Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Casa parter, Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#55
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
:)

#56
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Acusi acusi trece si iarna si eu inca nu am autorizatie de constructie desi s-a depus dosarul prin noiembrie. Au mai lipsit niste acte de la dosar, doamna de la primarie a fost in concediu, a mai cerut iarasi niste schite la imprejmuire si la bazin vidanjabil, azi sper sa se completeze dosarul cu tot ce trbeuie si sa fie dat la semnat.

De la inceputul lui decembrie tot caut constructor, am gasit o echipa cu care ar trebui sa bat palma in urmatoare zile, si incerc sa-mi dau seama care ar fi cea mai corecta esalonare a platilor pe etape.

Casa e Subsol partial (40mp) + Parter(150mp), fundatii continue la demisol, izolate in rest.

Am impartit lucrare in principiu in urmatoare etape:  Infrastructura, pana la cota 0, Suprastructura(stalpi, grinzi, zidarie, placa peste etaj), Sarpanta.  Eu am aproximat undeva la 50%, 30% , 20%. Avansul ar fi undeva la 10%.

Puteti sa ma ajutati cu sfaturi din experienta proprie?

#57
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postluciant10, on 01 februarie 2018 - 11:21, said:

Am impartit lucrare in principiu in urmatoare etape:  Infrastructura, pana la cota 0, Suprastructura(stalpi, grinzi, zidarie, placa peste etaj), Sarpanta.  Eu am aproximat undeva la 50%, 30% , 20%. Avansul ar fi undeva la 10%.

Cota 0 care include si acel subsol partial  e prea mult 50% , 35-40% maxim. Echipa o sa incerce sa isi puna cat mai mult la cota 0 pentru ca ia banii mai repede iar in caz de ceva renegociaza sau pleaca la alta lucrare mai banoasa ..mare atentie!
Avans cat mai mic, 10% e maxi, poate ceva mai putin ar fi mai bine si neaparat se scad din partea pentru cota 0.

#58
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Am platit primele sume pentru manopera "la rosu" dupa ce am turnat placa. Cam 1/3 din suma stabilita.
LE: placa, adica cota zero

Edited by crocko.dilul, 02 February 2018 - 00:12.


#59
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Am batut palma cu constructorul. Am negociat plata etapelor pana la 45% 27% 28%, cu 10% avans.
Din pacate autorizatia e inca la primarie, probabil astepta cuminte prin vreun birou sa fie semnata, iar cum Chirica e un pic ocupat cu niste probleme cu PSD-ul probabil mai am de asteptat.

Intre timp, pe teren a fost scoasa livada si nivelat putin terenul.
Attached File  20180213_151000.jpg   795.06K   116 downloads

Am o alta dilema , aceeasi avuta probabil de multi dintre voi. Cum sa aranjez electrocasnicele in bucatarie si sanitarele in baie. Am cate 2 variante pentru fiecare dar mi-e greu sa ma hotarasc. Apelez din nou la voi pentru sfaturi si sugestii.

bucatarie:
Attached File  bucatarie 1.JPG   20.92K   106 downloads

Attached File  bucatarie 2.JPG   39.69K   68 downloads

bai:
Attached File  baie 1.JPG   15.59K   52 downloads
Attached File  baie 2.JPG   26.96K   39 downloads

Edited by luciant10, 14 February 2018 - 09:19.


#60
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
In bucatarie as evita corpurile pe colt pentru ca vin cu un cost marit, dar ar merge totusi varianta a doua pentru ca ramane mai mult spatiu de lucru intre chiuveta si plita, plus ca ai lumina buna de la fereastra.

La baie "cica" ar fi de evitat ca primul lucru pe care il vezi cand deschizi usa sa fie vasul de toaleta. Eu o sa am ambele bai la fel ca cea din a doua imagine, din dreapta. Nu cred ca e gresit in nici un fel, pe tine nu te "inspira" niciuna mai mult ?

#61
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Am mai facut o varianta la bucatarie, in care as include si o masa. Dezavantajul fiind ca se reduce spatiul pe blatul de lucru.

Attached File  bucatarie3.JPG   20.1K   30 downloads

La bai si mie imi par ok amandoua, de aia imi e greu sa ma hotarasc; parca e un pic mai organizata prima varianta cea cu cada la geam.

#62
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
salut! ce preturi ai scos de la cosntructor?

#63
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Aproximativ 58e/mp manopera, fara sapatura, el vine cu partea de cofraje, popi, etc.Materiale le iau eu. O oferta mai mica am avut doar de la o echipa care nu aveau nimic, si care pana la urma au si renuntat pentru ca le-au plecat 2 oameni in strainatate.

Am vorbit in schimb cu un vecin care vrea sa inceapa constructia cu o firma de la pascani, cu 38e/mp manopera. Cam suspect de ieftin, dar cine stie ce intelegere au.

#64
vlad_2770

vlad_2770

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.06.2005

View PostBylly00, on 14 februarie 2018 - 12:58, said:



La baie "cica" ar fi de evitat ca primul lucru pe care il vezi cand deschizi usa sa fie vasul de toaleta.
Daca se intampla un "accident" si da peste tine cineva cand te ridici de pe "tron"? Din aceasta ratiune a aparut "regula" de mai sus.

#65
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
A iesit dupa 6 luni autorizatia, si am inceput santierul pe 30 Martie.

S-a facut sapatura, au iesit 10 masini de pamant din demisol, s-a turnat betonul de egalizare, si s-a inceput munca la fier si binenteles au inceput problemele: ba lipsa etrieri din comanda de fier, ba cateva bare ba unele inconsistente in proiect.

Din pacate nu am avut inspiratia sa fac comanda de caramida in martie, si am avut surpriza acu sa aflu ca s-a scumpit 10% si nici nu mai sunt stocuri la BKS30 si nici nu mai produce fabrica pana in iunie. Probabil o sa ma reorientez spre Poroterm STH 30 sau Porotherm 30 n+f, dar sa vad ce stocuri gasesc in Iasi ca in genere nu prea se aduce.

Pregatesc comanda la lemn pentru ca am inteles ca se scumpeste si asta dupa Paste si mai ramane sa ma interesez de polistiren.

Incerc sa ma documentez si sa pregatesc urmatoarele faze in avans.

La incalzirea in pardoseala, am primit 3 oferte similare ca pret: una cu sistem TeCe cu teava prinsa de polistiren cu cleme, una de la Rehau cu placa cu nuturi, una cu teava Vogel&Noot ,placa cu nuturi , distribuitor si celelalte echipamente de la Purmo.  La Tece si Vogel&Noot au pus 1200ml de teava la Rehau 1000. Unii mi-au recomandat sa pun IPAT si in camera tehnica pentru ca sa nu fie diferenta de temperatura ambientala  mare intre camere, unii au zis ca nu e nevoie pentru ca oricum se incalzeste in CT de la celelalte tevi.

Aveti recomandari?

Attached Files



#66
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 05.01.2004
Incalzirea trebuie pusa peste tot. Chiar si sub cada in baie, si in camara, si in camera tehnica. Altfel ai 100% sanse sa faci condens.

#67
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 21.01.2013
camara (de alimente) nu cred ca e bine sa o incalzesti.

#68
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postsorin61, on 04 aprilie 2018 - 06:19, said:

Incalzirea trebuie pusa peste tot. Chiar si sub cada in baie, si in camara, si in camera tehnica. Altfel ai 100% sanse sa faci condens.
Nu iese mai ieftin daca pune un calorifer in camera tehnica?

#69
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am ales Purmo, conducta pex-a si pardoseala va fi incalzita peste tot, mai putin in camara.

#70
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

View Postluciant10, on 04 aprilie 2018 - 05:44, said:

Aveti recomandari?
Eu am 2in1, anume camera tehnica pentru centrala pe gaz si tevile de apa in camara, camera ce nu este incalzita. Nu e nici o problema asa, ba chiar e mai cald decat mi-as fi dorit sa fie. Poti pune un calorifer mic pentru siguranta si o sa-l tii inchis, dar n-as da bani pe incalzire in pardoseala acolo.

Edited by lapcat, 04 April 2018 - 15:00.


#71
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Nu am camara, dar camera camera tehnica va fi tot 2in1, adica camera tehnica si depozitare alimente pe termen scurt. Pe termen mai lung voi folosi subsolul in care vreau sa pastrez o temperatura mai mica.

Dupa un heirup serios, am facut prima turnare ieri: baza la cuzineti , fundatie si pardoseala la beci. Dupa ochiul meu neavizat, pare ca a iesit binisor.

Attached Files



#72
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Oricum o sa fie cald in CT..pt ca de acolo pleaca tevile. La mine tevile de IPAT traverseaza toata CT si ies pe usa..apoi se duc in toate directiile.Din cauaza asta se incalzeste destul de tare..poate chiar mai tare decat in restul camerelor..fiind si camera mai mica + distribuitorul + tevile de la centrala. Daca se izoleaza bine sub placa si pe pereti nu cred ca apara condens..pt ca oricum se echilibreaza temperaturile in casa dupa vreo cateva sapt pana intra in regim complet. Oricum, CT nu prea e pt depozitat alimente ce necesita temp scazute..pt ca acolo poate destul de usor sa ajunga temp la 22-23 de grade..Poate doar cu o ventilatie fortata sa mai diminuezi cumva temp.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate