Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Totul despre SPANIA

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1218 răspunsuri în acest subiect

#73
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 562
  • Înscris: 10.08.2005
S-a tot scris despre Spania, Costa Brava, Barcelona, Palma de Mallorca dar despre Costa del Sol nu prea am auzit pareri. Anul asta oscilez intre vreo 3 destinatii si Costa del Sol este printre ele. Cine a fost de curand si are poze, sfaturi, povestiri e binevenit. M-ar interesa cum sunt plajele, hotelurile, cam ce ar fi de vazut, cam ce bani lasi pe acolo...

#74
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 189
  • Înscris: 26.08.2005

View PostMarfet1968, on Jan 23 2007, 23:49, said:

Salut Transilvania,

Am o rugaminte. Mi-am luat bilet pentru august 16-21 la Barcelona si ma interesa daca poti sa-mi recomanzi o cazare in zona Piata Catalunya. Ne-ar interesa 2 camere (una pentru doi adulti, alta pentru 2 adulti+copil 12 ani), la vreo 2-3 stele si circa 60Eur/camera. Am mai vazut ca exista si o taxa de oras de 7%.
Ma intereseaza zona fiinda avionul ajunge pe la 1 noaptea si nu exiasta decat Night Nus N17 care opreste in piata catalunya. Si oricum e o zona OK pentru batut la pas.
Orice sfat e binevenit.

Multumesc
Imi pare rau dar in legatura cu cazarea nu ma prea pricep,deoarece eu nu am locuit la hotel,eu locuiesc intr-un apartament si nu am cunostinte de preturile  de la hoteluri.Poti incerca la adresa aceasta www.barcelona30.com  ,dar ai grija ca preturile pot sa nu aiba tva.Despre transport de la aeroport noaptea nu iti pot spune inca nimic,doar ca sint taxiuri si costa aproximativ 20-30 € asta depinde de zona unde vei merge.Mai multe detalii peste 3 saptamani pentru ca eu o sa merg in tara si inapoi o sa ajung tot noaptea asa ca ma intereseaza si pe mine transportul.Mai exista tren din aeroport dar primul e la ora 6 dimineata.
http://www.tmb.net/e...ols/planols.jsp aici se gasesc toate informatile despre autobuzele care circula in barcelona.Intradevar e si night bus 17 care merge de la aeroport in plaça catalunya.E si orarul acolo.
Parerea mea e sa iti iei cartela(tarjeta 6.90 €) de 10 calatorii,pentru ca cea de o calatorie e dublu de scumpa si nu poti face schimbul de la un mijloc de transport la altul.

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  N17.gif   126,61K   129 download-uri


#75
Amenti

Amenti

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 28.01.2007
Marbella merita!!! e super...e unul dintre orasele turistice din Costa del Sol. Si bani...lasi cam multi...de fapt, cam foarte multi! :) Asa ca..mai bine Barcelona in perioada reducerilor, dar inseamna sa nu te duci la plaja. :P

#76
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAmenti, on Jan 28 2007, 22:14, said:

Marbella merita!!! e super...e unul dintre orasele turistice din Costa del Sol. Si bani...lasi cam multi...de fapt, cam foarte multi! :) Asa ca..mai bine Barcelona in perioada reducerilor, dar inseamna sa nu te duci la plaja. :P

Bine, stiu si eu ca e cam scump. Ideea e ca anul trecut am fost in Palma de Mallorca si anul asta ma tenta sa ma duc si pe Costa del Sol in Torremolinos fiindca am auzit ca e foarte frumos. De-asta ma interesa sa stiu daca a mai fost cineva, sa imi dea si mie ceva informatii despre excursiile optionale care se pot face pe acolo, hoteluri, ce e de facut...

#77
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postraluca2005, on Jan 28 2007, 09:04, said:

Cu toate agentiile mergi in croaziera pe Marea Egee. Dar ce legatura are Turcia cu Costa del Sol? Chiar nu a fost nimeni? Torremolinos? Marbella? Ceva?


Am fost eu pe Costa del Sol. Daca vrei statiune de fite, cu plaja virgina, fara mult balamuc si lume puhoi, alege Estepona, e mai pentru excentrici :D. Daca vrei plaje ca la noi, pline de lume, umbrelute, muzica, terase si bazaruri pt cumparaturi ieftine, iti recomand Toremolinos. Eu am stat in Estepona la hotelul Gran Oasis Paradiso Beach. Foarte frumos, servicii super.

Pentru excursii te poti interesa la receptia hotelului la care vei sta. Eu am luat in 3 zile excursii de cate o zi, in Cordoba, Granada si Maroc ;)

Editat de Bebeluska, 31 ianuarie 2007 - 13:43.


#78
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBebeluska, on Jan 31 2007, 13:36, said:

Am fost eu pe Costa del Sol. Daca vrei statiune de fite, cu plaja virgina, fara mult balamuc si lume puhoi, alege Estepona, e mai pentru excentrici :D. Daca vrei plaje ca la noi, pline de lume, umbrelute, muzica, terase si bazaruri pt cumparaturi ieftine, iti recomand Toremolinos. Eu am stat in Estepona la hotelul Gran Oasis Paradiso Beach. Foarte frumos, servicii super.

Pentru excursii te poti interesa la receptia hotelului la care vei sta. Eu am luat in 3 zile excursii de cate o zi, in Cordoba, Granada si Maroc ;)

Merci mult de raspuns. In sfarsit cineva. Eu ma gandisem la Torremolinos, Hotel Don Pablo, Don Pedro, in fine sa vad ce bani o sa am, am inteles ca fac parte dintr-un complex de 3. Am ales Torremolinos fiindca e mai aproape de Malaga si am inteles ca de acolo iei practic toate mijloacele de transport posibile spre ce vrei sa vezi. Stii ceva de hotelul asta la care as vrea sa ma duc? Cam cat te-au costat excursiile optionale? Merita? Poti sa vezi ceva o zi? Povesteste-mi si mie cam cum a fost, preturi, excursii, tot ce iti mai amintesti. Daca e trimite-mi un privat. Merci mult.

#79
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postraluca2005, on Feb 1 2007, 10:19, said:

Merci mult de raspuns. In sfarsit cineva. Eu ma gandisem la Torremolinos, Hotel Don Pablo, Don Pedro, in fine sa vad ce bani o sa am, am inteles ca fac parte dintr-un complex de 3. Am ales Torremolinos fiindca e mai aproape de Malaga si am inteles ca de acolo iei practic toate mijloacele de transport posibile spre ce vrei sa vezi. Stii ceva de hotelul asta la care as vrea sa ma duc? Cam cat te-au costat excursiile optionale? Merita? Poti sa vezi ceva o zi? Povesteste-mi si mie cam cum a fost, preturi, excursii, tot ce iti mai amintesti. Daca e trimite-mi un privat. Merci mult.

Draga mea, fiecare excursie a durat o zi. Practic este un autocar care trece si ridica turistii(cei care au cumparat excursia) de la hotelurile sunt ei cazati, intre orele 5 si 7 dimineata. Se pleaca in excursie, se viziteaza x y z obiective din orasul respectiv, apoi este pauza de pranz care poate fi inclusa in pretul excursiei insa acest lucru e optional si apoi se continua vizita. Ajungi inapoi la hotel in jur de 6 seara. Extrem de obositor dar parca iti spui ca merita... cine stie cand mai ajungi pe acolo si e pacat sa nu sacrifici niste ore de plaja sau somn pentru o excursie doua. Ce pot sa-ti spun, este ca, next time cand o sa mai merg in Spania sau oriunde altundeva (deja am aplicat chestia asta), eu nu mai am de gand sa mai platesc excursie si sa merg cu ei, cu agentia, de ce: ghidul poate sa fie un nesuferit care nu suporta romanii; poate sa plimbe grupul numai pe unde are chef si turistii nu vor avea ce comenta. Cand am mers la Granada am avut un ghid nenorocit care ne-a dus sa vizitam o piata, niste macelarii, ca sa mai umple timpul. O excursie din asta costa intre 60 si 80 euro de persoana. Nu-i mult dar nici putin. Sfatul meu este sa inchiriezi masina, cumperi o harta a spaniei si te interesezi oriunde ce este de vizitat sau poti chiar sa-ti stabilesti niste variante de itinerariu cautand pe internet acum. Este mult mai convenabil, scutesti nervi si timp pierdut. Nu ma refer numai la perioadele in care ghizii duc turistii prin parc doar asa, sa mai treaca timpul, ci si la acele 2 ore care le petreceam in autocar (Estepona era prima statiune din care se ridicau turistii cu autocarul dimineata pentru plecare). La ora 5 trebuia sa fim deja in fata hotelului si timp de 2 ore facea acest autocar turul Costei del Sol pentru a ridica pe toti cei care mergeau. Intelegi ce vreau sa spun. Totusi este concediu, nu maraton.

Nu stiu cat de coerenta am fost, fac 2 lucruri deodata dar sper ca am fost de un oarecare folos.

#80
adysse

adysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 09.05.2006
Hi&Hello,

am nevoie de cateva indrumari de la cei care s-au plimbat prin Madrid :helpsmilie: .Situatia este urmatoarea: escala la Madrid 5 ore, saptamana viitoare...ce se poate face in acest timp, ca e pacat sa fie petrecut in aeroport, nu?!

Multumesc, multumesc!

#81
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.294
  • Înscris: 12.08.2006
Nu stiu ce ai putea sa faci in 5ore avand in vedere ca aeroportul,daca e vorba de Baraja,e in afara orasului(daca imi amintesc bine) si se mai pierd 1,5-2 ore cu debarcarea si imbarcarea in celalalt avion.In schimb in interiorul aeroportului(care e destul de  mare)sunt foarte multe magazine si cafenele(haine,electronice,ceasuri,bijuterii)

#82
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 25.09.2006
hello! am fost eu in torremolinos, acum 2 veri! desi spania e tara mea favorita ca destinatie de vacanta, in  torr. nu mi a placut, e f turistic si nici nu ai ce face altceva decat plaja! drept pt care, am facut m m excursii de 1 zi: alhambra/granada ( e un must - ar trebui sa fie a opta minune a lumii - dpmdv), tanger/maroc, sevilla. noi am fost in august. daca te intereseaza m m ca destinatie de plaja, e ok. PS: in barcelona se poate face plaja, un pic in afara orasului (= 10 min  cu autobuzul 16, de la statia cu statuia lui c. columb) chiar au o plaja f mare si misto!

#83
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 315
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAmenti, on Jan 28 2007, 21:14, said:

Marbella merita!!! e super...e unul dintre orasele turistice din Costa del Sol. Si bani...lasi cam multi...de fapt, cam foarte multi! :) Asa ca..mai bine Barcelona in perioada reducerilor, dar inseamna sa nu te duci la plaja. :P

In Barcelona exista mai mult de o plajá si anume  6 :  Sant Sebastià, la Barceloneta, Nova Icària, Bogatell, Mar Bella ,Nova Mar Bella  
vezi http://www.bcn.es/pa...homeplatges.htm

#84
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcornete, on Feb 12 2007, 20:58, said:

In Barcelona exista mai mult de o plajá si anume  6 :  Sant Sebastià, la Barceloneta, Nova Icària, Bogatell, Mar Bella ,Nova Mar Bella  
vezi http://www.bcn.es/pa...homeplatges.htm

Barcelona as lasa-o pentru primavara sau toamna, vara prefer sa ma bucur de soare si mare. Cand am deschis topicul asta nu ma gandeam neaparat sa caut o plaja in Spania, voiam in mod expres sa ma duc in Costa del Sol fiindca am auzit ca e o zona foarte frumoasa. Stiu ca e mai scumpa. Ma gandeam la Torremolinos fiindca am inteles ca e ceva mai acceptabil ca si cazare, preturi, plus ca e mai aproape de Malaga. Ma interesa sa aflu de la cine a mai fost detalii de cazare, hoteluri recomandate, chestiuni practice de transport, excursii optionale...

#85
gabhip

gabhip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 47
  • Înscris: 27.06.2006
Mie nu prea mi-a placut Costa del Sol, cel putin comparativ cu alte destinatii.
Am fost acum 4 ani, vara in august si am stat 10 zile in Estepona, la un super hotel cinci stele adevarate si am avut un bungalow.
Am vizitat toate celelalte statiuni, avand masina personala la dispozitie si nu m-au impresionat cu nimic, cel putin Toremolinos seamana foarte mult cu statiunile de la noi, iar plaja este foarte aglomerata.E plin de hoteluri inalte, lipsite de personalitate.
Din punctul asta de vedere Estepona este o statiune mai excentrica, mai putin aglomerata si cu hoteluri de lux care beneficiaza de plaje private. Eu am sta la Grand Oasis Paradiso Beach si tote conditiile au fost de lux.
Mi-a placut Puerto Banus, dar doar ca vizita, nu pentru a sta acolo, pentru ca era destul de aglomerat, la fel si in Marbella.
Marea, in perioada in care am fost eu era dezolant de urata si rece, iar plaja plina de scoici.
Cred ca din cauza asta nu mi-a placut, desi eu iubesc marea si soarele.
Am prins temperaturi foarte ridicate, dar puteai usor rezista intreaga zi pe plaja.
Preturile nu mi s-au parut mari, am facut cam toate excursiile posibile ( le cumperi la fata locului de la receptia hotelului sau de la agentiile de voiaj din statiune- nu rata Granada si nici Tangerul- Maroc ).
Din punctul meu de vedere, e unul dintre locurile in care cu siguranta nu m-as intoarce, dar pentru a te convinge este necesar sa te duci personal ( inainte de a pleca toata lumea, colegi, parteneri de afaceri imi spunea ca e o destinatie de visl, mai ales torremolinos si cand am ajuns m-a bufnit rasul.As numi de vis Marea Rosie sau Marea Egee, in nici un caz Marea mediterana la tarm.)

Cred ca merita mai mult Costa Brava sau Costa Dorada, pentru ca ai posibilitatea de a vizita si Barcelona, care nu trebuie ratata intr-o viata de om.

#86
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postgabhip, on Feb 14 2007, 21:45, said:

Am fost acum 4 ani, vara in august si am stat 10 zile in Estepona, la un super hotel cinci stele adevarate si am avut un bungalow.
Eu am sta la Grand Oasis Paradiso Beach si tote conditiile au fost de lux.

Am stat in acelasi loc, in aceeasi perioada, la diferenta de 1 an... eu am fost in 2004. :)

#87
raresnadia

raresnadia

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 28.02.2007
Salut pe toata lumea. Eu sunt nou pe-aici si am nevoie de ajutorul vostru. Ca alt romanas, vreau sa plec cu masina in Spania, mai exact in Gijon si am multe nelamuriri. Nu stiu pe unde sa ies (pe la ce granita) si ce traseu este mai bun tinand cont ca merg cu nevasta si copilul de 2 ani jumate. Am skoda octavia si cred ca fac fata la autostrazi. Ma intereseaza un traseu mai exact si ce pot intampina pe drum...bune si rele. Cu mii de multumiri astept raspunsul vostru chiar si cu mai multe detalii .

#88
tokale

tokale

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 14.03.2007
Salut! Cine imi poate spune unde este piata de vechituri sau oserul sau talciocul in Barcelona? Cum se ajunge acolo din centru? Cand se tine, in care zi? Sunt si haine acolo? Antichitati? Prind un weekend la Barcelona si tare as vrea sa ma duc intr-unul. Multumiri pt informatii si sfaturi.

#89
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 368
  • Înscris: 08.12.2003

View Postraresnadia, on Feb 28 2007, 21:01, said:

... Ca alt romanas, vreau sa plec cu masina in Spania, mai exact in Gijon si am multe nelamuriri. Nu stiu pe unde sa ies (pe la ce granita) si ce traseu este mai bun tinand cont ca merg cu nevasta si copilul de 2 ani jumate. Am skoda octavia si cred ca fac fata la autostrazi. Ma intereseaza un traseu mai exact si ce pot intampina pe drum...bune si rele...

Anul trecut am fost cu masina pana in Spania ,traseul Iasi -Vatra-Dornei-Satu-Mare- Nyiregihaza-autostrada M3- Budapesta-Viena-Graz-Venetia-Florenta-Pisa( aici am ocolit putin , dar ce conteaza 200 km in plus cand am ajuns si la Turnul din Pisa ) -Genova-Monte Carlo-Nisa-apoi spre   Barcelona, doar o zi , dar am sa mai trec ,  , Castellon 7 zile( am stat in Castello la niste prieteni si am facut plaja la Oropessa del Mar , super !!! ) , apoi la Madrid doua zile , m-am intors prin San Sebastian ( trebuia sa vad Atlanticul !), am intrat in Franta,  Biaritz-Bordeaux-castelele de pe valea Loarei , mai precis la Chambord , Aizy les Rideaux si Chenonceaux , Paris ( doar doua zile ....) Apoi spre Germania prin Reims-Metz-Saarbrucken , Munchen -Salzburg-Viena si apoi spre casa.
Sunt multe de povestit , dar foloseste cu incredere route-planner -ul www.viamichelin.com sau www.mappy.com , dau trasee exacte si costuri precise , plus localizarea radarelor fixe de pe autostrazi.
Depinde de unde pleci si cat timp ai de haladuit pe drum . Ca sa nu fii obosit , e bine sa calculezi trei nopti de cazare , etape de 800-900 km pe zi maximum ( mai ales ca esti cu copilul ) . E obositor sa stai cate 10 ore pe zi in scaun la volan , chiar daca esti cu Octavia . Eu am facut traseul cu un Passat ...dar dupa 600-700  km de mers non-stop te apuca si oboseala si dracii...Chiar daca mergi cu 150-160 , media o realizezi pe la maximum 105-110 , pierzi mult timp in cozi la punctele de plata . Cele mai mari cozi pe autostrada le-am intalnit la Venetia( 45 de minute de mers bara la bara pe tangenziale , circa 8 km !) , la Barcelona , la Paris.  Iar daca mergi in concediu , ce rost are sa te enervezi ....
E bine sa platesti autostrazile cu un card de credit , eu am avut un Mastercard de la Raiffeisen si un Visa de la BRD , nu se ia comision , dar mai important , castigi foarte mult timp. De regula , la punctele de incasare a taxelor pe autostrada , si in Italia , si in Franta , si Spania , e coada la ghiseele unde se plateste cu numerar. Si drept sa spun , nu e logic sa alergi cu 150-160 pe autostrada si apoi sa stai 15-20 minute la coada sa platesti autostrada  , e si coada , te si enervezi , mai ales cand ii vezi pe cei care au TelePass ca trec fara sa se opreasca...La ghiseele unde se plateste cu card erau maximum trei-patru masini... Nu se accepta de regula carduri de debit , dar poti incerca , e bine sa ai doua carduri diferite.
Daca pui toate cheltuielile , iesi la jumatate de pret cu avionul , asa ca data viitoare eu cu avionul plec ...

#90
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 06.07.2006

View Postraresnadia, on Feb 28 2007, 21:01, said:

Salut pe toata lumea. Eu sunt nou pe-aici si am nevoie de ajutorul vostru. Ca alt romanas, vreau sa plec cu masina in Spania, mai exact in Gijon si am multe nelamuriri. Nu stiu pe unde sa ies (pe la ce granita) si ce traseu este mai bun tinand cont ca merg cu nevasta si copilul de 2 ani jumate. Am skoda octavia si cred ca fac fata la autostrazi. Ma intereseaza un traseu mai exact si ce pot intampina pe drum...bune si rele. Cu mii de multumiri astept raspunsul vostru chiar si cu mai multe detalii .
Daca ai sa cauti putin s-a mai discutat de traseul acesta care se pare ca este unul din cele mai frumoase din Europa.
Am incercat sa dau si eu niste sfaturi dac pot ,mai ales ca am fost si cu copii .La 2,5 ani ,depinde ce fel se comporta in masina ,daca suporta drumul lung .Eu am avut laptopul cu mine cu un invertor auto 12v/220v ,la care incarcam in permanenta acumulatorii , asa ca putea sa vada un film / desen sau sa joace ceva,si nu am avut nici un fel de probleme.
Acum este oferta la NORAUTO Spania DVD auto 89 Euro,si poti lua de acolo.
Un sfat : ia la tine doua cearceafuri din bumbac .Sunt ideale pentru copii si numai , cind stai mult asezat si transpiri.
La drum ,nu stiu cit poti conduce ,si daca sotia ta are permis. Eu am condus de exemplu de la 6,30 dimineata la plecare din Spania pina aproape de Monte Carlo (cam pe la 16 ) ,unde m-a schimbat sotia la volan ,ca aveam nisip in ochi .Dupa 1,5 ore am condus iar pina la Oveda unde am dormit.
Ne-am dus in 4 zile , si ne-am intors in 3 . Alege varianta cu 4 ,ca e mai bine.Opreste cind simti ca obosesti .Nu astepta ,ca autostrada te "hipnotizeaza" si iesi in decor fara sa-ti dai seama.
La traseu este bine sa ai un GPS ,dar  si o harta.Este o editie prin benzinarii  scoasa de o editura din Budapesta ,foarte detaliata.Exista probabilitatea sa iesi sau sa ratezi o iesire , si harta este de mare folos.Uita de sfaturile cu tot felul de programe pt calculator,care sunt bune cind scrii pe net ceva sau nu te ridici de pe scaun .Nu stiu cum te duci cu laptopul dupa tine sa intrebi pe cineva pe unde sa o iei daca te ratacesti ,plus ca sunt probleme cu lasatul lui in masina.Eu am avut si baiatul de 16 ani care avea un rucsac unde tinea laptopul , si cind esti obosit sa stii ca devine o problema.
Am fost un grup cu 2 masini ,aveam statii walkie, ceilalti aveau GPS si sa stii  ca au gresit de 2 ori traseul , in sensul ca ne-a dirijat unde a zis el ca e optim.Harta la subtiori-mers la politisti (recomand la toata lumea sa faca asta in caz de nevoie -sunt ALTCEVA)si rezolvat problema.
Traseu :Nadlac - Budapesta - Viena - Graz -klagenfurt-Udine--Venetia - Verona- Brescia -Cremona- Genova - Ventimiglia -Nice - Aix en Provence- Nimes-
Montpellier - Perpignan -La Jonquerra  ,care este prima localitate din spania. Cum ti le-am dat asa le gasesti si pe indicatoarele de pe autostrazi poti merge fara harta.Incearca sa faci plinul  in Italia la iesire si sa nu pui in Franta , ci direct in Spania , e diferenta mare la pret.
Ia multa apa minerala  cu tine .Noi am fost in iulie, arata la bord in franta 41 C  si am dat o gramada de bani pe apa(pe autostrada  sticla de 1,5 ltr -aprox 2 euro).Am mai detaliat in alt post si costurile .In 3 nopti dormite la dus si la fel la intors  -depinde de unde pleci din Romania- dus-intors se cheltuie intre 1200 - 1500 euro,cu totul(taxe,vignete,motorina ,etc.)
Inca o recomandare pentru cel mic .In Spania nu au ciorbe /supe si s-ar putea sa nu poata sa manince numai mincare uscata.
Cam atit deocamdata.
PS . Noi am facut deja vorbele sa rezervam un apartament  pentru 2 saptamini tot in Spania pentru luna iulie.Daca mai e nevoie de ceva mai zic.
Bafta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate