Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

2017 Ford Kuga ST Line

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
343 replies to this topic

#235
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
La mine prima gaura a fost cand masina avea cateva sute de km, in drum spre Bucuresti. Am pus niste scotch pe crapatura si a putut fi reparata cand am ajuns acasa. Acum tine si de norocul fiecaruia..

#236
sgabriel19

sgabriel19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.12.2018
A mai pãțit cineva ca scaunul șoferului la kuga 2017 sa se miște in viraje? E un fel de joc, nu mișcare amplã, dar e foarte enervant in viraje mai strânse.

#237
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsgabriel19, on 24 ianuarie 2019 - 14:51, said:

A mai pãțit cineva ca scaunul șoferului la kuga 2017 sa se miște in viraje? E un fel de joc, nu mișcare amplã, dar e foarte enervant in viraje mai strânse.

Eu nu am avut astfel de probleme. De la cati km ai sesizat problema asta?

#238
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Nici la mine nu a aparut. 120k.

#239
sgabriel19

sgabriel19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.12.2018
Cam pe la 25-30000.am mai avut problema asta la kuga 2011 dar la scaunul pasagerului.

#240
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Ieri la 86600 km s.a schimbat parbrizul original, cu unul Pilkington, fara emblema Ford. Cel original, produs tot de Pilkington, venea intr.o luna si jumatate si era mai scump, doar ca avea emblema Ford. Sper ca acesta sa fie mai rezistent la zgarieturi si ciobituri. Cel original, se zgaria imediat si se ciobea foarte usor, cand sarea o piatra in el.

Attached Files



#241
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
sunt foarte ok si cele de la Pilkington. Si eu am schimbat unul cu incalzire pe un Ford si se comporta foarte bine. Referitor la cat de rezistent este, mai depinde si de noroc :D ...adica sa nu ai parte de pietre cu colturi ascutite

#242
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmccrya, on 07 februarie 2019 - 13:15, said:

sunt foarte ok si cele de la Pilkington. Si eu am schimbat unul cu incalzire pe un Ford si se comporta foarte bine. Referitor la cat de rezistent este, mai depinde si de noroc :D ...adica sa nu ai parte de pietre cu colturi ascutite

Tot Pilkington era si cel original. Doar ca se ciupea si se zgaria imediat. De exemplu, mi.a prins stergatorul o frunza, am dat de 2-3 ori in speranta ca scap de frunza, dar m.am capatat cu o dunga pe jumatate din traiectoria stergatorului. Sper ca asta sa nu fie atat de "sensibil"

#243
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am prins si pietre (la scara, evident!) la stergatoare, si nu am avut niciodata urme / santuri / zgarieturi din cauza lor! Oi fi prins tu vreun produs demo (de-ala de nu-l scoti pe strada!) :peacefingers:

#244
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTyby, on 09 februarie 2019 - 01:43, said:

Am prins si pietre (la scara, evident!) la stergatoare, si nu am avut niciodata urme / santuri / zgarieturi din cauza lor! Oi fi prins tu vreun produs demo (de-ala de nu-l scoti pe strada!) :peacefingers:

Nu stiu ce am prins, dar sigur ceva ce nu trebuia. Parbrizul meu arata aproape la fel cu cel al unui prieten care are pe un A8 vreo 320000 km cu parbriz original. Cu diferenta ca el are doar urme mici de pietricele si nicio crapatura.

#245
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
Cum au bagat astia frica in detinatorii de Diesel, m-am hotarat la o benzina, ce e drept nu fac mai mult de 10.000 km pe an. Nu stiu daca ST-Line dar un Titanium sigur. Care configuratie o fi mai ok ? 1.5 manuala 150 cai sau 1.5 automata 176 cai 4WD. Diferenta de vreo 3.000 euro, 2 litri la suta de km mai mult, uleiul in cutia automata schimbat la 60.000 km. Poate ca tractiunea integrala te mai ajuta iarna cand ninge abundent si primarul doarme.

#246
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Diesel 2.0, 183 CP, AWD PowerShift! Posted Image

Te sperie degeaba partea de Diesel, nu cred sa te afecteze pe durata de viata a masinii (nu de utilizare, ci de viata). Fiind Euro 6 ....

1.5-ul ala, indiferent ca e manual sau automat, o sa te tina din peco in peco. Daca te astepti la consum urban sub 13-15%, nu e pentru tine! Posted Image

PS: masina este grea, cuplul TDCi-ului este recomandat pentru o experienta de viata frumoasa. Ca ai doar una, nu mai multe. Benzinica aia ie buna pe o Fiesta, vreun Focus mai putin pretentios, chiar si pe vreun Ecosport (desi pe asta au pus ascutitori de un kil benzina parca :w00t: ).

Edited by Tyby, 20 February 2019 - 15:38.


#247
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View PostTyby, on 20 februarie 2019 - 15:36, said:

Diesel 2.0, 183 CP, AWD PowerShift! Posted Image

Te sperie degeaba partea de Diesel, nu cred sa te afecteze pe durata de viata a masinii (nu de utilizare, ci de viata). Fiind Euro 6 ....

1.5-ul ala, indiferent ca e manual sau automat, o sa te tina din peco in peco. Daca te astepti la consum urban sub 13-15%, nu e pentru tine! Posted Image

PS: masina este grea, cuplul TDCi-ului este recomandat pentru o experienta de viata frumoasa. Ca ai doar una, nu mai multe. Benzinica aia ie buna pe o Fiesta, vreun Focus mai putin pretentios, chiar si pe vreun Ecosport (desi pe asta au pus ascutitori de un kil benzina parca Posted Image ).
Consum declarat dupa noile norme (euro 6.2) 10% in oras. Sa zicem ca conduci numai la ore de varf si-ti ia 12%, nu cred ca ajungi la 15%, atat ii ia unui amic de-al meu cu un GLE motor de 4.7 benzina.

#248
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Te minte! :w00t:

Kuga, 1.5, manuala. 13-15% in Galati! :peacefingers:

La fel, omul zicea ca nu merge mult. Dupa mai putin de un an a scos-o pe piata si si-a luat alta Kuga. Diesel de data asta.

#249
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Nu te speria de disparitia diesel.ului. Parerea mea e ca vor mai trece ani buni pana cand abia se va taxa in anumite orase intrarea in anumite zone din oras si alti ani buni pana cand sa va lua hotararea sa se interzica motorizarile diesel. Dar cred ca si atunci se va face treptat, in ani.
Referitor la motorizare, tot 2.0 180 cp PowerShift iti recomand, dar daca faci doar 10000 km/an si aia in mediu urban, nu e prea recomandat diesel. Daca ii faci in extra-urban, iei diesel, faci revizia la 2 ani, la cutie la 5-6 ani dar e posibil sa nu tii masina pana atunci :D

#250
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Recomandarea pt diesel de 2.0 183 CP vizeaza noua sau vechea cutie de viteze automata?

Edited by MembruAnonim, 20 February 2019 - 18:43.


#251
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View PostGCondruz18, on 20 februarie 2019 - 18:33, said:

Nu te speria de disparitia diesel.ului. Parerea mea e ca vor mai trece ani buni pana cand abia se va taxa in anumite orase intrarea in anumite zone din oras si alti ani buni pana cand sa va lua hotararea sa se interzica motorizarile diesel. Dar cred ca si atunci se va face treptat, in ani.
Referitor la motorizare, tot 2.0 180 cp PowerShift iti recomand, dar daca faci doar 10000 km/an si aia in mediu urban, nu e prea recomandat diesel. Daca ii faci in extra-urban, iei diesel, faci revizia la 2 ani, la cutie la 5-6 ani dar e posibil sa nu tii masina pana atunci Posted Image
Dar o manuala de 2.0 (150 cai) 4wd? Sa zicem ca fac 15.000 pe an jumate oras jumate afara!

#252
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
G-Ionel: eu am varianta in 6 trepte, inca nu am vazut-o pe cea in 8 anuntata pe Kuga. Doar pe Focus si Edge.

Referitor 150 CP si manuala - pacat de masina!

Nu inteleg, de ce va este frica de cutiile automate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate