Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fortarea limitelor in sport, performanta sau crima?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

#37
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 Lex404, on 23 aprilie 2017 - 18:43, said:

In sport excelezi doar dacă îți depășești limitele.

Eu nu ii judec. Nici pe Părinți.

In sport nu te joci cu moartea. In alpinism da. Tatii celor doi sunt niste inconstienti si ar trebui sa fie judecati nu de mine sau de tine ci de autoritati.

#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Stiam eu ca mi-e cunoscut numele Ovidiu Popescu, cum scrie in articol. E fotbalist la FCSB.

#39
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 Lex404, on 23 aprilie 2017 - 18:43, said:

In sport excelezi doar dacă îți depășești limitele.

Eu nu ii judec. Nici pe Părinți.

E vorba de copii, și nu e vorba de depășit limitele, ci de a încerca să te lupți aiurea cu natura, dacă mergeau pe alt traseu sau când nu mai era pericol de avalanșă, nu mai reușeau acei puștani să se cațere pe munți de 5000 de m?

Edited by Velaxa, 23 April 2017 - 20:21.


#40
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

 pink_flamingo, on 23 aprilie 2017 - 19:53, said:

Si de ce au expus copiii? Ca asta e singura mea intrebare. De ce au carat cu ei copiii stiind riscurile?

copiii erau alpinisti experimentati, cu nenumarate recorduri de varsta la activ.

personal nu am o parere transanta aici. daca ar fi sa fac o pararela, si parintii care-si dau copiii la 3 ani la gimnastica sunt niste cretini, pentru ca gimnastica de performanta iti mutileaza corpul, iti ocupa timpul in care ar trebui sa inveti in loc sa faci tumbe cu grad mare de risc si deci iti inchide majoritatea portilor in viitor, te lasa cu sechele de sanatate si in general te frustreaza ingrozitor.

ce-mi sare mie in ochi in toata povestea astea, e ipocrizia societatii. cat timp copiii aia erau premiati si luau nu-sh ce recorduri de alpinism, ii aplaudam si ne mandream cu ei - ne mandream ca suntem romani. de ce nu s-a gandit nimeni sa-i acuze pe parinti de abuz cand si-au carat plodul de 7 ani la 6000 de metri si au batut recordul de varsta? atunci toata presa scria despre ei la superlativ.

Edited by chique, 23 April 2017 - 20:24.


#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Dincolo de tregedie si impartirea vinei mi se pare ingrijoratoare mentalitatea de a chema protectia copilului la orice abatere de la toleranta la risc a gloatei care isi petrece viata intre metrou si gratar. Este posibil ca in cazul asta sa existe argumente credibile, dar e o panta foarte riscanta care se inscrie in tendinta de a idiotiza noua generatie la maximum si de a muta copiii de la parinti la stat.

#42
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
ce recorduri, om bun si sanatos la minte? de mers la deal? una e sa fugi rapid ca maimuta de frica leului pentru distractia maimutelor din tribune si alta e sa-ti duci copiii pe munte fix cand s-o hotarat ca pune de'o avalansa. sportul e altceva decat distractie doar in mintea alora de nu au gasit o placere adevarata in viata. chiar mai prost e ala care decide pentru altul(care nu poate decide singur) ca e ok sa isi riste viata pentru o hartie si aplauzele...cui? cine stia de ei inainte de tragedia asta? exact. nimeni si nimic, exact ca rahatul asta de il numesc unii sport.

Edited by morenno, 23 April 2017 - 20:32.


#43
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 chique, on 23 aprilie 2017 - 20:23, said:

copiii erau alpinisti experimentati, cu nenumarate recorduri de varsta la activ.

personal nu am o parere transanta aici. daca ar fi sa fac o pararela, si parintii care-si dau copiii la 3 ani la gimnastica sunt niste cretini, pentru ca gimnastica de performanta iti mutileaza corpul, iti ocupa timpul in care ar trebui sa inveti in loc sa faci tumbe cu grad mare de risc si deci iti inchide majoritatea portilor in viitor, te lasa cu sechele de sanatate si in general te frustreaza ingrozitor.

ce-mi sare mie in ochi in toata povestea astea, e ipocrizia societatii. cat timp copiii aia erau premiati si luau nu-sh ce recorduri de alpinism, ii aplaudam si ne mandream cu ei - ne mandream ca suntem romani. de ce nu s-a gandit nimeni sa-i acuze pe parinti de abuz cand si-au carat plodul de 7 ani la 6000 de metri si au batut recordul de varsta? atunci toata presa scria despre ei la superlativ.

Eu nu m-am mandrit in viata mea cu recordurile lor. Din contra, chiar purtasem discutii pe acest subiect si am afirmat mereu ca parintii acelei fetite sunt niste imbecili inconstienti care ar trebui sa fie vizitati de Protectia Copilului. Cat despre recordurile alea.. ce sa spun, imi inchipui ca nu e prea lunga lista cu copii care au escaladat munti de 6000 de m. E usor sa bati recorduri cand singurul concurent e propria sora.

Crima. Asa se numeste.

https://www.facebook...?type=3

Poza e superba. Comentariile eroului principal sunt si mai si. Ti se intoarce stomacul pe dos.

#44
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

 Bob493, on 23 aprilie 2017 - 20:32, said:

Eu nu m-am mandrit in viata mea cu recordurile lor. Din contra, chiar purtasem discutii pe acest subiect si am afirmat mereu ca parintii acelei fetite sunt niste imbecili inconstienti care ar trebui sa fie vizitati de Protectia Copilului. Cat despre recordurile alea.. ce sa spun, imi inchipui ca nu e prea lunga lista cu copii care au escaladat munti de 6000 de m. E usor sa bati recorduri cand singurul concurent e propria sora.

Crima. Asa se numeste.

https://www.facebook...?type=3

Poza e superba. Comentariile eroului principal sunt si mai si. Ti se intoarce stomacul pe dos.

iti dai seama ca nu vorbeam despre tine. ma refeream la presa. eu am mai dat peste articole laudative despre oamenii astia, dar n-am vazut nicaieri nicio critica. or fi fost, ce sa zic.

si da, de acord ca recordul de varsta e o tampenie, dar din moment ce "sistemul" permite si chiar recompenseaza asa ceva, e evident ca vor exista nebuni care sa vrea sa profite de el.

Edited by chique, 23 April 2017 - 20:35.


#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Performanta, asta e.

 morenno, on 23 aprilie 2017 - 20:13, said:

profesionisti in mers la deal, muahaha, "atacat" varful, muahaha, sport, muaha....criminali cu diploma pe care scrie premeditare....
Nu mai trolla.

 pink_flamingo, on 23 aprilie 2017 - 19:53, said:

Si de ce au expus copiii? Ca asta e singura mea intrebare. De ce au carat cu ei copiii stiind riscurile?
Tu crezi ca aia mergeau daca nu vroiau ? De placere s-au dus, din dorinta.
Eroarea facuta de organizatori este subestimarea pericolului de avalansa nu faptul ca s-au dus etc... aici e cheia si vorba aia, respecta muntele, nu subestima.

Iar apropo de titlu, aici nu vorbim de fortarea limitelor pentru ca nu asta s-a intamplat. Fortare de limita inseamna de ex sa continui sa joci fotbal desi stii ca ai o problema la inima si sa mori pe teren.

Edited by andreic, 23 April 2017 - 20:42.


#46
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

 vrajitoruldinoz, on 23 aprilie 2017 - 20:27, said:

Dincolo de tregedie si impartirea vinei mi se pare ingrijoratoare mentalitatea de a chema protectia copilului la orice abatere de la toleranta la risc a gloatei care isi petrece viata intre metrou si gratar. Este posibil ca in cazul asta sa existe argumente credibile, dar e o panta foarte riscanta care se inscrie in tendinta de a idiotiza noua generatie la maximum si de a muta copiii de la parinti la stat.

nu cred ca scopul e de muta copiii de la parinti la stat, dar intr-adevar, parintii de azi nu mai lasa copiii sa ia niciun risc. ii duc si-i aduc cu masina de la scoala pana la 18 ani, sa nu cumva sa pateasca odorul ceva. rezultatul e ca acesti copii sunt niste neadaptati in lumea de azi.

#47
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 chique, on 23 aprilie 2017 - 20:39, said:


nu cred ca scopul e de muta copiii de la parinti la stat, dar intr-adevar, parintii de azi nu mai lasa copiii sa ia niciun risc. ii duc si-i aduc cu masina de la scoala pana la 18 ani, sa nu cumva sa pateasca odorul ceva. rezultatul e ca acesti copii sunt niste neadaptati in lumea de azi.
Exista totusi multe, multe nuante intre a-i duce cu masina la scoala pana la 18 ani si ai-i duce pe munte la 12 ani pe risc maxim de avalansa.

#48
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
si unde e trolingul? citeste titlul. parerea mea despre sport, performanta si crima. sau despre altceva e vorba cu tine?
nu e niciun sport si singura "performanta" in cazul asta e crima. hai nu-mi strica seara cu parerea ta care nu are legatura cu regulamentul.

Quote

rezultatul e ca acesti copii sunt niste neadaptati in lumea de azi.
din cauza ca sunt dusi cu masina la scoala? toti sunt dusi cu masina la scoala? toti sunt inadaptati? sfanta generalizare, o solutie la indemana.

Edited by morenno, 23 April 2017 - 20:43.


#49
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 andreic, on 23 aprilie 2017 - 20:36, said:


Tu crezi ca aia mergeau daca nu vroiau ? De placere s-au dus, din dorinta.
Eroarea facuta de organizatori este subestimarea pericolului de avalansa nu faptul ca s-au dus etc... aici e cheia si vorba aia, respecta muntele, nu subestima.
Pe bune? chiar are un copil de 12 ani capacitatea de a interpreta un avertisment de avalansa de grad maxim?

Cred ca ti-a scapat faptul ca organizator era exact tatal copilului mort.

Edited by pink_flamingo, 23 April 2017 - 20:43.


#50
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

 pink_flamingo, on 23 aprilie 2017 - 20:41, said:

Exista totusi multe, multe nuante intre a-i duce cu masina la scoala pana la 18 ani si ai-i duce pe munte la 12 ani pe risc maxim de avalansa.

da, de acord. nici nu o spusesem ca o comparatie, era un raspuns la o idee conexa.

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
12, 13, 14... va hotarati ? Posted Image Da, un adolescent (ca nu mai e copil) care are experienta muntelui poate emite judecati pe domeniul in care "s-a dat" atat cat a fost invatat si calificat.
Da, decizia tatalui de subestimare a pericolului a fost o eroare de judecata... care se plateste asa cum un sofer plateste o eroare la volan. Daca ar fi constientizat mai bine ce se putea intampla probabil n-ar fi facut.

Edited by andreic, 23 April 2017 - 20:53.


#52
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 andreic, on 23 aprilie 2017 - 20:44, said:

12, 13, 14... va hotarati ? Posted Image Da, un adolescent (ca nu mai e copil) care are experienta muntelui poate emite judecati pe domeniul in care "s-a dat" atat cat a fost invatat si calificat.
Da, decizia de subestimare a pericolului a tatalui a fost o eroare... care se plateste asa cum un sofer plateste o eroare la volan.

Nu stiu, eu am auzit ca 12 avea. O sa ma uit pe cruce si o sa-ti zic exact. In poza din linkul pus de mine mai sus oare cat sa fi avut?

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Exact acum nu e relevant, oricum e in zona in care incepe discernamantul (dupa 10-11 la fete si 12-13 la baieti).
Ideea e simpla, daca un sportiv altet sa zicem se accidenteaza la barna si nu mai poate continua cariera, ipocrizia ar sari sa spuna domne era prea mica, era fortata... iar daca acelasi sportiv aduce medalii, ce tare, ne mandrim etc... Posted Image
Sub nici o forma nu se poate pune o vina pe cineva pentru ca face ceva, doreste ceva mai mult, vrea sa iasa din conformitate.

Edited by andreic, 23 April 2017 - 20:50.


#54
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Sa repet intrebarea?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate