Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 

Spalare corp, par doar cu apa

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 arg, on 03 mai 2017 - 12:52, said:

@abancor
cum sa se termine? normal la sectia de dermatologie....
Ba nu. Daca nu ai parul lung, nu este absolut nici o problema.
Credeti ca gelurile de dus au vreun efect benefic? Sau ca spala? Nuuu, sunt doar frectie la picior de lemn.
Daca te speli cu simt de raspundere, cu apa calda si cu un burete sau o manusa textila, rezultatele vor fi substantial mai bune.

#56
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,200
  • Înscris: 19.09.2005

 sonnydellmarco, on 03 mai 2017 - 13:03, said:

Ba nu. Daca nu ai parul lung, nu este absolut nici o problema.
Credeti ca gelurile de dus au vreun efect benefic? Sau ca spala? Nuuu, sunt doar frectie la picior de lemn.
Daca te speli cu simt de raspundere, cu apa calda si cu un burete sau o manusa textila, rezultatele vor fi substantial mai bune.
dar departe de rezultatele in care folosesti sapun....

#57
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
De ce va opuneti dreptul omul de a fi o/un imputit/a? Puteti rata replicile de mare exceptie, iesi in p mea de nepalat/a...Imi faci greata. Borasc cand te vad..
Pe de alta parte, la intrebarea cu milioane, milioane de ani oameni nu au avut internet. Si exista milioane mai prosti decat tine. (Si restul mai destepti)..

#58
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,341
  • Înscris: 06.07.2007

 sonnydellmarco, on 03 mai 2017 - 13:03, said:

Ba nu. Daca nu ai parul lung, nu este absolut nici o problema.
Credeti ca gelurile de dus au vreun efect benefic? Sau ca spala? Nuuu, sunt doar frectie la picior de lemn.
Daca te speli cu simt de raspundere, cu apa calda si cu un burete sau o manusa textila, rezultatele vor fi substantial mai bune.
daca dai dupa aceea si cu putin formol, va iesi o lucrare de nota zece.
Se vor uita la tine cu invidie(ca faci dus o data la 3 luni) cei care obisnuiesc sa faca dus zilnic.

 tytysor, on 03 mai 2017 - 12:16, said:

Tu cind nu raspunzi la fiecare postare de pe forum, mirosi lumea prin tramvaie?


Alt destept spunea ca a gasit si dopuri de bere turtite de locomotiva intr-un sul de hirtie igienica!




Poate a sosit momentul sa-ti cauti un job mai decent??
Asa e. Mai mult decat atat un neurochirurg zicea ca la o operatie a gasit in capul pacientului un fir de ata in loc de creier. Cad a taiat ata, i-au cazut urechile. Pacientului.

#59
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 dan1980_25, on 03 mai 2017 - 13:18, said:

daca dai dupa aceea si cu putin formol, va iesi o lucrare de nota zece.
Se vor uita la tine cu invidie(ca faci dus o data la 3 luni) cei care obisnuiesc sa faca dus zilnic.


Asa e. Mai mult decat atat un neurochirurg zicea ca la o operatie a gasit in capul pacientului un fir de ata in loc de creier. Cad a taiat ata, i-au cazut urechile. Pacientului.
ai incercat tu cu formol? poate ne zici cum e

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,200
  • Înscris: 19.09.2005

 Prien, on 03 mai 2017 - 13:14, said:

De ce va opuneti dreptul omul de a fi o/un imputit/a? Puteti rata replicile de mare exceptie, iesi in p mea de nepalat/a...Imi faci greata. Borasc cand te vad..
Pe de alta parte, la intrebarea cu milioane, milioane de ani oameni nu au avut internet. Si exista milioane mai prosti decat tine. (Si restul mai destepti)..
eu am vazut faza in care unu a vomitat pe un nespalat  ..... ,era intr-un autobuz....
noroc ca preventiv luasem distanta

Edited by arg, 03 May 2017 - 13:21.


#61
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,341
  • Înscris: 06.07.2007

 sonnydellmarco, on 03 mai 2017 - 13:18, said:

ai incercat tu cu formol? poate ne zici cum e
nu a fost nevoie. Ma spal cu sapun in fiecare zi. Formolul e pentru cei care folosesc sapunul doar in noaptea nuntii si pe patul mortii.

Edited by dan1980_25, 03 May 2017 - 13:29.


#62
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 arg, on 03 mai 2017 - 13:20, said:

eu am vazut faza in care unu a vomitat pe un nespalat  ..... ,era intr-un autobuz....
noroc ca preventiv luasem distanta
iar eu am vazut cum o femeie-boschetar a golit jumatate de tramvai. tramvaiul 1, toti am fugit in fata, tinandu-ne respiratia. Am anuntat vatmanul si am dat-o jos. era o boschetareasa, nu stiu daca m-am exprimat corect.

 dan1980_25, on 03 mai 2017 - 13:28, said:

nu a fost nevoie. Ma spal cu sapun in fiecare zi. Formolul e pentru cei care folosesc sapunul doar in noaptea nuntii si pe patul mortii.
Perfect adevarat: 2 lucruri sunt certe in lumea asta: nasterea si moartea.
Poate nu ai fost atent, sa te corectez putin mai mult in privinta enuntului precedent: a nu te spala cu sapun nu inseamna a nu te spala zilnic. poti chiar s-o faci de mai multe ori pe zi. Si sa fii mult mai curat decat unul care o face o singura data pe zi, cu nu stiu ce gel.

LE: exceptie face cazul cand te duci la o piscina cu apa tratata cu clor. E bine sa te speli dupa, cu sapun sau gel special, chiar de 2 ori. Clorul ataca dur epiderma.

Edited by sonnydellmarco, 03 May 2017 - 13:36.


#63
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,341
  • Înscris: 06.07.2007

 sonnydellmarco, on 03 mai 2017 - 13:34, said:

iar eu am vazut cum o femeie-boschetar a golit jumatate de tramvai. tramvaiul 1, toti am fugit in fata, tinandu-ne respiratia. Am anuntat vatmanul si am dat-o jos. era o boschetareasa, nu stiu daca m-am exprimat corect.


Perfect adevarat: 2 lucruri sunt certe in lumea asta: nasterea si moartea.
Poate nu ai fost atent, sa te corectez putin mai mult in privinta enuntului precedent: a nu te spala cu sapun nu inseamna a nu te spala zilnic. poti chiar s-o faci de mai multe ori pe zi. Si sa fii mult mai curat decat unul care o face o singura data pe zi, cu nu stiu ce gel.

LE: exceptie face cazul cand te duci la o piscina cu apa tratata cu clor. E bine sa te speli dupa, cu sapun sau gel special, chiar de 2 ori. Clorul ataca dur epiderma.
Ba da am fost foarte atent si am spus exact ce cred. Parerea ta e ca merge sa te speli doar cu apa, si ocazional cu sapun.
Parerea mea e fara sapun o sa puti. Adica a nu te spala cu sapun si a te spala de 25 de ori/zi doar cu apa= a nu te spala deloc. Sau crezi ca mirosul de oaie si de caca va iesi cu apa plata?
Iar in ceeea ce te priveste poti sa spui ce doresti. Parerea mea ramane aceeasi.

Edited by dan1980_25, 03 May 2017 - 13:45.


#64
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 02.09.2005
incercati sa va spalati o saptamana, daca rezistati, cu apa doar pe maini ca sa vedeti ce inseamna sa te speli cu apa pe corp in permanenta... dar eu cred ca nu rezistati nici macar o zi...

#65
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,547
  • Înscris: 05.06.2009
cei care ati citit "shogun", amintiti-va conceptiile/obiceiurile europenilor si japonezilor, la acea data.
prin anii 1600, europenii se spalau extrem, extrem de rar, poate o data pe luna, se imbaiau toti membrii familiei in aceeasi apa, de unde si expresia "nu arunca si copilul odata cu apa"( traducere aproximativa) si evident ca putzeau de trasneau (si din cauza hainelor, la fel de ingalate si imputite ca si cei care le purtau), dar nu mai simteau acest lucru, similar cu cei care lucreaza in salubritate, vidanjari, medicina legala. ba chiar se credea ca daca faci prea des baie, te poti imbolnavi :-).
in schimb, la acea vreme, japonezii acordau imbaierii si ingrijirii corporale o atentie deosebita, devenise un adevarat ritual, menit sa te relaxeze si sa-ti asigure o stare mai buna de sanatate.
asadar, spalatul/imbaiatul folosind diverse produse naturale, nu e o noutate.

celulele pielii se reinnoiesc in medie la un interval de 21 de zile. toate acele celule moarte care se descuameaza, scamele de pe haine, sebumul, transpiratia - duc la formarea unui strat uleios la suprafata pielii, iar dragutele de bacterii isi vad de treaba, producand acele mirosuri pestilentiale de transpiratie si om nespalat.
la cata poluare si praf exista in jurul nostru (in aglomerarile urbane in special), este evident ca daca nu te speli cu apa calda si macar sapun, daca nu gel de dus, degeaba te mai speli doar cu apa calda, pentru ca tot vei fi murdar. consumi apa degeaba, murdaresti si prosopul pe care te stergi, murdaresti si hainele/lenjeria intima/lenjeria de pat, consumi mai multa apa, energie si detergent sa le speli.
a, ca sunt persoane cu pielea extrem de sensibila, predispuse la tot felul de alergii sau dermatite, da, exista si vai de viata lor, cum se chinuie avand o astfel de piele.
dar pentru restul oamenilor sanatosi de pe planeta asta, spalatul cu apa calda si sampon/sapun/gel de dus n-a omorat pe nimeni.
ok, cine are dubii asupra sapunului, gelului de dus, samponului - ma refer la cele din comert, marci cunoscute si utilizate - poate folosi aceleasi produse, dar organice/bio/eco/handmade, facute prin presare la rece, cu uleiuri esentiale, extracte de plante/flori si asa mai departe.

Edited by corinadaniela, 03 May 2017 - 16:13.


#66
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 alex05ok, on 03 mai 2017 - 10:03, said:

Ce parere aveti de spalatul corpului, parului doar cu apa?

Din punct de vedere al sanatatii scalpului, al firului de par, e cel mai bun tratament, dar din punct de vedere estetic, social, parul va arata un pic gras, neintretinut...  Nu cred ca va avea miros - seboreea scalpului nu are cine stie ce miros...

#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,200
  • Înscris: 19.09.2005

 rosix, on 03 mai 2017 - 16:25, said:

Din punct de vedere al sanatatii scalpului, al firului de par, e cel mai bun tratament, dar din punct de vedere estetic, social, parul va arata un pic gras, neintretinut...  Nu cred ca va avea miros - seboreea scalpului nu are cine stie ce miros...
pe moment nu are miros dar cu timpul se aduna carcalacii....

#68
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 arg, on 03 mai 2017 - 10:06, said:

si cu jegul cum facem?

asta sa fie cauza ca unii zic ca au facut dus dar put de-ti rup ficatul?
Jegul ajuns la o anumita grosime se poate foarte usor rascheta......Plus ca iarna tine si de cald.....

 rosix, on 03 mai 2017 - 16:25, said:

Din punct de vedere al sanatatii scalpului, al firului de par, e cel mai bun tratament, dar din punct de vedere estetic, social, parul va arata un pic gras, neintretinut...  Nu cred ca va avea miros - seboreea scalpului nu are cine stie ce miros...
Sigur ...o sa miroasa a flori de tei .....parul ala nespalat .......Iti poti lega odorizante auto de urechi ca sa nu-ti miroasa parul....


Adevarul ca de cand cu reclamaTV la paduchi e o mandrie in Romania sa detii cateva specii de paduchi in cap.

Edited by Clovis, 03 May 2017 - 17:21.


#69
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pana la Inventarea/descoperirea sapunului,mii  de ani, oamenii s-au spalat doar cu apa. si nici macar filtrata. Si de aceea au murit toti. Posted Image Posted Image

Edited by myshyk, 03 May 2017 - 17:59.


#70
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mo , eu ,din cand in cand, ma imbaiez in lapte de magarita ...de aia sunt tanar si frumos si viril ....si lipsit de modestie . Da' " decat " cu apa nu cred ca ar merge .Posted Image

#71
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,200
  • Înscris: 19.09.2005
vezi ca daca te imbaiezi prea mult in lapte de magarita o sa mirosi a magar....

#72
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Trebuia sa-mi strici tu clipa de maretie !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate