Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Este adevarat ca iisus este copie dupa horus?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Ray25tm, on 17 aprilie 2017 - 12:25, said:

pai mulsulmani il recunosc pe iisus deci degeaba trece
Nu e recunoscut ca a murit si inviat . Ei accepta faptul ca e cel mai mare profet al timpurilor si ca a fost inaltat la cer.  Din Qoran afli unele detalii despre isus, astfel te poti convinge ca in urma cu 5 secole initiatorul islamului cunostea foarte multe detalii despre isus, asa ca prostia de azi cum ca isus e copia lui Horus cade .

 Ghici_Cine, on 17 aprilie 2017 - 12:29, said:

Există mai multe asemănări între personajul lui Iisus și diverse zeități precreștine.
De exemplu, în Zoroastrism îl avem pe Ahura Mazda, zeul suprem (unic creator), care avea un fiu, Mithra, născut dintr-o fecioară pe data de 25 Decembrie, ca și Iisus (asta conform tradiției, în Biblie nefiind menționată data nașterii lui Iisus). Btw, mithraismul era foarte răspândit pe teritoriul Imperiului Roman.
Acest exemplu este o dovada ca influenta paganilor era extrem de puternica, au cerut sa fie incluse in scripturile biblice invataturi pagane pentru a se "converti" la crestinism. Ce s-a intamplat in realitate e de fapt crestinismul s-a convertit la paganism.

Edited by pacopaco1967, 17 April 2017 - 12:35.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dan1980_25, on 17 aprilie 2017 - 12:31, said:

hai sa vedem totusi. Ce ti se pare ca se aseamana la Horus si Isus?
nu vreau sa fiu rasist da voi sunteti unici in univers sincer ,eu pun o intrebare si tot eu sa raspund incredibil

#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Nu! Posted Image

#22
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
https://www.quora.co...ptian-God-Horus
https://www.quora.co...the-same-person

In esenta cam toate religiile se copie intre ele sau copie religii dinainte si niciuna din cele actuale nu au inventat apa calda. Marile religii din prezent au multe elemente comune.

#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 Ray25tm, on 17 aprilie 2017 - 12:32, said:

nu vreau sa fiu rasist da voi sunteti unici in univers sincer ,eu pun o intrebare si tot eu sa raspund incredibil
nu nu ai inteles. Doream sa o luam punctual, pentru ca daca ti-as spune direct ca toata treaba cu Horus e falsa, ziceai ca nu esti multumit de raspuns.
Deci sa revenim, de unde pana unde crezi tu ca povestea lui Isus e copy/paste dupa cea a lui Horus. Si nu-mi amiti de aberatiile din Zeitgeist ca alea erau chiar nicte minciuni ordinare fara nici o acoperire reala.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Ghici_Cine, on 17 aprilie 2017 - 12:29, said:

Există mai multe asemănări între personajul lui Iisus și diverse zeități precreștine.
De exemplu, în Zoroastrism îl avem pe Ahura Mazda, zeul suprem (unic creator), care avea un fiu, Mithra, născut dintr-o fecioară pe data de 25 Decembrie, ca și Iisus (asta conform tradiției, în Biblie nefiind menționată data nașterii lui Iisus). Btw, mithraismul era foarte răspândit pe teritoriul Imperiului Roman.
ok nasterea   e acelas dar viata si invierea?

#25
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 Ray25tm, on 17 aprilie 2017 - 12:32, said:

nu vreau sa fiu rasist da voi sunteti unici in univers sincer ,eu pun o intrebare si tot eu sa raspund incredibil
Noi nu vrem să știm exact ce zic ăia în clipul postat de tine.

#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Ray25tm, on 17 aprilie 2017 - 12:32, said:

nu vreau sa fiu rasist da voi sunteti unici in univers sincer ,eu pun o intrebare si tot eu sa raspund incredibil
Pai tu ai pus o intrebare si ti s-a raspuns ca nu. Acu spui ca vrei discutie. Pe ce baza ? Spune-ne in ce consta "copia" sa intelegem si noi daca lucrurile care le intelegi sunt gresite sau tu intelegi gresit.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 SpeedDemon, on 17 aprilie 2017 - 12:34, said:

https://www.quora.co...ptian-God-Horus
https://www.quora.co...the-same-person

In esenta cam toate religiile se copie intre ele sau copie religii dinainte si niciuna din cele actuale nu au inventat apa calda. Marile religii din prezent au multe elemente comune.

practic iisus este o mare colectie de povesti   care alcatuiesc o singura poveste ,exista si cultul feciorei mari asa este isis

#28
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 Ray25tm, on 17 aprilie 2017 - 12:39, said:

practic iisus este o mare colectie de povesti   care alcatuiesc o singura poveste ,exista si cultul feciorei mari asa este isis
Isis era fecioara? Poate in gura. Falusul de aur cu care s-a jucat era invizibil?

Edited by dan1980_25, 17 April 2017 - 12:42.


#29
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Ray25tm, on 17 aprilie 2017 - 12:16, said:


am scris acolo ca nam nevoie de raspunsuri  de la crestini
Inseamna ca n-ai nevoie de raspunsuri.

#30
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

 pacopaco1967, on 17 aprilie 2017 - 12:32, said:

Acest exemplu este o dovada ca influenta paganilor era extrem de puternica, au cerut sa fie incluse in scripturile biblice invataturi pagane pentru a se "converti" la crestinism. Ce s-a intamplat in realitate e de fapt crestinismul s-a convertit la paganism.
În cazul ăsta, am putea nega faptul că Iisus ar fi fiul lui YHWH? Din moment ce există o paralelă între creștinism și zoroastrism (și nu numai), trebuie să admitem că, precum ai spus tu, creștinismul si scrierile din Biblie au fost influențate de religiile păgâne și atunci nu sunt adevărate. Iisus nu s-a născut pe 25 Decembrie, nu a fost fiul unui zeu, nu a înviat etc.
Corect?

@Ray, nu lua de bună ce zice în Zeitgeist fiindcă sunt muuulte dezinformări.

Edited by Ghici_Cine, 17 April 2017 - 12:52.


#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 dan1980_25, on 17 aprilie 2017 - 12:41, said:

Isis era fecioara? Poate in gura. Falusul de aur cu care s-a jucat era invizibil?
La pagani era obiceiul de a personaliza omul ca fiind de sorginte divina, asa au facut si cu isus . E o greseala grava ca si azi se interpreteaza la fel . Isus a fost fiul lui Maria si iosif , a fost "chemat" de Creator sa implineasca toate profetiile scrise in VT pentru ca omul sa aiba speranta invierii si sa nu se mai teama de moarte, pentru ca in general sursa tuturor rautatilor produse de om e si gandul mortii, inexistentei dupa moarte. Deci isus un simplu om dar cu credinta nestramutata ca avem un Creator caruia el ii spune Tata, care ne va proteja prin acesta de moartea care ne copleseste.  Religiile egiptene aveau si ei invataturi despre viata eterna, insa au aplicat totul intr-o forma inventata de ei, fiecare lider considerandu-se de sorginte divina. De aici asemanarea cu isus , cu paganismul patruns in crestinism nu mai era decaty un pas.

#32
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
personal mi-a greu sa cred ca un personaj atat de discutat si de aratat de istorie ar fi o inventie....
o inventie nu ar fi avut cum sa dainuiasca 2000 de ani, in general minciunile istorice au viata scurta

#33
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 09.12.2015

 Ray25tm, on 17 aprilie 2017 - 12:39, said:

Posted Image Bă-hai de ce nu mergi la Baha'i ?  Posted Image

Răspunsul la întrebarea pseudo-ateului Posted Image  e NU

Edited by TheStarkestTruthMatters, 17 April 2017 - 13:15.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Ghici_Cine, on 17 aprilie 2017 - 12:29, said:

Există mai multe asemănări între personajul lui Iisus și diverse zeități precreștine.
De exemplu, în Zoroastrism îl avem pe Ahura Mazda, zeul suprem (unic creator), care avea un fiu, Mithra, născut dintr-o fecioară pe data de 25 Decembrie, ca și Iisus (asta conform tradiției, în Biblie nefiind menționată data nașterii lui Iisus). Btw, mithraismul era foarte răspândit pe teritoriul Imperiului Roman.

ma bucur ca team citit man http://www.descopera...ligios-iranian/

#35
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 pacopaco1967, on 17 aprilie 2017 - 12:53, said:

La pagani era obiceiul de a personaliza omul ca fiind de sorginte divina, asa au facut si cu isus . E o greseala grava ca si azi se interpreteaza la fel . Isus a fost fiul lui Maria si iosif , a fost "chemat" de Creator sa implineasca toate profetiile scrise in VT pentru ca omul sa aiba speranta invierii si sa nu se mai teama de moarte, pentru ca in general sursa tuturor rautatilor produse de om e si gandul mortii, inexistentei dupa moarte. Deci isus un simplu om dar cu credinta nestramutata ca avem un Creator caruia el ii spune Tata, care ne va proteja prin acesta de moartea care ne copleseste.  Religiile egiptene aveau si ei invataturi despre viata eterna, insa au aplicat totul intr-o forma inventata de ei, fiecare lider considerandu-se de sorginte divina. De aici asemanarea cu isus , cu paganismul patruns in crestinism nu mai era decaty un pas.
si ce treaba are comentariul tau cu al meu? Eu vorbeam de fecioria lui Isis nu de divinitatea lui Isus.

Edited by dan1980_25, 17 April 2017 - 13:03.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Ghici_Cine, on 17 aprilie 2017 - 12:50, said:

În cazul ăsta, am putea nega faptul că Iisus ar fi fiul lui YHWH? Din moment ce există o paralelă între creștinism și zoroastrism (și nu numai), trebuie să admitem că, precum ai spus tu, creștinismul si scrierile din Biblie au fost influențate de religiile păgâne și atunci nu sunt adevărate. Iisus nu s-a născut pe 25 Decembrie, nu a fost fiul unui zeu, nu a înviat etc.
Corect?

@Ray, nu lua de bună ce zice în Zeitgeist fiindcă sunt muuulte dezinformări.

eu nu ma iau dupa nimic  decat dupa dovezi ,daca e povestea lui iisus originala sau nu    asta ma intreb , nici eu nu neg existenta lui iisus dar neg partea divina a lui iisus ,mai era si documentarul cum ca un roman la invetat pe iisus ,cei drept iisus e pro romani si anti evrei

 Valmont43, on 17 aprilie 2017 - 12:55, said:

personal mi-a greu sa cred ca un personaj atat de discutat si de aratat de istorie ar fi o inventie....
o inventie nu ar fi avut cum sa dainuiasca 2000 de ani, in general minciunile istorice au viata scurta
e o inventie partea lui divina  cea ce il face un zeu ,ca a trait un iisus candva poate ca da nu neg asta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate