Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Multi-nationalele cer cazierul?!

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015
Nu voi incepe acum a dezbate problema cu cazierul judiciar, si cerinta lui la angajare, ci voi propune ca tema de discutie sa imi povestiti cati dintre dumneavoastra ati adus cazierul atunci cand v-ati angajat. As prefera in special sa isi expuna propriile pareri, opinii, experiente, cei care lucreaza in industria IT in multinationale sau firme mai mici.

Si imi pun intrebarea, daca eu am trecut de interviuri, mi se poate refuza angajarea intr-o companie daca am o condamnare cu suspendare ?

Angajatorul este dispus in general sa ma asculte, sau simpla eticheta de condamnat, inseamna un reject automatizat !?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
practic pot cere orice, inclusiv sa stai intr-un picior....

Edited by arg, 04 May 2017 - 15:22.


#3
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postarg, on 04 mai 2017 - 15:21, said:

practic pot cere orice, inclusiv sa stai intr-un picior....
Fara off-topic !

Edited by CTP2016, 04 May 2017 - 15:23.


#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce ai facut de ai condamnare cu suspendare ? Posted Image

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Da, se cere dupa ce ai trecut de interviuri, inainte de prima zi de lucru. Nimeni n-o sa primeasca in birou un hot, bataus etc.

Trebuia sa te interesezi inainte de a face infractiuni.

Edited by don_dannielo, 04 May 2017 - 15:28.


#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Depinde de la companie la companie, daca condamnarea n-are legatura cu obiectul muncii exista sanse sa te accepte.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCTP2016, on 04 mai 2017 - 15:22, said:

Fara off-topic !
Nu e. Pana la urma e decizia angajatorului. Si eu daca vin la tine sa ma angajezi, imi impui conditii. Sau nu?!

#8
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostCTP2016, on 04 mai 2017 - 15:13, said:

Si imi pun intrebarea, daca eu am trecut de interviuri, mi se poate refuza angajarea intr-o companie daca am o condamnare cu suspendare ?

Ti se poate refuza angajarea cu orice motiv.

#9
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
La cele doua angajari de pana acum am dus cazierul. Mi se pare normal sa se ceara. Cred ca depinde de politica fiecarei firme. Daca in procedurile lor se cere clar sa ai cazierul curat, nu cred ca mai tine de manager chestia asta chiar daca te-a placut.

#10
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

View PostCTP2016, on 04 mai 2017 - 15:13, said:

Si imi pun intrebarea, daca eu am trecut de interviuri, mi se poate refuza angajarea intr-o companie daca am o condamnare cu suspendare ?

Nu vad ce e asa de grav.

Este la latitudinea angajatorului, practic poti sa ajungi si presedintele camerei deputatilor.

#11
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postneagu_laurentiu, on 04 mai 2017 - 15:24, said:

Nu e. Pana la urma e decizia angajatorului. Si eu daca vin la tine sa ma angajezi, imi impui conditii. Sau nu?!

Daca conditiile au relevanta in fisa postului, mi se pare normal sa existe. A sta intr-un picior, mi se pare absurd decat daca nu te angajezi la circ.

#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View PostCTP2016, on 04 mai 2017 - 15:13, said:

Nu voi incepe acum a dezbate problema cu cazierul judiciar, si cerinta lui la angajare, ci voi propune ca tema de discutie sa imi povestiti cati dintre dumneavoastra ati adus cazierul atunci cand v-ati angajat. As prefera in special sa isi expuna propriile pareri, opinii, experiente, cei care lucreaza in industria IT in multinationale sau firme mai mici.

Si imi pun intrebarea, daca eu am trecut de interviuri, mi se poate refuza angajarea intr-o companie daca am o condamnare cu suspendare ?

Angajatorul este dispus in general sa ma asculte, sau simpla eticheta de condamnat, inseamna un reject automatizat !?
Noi mergem cu mult mai departe decat a cere cazierul. Prin metode specifice cautam informatii despre toate imprejurarile cand candidatul a fost cercetat de vreo institutie a statului. Daca a fost in repetate randuri cercetat pentru furt de ex , este respins chiar daca are cazierul "curat"
Dam numele si in tot lantul nostrum plus companiile partenere si acolo mai pica una alta.

Edited by Kokoshmare, 04 May 2017 - 15:30.


#13
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostDjMx, on 04 mai 2017 - 15:24, said:

Depinde de la companie la companie, daca condamnarea n-are legatura cu obiectul muncii exista sanse sa te accepte.

Asa mi s-ar parea normal. Totusi sunt curios sa aud experientele unora de pe aici :)

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostKokoshmare, on 04 mai 2017 - 15:29, said:

Noi mergem cu mult mai departe decat a cere cazierul. ......
mai grav ar fi sa-i cereti contul de softpedia....

Edited by arg, 04 May 2017 - 15:33.


#15
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostKokoshmare, on 04 mai 2017 - 15:29, said:

Noi mergem cu mult mai departe decat a cere cazierul. Prin metode specifice cautam informatii despre toate imprejurarile cand candidatul a fost cercetat de vreo institutie a statului. Daca a fost in repetate randuri cercetat pentru furt de ex , este respins chiar daca are cazierul "curat"
Dam numele si in tot lantul nostrum plus companiile partenere si acolo mai pica una alta.

Mi se pare dubios ce spui tu acolo ! Mi-a povestit si mie un amic ca patronul aflase de faptul ca X este mare pasionat de curse cu motorul Posted Image Nu inteleg ce treaba are angajatorul cu viata personala a fiecaruia.

View Postdon_dannielo, on 04 mai 2017 - 15:24, said:

Nimeni n-o sa primeasca in birou un hot, bataus etc.

Condamnarea mea nu are de a face cu un comportament de genul !

Edited by CTP2016, 04 May 2017 - 15:34.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCTP2016, on 04 mai 2017 - 15:28, said:

A sta intr-un picior, mi se pare absurd decat daca nu te angajezi la circ.
Daca si cu parca. Iti este si tie clar ca poti fi angajatori nebuni care pun conditii variate. Cum va fi la tine, nu stie nimeni daca nu spui care-i.

#17
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostCTP2016, on 04 mai 2017 - 15:30, said:

Asa mi s-ar parea normal. Totusi sunt curios sa aud experientele unora de pe aici Posted Image

Tu crezi ca forumul asta e plin de oameni cu caziere, care au incercat sa se angajeze la multinationale?

Mai bine spune la interviu ca ai cazier, si vezi ce zic aia.

#18
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
In RO am schimbat cinci firme si nu mi s-a cerut niciodata cazier. Firme de IT toate. Acum, in exterior, nici atit.
Mi se pare normal sa-ti ceara cazier daca candidezi pentru postas de ala care imparte pensiile, nu la IT-isti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate