Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Este adevarat ca iisus este copie dupa horus?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

#37
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View PostRay25tm, on 17 aprilie 2017 - 13:04, said:


eu nu ma iau dupa nimic  decat dupa dovezi ,daca e povestea lui iisus originala sau nu asta ma intreb , nici eu nu neg existenta lui iisus dar neg partea divina a lui iisus ,mai era si documentarul cum ca un roman la invetat pe iisus ,cei drept iisus e pro romani si anti evrei


e o inventie partea lui divina  cea ce il face un zeu ,ca a trait un iisus candva poate ca da nu neg asta
deci esti arianist. Exista topic din cate stiu eu despre divinitate/nedivinitatea lui Isus.

#38
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

View PostGhici_Cine, on 17 aprilie 2017 - 12:50, said:

creștinismul si scrierile din Biblie au fost influențate de religiile păgâne și atunci nu sunt adevărate. Iisus nu s-a născut pe 25 Decembrie, nu a fost fiul unui zeu, nu a înviat etc.
Corect?
nu

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTheStarkestTruthMatters, on 17 aprilie 2017 - 12:58, said:

Posted Image Bă-hai de ce nu mergi la Baha'i ?  Posted Image

Răspunsul la întrebare pseudo-ateului Posted Image  e NU

View PostTheStarkestTruthMatters, on 17 aprilie 2017 - 12:58, said:

Posted Image Bă-hai de ce nu mergi la Baha'i ?  Posted Image

Răspunsul la întrebare pseudo-ateului Posted Image  e NU
nu caut sa cred in zeii,zeii sunt produsul naturi umane

#40
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

View PostSfantul Jakob, on 17 aprilie 2017 - 13:05, said:

nu
Reply-ul meu era pentru Paco. Dezvoltă.

Edited by Ghici_Cine, 17 April 2017 - 13:06.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdan1980_25, on 17 aprilie 2017 - 13:05, said:

deci esti arianist. Exista topic din cate stiu eu despre divinitate/nedivinitatea lui Isus.
prima oara cand vad cuvantul asta   ,  stiu ca sa scris o carte despre iisus dar fara partea lui divina , consider ca si filozofia budista e la fel de buna ca si cea a lui iisus ,nu inteleg scopul vieti daca scopul vieti este viata de apoi ,adica se sens are?

#42
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Evident ca totul e o poveste, care repetata timp de sute de ani in perioade in care oamenii erau doar niste animale a devenit "reala" pentru cei care nu au evoluat de la acel stadiu.

#43
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

View PostRay25tm, on 17 aprilie 2017 - 13:08, said:

prima oara cand vad cuvantul asta   ,  stiu ca sa scris o carte despre iisus dar fara partea lui divina , consider ca si filozofia budista e la fel de buna ca si cea a lui iisus ,nu inteleg scopul vieti daca scopul vieti este viata de apoi ,adica se sens are?

alo, clubul "Pun Specii Ciupercilor Mele, Fumez Jointuri Consistente, & Fac ceva Pana-n Zori Posted Image "

Viata are sens atata timp cat ea este vazuta in marea majoritate a religiilor ca un test/triaj pentru after-life.

Edit: [OnTopic]: Nu, nu este copie, fiecare a avut un scop diferit de celalalt.

Edited by sandokan965, 17 April 2017 - 13:17.


#44
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Pana si acum prin satele din Romania si nu numai se duc din vorba in vorba niste mituri ca in satul X a inviat, ca apar fantome, ca apar semne... si unii cred asta si duc mai departe prostia.

#45
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

View Postrumlegok, on 17 aprilie 2017 - 13:09, said:

Evident ca totul e o poveste, care repetata timp de sute de ani in perioade in care oamenii erau doar niste animale a devenit "reala" pentru cei care nu au evoluat de la acel stadiu.
Uite acilea unu' care nu a evoluat..
“Cu cât studiez mai multă ştiinţă, cu atât cred mai mult în Dumnezeu“.
(Einstein, citat în Holt 1997).

Edited by danb1961, 17 April 2017 - 13:19.


#46
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Asta pentru ca majoritatea in momentul in care cineva foloseste cuvantul generic Dumnezeu se gandeste automat la povestea crestina, nicidecum la ceva abstract.
Exact cum multora daca le arati o swastika se gandesc automat la Nazism, pentru ca e povestea cea mai populara si mediatizata, desi swastika exista dinainte de povestea lui Iisus, doar ca nu a beneficiat de acelasi nivel de marketing si popularitate pana in anii 1900 cand nazistii au "confiscat" swastika si au facut marketing cu ea.

Edited by rumlegok, 17 April 2017 - 13:32.


#47
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

View PostRay25tm, on 17 aprilie 2017 - 12:13, said:

este logic ca crestini vor spune ca nu este adevarat asa ceva de asta as vrea  persoane care au studiat istoria religiilor sa imi raspunda  daca e adevarat si ce dovezii exista



crestinii vor spune nu numai ca Isus ca personaj istoric a existat, vor spune si ca  facea minuni. Deci cui ii pasa de ce spun crestinii?

Dr Richard Carrier are cateva lucrari pe tema asta , nu i-am citit cartile, insa  i-am urmarit  debate-urile si prezentarile  ceea ce iti recomand si tie.
Nu e singurul ....

Ca sa iti dai seama cum sta treaba ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LPZ39rqaIZ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Darwin92, 17 April 2017 - 13:32.


#48
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Parerea mea este ca Ray este Iisus si aplica cu noi psihologia inversa.
S-a coborat intre oameni in zilele astea sfinte sa vada cat de hotarati si determinati suntem sa-l urmam.

Ave Ray!

Oricum, imi plac cei care pun la indoiala ceva ce nu poate fi probat dar ei cred in asta si dai si lupta si dai si lupta.

#49
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

View Postdanb1961, on 17 aprilie 2017 - 13:18, said:

Uite acilea unu' care nu a evoluat..
“Cu cât studiez mai multă ştiinţă, cu atât cred mai mult în Dumnezeu“.
(Einstein, citat în Holt 1997).
Probabil a spus asta fiindcă era fascinat de complexitatea Universului, fiindu-i greu să creadă că tot ceea ce există e o întâmplare, însă cred c-a spus-o așa, ca o figură de stil, o exagerare.
Sunt convins că folosește noțiunea de "Dumnezeu" cu un alt sens decât acela pe care-l atribuim noi, spun asta fiindcă știu că Einstein era adeptul lui Spinoza.
Oricum, citatul nu-și are rostul în acest topic.

Edited by Ghici_Cine, 17 April 2017 - 13:31.


#50
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

View Postdanb1961, on 17 aprilie 2017 - 13:18, said:

Uite acilea unu' care nu a evoluat..
“Cu cât studiez mai multă ştiinţă, cu atât cred mai mult în Dumnezeu“.
(Einstein, citat în Holt 1997).

ia vezi si ce intelegea Einstein prin Dumnezeu.

#51
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDarwin92, on 17 aprilie 2017 - 13:25, said:

  facea minunii. Deci cuii ii pasa
Bah fratiilor, mai suntetii multii ateii p'acii care stiiu ca iisus n-a existat?

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postserginho74, on 17 aprilie 2017 - 13:28, said:

Parerea mea este ca Ray este Iisus si aplica cu noi psihologia inversa.
S-a coborat intre oameni in zilele astea sfinte sa vada cat de hotarati si determinati suntem sa-l urmam.

Ave Ray!

Oricum, imi plac cei care pun la indoiala ceva ce nu poate fi probat dar ei cred in asta si dai si lupta si dai si lupta.

eu nu va trimit in iad daca nu credeti in mine din contra eu spun ca cunoasterea /iluminarea este scopul vieti

View Postdanb1961, on 17 aprilie 2017 - 13:18, said:

Uite acilea unu' care nu a evoluat..
“Cu cât studiez mai multă ştiinţă, cu atât cred mai mult în Dumnezeu“.
(Einstein, citat în Holt 1997).
Cred in acel Dumnezeu al lui Spinoza care se manifesta prin armonia legilor universului, nu intr-unul care se ocupa cu destinele si faptele omenirii.
Einstein: Dumnezeu este expresia si produsul slabiciunii umane
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia",

#53
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostGhici_Cine, on 17 aprilie 2017 - 12:50, said:

În cazul ăsta, am putea nega faptul că Iisus ar fi fiul lui YHWH? Din moment ce există o paralelă între creștinism și zoroastrism (și nu numai), trebuie să admitem că, precum ai spus tu, creștinismul si scrierile din Biblie au fost influențate de religiile păgâne și atunci nu sunt adevărate. Iisus nu s-a născut pe 25 Decembrie, nu a fost fiul unui zeu, nu a înviat etc.
Corect?

@Ray, nu lua de bună ce zice în Zeitgeist fiindcă sunt muuulte dezinformări.
Doar partea cu moartea si invierea sunt corecte. Restul sunt adaugiri din paganism pentru a adera si ei la religia crestina.Citeste mai jos pentru clarificare.

View Postpacopaco1967, on 17 aprilie 2017 - 12:53, said:

La pagani era obiceiul de a personaliza omul ca fiind de sorginte divina, asa au facut si cu isus . E o greseala grava ca si azi se interpreteaza la fel . Isus a fost fiul lui Maria si iosif , a fost "chemat" de Creator sa implineasca toate profetiile scrise in VT pentru ca omul sa aiba speranta invierii si sa nu se mai teama de moarte, pentru ca in general sursa tuturor rautatilor produse de om e si gandul mortii, inexistentei dupa moarte. Deci isus un simplu om dar cu credinta nestramutata ca avem un Creator caruia el ii spune Tata, care ne va proteja prin acesta de moartea care ne copleseste.  Religiile egiptene aveau si ei invataturi despre viata eterna, insa au aplicat totul intr-o forma inventata de ei, fiecare lider considerandu-se de sorginte divina. De aici asemanarea cu isus , cu paganismul patruns in crestinism nu mai era decaty un pas.

View Postdan1980_25, on 17 aprilie 2017 - 13:00, said:

si ce treaba are comentariul tau cu al meu? Eu vorbeam de fecioria lui Isis nu de divinitatea lui Isus.
La egipteni se propovaduia sorgintea divina a nobililor. Paganismul proceda la astfel de inventii pentru a tine norodul sub puterea stapanirii. Preotii intretineau aceasta credinta si la randul lui Faraonul rasplatea aceasta slujire preotilor. Atat fecioria lui isis cat si a fecioarei Maria sunt inventii pagane.

Edited by pacopaco1967, 17 April 2017 - 13:35.


#54
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

View PostSfantul Jakob, on 17 aprilie 2017 - 13:31, said:

Bah fratiilor, mai suntetii multii ateii p'acii care stiiu ca iisus n-a existat?
Nu cred că e vreun ateu pe aici care să fie atât de categoric și să spună că 100% nu a existat Iisus. Nu aș putea să spun asta și despre credincioși, tho'.

View PostRay25tm, on 17 aprilie 2017 - 13:31, said:


eu nu va trimit in iad daca nu credeti in mine din contra eu spun ca cunoasterea /iluminarea este scopul vieti
Iluminarea prin cunoaștere! :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate