul ca nu mai e mult pana se vor prabusi actiunile Tesla
si n am dreptul la o opinie?

#117
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 22 mai 2017 - 16:07, said:

Ciocoiul musk se gandeste la bani si a pacalit lumea, ca sa.i cumpere teaslele. Un ipocrit si un farsor.

De ce nu faci o plangere la ANPC? Posted Image

#118
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postericmario, on 23 mai 2017 - 10:55, said:


De ce nu faci o plangere la ANPC? Posted Image


Sa stii ca e o idee.Dar o fac in SUA, ca acolo sunt autoritatile, care o sa-i loveasca pe teasla. Aici nu.i doare, acolo da. Ma interesez unde anume fac denuntul in sua.

#119
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Keep up the good work!


Totusi, pot sa te intreb in ce calitate faci denuntul?

#120
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postericmario, on 23 mai 2017 - 12:05, said:

Keep up the good work!


Totusi, pot sa te intreb in ce calitate faci denuntul?


De cetatean ingrijorat.

#121
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View PostScubaskot, on 23 mai 2017 - 10:45, said:

si n am dreptul la o opinie?

Am crezut ca stii ceva.Posted Image

#122
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011
Inca o stire interesanta:

https://electrek.co/...ple-disruption/

Tesla fata de industrie cica ar fi ca Apple fata de Nokia in 2007.

#123
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013

View Postdiabolik213, on 24 mai 2017 - 09:46, said:

Inca o stire interesanta:

https://electrek.co/...ple-disruption/

Tesla fata de industrie cica ar fi ca Apple fata de Nokia in 2007.
da, cu ~0.2% market share in US, o abjectie de titlu si nimic mai mult.

#124
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postdiabolik213, on 24 mai 2017 - 09:46, said:

Tesla fata de industrie cica ar fi ca Apple fata de Nokia in 2007.

Comparatiile astea intre Tesla vs ceilalti si gasite ca fiind similare cu cele intre Apple vs Nokia sau automobilul vs caruta trebuie judecate in functie de cine le face.
Daca le face un om important, care nu poate fi suspectat ca fiind batut in cap, cum este acest Andreessen, eu l-as suspecta de niscai interes: cauta atentie, simpatie, lobby pentru Silicon Valley, etc.

Daca insa le face un neica nimeni cum suntem toti pe aici, care nu are nimic de castigat de pe urma acestor afirmatii, eu l-as suspecta de naivitate cronica, sa nu zic chiar dificultati cognitive.
Automobilul a inlocuit firesc, natural, caruta deoarece cea din urma avea niste limitari severe fata de primul. Exceptand poate, pretul, restul avantajlor erau de partea automobilului si nu erau putine. Mai ales ca se sfarsise revolutia industriala. Chiar si asa, oamenii au migrat destul de lent la automobile, la noi se mai gasesc chiar si acum destule carute in mediul rural.

Similar, odata cu cresterea capacitatilor de procesoare a noilor CPU-uri, a memoriilor, Apple a avut imensul talent in domeniul marketingului de a scoate primul smartphone de succes din lume. Spun marketing, pentru ca nu Apple l-a scos pe primul, ci o alta companie, cu multi ani inainte, insa n-au avut la dispozitie un geniu comercial cum a fost Jobs.
Asadar, o alta nevoie naturala a oamenilor (internet, lizibilitate mare a ecranului, jocuri, muzica, camera, etc) a fost asigurata de produsele Apple, migrarea fiind din nou naturala.

Acum spune-mi tu ce asigura Tesla in dauna celorlalti? timpi 0-100 km/h de domeniul rachetelor la preturi de +$100.000? Pret mic de deplasare avand in vedere costul curentului? Mai ai rabdare putin sa vedem cat va costa schimbarea infrastructurii de producere si distribuire a energiei electrice pe care va trebui s-o platim cu totii, etc. Ce mai asigura Tesla?

Asadar, ce nevoie iti asigura Tesla si este imposibil s-o gasesti la ceilalti? Are tesla o retea mondiala care sa se apropie macar de a celorlalti? Are tesla service-uri, dealeri, etc? Poate fi comparata producerea si intretinerea unui telefon cu producerea si intretinerea unei masini?
Nu aveti decat sa visati, dar eu zic ca ar trebui sa va mai si treziti...

Edited by valitudor, 24 May 2017 - 16:08.


#125
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013

View Postvalitudor, on 24 mai 2017 - 16:06, said:



Iti dau o oarecare dreptate, dar nu uita ca traim intr o in lume in care nevoile sunt create, eu nu cred ca smartphonul era o nevoie, dar niste baieti destepti au creat aceasta falsa impresie ca tu ai avea nevoie de un smartphone. Nevoia de a avea ultima generatie de telefon si samd.

#126
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostScubaskot, on 24 mai 2017 - 16:13, said:

eu nu cred ca smartphonul era o nevoie, dar niste baieti destepti au creat aceasta falsa impresie ca tu ai avea nevoie de un smartphone. Nevoia de a avea ultima generatie de telefon si samd.
Ai foarte mare dreptate, acelasi lucru se incearca si acum, insa nu are cum sa reuseasca asa usor. Dezavantajele electricelor sunt mult prea mari sa fim manipulati asa usor. Pentru a se schimba cu adevarat balanta e nevoie de un parcurs mai lung, pentru a se putea elimina din ele. Nu spun ca e neaparat rau ce se incearca. Mie sincer mi-ar placea o electrica si o consider cu adevarat mult mai moderna si de preferat fata de clasica, insa ratiunea ma tine inca departe de ele.
Daca mi-as permite masina exclusiv pentru oras (adica salariu semnificativ mai mare sau pret de achizitie semnificativ mai mic) in mod cert mi-as indrepta atentia asupra lor.
Dar nu din prostii legate de mediu, ci pur si simplu din ratiuni economice sau de confort personale.

Revenind la discutie, oricat de mare simpatie se bucura Tesla in acest moment, ea nu se poate bucura de "norocul" lui Apple. Cand ceilalti producatori vor simti terenul fertil (si deja incep sa-l simta: mult lobby pentru electrice, modificari legislative, scaderi de preturi, baterii mai bune), toti vor migra usor, usor spre electrice. Iar ceilalti vor avea un mare avantaj in fata Tesla: retele de service, reprezentante, experienta in domeniul masinilor, etc. Tesla deja are pierderi imense facute de-a lungul anilor, cum crezi tu ca vor putea lupta in razboiul preturilor cu ceilalti? De exemplu cu Toyota?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate