Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Constructie casa Dumbravita

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postviotl, on 07 mai 2017 - 14:23, said:

Uite, da o geana in postul asta.
https://forum.softpe...6#entry15994755
Ai o lista cu foliile Tondach. Unghiurile poti sa le cauti tu. Oricum, sugerez sa citesti o pagina inainte si una dupa, sa intelegi....doar despre folie! Asta, ca sa-ti faci o idee cam ce tre sa documentezi....

Salut ! De acord cu punctul tău de vedere. Am si eu o chestie care nu o înțeleg chiar dacă ma bati cu o țeava uda. Este o observatie pe care o fac după ce am citit zic eu de la multe la foarte multe jurnale. Mulți merg pe țigla ceramica din rațiuni estetice. Asta pot înțelege. Dar exista tendința de a subestima tabla de calitate si asta nu înțeleg de ce. Si tu ești vechi p'aci si știu ca nu ai idei preconcepute ( ma rog exceptindu-le pe alea cu " Dana darima tot !" ) si in plus ești de formație tehnica.  Ai vre-o explicație ?

#20
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Salutare la soricei. :P.

N-am inteles ce anume exact intrebi? :D
Nu ca as sti...poate doar din nimereala.

#21
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postviotl, on 07 mai 2017 - 16:19, said:

Salutare la soricei. :P.

N-am inteles ce anume exact intrebi? :D
Nu ca as sti...poate doar din nimereala.

Hai sa o luam altfel. Dacă privim strict tehnic (performanța , durabilitate, rezistența la condițiile de mediu, etc.) si punem in doua coloane tabla de calitate si țigla ceramica tot de calitate si facem o analiza comparativa aproape la toate capitolele tabla e mai buna. Întrebarea mea este dacă ai vre-un indiciu cum s-a născut curentul de opinie care susține țigla. Exclusiv datorită aspectului estetic ? Sau datorită tradiției ? O fi vre-un motiv ascuns care mie imi scapă ?

#22
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Invelitorile de tabla rezista mai mult ca tigla? Aveam impresia ca e invers.

#23
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 07 mai 2017 - 17:27, said:

Invelitorile de tabla rezista mai mult ca tigla? Aveam impresia ca e invers.

Ceramica rezista mai mult decit tabla dar nu in forma inițială. Ai observat probabil ca mai toate vasele din muzee,  din ceramica arsa , nu au corodat dar uzual sunt reconstituite din cioburile lor. Garanția la țigla ceramica este data funcție de cicluri inghet-dezgheț dar nimeni nu zice nimic de cele sparte sa zicem de grindina. Oricum producătorii de tabla decenta dau garanții mult mai mari decit cei de țigla ( 30-50 ani rezistența la coroziune).

#24
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Deci. Cind construiam proiectul, arhitectii au spus ca aici la mine e o zona speciala si specificul zonei trebuie respectat. Adica, trebuie sa invelesc casa cu stuf sau olane.... Stuful iese din discutie.... Am verificat tot drumul de la Tulcea la Macin/Galati si ghici. E o singura cladire cu olane, geamia din Isaccea... veche de peste 100 de ani. Deci, n-am inteles asta cu specificul zonei si de unde au scos-o arhitectii... Asta, ca prim raspuns la alegerea invelitorii si durabilitatea tiglei.

Tigla vs tabla.
Deoarece e mansarda, am gindit sa evitam riscul de zgomot si faptul ca tabla se incinge rau vara. Asa ca am optat pentru tigla. Totusi, cineva "trusted" a insistat ca tabla "Gerard" nu se incinge si nu face zgomot la ploaie... Nu am considerat, nu am vrut sa ma risc.
,
Mai primisem sugestie pentru Tegola. Am exclus datorita vintului foarte puternic din zona si riscului de rupere.

#25
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Cum am mai zis, mie pur si simplu imi place tigla. Nu m-am gandit prea mult la plusuri si minusuri.
Tigla si lemnul. Ma doare inima de termopanele de pvc, dar nu am avut de ales si arata decent totusi.

#26
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Poate va scapa asta:
https://forum.softpe...tabla-evertile/

#27
luther1985

luther1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.04.2017
Am atasat si o oferta pt invelitoare, inca sunt in dubiu daca sa-i cer arhitectului sa schimbe acoperisul sau nu.

In momentul de fata primesc oferte de la constructori in jurul valorii de 290 euro/mp construit pt casa la rosu (include si invelitoare), fiecare spunandu-mi ca acoperisul este f complex si de acolo pretul mai mare.
Dar parca vad ca daca schimb acoperisul complet si fac ceva f simplu o sa-mi scada ofertele cu max 5-6000 euroPosted Image  ceea ce mie tot mult mi se pare.

Attached Files



#28
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Iti dai seama ca si lor li se aprind beculetele cand vad o casa de 300mp si cu un astfel de acoperis. Nu iti spun ei pe fata, dar deja in imaginatia lor esti o vaca care TREBUIE mulsa bine.
Iti inteleg reticentele si frustrarea...dar recunosc ca si eu sunt curios de ce faci ditamai casa. Cati veti locui in ea?

#29
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Nu ma refer neaparat la cazul de fata, s-ar putea chiar sa le trebuiasca mult spatiu, insa observati ca tocmai s-a terminat o criza economica. Pana la urmatoarea se vor tot construi case generoase. Peste 5-6 ani o sa se faca iarasi case de 130 mp si apartamente de 50 mp.
E in firea lucrurilor.Posted Image

#30
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postluther1985, on 08 mai 2017 - 13:06, said:

Am atasat si o oferta pt invelitoare, inca sunt in dubiu daca sa-i cer arhitectului sa schimbe acoperisul sau nu.

In momentul de fata primesc oferte de la constructori in jurul valorii de 290 euro/mp construit pt casa la rosu (include si invelitoare), fiecare spunandu-mi ca acoperisul este f complex si de acolo pretul mai mare.
Dar parca vad ca daca schimb acoperisul complet si fac ceva f simplu o sa-mi scada ofertele cu max 5-6000 euroPosted Image  ceea ce mie tot mult mi se pare.

Spune-le sa își bage mințile in cap si sa fie rezonabili dacă vor banii tai. Pentru construcția la rosu nu văd de ce ai da mai mult de 200 de euro pe mp. Si 200 e mult ca pina la urma nu e o chestie supercomplicata. La învelitoare poți cere oferte la firme care fac doar  acoperisuri si sigur vei vedea diferența.
După rosu o sa te doară rău la finisaje , instalatii si multe altele dar la rosu calculele nu au cum sa ducă la banii aia.

#31
luther1985

luther1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.04.2017
Eu nu cred ca-i mare casa: are 3 dormitoare pt o familie cu 2 copii si un birou (unul dintre noi tot timpul lucreaza de acasa). In prelungirea bucatariei este un dining si un living de 20mp. Garajul este in casa si este pt o masina (prin natura job-ului trebuiesc depozitate multe cutii, care-s f grele, deci nu le pot depozita in pod sau duce pana in spatele curtii). Le tot car de ceva vreme (cam o data la 1-2 sapt) si nu-i prea nostim, la un moment dat te rupi de spate.

#32
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postluther1985, on 08 mai 2017 - 13:06, said:

Am atasat si o oferta pt invelitoare, inca sunt in dubiu daca sa-i cer arhitectului sa schimbe acoperisul sau nu.

In momentul de fata primesc oferte de la constructori in jurul valorii de 290 euro/mp construit pt casa la rosu (include si invelitoare), fiecare spunandu-mi ca acoperisul este f complex si de acolo pretul mai mare.
Dar parca vad ca daca schimb acoperisul complet si fac ceva f simplu o sa-mi scada ofertele cu max 5-6000 euroPosted Image  ceea ce mie tot mult mi se pare.

Incearca al psiho...relli, au acum oferta la tigla din poza la 39lei/m² si necesarul pe m² este de 10 buc.

#33
luther1985

luther1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.04.2017
multumesc pt sfat, sun...

#34
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
hello, un update ceva?Ai reusit sa faci casa?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate