Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Multi-nationalele cer cazierul?!

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Isaak, on 04 mai 2017 - 15:42, said:

In RO am schimbat cinci firme si nu mi s-a cerut niciodata cazier. Firme de IT toate. Acum, in exterior, nici atit.
Mi se pare normal sa-ti ceara cazier daca candidezi pentru postas de ala care imparte pensiile, nu la IT-isti.

Da, it-istul este in esenta gatekeeperul companiei tale, el securizeaza tot ce misca virtual. La ce sa-i ceri cazierul? Daca se enerveaza si iti viruseaza reteaua ca sa iti ceara bani de rascuparare? Lasa asa, hotii sa se ocupe de securitatea firmei tale. Ce nu stii nu te poate rani, right?

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Kokoshmare, on 04 mai 2017 - 15:56, said:

Fa-ti cont pe portalul ONRC si afli tot ce vrei despre un potential angajator
am cautat fiecare firma in care m-am angajat...

p.s. singurii care mi-au cerut cazier au fost si cei mai neseriosi....

#39
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Trebuia sa mergi. Nu cred ca aveai nimic de pierdut.

#40
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 don_dannielo, on 04 mai 2017 - 16:13, said:

IT inseamna de fapt sa mufezi cabluri de retea, sa instalezi imprimante, etc.

Ma rog, dezvoltare software, desi ar merge o jumatate de norma de mufat cabluri :)

#41
alincar

alincar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 03.03.2013
De regula, recrutarea se face avand la baza o procedura interna pentru respectiva companie; pentru ca aceasta procedura se aplica pentru recrutarea oricarui post din companie ( inclusiv a posturilor "sensibile" de gen magazioner, casier, postas ... manager xxxx adica persoane care manevreaza si au acces la valori materiale ) se cere cazier pentru toata lumea; daca in conditile de angajare si criteriile de selectie nu se specifica clar "fara antecedente in cazier" atunci angajarea pe criteriu de am/nu am probleme de cazier este subiectiva si discutabila ( chiar motiv de contestatie acolo unde se permite asa ceva )

#42
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 arkhangel, on 04 mai 2017 - 16:17, said:

Trebuia sa mergi. Nu cred ca aveai nimic de pierdut.

Eram poate prea speriat, si in plus aveam probleme existentiale mai serioase, de genul unde sa ma mut, sa imi gasesc o locuinta, in plus procesul era pe rol. Ce-i adevarat este faptul ca pe atunci, adica in perioada cat s-a judecat procesul, cazierul meu era curat.

 alincar, on 04 mai 2017 - 16:31, said:

De regula, recrutarea se face avand la baza o procedura interna pentru respectiva companie; pentru ca aceasta procedura se aplica pentru recrutarea oricarui post din companie ( inclusiv a posturilor "sensibile" de gen magazioner, casier, postas ... manager xxxx adica persoane care manevreaza si au acces la valori materiale ) se cere cazier pentru toata lumea; daca in conditile de angajare si criteriile de selectie nu se specifica clar "fara antecedente in cazier" atunci angajarea pe criteriu de am/nu am probleme de cazier este subiectiva si discutabila ( chiar motiv de contestatie acolo unde se permite asa ceva )

Rar, am vazut in ofertele de pe e-jobs sa se scrie chestia cu cazierul. Si totusi se cere !
Normal ar fi ca inaninte sa ma duc la interviuri sa existe o "oferta" in care sa stiu din start ce acte sunt necesare, e nevoie sau nu de cazier, si de asemenea ce salariu pot primi.

Edited by CTP2016, 04 May 2017 - 16:44.


#43
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
Mie nu mi s-a cerut pana acum, dar am amici care lucrau pe dezvoltare de programe pentru institutii financiare si acolo i s-a cerut cazierul.

Altfel zis depinde de firma/proiect.

#44
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007

 don_dannielo, on 04 mai 2017 - 15:24, said:

Trebuia sa te interesezi inainte de a face infractiuni.
Ce imi plac mie raspunsurile astea..
Daca schimbi jobul, fara intrerupere, sunt sanse mai mici sa ti-l ceara. Mie mi l-au cerut o singura data. Daca ti-l ceri poti incerca sa-i amani, asa am facut eu la un job cu diploma de studii pe care nu o mai gaseam, i-am tot amanat. 5 ani, pana am schimbat jobul.
Cu cazierul nu stiu daca merge, pentru ca pana sa semnezi contractul pe perioada nedeterminata te pot da afara oricand. Depinde cat de greu e sa gaseasca un om pe pozitia pe care te duci tu.

#45
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006
Depinde de companie si cu cine lucreaza. La mine a fost nevoie de o adevarata istorie ca avem tot felul de certificari de securitate cerute de clienti si m-au cautat si la oua, au angajat si detectiv particular si am semnat imputernicire sa ia cazier si asa mai departe. Cei la care am fost inainte putin le-a pasat de personalitatea mea minunata.

#46
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 don_dannielo, on 04 mai 2017 - 15:24, said:

Da, se cere dupa ce ai trecut de interviuri, inainte de prima zi de lucru. Nimeni n-o sa primeasca in birou un hot, bataus etc.

Trebuia sa te interesezi inainte de a face infractiuni.
Cum adica nimeni?? Nu e plin in primarii, parlament, regii autonome etc?
Tu chiar nu ai auzit de dragnea?

#47
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 yesyesyesyo, on 04 mai 2017 - 16:43, said:

i-am tot amanat. 5 ani, pana am schimbat jobul.
Lol, ma intreb cum de nu te-au dat afara in 5 ani de zile Posted Image

Edited by YourFan, 04 May 2017 - 17:14.


#48
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 arg, on 04 mai 2017 - 16:17, said:

am cautat fiecare firma in care m-am angajat...

p.s. singurii care mi-au cerut cazier au fost si cei mai neseriosi....
Tot hotu striga hotu...

#49
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
daca esti infractor nu te angajeaza nici dracul.
mark my words.

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Nasol e ca mi ia recomandat cineva din famile ca fiind super seriosi, am lasat un post bun unde lucram de munti ani si pe urma teapa.... aveau nevoie doar de cineva care sa semneze orice.

#51
J0ny_muhaha

J0ny_muhaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.07.2007
Nu mi s-a cerut cazierul la angajare nicaieri, dar stiu un fost coleg care are cazier(ceva legat de auto) si lucreaza bine mersi la ibm, poti sa incerci acolo:D

#52
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 TruculMagic, on 04 mai 2017 - 15:23, said:

Ce ai facut de ai condamnare cu suspendare ? Posted Image
Curiozitatea pe aici, omoara pisici.

#53
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 Kokoshmare, on 04 mai 2017 - 15:29, said:

Noi mergem cu mult mai departe decat a cere cazierul.
Compania voastra e cumva nord-coreeana?

#54
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 TIC, on 04 mai 2017 - 15:59, said:

La firmele de paza, nu te primeste daca nu ai condamnare, cu suspendare sau nu, pt. violenta sau nu! Posted Image
Cu atit mai putin in politica!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate