Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Schimb facultatea, dar unde să merg?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Nicolaepedia

Nicolaepedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2017

View Postbenis, on 22 aprilie 2017 - 17:13, said:

Păi hai să o luăm de la cap: de ce Ă®ți trebuie ție America din moment ce rahatul predat aici deja Ă®ți pute? Vrei să știi cum o să te servească ăia cu așa ceva acolo? Scopul Ă®n viață trebuie să fie mult mai profund decât "plecatul Ă®n America". Acesta e un scop mai degrabă pentru africani.
Si pe langa asta,e deja destul de clar ca tara va devenii o tara de pensionari si fata de japonia,unde lumea pur si simplu nu face copii, aici copiii facuti pleaca precum sobolanii de le o nava care se scufunda,nu vreau sa ma trezesc in 20 de ani ca trebuie sa plec fiindca aici nu mai e nimic si nimeni.Mai sunt si tensiunile politice internationale si sa fim seriosi daca si franta iese din UE nu stiu cat timp ar mai rezista o asa uniune cand nationalismul si polticile de izolare prind avant iarasi.Si in legatura cu scopul in viata,fiecare isi alege scopul lui,zic eu,indiferent cat de stupid pare pentru unii

#20
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View Postrumlegok, on 22 aprilie 2017 - 17:15, said:

Hai sa nu mai propagam mitul asta... si pe vremuri era la fel, puteai sa fii prost facut gramada, daca erai fiul lui... intrai garantat, si de obicei astia faceau facultati pe vremuri, cei saraci aveau interzis la facultati in comparatie cu zilele astea.
Singura diferanta e ca acum sunt mai multe facultati si evident mai multe locuri, ceea ce e foarte bine.
Facutatea se face acum mult mai usor. Cu cateva exceptii examenul e pe baza de dosar. Asta a facut ca studentii sa ajunga la profile nepotrivite.
Am un prieten, profesor de mate la poli. Sambata face meditatii cu studentii care au intrat pe baza de dosar desi ei nu au dat nici macar bacul din mate(facand liceul la filo). Ala e disperat, nivelul de predare fiind scazut. Au de pierdut studentii care vor sa faca pe bune mate. Chiar mi-a povestit ca a intrebat o studenta cum a ajuns acolo. Aia a zis ca nu a intrat la medicina si ca sa nu stea acasa si-a depus dosarul la poli. Si nu e singura,aproape jumatate sunt paraleli.
Bani sa fie, sa poata plati taxa de studiu.

@initiator
Daca esti depresiv eu nu te sfatuiesc sa faci medicina. Presupunand ca termini facultatea si iti gasesti job in domeniu, nu cred ca e bine sa ai acces liber la medicamente.

Edited by ticusor, 22 April 2017 - 17:51.


#21
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Si asa e normal sa fie... nu stiu de ce ti-ai dori alt system care sa restrictioneze sansele oamenilor la educatie... adica sa restranga dreptul la educatie... ala de care se spune ceva despre el prin Constitutie...

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca iti lasi soartasa ti-o decida niste oameni de pe un forum, atunci meriti ce e mai "bun" de la viata Posted Image

#23
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Ca sa pleci in SUA in primul rand iti trebuie viza, pe care nu o obtii asa usor. Multi tineri o obtin prin programul work&travel , iar romano-americana te poate ajuta la asta. Tie ce iti place, ce hobby-uri ai ?

#24
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Oricât de multe răspunsuri vei primi aici, tot nu vor fi destule. Asta pentru că forumul nu este pentru asemenea întrebări.

Alegerea facultății este precum alegerea unui partener de viață, alegerea unei case, alegerea numărului de copii pe care îl vrei - nu este subiect de forum.

#25
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Un singur lucru: facultatea de medicină este una din cele mai grele facultăți, DE DEPARTE !!!
Așa că dacă ți s-a părut greu la rel. internationale la o univ. privată (deci mai ușoară decît la stat), nu cred că ți se va părea ușor la medicină.
Plus că o să fie și acolo tot felul de arabi.

Dar mai știi, poate chiar ai chemare pt medicină, în care caz,... nimic nu e imposibil.
Dar dacă faci medicina în Ro ai grijă că nu vei avea direct dreptul să practici în US.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate