Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Casa parter, Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#73
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Lucrurile pe santier se misca bine. La jumatatea saptamanii ar trebui sa turnam peretii demisolului si grinzile de fundare. Pana acu structuristul si dirigintele sunt multumiti cum s-a lucrat.


Attached File  20180412_081618.jpg   286.35K   79 downloads   Attached File  20180406_133300.jpg   314.47K   81 downloads

Urmeaza in scurt timp partea de hidroizolatie si termoizolatie si am cateva dileme:

1. Nu stiu ce solutie rezonabila ca si cost, de hidroizolatie sa aleg. Am intrebat mai multe persoane, fiecare mi-a zis altceva: emulsie bituminoasa(primal), carton bituminos, mortar bituminos gen aquastop. Panza freatica e jos, iar 3 dintre peretii demisolului sunt sub casa fara contact cu exteriorul, doar unul e pe exterior. Sunt totusi constient, ca nu se mai poate interveni mai tarziu si trebuie sa aleg ceva ok sa ma fereasca de infiltratii;

2. Termoizolatie: polistiren extrudat de 10 pe elevatii si peretele exterior demisolului , si probabil Austroterm eps100 sub cota 0 de 10;

3. Trebuie sa pregatesc gaurile pentru utilitati si aerisire inainte de cofrarea peretilor demisolului. Vreau ca toate utilitatile, mai putin gaz sa intre in demisol. Am intrebat in stanga in dreapta si voi pune un pvc de 125 pentru canalizare, DN32 pentru apa si curent, si un 25 pentru fibra.  Pentru aerisire, voi lasa 2 gauri in colturi diametral opuse in and out. Am pregatit teava de 160. Problema e ca grilele si ventilatoare toate au dimensiunea de 150. Sper sa se poata potrivi cumva, pentru ca teava pvc de 150 nu am gasit.

Trebuie pus ceva la acest moment in jurul tevilor(apa si canalizare) care trebuiesc ingropate in pamant, pentru a proteja de infiltratii?

Edited by luciant10, 15 April 2018 - 21:44.


#74
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
A fost turnare vineri: elevatii si peretii demisolului. La peretii demisolului am adaugat Hyseal in urma recomandarilor primite pe forum. S-a decofrat sambata, au fost mici segregari de suprafata la peretii demisolului care au fost acoperite in aceeasi zi cu lapte de ciment.

Ultima saptamana am petrecut-o intersandu-ma si gandindu-ma ce solutii de termoizolatii si hidroizolatii sa adopt. Am rasfoit mai multe jurnale si am batut la cap cativa colegi de forum. Eram decis sa pun EPS 120 de 10cm sub cota 0, si sa nu izolez elevatiile pe interior.  In momentul in care am dat comanda de polistiren, am decis sa merg totusi pe eps120 de 15 sub placa si 5cm , elevatii pe interior.  La peretele exterior al demisolului voi pune XPS de 10 , 1m sub CTA, si cred ca voi izola tot cu xps de 10 si un perete interior al demisolui, pe care e casa scarii in jos.  Sper ca am luat deciziile corecte.

Ca mod de executare din ce am vazut la alti colegi: la elevatii pe interior, polistirenul de 5 ar trebui lipit cu adeziv apoi pamant;  sub cota 0, pietris compactat bine apoi intins polistirenul de 15, dibluri de polistiren din loc in loc, si spuma la rosturi; pe peretii demisolului: amorsa bituminoasa, apoi membrana bituminoasa aplicata la cald, apoi XPS-ul lipit cu adeziv eventual si plasa si membrana cu crampoane.  Rog colegii sa ma corecteze daca am zis ceva incorect.

#75
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Pune poze sa ne clatim si noi ochii :)

Cam la aceeasi solutie de termoizolatie ma gandeam si eu. Proiectantul mi-a dat in proiect polistiren pe interiorul fundatiei doar vreo 50cm. A zis ca mai mult de atat nu prea face diferenta. Ar urma sa pun placile pe latime (60cm). Ma mai gandesc.. poate le pun totusi pe lungime (100cm)
Deoarece la mine panza freatica e foarte jos, ma gandeam sa folosesc si eu EPS pentru interiorul elevatiilor si sub placa. si XPS pe exterior.

#76
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Vin maine si pozele.

Sunt ingrijorat un pic de teava de admisie aer care e situata la 20cm deasupra pardoselei demisolului si care va fi fixata pe peretele demisolului apoi pe sub placa si va iesi afara pe sub elevatie.

Intrebarea mea este daca este posibil sa se faca condens acolo si ce solutie ar fi pentru degajarea lui.

Edited by luciant10, 23 April 2018 - 21:52.


#77
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 luciant10, on 23 aprilie 2018 - 21:36, said:

Sunt ingrijorat un pic de teava de admisie aer care e situata la 20cm deasupra pardoselei demisolului si care va fi fixata pe peretele demisolului apoi pe sub placa si va iesi afara pe sub elevatie.
Intrebarea mea este daca este posibil sa se faca condens acolo si ce solutie ar fi pentru degajarea lui.

Incearca sa o treci cat mai mult prin pamant inainte de a iesi cu ea afara, vreo 10 m e ideal. Ajuta la echilibrarea temperaturilor interior/exterior si cred ca si condensul va fi mai putin. Si panta catre interiorul demisolului sa aiba unde se scurge altfel strangi apa in el si colectionezi..bacterii. Si atentie la partea hidro in zona aia, pe langa imbinarea radier/pereti trecerile de tevi sunt punctele cele mai vulnerabile. DIn acest motiv (gaura in perete) noi am ales sa o ducem deasupra CTA si la intrarea in demisol sa punem un cot de 90 care sa aduca aerisirea la 10-15 cm de pamant.

#78
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Oare EPS-ul sub placa nu-si pierde din proprietati daca ajunge umezeala la el?
Cred ca asta este motivul pt care trebuie XPS.
Dupa parerea mea in toate locurile unde se intra in contact cu pamantul/exterioriorul/apa/etc ar trebui folosit XPS-ul.
Si mie mi s-a cam rupt sufletul sa dau 12.000 ron pe xps dar am vrut sa dorm linistit.

Edited by mmmgigi, 24 April 2018 - 06:37.


#79
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 mmmgigi, on 24 aprilie 2018 - 06:33, said:

Oare EPS-ul sub placa nu-si pierde din proprietati daca ajunge umezeala la el?
Cred ca asta este motivul pt care trebuie XPS.
Dupa parerea mea in toate locurile unde se intra in contact cu pamantul/exterioriorul/apa/etc ar trebui folosit XPS-ul.
Si mie mi s-a cam rupt sufletul sa dau 12.000 ron pe xps dar am vrut sa dorm linistit.

Ba da, isi pierde, ai dreptate. Dar daca ai elevatia 60 cm peste CTA finala, elevatie impermeabilizata in structura si 20-30 cm pietris 16/32 tasat cam care sunt sansele sa se intample sa ajunga apa acolo? Plus ca ai nivelul CTA 20-30 cm peste strada, daca ajunge apa acolo inseamna ca a ajuns si la polistirenul de pe exterior deci ai nevoie de barca in acest caz :)

#80
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013

 catalijns, on 24 aprilie 2018 - 06:10, said:



. DIn acest motiv (gaura in perete) noi am ales sa o ducem deasupra CTA si la intrarea in demisol sa punem un cot de 90 care sa aduca aerisirea la 10-15 cm de pamant.

Bun sfat. Pacat ca nu l am cerut mai devreme. Pe unde ai scos gaura deasupra CTA? Mie nu mi a dat voie prin elevatie. Se poate pesub placa?


#81
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Apa si umezeala sunt doua lucruri diferite. Condiile in care sta polistirenul de sub placa sunt cu totul altele fata de cele in care sta cel de pe pereti.

#82
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 luciant10, on 24 aprilie 2018 - 06:50, said:

Bun sfat. Pacat ca nu l am cerut mai devreme. Pe unde ai scos gaura deasupra CTA? Mie nu mi a dat voie prin elevatie. Se poate pesub placa?
Prin elevatie chiar SUB grinda. Pai de ce sa nu iti dea voie, ideea e sa nu dai prin stalpi, grinzi dar altfel e doar un perete. dublu armat Posted Image
Pai am tot vorbit pe pm, trebuia sa intrebi. Sau aici e si mai bine pentru ca mai multi ochi...sunt colegi mult mai experimentati decat noi pe acest topic.

Edited by catalijns, 24 April 2018 - 07:32.


#83
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Lucrurile avanseaza. Facem pregatiri pentru placa de la parter. S-a pus polistiren pe elevatii in interior, hidroizolat demisolul si am termoizolat doar peretele exterior si cel interior cu casa scarii cu XPS de 10.

Am lasat 3 cabluri din camera tehnica pe sub elevatii spre exterior pentru curent. Sper sa fie suficient.

S-a pus si teava de admisie aer care vine pe sub placa si va iesi in lateral in exterior pe sub grinda.

Am adus si runda 2 de fier pentru grinzi de la cota 2.88 si plaseu. Per total am cumparat cu 1200 kg de fier mai mult fata de ce era in proiect, iar pierderi prea multe nu raman. O parte din diferenta e justificata de faptul ca mi-au ramas vreo 370 etrieri de la grinzile de la parter (greseala in extrasul de armare), aproximativ
250 kg, etrieri care ii voi folosi la gard. Au mai fost si niste bare si etrieri lipsa in proiect, apoi ceva piederi pentru ca s-au suprapus barele la stalpi. Aviz celor care nu estimeaza de la inceput piederile de 10% de care zice toata lumea, si care cred ca lor nu li se poate intampla, cum am crezut si eu la inceput de fapt.

A venit si lemnul. Pare de buna calitate. I-am pus sa mai lase loc intre scanduri sa se ventileze. Probabil o sa mai trebuiasca verificate si intoarse din cand in cand. L-a prins deja o ploita neacoperit, dar o sa pun ceva deasupra sa nu-l bata soarele si ploaia.

Attached Files



#84
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Constructorul si dirigintele insista punem folie peste polistiren. Totodata stiu ca in anumite conditii s ar putea condens forma sub folie,  si ca unii colegi nu au pus. Regretati decizia de a nu pune sau de a pune?

Edited by luciant10, 28 April 2018 - 06:55.


#85
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 luciant10, on 28 aprilie 2018 - 06:54, said:

Constructorul si dirigintele insista punem folie peste polistiren.
Pai si nu ai citat din Moromente: "Pe ce te bazezi"?  Care sunt argumentele lor?

Daca pui SUB polistiren laptele de ciment se scurge doar printre placile de polistiren (putin) si le lipeste atat intre ele cat si de beton. Daca totusi pui folie PESTE polistiren sa decupezi din loc in loc folia ca sa se lipeasca polistirenul de beton. Oricat de bine ai tasa pamantul si pietrisul tot se vor "lasa" cativa cm in timp si vezi avea spatiu intre polistiren si beton deci izolare termica mai putin eficienta.
Daca insa ei au argumente mai bune sa le spuna si tu vei alege solutia care crezi ca e mai buna, you are the master of your house! :)

P.S: aia cu "asa se face" sa o tina pentru ei! :)

#86
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Daca polistirenul e cu nut si feder atunci nu vad pe unde s-ar mai scurge laptele ala..sau cantitatea ar fi infima. De la greutatea betonului..se 'sigileaza' atat de bine imbinarile alea incat is slabe sansele sa mai poata trece ceva pe acolo. Eu unu n-am pus..si nici n-as pune de-ar fi s-o iau de la capat.

#87
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
O explicatie e ca sa nu se scurga laptele de ciment prin polistiren, si ca se hidrateaza beton mai bine, pastrandu se apa peste folie, ceea ce nu are sens.

E Eps 120 si ma tem sa nu se mai scurga printree placi. Daca era cu nut si federer nu imi faceam griji.


#88
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am pus folie pentru ca m-am luat ca si tine dupa constructor fara sa canteresc prea bine problema. Daca ar fi sa fac din nou nu as mai pune folia. Chiar daca nu e nut-feder se sigileaza destul de bine folosind niste spuma poliuretanica la tub. Cantitatea de apa ce se va scurge e nesemnificativa, crede-ma, dar ai avantajul ca polistirenul va face contact perfect cu betonul.

#89
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Spuma pp ca trebuie pusa intre placi sa stea lipite intre ele

#90
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pp = presupun sau e vreun alt tip de spuma? Da, intre placi sau cand le pun una langa alta oricum ramane un mic spatiu si pot baga ca acolo spuma.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate