Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Schimb facultatea, dar unde să merg?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Nicolaepedia

Nicolaepedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2017
Salut tuturor.Întâi vreau să menționez că în timpul liceului am avut probleme cu depresia clinică.Începutul clasei a 12-a l-am prins fiind internat la Spitalul 9(Obregia) și restul anului am stat mai mult timp acasă fără să mă pregătesc pentru bac, cu excepția meditațiilor pentru geografie(ocazional).Timpul a trecut și am avut timp doar 3 zile să mă pregătesc pentru istorie și română.La ambele am luat cam 8 50 și la geografie 9.După a trebuit să aleg facultatea și am vrut la drept(pentru care eram și mai bine pregătit), dar am fost convins de prietena mea să merg la ceva cu profil economic și așa am ajuns la Româno-Americană la Afaceri Internaționale.Doamnă care a prezentat facultatea mi-a spus că se pune accentul pe ANTREPRENORIAT și calculele matematice se fac doar la economie,ceea ce a fost o minciună extraordinară.Experiența a fost oribilă.Iar acum nu știu ce pot face.Principalul lucru pe care mi-l doresc este să pot plecă din țara după terminarea facultății, de preferat în SUA.Din această cauza evit facultatea de Drept.Profesoară mea de drept din cadrul facultății actuale m-a sfătuit să iau în calcul Medicina și spunea că pot să învăț tot ce trebuie în timpul rămas,dar nu știu cu ce se mănâncă.Aveți vreo idee/părere despre ce ar trebuii să fac?

#2
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Doctor depresiv.... suna a troleala.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostNicolaepedia, on 22 aprilie 2017 - 15:58, said:

Aveți vreo idee/părere despre ce ar trebuii să fac?
Degeaba avem ca nu stim daca ti se potriveste. Asa ca tot in tine cauta pasiunea spre ceva.

#4
Nicolaepedia

Nicolaepedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2017
Acum nu prea mai sunt depresiv.Nu vad ce pare troll in legtură cu postul meu.

#5
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Ca nu prea mai esti.

Imi place cand mi se da `posibilitatea sa influientez viitorul cuiva....

La facultatea de mecanica ai incercat?

#6
Nicolaepedia

Nicolaepedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2017
Nu mai sunt in masura in care pot functiona relativ normal.

#7
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017

View PostNicolaepedia, on 22 aprilie 2017 - 16:09, said:

Nu mai sunt in masura in care pot functiona relativ normal.

.................................Posted Image

#8
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu prea inteleg ce te-a traumatizat asa la facultatea din domeniul economic...
Ori ai fost genul de persoana care nu a inteles matematica si a urat matematica si prin urmare in liceu ai fost la uman unde matematica lipseste cu desavarsire?

Daca e asa... Evita facultatile din domeniul economic, mai degraba te duci catre drept sau litere, ca acolo e cu copy-paste cuvinte.

#9
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

View PostNicolaepedia, on 22 aprilie 2017 - 15:58, said:

Profesoară mea de drept din cadrul facultății actuale m-a sfătuit să iau în calcul Medicina...

Eu zic sa nu o asculti, probabil e printre acei oameni care cred in mitul "ca faci fata la medicina doar cu toceala".

Din cate vad ai medii destul de bune la BAC si ai putea sa aplici si in strainatate pentru un program in limba engleza daca ti-ai luat un certificat de limba (fiecare universitate de acolo are pretentiile ei din punctul asta de vedere). Sfatul meu e sa analizezi foarte bine situatia plecarii din tara, avand in vedere trecutul tau, chiar si pentru studii. Va trebui in acest caz sa-ti gasesti un part-time job, in general necalificat, ca sa te poti intretine, asta pe timpul facultatii.

Daca nu vrei sa pleci de pe acum, exista si facultati de stat unde intr-adevar nu este acea practica, dar cu multa vointa si cu ceva programe de internship daca inveti foarte bine si vrei sa te pui si la punct cu matematica, vei reusi.

#10
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Cand ii vad aia internarea la... in fisa... il deporteaza direct :D

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Post5w30, on 22 aprilie 2017 - 16:02, said:

Doctor depresiv.... suna a troleala.

    Se face psihiatru. Intri cu o problema si iesi cu patru...

Edited by cspot, 22 April 2017 - 16:36.


#12
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
bai frate. Pana sa apara reforma lu' peste, ca sa intri la facultate invatai de te kkai pe tine (deci stiai precis cu ce se mananca si ce urmeaza sa faci), apoi aveai examen, cu inca tspe pe loc. Daca intrai tineai cu dintii sa termini, daca se poate printre primii. Acum vad ca facultatea se alege precum rosiile in piata si apoi te apuca depresia in anul doi...minunat

Edited by alexpet, 22 April 2017 - 16:54.


#13
Nicolaepedia

Nicolaepedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2017
In legatura cu depresia, a aparut in urma unor probleme de sanatate care m au facut sa pierd un contract cu niste sponsori la un sport.Asta dupa ce mi am pierdut si sansa sa ma mut in state si am ramas fara nici un scop  si fara sa stiu sa fac altceva cam in aceasi perioada am mai avut probleme cu alcoolul datorita depresiei care impreuna cu pumnul de antidepresive pe zi m au facut si mai praf si dupa a incercat si mama sa se sinucida dupa cele cateva tentative ale mele.Imi pare rau ca nu am avut luxul tau sa stau sa invat si sa nu mi aleg facultatile ca pe rosi si sa fac depresie in anul 2.

View Postrumlegok, on 22 aprilie 2017 - 16:28, said:

Nu prea inteleg ce te-a traumatizat asa la facultatea din domeniul economic...
Ori ai fost genul de persoana care nu a inteles matematica si a urat matematica si prin urmare in liceu ai fost la uman unde matematica lipseste cu desavarsire?

Daca e asa... Evita facultatile din domeniul economic, mai degraba te duci catre drept sau litere, ca acolo e cu copy-paste cuvinte.

Nu neaparat materiile au fost problema,desi au fost parte din ea.Ce m a deranjat a fost minciuna cu "matematica si calcule nu sunt decat la macro si microeconomie" si dupa m am trezit cu 90% matematica contabilitate statistica etc.Dupa profesorii care lingusesc arabii, si unii care incearca sa te spele pe creier cu globalismul si unele naivitati care nu au treaba cu realitatea.La examenul unei materii am fost fortat sa spun ca valul de imigranti din UK a facut bine economiei,fiindca era singurul raspuns corect.Mai erau si colegii cu Bentley si blanuri care stateau la examen cu tableta pe banca si mai le aruncau profii cate un "sfătuleț" .Examenele am reusit cu chiu cu vai sa le iau pe sem unu, doar ca facultatea te scoate un"jack of all trades and a master of none" cum se spune.

#14
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
fiule, daca-mi dai voie sa-ti spun asa, eu vorbeam de sistem care te indeamna sa faci alegeri pripite. Si cand zic TE nu ma refer la tine in mod direct, vorbesc in general, ca vad ca trebuie sa-ti explic. TU nu ai nici o vina, desi la cum ai raspuns in final incep sa am indoieli

Edited by alexpet, 22 April 2017 - 17:12.


#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Păi hai să o luăm de la cap: de ce îți trebuie ție America din moment ce rahatul predat aici deja îți pute? Vrei să știi cum o să te servească ăia cu așa ceva acolo? Scopul în viață trebuie să fie mult mai profund decât "plecatul în America". Acesta e un scop mai degrabă pentru africani.

#16
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postalexpet, on 22 aprilie 2017 - 16:44, said:

bai frate. Pana sa apara reforma lu' peste, ca sa intri la facultate invatai de te kkai pe tine (deci stiai precis cu ce se mananca si ce urmeaza sa faci), apoi aveai examen, cu inca tspe pe loc. Daca intrai tineai cu dintii sa termini, daca se poate printre primii. Acum vad ca facultatea se alege precum rosiile in piata si apoi te apuca depresia in anul doi...minunat
Hai sa nu mai propagam mitul asta... si pe vremuri era la fel, puteai sa fii prost facut gramada, daca erai fiul lui... intrai garantat, si de obicei astia faceau facultati pe vremuri, cei saraci aveau interzis la facultati in comparatie cu zilele astea.
Singura diferanta e ca acum sunt mai multe facultati si evident mai multe locuri, ceea ce e foarte bine.

Edited by rumlegok, 22 April 2017 - 17:23.


#17
Nicolaepedia

Nicolaepedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2017

View Postbenis, on 22 aprilie 2017 - 17:13, said:

Păi hai să o luăm de la cap: de ce Ă®ți trebuie ție America din moment ce rahatul predat aici deja Ă®ți pute? Vrei să știi cum o să te servească ăia cu așa ceva acolo? Scopul Ă®n viață trebuie să fie mult mai profund decât "plecatul Ă®n America". Acesta e un scop mai degrabă pentru africani.
Acolo am majoritatea familiei

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Nu este suficient. Tu ce pușca mea vrei să faci cu viața ta? Nici nu-i de mirare că faci depresie.

Edited by benis, 22 April 2017 - 17:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate