Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Microsoft Surface Laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postserginho74, on 05 mai 2017 - 08:37, said:

M-am jucat ceva vreme cu laptopurile Microsoft si nu, in niciun caz nu merita banii.

"ceva vreme" cind, cum si cit ca au fost lansate marti seara (si nu pe linga "Orasul de la Dunare")?

#20
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View PostAdm, on 04 mai 2017 - 23:11, said:

Intre timp W10 tot arata groaznic pe un ecran retina sau 4k!

Din pacate partea asta e adevarata. Scalarea la toate OS-urile MS e vai de capul ei.

#21
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostAdm, on 04 mai 2017 - 23:11, said:

Ma gandesc ce culoare va avea acea "stofa" dupa un an de folosire...

MS parca s-a tampit! Nu stiu ce sa mai copieze! Si cand copiaza, o fac prost!

Intre timp W10 tot arata groaznic pe un ecran retina sau 4k!
Au angajat romani la departamentul marketing.

#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pentru contestatari, m-am referit la un Surface. Cam panarama din punctul meu de vedere.
Si, nu, nu la orasul de la Dunare ci intr-o tara din vest unde locuiesc majoritatea timpului.

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postserginho74, on 05 mai 2017 - 11:22, said:

Pentru contestatari, m-am referit la un Surface. Cam panarama din punctul meu de vedere.

Vezi ca "Surface" nu inseamna ca crezi tu, deja am specificat in postul #6.
Se pare ca nu stii despre ce e vorba (nici macar cit ai putea sa desprinzi citind threadul asta) dar esti gica contra. Dupa aia te plingi ca ai "contestatari".

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postserginho74, on 05 mai 2017 - 08:37, said:

...
What he said ^^

Cand vine vorba de computere personale portabile eu vad o clasificare foarte simpla: in gama high-end laptop exista Macbook pro si restul laptopurilor.

In gama pc-urilor stationare problema e mai complexa si aici microsoft cu al lor windows are un loc bine definit si greu de detronat, mai ales pe partea de gaming (custom build cu axare pe gaming/productivitate sau ambele din plin). Imi place de ei ca incearca si alte domenii dar e greu de intrat in locuri unde altii sunt "regi" si pe buna dreptate.

Edited by ro_explorer, 05 May 2017 - 11:34.


#25
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
E fain, design-ul e sex pe pită, e ideal pentru business meeting-uri dar...

e un netbook, și încă unul slab. În afară de procesor și touch-screen (și baterie, ofc) nu e mai breaz decât un netbook din 2011. 4 GB RAM? 128 GB SSD? Și 0 porturi minune multifuncționale (ăla proprietar nu se pune)? În 2017? Dacă era la 400$ sau dacă avea la banii ăștia 8 GB măcar și 256 SSD-ul, poate. Până și Apple e de aceeași părere, de-a echipat mecbuciu simplu cu dotările astea. Ergonomia mă-sii, nici măcar nu se întinde pe masă ecranul, ce să mai vorbim de 360. La cât cer pe el m-aș fi așteptat măcar să se comporte ca fratele mai mare, să-i întorci ecranul și să-l folosești ca tabletă.

View Postpinguinul666, on 04 mai 2017 - 23:36, said:

Windows ?
serios?  lumea buna a trecut pe Linux Posted Image

Lumea proastă încă lucrează și are nevoie de Windows / Mac.

Edited by AlexIP, 05 May 2017 - 11:39.


#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAlexIP, on 05 mai 2017 - 11:37, said:

și 256 SSD-ul, poate. Până și Apple e de aceeași părere

A se nota ca la Macbook Air SSD-ul nu este lipit pe placa de baza (ca e lipit se lauda, da lauda Microsoft chiar in lansare)!!! Cel putin la cele pe care le-am vazut eu dar cred ca la toate. Nu e neaparat ceva ce ai deja in alt calculator sa faci un schimb rapid, nici macar nu e acelasi model in toate Air-urile dar e ceva gasibil si relativ usor de schimbat. Este o chestie esentiala mai ales ca astea nu sint calculatoare sa le schimbi la fiecare 2 ani, am vazut pe cineva cu un Macbook Air 2008, i-a schimbat hdd-ul (pe vremea aia era chiar hdd!) cu un SSD si merge foarte bine si azi. Poate ti se pare inghesuit 128GB si SSD-urile de 512GB sau chiar 1TB sint destule de ieftine in 2019, de ce sa nu-ti faci un upgrade?

De asemenea e o problema si cu recuperarea datelor. Chiar daca iti moare ceva din laptop (si sint destule chestii care pot sa moara!) ce NU are absolut nici o legatura cu stocarea tot ai rupt-o in fericire. In loc sa pui SSD-ul in alt sistem sau intr-un adaptor USB recuperarea se face cu letconul (scump si riscant).

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io o sa-mi iau tri din fiecare, asa de fain ii!

#28
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View PostAlexIP, on 05 mai 2017 - 11:37, said:

e un netbook, și încă unul slab. În afară de procesor și touch-screen (și baterie, ofc) nu e mai breaz decât un netbook din 2011.

Nu stiu cu ce compari tu, dar arata-mi mie un netbook din 2011 comparabil la specificatii macar cu asta sau cu MBP-ul.

View PostAlexIP, on 05 mai 2017 - 11:37, said:

4 GB RAM? 128 GB SSD? Și 0 porturi minune multifuncționale (ăla proprietar nu se pune)? În 2017?

Are mai multe variante 8/256 e cu $300 mai scump, dar in acelasi timp tot mai ieftin decat un MBP. Ai port USB3 care este functional. E ultrabook, care tot timpul au fost mai sarace in conectori decat laptoapele clasice.
Ai avea XPS 13 non-touch prin zona aceea de pret, dar la echivalentul configuratiei de baza de $999 la MS, Dell-ul e cu doar $50 mai ieftin, lipsindu-i partea de touch. Mai ai X1 Carbon, Spectre eventual Folio G1, dar exact aceeasi poveste.
Mai ai deasemenea Xiaomi Mi Notebook Air sau Asus Zenbook care sunt mai ieftine dar specificatii mai slabe.

Edited by StickyFingaz, 05 May 2017 - 13:48.


#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
8/256 este 1449 EUR in store-ul nemtesc si poti merge pina la 2499 EUR pentru 16/512.
A se nota ca au anuntat versiunea de 1TB dar nu au anuntat pretul din cite am vazut, probabil pentru ca sa mentina momentan stirile pe un range mai mic si mai putin generator de misto-uri (gen 3000 euro pentru $@$## asta).

#30
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postf300, on 05 mai 2017 - 11:28, said:


Vezi ca "Surface" nu inseamna ca crezi tu, deja am specificat in postul #6.
Se pare ca nu stii despre ce e vorba (nici macar cit ai putea sa desprinzi citind threadul asta) dar esti gica contra. Dupa aia te plingi ca ai "contestatari".
M-ai dat pe spate ca ai specificat tu in postul numarul 6. :D
Ti-am zis ca am folosit suficient de mult dispozitive Microsoft ca sa-mi dau seama daca e sau nu e ceva de capul lor. Nu stau sa intru in polemica cu nimeni, cu atat mai mult cu tine ca cei de la MS sustineau ca Surface face si drege si se pipi pe toata lumea si ca asta e viitorul si caca-maca. Si apoi, dupa un an, ei apar fix cu un laptop. De care ziceau ca reprezinta trecutul.

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postserginho74, on 05 mai 2017 - 14:16, said:

Ti-am zis ca am folosit suficient de mult dispozitive Microsoft ca sa-mi dau seama daca e sau nu e ceva de capul lor.

Dar nu suficient incit sa mentionezi macar unul cu care te-ai jucat si care sa fie ori relevant ori nu o minciuna evidenta.

#32
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Mie imi place maxim Microsoft Surface Book, sunt convins ca si pasla aia de pe tastatura e mega studiata si testata sa nu se faca muci macar vreo 3 ani cat ar trebui sa dusca un laptop scumput.

Insa tot as alege la orice ora Dell XPS 15 pe care il posed de un an si care este mega laptop la mega bani (adica resonably priced pentru brand si configuratie). Adica XPS-ul are placa video dedicata serioasa, cantareste cu 600 de grame in plus si e cu 3mm mai gros, dar totusi, este cel mai mic laptop cu ecran de 15.6 inch din lume si costa si cu 30% mai putin pe orice palier de configurare Posted Image

Si parca prefer fibra de carbon de pe tastatula XPS-ului in locul paslei, oricat de hoata ar fi pasla aia.

Microsoft are de luptat cu oponenti seriosi pe segmentul asta de laptopuri.

Edited by Groot, 05 May 2017 - 14:52.


#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cirpa e la fel ca la una dintre versiunile (premium) de tastatura separata pe care o au pentru Surface Pro 4(?). Mie imi displace maxim. Maxim am zis :-)
Surface Book e ok, e plastic "normal" [daca nu e cumva magneziu sau ceva similar, n-am avut unul sa vad cum se zgirie] si in afara de faptul ca se cam balangane ecranul e super-ok. Si acum la anumite oferte tot pe linga Surface Laptop ca pret!!!
Ca a venit vorba de ecran: la inceputul prezentarii (la laptop) tovarasul nu stiu ce vroia sa incercuiasca si sa trimita cu touchscreen-ul. Oricum a trebuit sa foloseasca doua miini: una sa atinga ecranul si cealalta sa-l tina de un colt (si chiar si asa s-a vazut cum se misca nu neaparat din balamale dar cumva se indoaie intr-un mod ingrijorator).

Edited by f300, 05 May 2017 - 15:01.


#34
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,846
  • Înscris: 01.09.2006

View Postf300, on 05 mai 2017 - 07:34, said:

Si pentru cine si-a uitat convertorul valutar acasa 999$ = 1149 EUR
Am vazut ca ai mai contrazis 2 persoane.
Totusi, ce convertor valutar folosesti tu de iti da asemenea aberatie?
Dolarul are valoare mai mica decat euro. Azi, 999$ = 911.37 EUR

#35
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Laptopurile astea au fost scoase pentru a se vinde la pachet cu aplicatiile in cloud pentru corporatii. Directorul dintr-o multinationala de afara, platit cu 10000 EUR/luna nici nu sta sa gandeasca cand semneaza comanda pentru intregul pachet. Laptopurile vor fi bonus la cumpararea pachetelor de cloud computing.
Degeaba va agitati, segmentul tinta este altul decat utilizatorul individual. Reclama este trimisa si la noi pentru ca e mai simplu sa trimita mail la toata lumea.

#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postech, on 05 mai 2017 - 15:18, said:

Dolarul are valoare mai mica decat euro. Azi, 999$ = 911.37 EUR

Nu este un convertor agreat Microsoft. Pentru ei laptopul de 999$ e 1149 EUR.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate