Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Cd-rw 24x

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 05.02.2002
Stie careva unde sau daca se gasesc la noi RW_uri de 24x ?

#2
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Si eu am cautat si inca nu am gasit....e cineva care a vazut pe undeva asa ceva?Sau macar care foloseste...sint curios cum se comporta un asemenea CDRW pe CDROMurile mai vechi este vazut sau nu?

#3
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 05.02.2002
Super-tare !... Am gasit RW-uri de 24x ( Memorex Ultra Speed 16-24x 700 MB ) ...problema e ca in nero nu pot sa le scriu cu 24x (decat cu 10x :( ) si am ultima varianta 5.5.10.15 . Writerul este un Yamaha 44-24-44 CRW F1... Cum rezolv faza asta ?

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
unde ai gasit blank-urile alea?

#5
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 05.02.2002
La Tape Computers . Nu stie nimeni cum pot sa le scriu la 24x  ???

#6
kinezu

kinezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 28.11.2001
offtopic:

cum se comporta crw-f1?

vreau sa-mi iau unul extern pe USB la 99$, se merita?

#7
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 05.02.2002
Daca reusesti sa-l faci sa scrie cd-r la 24 si 32x si rw-uri la 24 e cd-writeru ideal . Am scris vreo 50 de cd-uri pana acum cu el ( intr-o luna ) si n-am avut nici o problema (cduri stricate sau scrise prost ) - toate au fost nonameuri pe care le-am scris lejer la 44x . Ieri i-am facut upgrade la firmware dp net la 1.0f ceea ce trebuia sa rezolve problema cu vitezele de scriere ..dar degeaba ! Oricum merita sa-ti iei si la pretu asta e super-bine . Inca o chestie sa nu te astepti prea mult de la Disc T@2 .. nu e o chestie prea utila , mai mult de impresii "uite ce frumos mi-am tatuat eu cd-u ( da` hai mai la lumina ca aici nu poti sa vezi :) )" !

#8
kinezu

kinezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 28.11.2001
Multumesc pt. sfaturi

#9
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 05.02.2002
Bai da a scris cineva de aici dp forum RW-uri la 24X !!??

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,773
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by AIWAMAN
Si eu am cautat si inca nu am gasit....e cineva care a vazut pe undeva asa ceva?Sau macar care foloseste...sint curios cum se comporta un asemenea CDRW pe CDROMurile mai vechi este vazut sau nu?

Da, e interesant sa aflam asta. Din cite scrie pe site la Teac, firmware-ul 1.0K pe W540E (40x writer) face unitatea sa poata citi  si cdrw ultra-speed... (16x-24x) de aici trag concluzia logica ca... nu le poate citi altfel... fara firmware si atunci ma si gandesc la unitatile vechi care au si mai mica sansa sa le vada....
Sau o fi problema de logica numai, discurile sa fie la fel la reflexie cu astea normale hi-speed ?

Deasemenea, am dubii ca acel cdrw Memorex de care vorbea cineva mai sus, de 24 scris in 10 x este intradevar ultra-speed... deoarece alea de regula nu merg mai jos de 16x... cel putin nu ar trebui sa mearga.

Deci, neaparat daca citeva a scris si a testat asemenea discuri, rog sa scrie ce si cum !

#11
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 05.02.2002
Am un RW Memorex in fata , citez exact ce scrie pe el ... " Memorex CD-RW , Ultra Speed CD-RW 700MB 16x-24X " si aceste rw-uri eu le pot scrie DOAR la 10x cu firmware updatat cu tot !!!

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,313
  • Înscris: 05.06.2002
Am vazut si io unul, da' era venit cu un Plextor 48-24-48. In rest in magazine inca nu.

#13
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 05.02.2002
Dupa multe mailuri trimise pe la yamaha , ahead , memorex si in final spot computers am ajuns la concluzia ca ar trebui sa incerc si cu alte marci de RW 24x dar acum o problema mai complicata ... nu se gasesc nici in ruptul capului la noi pe piata :( A vazut careva prin magazine , pe la distribuitori rw de 24x orice alta marca in afara de memorex ?

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,773
  • Înscris: 07.02.2003
Nici eu nu am vazut cdrw-uri de 24x priin oras dar ma gandesc ca nu vor avea mare succes ca din cite am inteles, nu sunt compatibile / citibile decit cu unitatile cu care se pot si scrie si eventual citeva cdroame dar in mare cica nu ar fi compatibile si atunci nu are sens sa dai bani pe ele, merge si 10-12x. Lumea inca are 4x-uri culmea...

#15
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 05.02.2002
In sfarsit am facut rost de la un coleg care si-a cumparat un asus 52x24x retail si a primit in pachet un RW de 24X Mitsubishi ( mitsubishi chemical corporation ) si imi merge foarte bine scris sau la 24 sau la 16 . Probleme de compatibilitate nu am intampinat pana acum dar l-am testat doar pe writeru meu yamaha pe un teac mai vechi 40x si pe un dvd sony .

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,773
  • Înscris: 07.02.2003
Deci, ai testat pe Teac, pe cdrom 40x sau writer 40x (ce firmware?) ? De citit il citeste ok ? Nu de alta dar astia de la Teac spun ca firm-ul 1.0K, cel cu buba de citire in Nero il face sa citeasca si cdrw ultra-speed... ceea ce ma duce cu gandul ca nu ar citi altfel... si am ramas contrariat... cum e de fapt... merge ca orice cd ?

Sunt curios daca si writerele 40x teac cu firm 1.0H citesc fara probleme cdrw-urile ultra-speed ca de scris nu cred ca se poate.

#17
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

Quote

Originally posted by Byt
Bai da a scris cineva de aici dp forum RW-uri la 24X !!??

eu am scris si inca scriu.. pe bune..
acum 1 sapt am dat de un cd rw blank, fara nici un element de identificare pe el.. stilul ala de cd la care nu stii care e fatza si care e spatele.. l-ash fi aruncat, dar am avut nevoie sa transfer nishte date intre 2 calc.. am bagat cd-ul in writer, am deschis nero (nero 5.5.28) si cand sa apas pe write.. mi-am aruncat ochii la viteza de scriere.. surpriza! 24x Nu mi-a venit sa cred, si am apasat butonul write.. am stat cu ochii pe nero, si chiar a scris la 24x. Sa va mai spun ca cd-rw ala acum e la loc de cinste?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate