Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa parter, Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#109
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
S-a turnat sambata si placa.

Attached File  20180430_175748.jpg   655.07K   101 downloads


Cateva fisuri, mai putine fata de ce ma asteptam. In schimb pe mijloc nu s-a putut nivela cum trebuie pentru ca ultima cifa a venit mai tarziu, iar betonul turnat incepuse sa se intareasca deja.  Nu e o  problema oricum vin multe straturi peste.

De retinut: la placi trebuie vorbit la statie sa vina cifele toate in acelasi timp sau la diferenta mica de timp.

#110
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
De la ce statie ai luat?

#111
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
HeidelbergCement

#112
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
A venit ieri si caramida si s-a inceput zidaria. Am verificat aseara ce au lucrat si m-am enervat un pic: peretii sunt drepti dar din loc in loc am mai gasit si cate o caramida sparta si acoperita cu mortar. I-am luat la intrebari dimineata si le-am cerut sa taie cu disc diamantat. Daca o taie in jumatate cu flexul iese mai bine, dar daca vrei sa tai doar un 10cm se crapa chiar si la flex.

De asemeni, unele rosturi din exterior pe verticala nu sunt acoperite cu mortar. Explicatia ar fi ca la tencuiala se acopera oricum si face priza mai bine.

Am o dilema  daca la geamuri sa punem doar 2 randuri de caramida si sa completez inca 10cm cu bca sau caramida de 10(45) sau 3 randuri de caramida(parapet de 60); cred ca in final o sa ramana hp de 45.

Ma uit dupa buiandrugi si incerc sa fac necesarul. Au dimensiuni de 120x65. O sa pun 2 buiandrugi si las 5cm pe exterior, unde o sa vina casetele la rulouri care au latime de 17cm, daca ma hotarasc sa pun. Daca pun termosistem de 15cm, ar trebui sa incapa.  Nu stiu in schimb ce se pune deasupra buiandrugului ca si completare de la 6.5 cm la 25cm.

Attached Files


Edited by luciant10, 04 May 2018 - 15:30.


#113
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Binenteles ca s-a intamplat ceea ce ma asteptam: sa o dea in bara la golurile la geamuri. Unul din geamuri la dormitorul matrimonial l-am  mutat cu 3 metri dintr-un colt al peretelui , in altul. Modificarea a fost reflectata cu cote intr-o schita tiparita pe spatele planului de compartimentare , si le-am zis de ea. Binenteles ca nu au tinut cont , si au trebuit sa refaca perete.  La un alt geam au avut noroc pentru ca era pusa doar o caramida.

Revenind la goluri, dupa cum ziceam , vreau sa las loc de rulouri cu caseta tencuibila. Inca nu stiu  daca imi va permite bugetul sa pun rulouri la toate sau doar la cele de pe sud(living) si dormitorul matrimonial(nord vest).

Am facut o schita , nu foarte reusita, si planul e sa pun 2 buiandrugi de 12cm unul langa altul. Va ramane un gol de 6cm pe exterior, si mai vin cu termosistem de 15. Deci pe latime ar fi loc de caseta de 17cm. Peste buiandrugi as putea pune caramida invers pe latime de 25.

Intrebarea este daca ar putea fi probleme la fixarea geamului (partea de sus) ; vreau sa-l montez spre exteriorul zidariei, si daca caseta ar putea fi fixata caseta fara surpize.

Attached Files


Edited by luciant10, 05 May 2018 - 14:09.


#114
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
ceva progres? sau ai terminat-o deja? :D

#115
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Este ceva progres, dar departe de terminat:) Din pacate, nu am mai reusit sa tin pasul cu toate activitatile si sa mai updatez si jurnalul.

Pe scurt, casa la rosu am terminat-o la inceputul lui iunie, s-a pus tabla Novatik Slate, apoi 2 luni pauza ca nu gaseam echipe disponibile,  am facut instalatiile electrice, iar la sfarsitul lui august , am inceput tencuiala mecanizata interior; aproape au terminat si vor continua cu exterior.

De luni ar trebui sa vina instalatorii. Pentru incalzire in pardoseala am ales sa merg pe Rehau , si aici apare si o intrebare. Tipul cu IPAT mi-a propus sa renunt la pompa de recirculare si grupul de amestesc avand in vedere ca e o suprafata doar parte si nu foarte mare, aproximativ 100m. Exaplicatia a fost ca neavand diferenta de nivel, nu ar mai fi necesara pompa si centrala ar trebui sa se descurce fara probleme cu recircularea.

Are sens? Mai are cineva configuratia asta? Ar fi dezavantaje in folosire?


PS: Revin cu poze in zilele urmatoare.

#116
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Ai cumva si calorifere in sistem?

#117
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
voiam sa pun cate un calorifer port prosop in bai legat la distribuitor la aceeasi temperatura cu cea din ipat, da sunt din ce in ce mai tentat sa renunt la ele.

Edited by luciant10, 05 September 2018 - 21:10.


#118
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
eu te-as sfatui sa lasi portprosopul in baie...e practic.
Referitor la IPAT fara pompa de recirculare si grupul de amestesc ..da exista aplicatii mai ales de cand sunt pe piata centralele in condensatie care functioneaza cu temperaturi joase ale agentului termic nu mai ai nevoie de grupul de amestec. Pentru a vedea daca ai nevoie sau nu de pompa de recirculare ar trebui calculate pierderile si debitele din sistem si vazut parametrii pompei cu care vine echipata centrala. Legatura de la centrala la distribuitor ar trebui facuta cu o coloana cu un diametru ceva mai maricel.

PS:la mine acasa va fi la fel (acum se lucreaza la IPAT) - fara pompa de recirculare si fara grup de amestec si mai am si etaj :)

#119
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Multumesc Brawnie. Am mai primit recomandari in acest sens, si o sa raman cu portprosoapele.

Cateva poze de la casa cu stadiul actual. In plus am facut si bransamentul la apa si la gaz.

Attached Files


Edited by luciant10, 07 September 2018 - 15:47.


#120
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
La acoperis e epic... ai niste detalii belea ... imi place extrem de mult cum au imbinat capriorul din stanga (probabil cu doua cuie , cum au imbinat penele pe popi,ca au folosit tije metalice ancorate in centura ptr fixarea cosoroabelor, ca au facut chertari ca la carte.
La betoane e fain ca ai turnat placa si dupa doua zile au inceput sa zideasca...La zidarie nu mai zic nimic, se subantelege.Alcoolul si profesionalismul "e de vina"...
Ai grija macar la finisaje, termosistem, sanitare, electrice  cum faci(baga pompa de recirculare, nu de alta dar nu cred ca o sa faca cineva calculele necesare)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate