Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Multi-nationalele cer cazierul?!

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postbalauru69, on 04 mai 2017 - 15:39, said:


Tu crezi ca forumul asta e plin de oameni cu caziere, care au incercat sa se angajeze la multinationale?

Mai bine spune la interviu ca ai cazier, si vezi ce zic aia.


Nu,dar nu cred ca s-a dus nimeni sa caute cazierul cand s-a angajat daca nu i s-a cerut. Intrebarea era simpla: vi s-a cerut sau nu cazierul la angajare ?

Sunt lamurit cu a spune de la inceput asa ceva. Lumea se sperie daca aude de o condamnare, si nu vrea sa se complice. Am avut experienta cu psihologi / psihiatri care au refuzat sa ma consulte in perioada in care eram in proces.

#20
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
NU poti stii peste cine dai. Am avut un agent de vanzari mare pasionat de pariuri si jocuri de noroc. Juca incasarile, o perioada i-a mers, iesea in castig dar cand a inceput sa piarda a ajuns la o gaura de 25.000 de lei, asta acum vreo 6 ani. Norocul firmei a fost ca parintii lui au fost oameni ok si au platit ei paguba si nu am stat dupa tribunale.
Un sofer a disparut brusc cu incasari de vreo 3000  de lei si cu masina firmei. Dupa 3 luni am gasit masina abandonata in padure si pe sofer nici pana in ziua de azi. Am aflat ca mai era urmarit de politie pentru vreo 2 tepe. La fel, cand am fost cu polistitii pe la neamurile lui toti ne-au spus ca avea datorii mari din cauza jocurilor de noroc si a mai dat cateva tepe.

#21
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Lucrez in IT de multi ani. Nu mi s-a cerut niciodata cazierul la angajare sau dupa.
Probabil depinde si de la firma la firma.

#22
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Am dus cazierul la angajare. Acum vreo 2 ani a trebuit sa mai duc odata cazierul, unul din clientii externi a cerut cazierul tuturor persoanelor care lucrau pe proiectul respectiv.

Si da, poate sa te refuze dupa ce ai trecut de interviu fara nici un fel de probleme, dar asta depinde de politicile fiecarui angajator.

#23
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postemillian, on 04 mai 2017 - 15:45, said:

Am dus cazierul la angajare. Acum vreo 2 ani a trebuit sa mai duc odata cazierul, unul din clientii externi a cerut cazierul tuturor persoanelor care lucrau pe proiectul respectiv.

Si da, poate sa te refuze dupa ce ai trecut de interviu fara nici un fel de probleme, dar asta depinde de politicile fiecarui angajator.

Lucrezi ca inginer software, sau ceva similar in domeniul IT?

#24
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Lucrez in IT, la o companie destul de mica (ca si numar de angajati).

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
amuzant mi se pare sa ceri cazierul angajatorului sa nu-ti traga vreo teapa....

#26
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postarg, on 04 mai 2017 - 15:51, said:

amuzant mi se pare sa ceri cazierul angajatorului sa nu-ti traga vreo teapa....
Fa-ti cont pe portalul ONRC si afli tot ce vrei despre un potential angajator

#27
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
La firmele de paza, nu te primeste daca nu ai condamnare, cu suspendare sau nu, pt. violenta sau nu! :)

#28
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015
si daca firma X ma angajeaza sub forma de PFA mai exista "riscul" de a mi se cere cazierul judiciar ? Mai exista companii care angajeaza sub forma de PFA ?

View PostTIC, on 04 mai 2017 - 15:59, said:

La firmele de paza, nu te primeste daca nu ai condamnare, cu suspendare sau nu, pt. violenta sau nu! Posted Image

No ... tam-an la firmele de paza o sa ma duc, sa castig minimul pe economie Posted Image ESTI OFF-TOPIC !

#29
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
am fost acum ceva timp la un interviu la optymyze parca si fix de asta nu am continuat cu procesul de angajare

#30
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
N-am auzit sa se ceara cazierul la angajarea in firmele de IT. Cel putin mie nu mi s-a cerut.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCTP2016, on 04 mai 2017 - 16:01, said:

si daca firma X ma angajeaza sub forma de PFA mai exista "riscul" de a mi se cere cazierul judiciar ?
Exista alt risc. Sa te condamne ANAF-ul la activitate dependenta daca ai un contract care sa incalce codul fiscal.

#32
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postarkhangel, on 04 mai 2017 - 16:03, said:

am fost acum ceva timp la un interviu la optymyze parca si fix de asta nu am continuat cu procesul de angajare
Sa inteleg ca esti in aceeasi situatie ca subsemnatul !?

View Postneagu_laurentiu, on 04 mai 2017 - 16:05, said:

Exista alt risc. Sa te condamne ANAF-ul la activitate dependenta daca ai un contract care sa incalce codul fiscal.

Stiu ca nu e de intrat in gura ANAF-ului Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#33
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View PostKokoshmare, on 04 mai 2017 - 15:56, said:

Fa-ti cont pe portalul ONRC si afli tot ce vrei despre un potential angajator

gratuit?

#34
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
nu sunt in aceeasi situatie, nu am mai vrut eu sa continui pentru ca nu voiam sa fiu platit pe pfa. chiar daca se ocupau ei de toate actele.

#35
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostCTP2016, on 04 mai 2017 - 15:47, said:

Lucrezi ca inginer software, sau ceva similar in domeniul IT?

IT inseamna de fapt sa mufezi cabluri de retea, sa instalezi imprimante, etc.

#36
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postarkhangel, on 04 mai 2017 - 16:09, said:

nu sunt in aceeasi situatie, nu am mai vrut eu sa continui pentru ca nu voiam sa fiu platit pe pfa. chiar daca se ocupau ei de toate actele.
Inteleg :)
Am crezut ca erai in aceeasi situatie: cu condamnare cu suspendare.
Am avut un episod ciudat, la o saptamana dupa ce am iesit din inchisoare am fost sunat de o tipa de la HR-ul unei multinationale, dar nu m-am dus, mi s-a parut ciudat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate