Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Sony A9

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#73
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu cred că cheia cu piața MILC stă de fapt în obiectivele care există deja pe piață.

Trecerea spre un MILC de genul un Sony A9 este ușor de făcut de cei care sunt deja pe Sony sau care dețin buget suficient să facă asta sau să țină 2 sau mai multe sisteme. Dar acești utilizatori sunt departe de a fi atât de mulți încât să schimbe radical piața. Nu mai vorbim de faptul că obiectivele Sony interesante sunt cu cca. 25% ... 30% mai scumpe decât echivalentele Canon, fără a fi neapărat mai performante (cred, n-am pus mâna totuși pe obiective Sony). Pentru oamenii normali, deținători de obiective pe monturi să le zicem "clasice" (Canon, Nikon, Pentax), trecerea spre alt sistem trebuie să aibă o motivație al naibii de puternică, inclusiv la bani. Deținătorii de obiective "clasice" sunt o majoritate semnificativă în piață și cred că nici un producător nu-și permite să-i ignore.

Da, la Sony lipsește, cel puțin deocamdată, un 500 f/4 + alte super-tele mai exotice. 500 f/4 pare el însuși un obiectiv exotic. La noi așa este. Dar  în țările dezvoltate ăsta e un obiectiv standard pentru cei care călătoresc pe coclauri la wildlife. Și nu sunt puțini. Dar sunt convins că Sony va scoate un asemenea obiectiv peste nu prea multă vreme. Ce vreau eu să spun e că handicapul Sony nu e neapărat în gama lor proprie de obiective.

Da, 20cps e o chestie interesantă la A9 și la alte MILC apărute recent. Dar oare filmarea 6K/8K cu RAW e așa de îndepărtată? Filmare la 4K cu cadre JPG deja există, senzori PDAF pe senzorul foto e deja o tehnologie accesibilă tuturor.

În rest aș mai observa că chiar la MILC-uri cu senzor mai mic decât FF avantajul gabaritului se cam disipă dacă utilizezi obiective cu focale peste 150-200mm. În atari condiții ce îi lipsește unui producător de dSLR să facă un MILC pe montura existentă? Să scoată mirror-box, să pună EVF și să îmbunătățească electronica de bază? Plus ce decurge de aici, nu e tocmai simplu. Nu mă pricep foarte tare, or fi și alte chestii. Problema nu cred că este de potență, ci mai degrabă de calcul de profit. Adică să arunci pe piață o cameră mai scumpă (mai greu vandabilă) și care scoate profit mai slab per unitate vândută?

Una peste alta eu unul cred că încă nu și-au spus cuvântul toți cei implicați și sistemele MILC abia încep să devină interesante. Dar treaba e departe de a fi coaptă. Când va fi se va vedea și în prețuri. Până atunci, Delta, Spania, Islanda, Georgia, etc. - here I come! Posted Image

Edited by calexe, 27 April 2017 - 12:38.


#74
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Depinde ce urmaresti. Vrei neaparat 20fps? Desigur poti cadea repede in capcana (sau in dorinta) de a fotografia/filma flacara de la teava de tun, si sa faci orice ca sa iei un astfel de aparat, e dreptul fiecaruia sa ia ce vrea si e pacat ca cineva (producator, promoter) sa nu speculeze sau sa nu influenteze dorintele clientilor.

#75
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Nu-i exclus ca 20cps să devină standard atunci când producătorii vor avea CPU + senzor capabil de filmare 6K/8K cu RAW. Eu nu cred că e prea departe acest moment. S-ar putea ca peste 5 ani nici să nu ai alternativă când vei dori o să cumperi o cameră nouă. Vom vedea.

Despre "promoție" nu știu la ce anume te-ai referit.

#76
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
A zis corect ce a zis Croky cu promovarea si flacara de la teava de tun. Dar in fond, nu poti sa spui ca cineva se pacaleste facand acel pas. Poate sa fotografieze flacara de la teava de tun, de la artifica, de la ce vrea el. Nu este o descriere falsa a unor performante.
A, ca nu avem nevoie de asa ceva, e clar. Dar tocmai de asta doar discutam despre aceste aparate. Ca fie vorba intre noi, sunt putini care chiar folosesc aparatele pe care deja le au la capacitatea lor tehnica maxima.

#77
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Pretul la noi 23899lei

Nu mai pare o afacere atat de buna.Canon 1DX mkII e 27764lei.
E o diferenta de 800 de Euro intre ele dar daca adaugam gripul optional la Sony si luam in considerare preturile mai mari ale obiectivelor Sony....

In US apare cu 4500$ dar in Europa este 5300 Euro.

Edited by idaho333, 27 April 2017 - 14:49.


#78
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Măi, s-a mai spus pe aici de multe ori, mai zic și eu odată: nu mai comparați prețurile USA direct cu cele din EU. Cele din USA nu conțin taxe. Orice cumpărător local USA va trebui să adauge un fel de TVA, depinde de stat, în jur de 10% ... 15% (nu știu exact). Prețurile din EU conțin TVA, depinde de stat, în jur de 20%. Știu, tot rămâne o diferență, dar e minoră.

Pentru cei care așteptau o cameră precum A9 probabil că prețul nu e exagerat, având în vedere specificațiile pe hârtie și concurența. Restul mai vedem. Eu nu mă aștept ca Sony (sau oricare alt producător) să o nimerească din prima. Celor de la Nikon le-au fost necesare multe iterații pentru a scoate camere precum D90, D300, D700, D810, D500, etc., camere de referință la vremurile lor. La Canon povestea e similară (40D/50D, 5D, 7D, 5D3, etc.). Iar la Pentax, cât le-a luat să vină cu K1? Eu am numit numai câteva exemple care mi s-au părut mai cunoscute. Completați voi lista.

Edited by calexe, 27 April 2017 - 15:15.


#79
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
La pentax toate au fost reusite din prima, k100, k10, k20, k7, k5, k3..Posted Image

Edited by crokodilu, 27 April 2017 - 15:24.


#80
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Review-uri

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QHym5T2_xUM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wv7ZVSnEtmA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce eveniment au facut astia de la Sony, sporturi cat cuprinde si toata lumea cea vestita de pe Youtube!

Edited by idaho333, 27 April 2017 - 20:14.


#81
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostSinisther, on 26 aprilie 2017 - 21:06, said:

.... nu stiu cea ar mai trebui, cu exceptia chestiilor excentrice gen 500/f4 care oricum intra mai mult in categoria bragging rights decat mass production


Problema e ca multe din obiectivele existente sunt "excentrice" dpdv al pretului, eventual si al dimensiunilor.
Poate ca pretul si dimensiunile sunt justificate, dar este nevoie si de variante ieftine si usoare. Altfel, pentru multi oameni sistemul o sa fie scump, inaccesibil.

Pana la 300mm F/2.8, lipseste de exemplu un 300mm F/4.0 la pret bun.
Sau pana la 500mm F/4.0, ar putea sa faca 400mm F/5.6 .
La macro Sony sta prost si ar mai trebui facute obiective. La fel si la "wide".

Alternativele nu sunt intotdeauna, sau cand sunt vin cu compromisuri : nu sunt WS, nu au cel mai bun IQ, focalizare manuala...etc.

Edited by katran, 28 April 2017 - 08:35.


#82
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
M-am uitat mai atent la fotografiile generate de evenimentul acesta Sony, dar impresia mea vis a vis de calitatea fotografiilor scoase în teste este că nu-i e mare minune, nici la detalii, nici la culori. Văd că lumea este entuziasmată și postează comentarii și titluri destul de răsunătoare, doar că eu nu sunt deloc convins de rezulatele lor cu acea cameră. Sunt prea pretențios? Iar dacă ce făceam eu înainte era numai minciună plătită, asta pare chiar mai mult de atât. Oricum, au atras atenția cu lansarea asta, au hipnotizat un grup țintă, asta este evident. Multe din chestiile ce se regăsesc pe acel sony le am și în Olympus, deci ptr mine nu mai este chiar wau, pot să privesc la rece. Și să mă amuz -https://www.dpreview...ng-experience/3

#83
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Camera nu are nici o vina pentru pozele proaste :)

Pe de alta parte, cativa dintre invitati, cel putin cei pe care ii urmaresc eu, Northup, Max Yuryev, The Camera StoreTV nu au nici un stres in a arata defectele, lipsurile camerei, chiar daca sunt ''invitati'' de Sony.

#84
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Nu cred că exagerez spunând că sunt mediocre cadrele scoase acolo. Nimic la care să zic- da tată, uite aici ceva anume!... autofocusul pare impresionant, dar subiectele se mișcă lent ptr standardele mele, sunt mari și au contururi și culori bine definite pe fundal. Sunt curios cum se comportă în situațiile din teren, la wild life, unde camunflajul animalelor care se confundă cu mediul este ceva normal. acolo consider că poți vedea cu adevărat ce poate un sistem. un sportiv, oricât de rapid ar fi, este ptr mine prea lent, așa că mă abțin în a spune că e cum vrea producătorul.

#85
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008

View Postkatran, on 28 aprilie 2017 - 08:25, said:

... la pret bun.



cred ca asta e o mare problema aici si pe multe alte forumuri. Parerile vor fi tot timpul influentate de "as vrea, dar e prea scump, ceva mai ieftin da cam la fel de bun nu aveti?". Inteleg ca altii au ceva mai ieftin, dar acolo s-a ajuns pentru ca momentan, indiscutabil, piata CaNikon e mai mare. Ceea ce permite ca un tele excentric, sau obiectiv targhetat PRO sa fie cu cateva sute de euro mai ieftin decat la Sony. Pentru ca volumul de vanzari o sa fie implicit mai mare si daca nu iti scoti macar banii de R&D atunci o sa ai probleme.

Cu toate ca si eu as vrea unele jucarii mai performante si mai ieftine, inteleg strategia Sony, Nu poti avea succes pe o piata in scadere,cand nu ai la fel de multi potentiali cumparatori,mergand pe ideea de "sell bulk at lower price"(cum vrea clientul). Daca vrei sa nu ajungi ca Nikon(care am inteles ca se va indrepta spre o strategie de piata gen Sony), singura varianta e sa incerci sa scoti "high profit margins", adica sa te axezi pe piata premium(oferind feature-uri care te diferentiaza) si sa vinzi cat mai mult posibil acolo, cu toate ca forumurile o sa vuiasca de "dincolo era mai ieftin" si "nu o sa schimbe nimeni"(care oricum nu isi perminte) sistemul

#86
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
@mirceabezergheanu


Urmareste video-ul lui Northrup de la min. 11.00. Vorbeste de AF-C lock-on.

Posted Image

Edited by mircea812, 28 April 2017 - 10:22.


#87
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Autofocusul de la Nikon D5 este încă greu de egalat. Asta este, mai așteptăm o generație de aparate...

Când am trecut pe ML am avut senzația aia ușor frustrantă pe care am avut-o când am trecut de la televizor normal la care se schimba canalul instant, la televizor deștept la care al lag atunci când schimbi canalele... Nu te-ai aștepta, dar complexitatea electronică extrem de ridicată mărește și timpii morți

#88
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca e si o problema de software. Pentru comoditate si reliabilitate se folosesc module complexe, acelasi modul se foloseste in mai multe locuri, ori in majoritatea situatiilor doar o parte din cod (care implica si actiuni asupra hardware-ului) este necesar. Eu cred ca in timp se va ameliora si firmware-ul, dar momentan optimizarea lui are costuri ridicate, nu atat ca si scriere, dar ca testare / eliminarea erorilor.

Ca sa fiu mai clar, dau un exemplu de functie de tip "reset" care pune tot aparatul intr-o stare predeterminata si care dureaza destul de mult, fiind multi parametri de modificat. De obicei doar cativa parametri nu au valoarea care trebuie, daca s-ar modifica doar aceeia totul ar fi mult mai rapid.

Edited by DSops, 28 April 2017 - 11:44.


#89
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Imi place postul asta:
http://www.sonyalpha...ons-the-new-a9/

#90
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
îți plac link-urile spre site-urile de vânzare? Că orice altceva este sau nu este corect, în funcție de unghiul în care privești. Evident că producătorul va pompa masiv, dar masiv, în promovare, rechinii mari au simțit oportunitatea, dar asta ne va îndepărta de informația REALĂ cu privire la ce poate scula în teren, subliniez -în teren, pe frig, pe vreme rea, cu lumină imposibilă, cu subiecte cărora nu le pasă că softul ce gestionează autofocusul are sau nu are hibe. Rechinii se vor îngrămădi, încercând să se miște căt mai rapid, realizând prezentări ale aparatului castrate de elementul vital - testarea cu acuratețe, cu variații mari de condiții de lucru, cu subiecte la limita sau dincolo de limita confortului. Dar dacă ar face asta ar pierde timp, iar câștigul s-ar diminua considerabil. Evident, pot accepta că mă înșel, dar ca reviwer care-și respectă munca, iar eu mi-o respect dincolo de orice avantaj material, consider că orice va apărea în prima lună va suferi din lipsă de... vă las pe voi să intuiți ce va lipsi. Oricum, nu va urla nimeni ce e pe bani, e pe bani!!! Și ce mișto e să stau pe margine și să fiu sadic cu efortul cuiva.

Edited by mirceabezergheanu, 28 April 2017 - 12:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate