Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Constructie Casa D+P+M Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
pot spune ca am relativ noroc cu ei. parcela mea a fost dezmembrata dintr-o bucata de 3ha, impartita in vreo 27 de parcelute. Pe toata suprafata de 3ha am facut puz(noi la Iasi de vrei 10 ani nu avem PUG valabil si nici nu se vrea) si am stipulat doar d+p+1+m locuinte individuale. Spun relativ ca doar pe o latura se va construi anul acesta , pe celelalte 2 proprietarii nu se grabesc, iar gardul il impartim noi, insa la partea de utilitati va fi ma crunt deoarece dl. vanzator ne-a cam tras teapa, cel putin cu apa, deoarece trebuie sa facem proiect de aductiune apa  in conditiile in care apa era undeva la 30m fata de parcela mea. Prezenta retea nu mai permite nici un consumator... sunt curios si ce surpriza vom avea cu celelate. Dar suntem multi si hotarati:) bine...mai sunt si vreo 2 prosti dar asta e alta discutie:) pe care o sa o detaliez cand ajungem la partea de drum:)

#20
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Ar fi bine sa te interesezi de costuri bransamente..ca sa nu ai surprize..La ce distanta e curentul..gazul?..canalizare..cablu..etc?

La apa..astia au doar scuze..ca nu au presiune..si abureli..Nici nu trebuie presiune..doar sa-ti aduca apa la marginea terenului..ca apoi o duci cu mai departe cu presiune..

Pe la mine..e un teren..cu 2 proprietari..asa ca totul e posibil..

Edited by manghels, 19 April 2017 - 14:16.


#21
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
salutare! pana in prezent am primit o oferta pentru la rosu de 44.953 Euro, deci ar insemna 160 E/mp; invelitoarea Ruuki 4000 Euro(supraf 230mp), instalatii 5000 Euro, electrice 1500 Euro(legrand)
Vata+decorativa,   150 Ron mp
Zidaria-24.000Ron
Beton: 270 Ron(transport, pompa)* 185 mc
Fier: 125 T * 5 ron(fasonat, montat si legat)
lemn: 40 Mc * 750 Ron


Ce spuneti?

#22
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostGrime, on 21 aprilie 2017 - 16:35, said:

salutare! pana in prezent am primit o oferta pentru la rosu de 44.953 Euro, deci ar insemna 160 E/mp; invelitoarea Ruuki 4000 Euro(supraf 230mp), instalatii 5000 Euro, electrice 1500 Euro(legrand)
Vata+decorativa,   150 Ron mp
Zidaria-24.000Ron
Beton: 270 Ron(transport, pompa)* 185 mc
Fier: 125 T * 5 ron(fasonat, montat si legat)
lemn: 40 Mc * 750 Ron


Ce spuneti?

125 tone de fier ! Cam mult !
Vin si eu cu un sfat. Pretul pe metru patrat este orientativ. Ai perfecta dreptate nu e ok sa dai aceeasi bani si pentru terasa care pina la urma este o placa.
Mai corect daca e sa vorbim cinstit este cu deviz detaliat separate pe operatii si etape. Problema este ce constructor iti face asa ceva (si citi au interesul sa faca).

#23
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostGrime, on 21 aprilie 2017 - 16:35, said:

salutare! pana in prezent am primit o oferta pentru la rosu de 44.953 Euro, deci ar insemna 160 E/mp;
ar putea fi un cost realist...dar trebuie vazut ce materiale a prins constructorul...ma refer la calitate...

View PostGrime, on 21 aprilie 2017 - 16:35, said:

invelitoarea Ruuki 4000 Euro(supraf 230mp)
mi se pare cam scump ...aici este strict invelitaoarea sau e prinsa si folia,  jgheaburi, burlane?

View PostGrime, on 21 aprilie 2017 - 16:35, said:

instalatii 5000 Euro
daca nu discutam de IPAT atunci mi se pare mult

View PostGrime, on 21 aprilie 2017 - 16:35, said:

electrice 1500 Euro(legrand)
aici e cam putin bugetat

View PostGrime, on 21 aprilie 2017 - 16:35, said:

Zidaria-24.000Ron
asta ce e? materialul? manopera? cati mc de zidaria ai si ce tip de caramida?

View PostGrime, on 21 aprilie 2017 - 16:35, said:

Beton: 270 Ron(transport, pompa)* 185 mc
usor supraevaluat pretul...depinde de cat de departe este lucrarea fata de statia de betoane

View PostGrime, on 21 aprilie 2017 - 16:35, said:

Fier: 125 T * 5 ron(fasonat, montat si legat)
fierul fasonat e undeva la 3 lei/kg poate si mai ieftin...2 lei manopera mi se pare cam mult...

View PostGrime, on 21 aprilie 2017 - 16:35, said:

lemn: 40 Mc * 750 Ron
eu zic ca gasesti si la 700 ron/mc si uite dintr-un foc ai economisit 50x40=2000 lei...

#24
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
invelitoarea Ruuki 4000 Euro(supraf 230mp)- tot inclus manopera
instalatii 5000 Euro-+ ipat
Zidaria-24.000Ron- 70 mc-brikstone
fierul fasonat e undeva la 3 lei/kg poate si mai ieftin...2 lei manopera mi se pare cam mult..- mai jos de 3,5 fasonat nu am gasit, nefasonat 2,2 ron in februarie si acum 2,7-2,9

mai cautam oferte...

#25
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La fier sigur gasesti mai ieftin. In Prahova am gasit 2.76 lei kg fasonat - fier romanesc, tine cont. Este adus de la un producator din Focsani, nu mai retin numele - ceva cu Steel oricum, poate ii gasesti pe net sa intrebi daca au clienti pe langa tine.

#26
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Pentru invelitoare te mai pot eu ajuta eu cu un contact. Are preturi bune si mai si locuieste in zona.

Daca ai un plan fundatii, posteaza'l aici sa vedem cum le-a gandit proiectantul.

Edited by andbozo, 26 April 2017 - 14:26.


#27
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
salutare!
dupa indelungi cautari, negocieri, tepe ratate la "mustata" , am primit o oferta cat de cat decenta, aproape de adevar:) si care va avea modificari pe partea de nerulare unele piese prin cheltuieli indirecte si profit, fapt ce va duce la un pret la rosu de 48.000 Euro cu TVA. Atasez si oferta initial, dar se pare ca acesta este za winner.

Un constructor local destul de mare m-a ofertat la ROSU fara Zidarie si fara acoperis:)

Constructorul de acum spune ca pe langa fierul si plasa puse de proiectant ar mai fi necesar sa mai luam aprox 3 T pentru partea de deasupra terasei fiindca ei vor sa o inchida, fiind golul destul de mare. Betonul ar ajunge si pentru aceasta placa din calculele lor, insa ar mai exista optiunea de a inchide cu lemn.

cei care ati mai construit, cum vi se par preturile? din punctul meu de vedere, la materiale sunt sub pretul pietei, indicand ca nu si-au pus"capac" si acolo.

#28
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Ai uitat..atasamentul..

#29
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
si atasamentul.

intrebare1: ce parere aveti despre klinker? a montat cineva pe vata?

constructorul imi spune ca este destul de greu si in timp pot aparea probleme daca merg pe termoizolatie vata.  cu ce as putea inlocui klinkerul?

intrebare 2: am tot rascolit forumul pentru info ref la IPEL.  ma intereseaza fiabilitatea acesteia in timp si daca au avut probleme ref. la natura partoselii sub care este pusa. Intreb deoarece un prieten are pusa acest tip de incalzire in toata casa, fara alta sursa de incalzire si are probleme cu parchetul, in sensul in care se umfla si iese din click. aici s-ar putea sa fie si calitatea parchetului fiind o casa cumparata.

Attached Files


Edited by Grime, 08 May 2017 - 15:11.


#30
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Din ce-am rasfoit..parca era ceva montare armaturi la 4 ron si ceva (cu sau fara TVA?)..ala include si materialul / fierul? La fel..cheresteaua..850..pare cam mult..tre sa fie in stare super ca sa coste atat..dreapta..dimensiuni stas..fara pic de coaja...Altfel pare cam scump..prin targ am vazut ca incep preturile pe la 650..si urca..Betonul..B300 nu is la curent..dar cred ca urca pe la 290-300 cum ti l-a pus..

Nu stiu daca ai mentionat...ce caramida folosesti? de unde aduce betonul / ce statie? Ce izolatii sub placa 0 / elevatii? Intra si alea in costul asta la rosu?

Edited by manghels, 08 May 2017 - 16:35.


#31
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostGrime, on 08 mai 2017 - 13:27, said:

salutare!
dupa indelungi cautari, negocieri, tepe ratate la "mustata" , am primit o oferta cat de cat decenta, aproape de adevar:) si care va avea modificari pe partea de nerulare unele piese prin cheltuieli indirecte si profit, fapt ce va duce la un pret la rosu de 48.000 Euro cu TVA. Atasez si oferta initial, dar se pare ca acesta este za winner.

Un constructor local destul de mare m-a ofertat la ROSU fara Zidarie si fara acoperis:)

Constructorul de acum spune ca pe langa fierul si plasa puse de proiectant ar mai fi necesar sa mai luam aprox 3 T pentru partea de deasupra terasei fiindca ei vor sa o inchida, fiind golul destul de mare. Betonul ar ajunge si pentru aceasta placa din calculele lor, insa ar mai exista optiunea de a inchide cu lemn.

cei care ati mai construit, cum vi se par preturile? din punctul meu de vedere, la materiale sunt sub pretul pietei, indicand ca nu si-au pus"capac" si acolo.


Nu e treaba constructorului sa adauge sau sa scoata fier.....

#32
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
@BodCasa- este o lucrare suplimentara fata de proiect, deoarece deasupra terasei aveam un gol mult prea mare, gol care ar fi atras tot felul de pasari:) am decis sa il inchidem intr-un fel sau altul si sa facem tavan drept si nu direect sub acoperis in panta

@manghels- Ref. Armaturi este cu tot cu materiale, manofera, fara TVA-3.17; cherestea 750 RON- mai ieftin nu am gasit in zona iasului . Totul intra in pretul de la rosu, caramida Brikstone si betonul de la TVI. tu ce beton ai folosit?

#33
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am luat de la ELRO..dar nu stiu daca i-as recomanda mai departe..TVI ii mai bun..

#34
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
ELRo este fosta statie a lui Comanescu? ca tot si-a schimabt denumirea un ultimii ani

#35
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu inteleg despre ce gol peste terasa vorbesti. Vad in planuri la parter o terasa de 5mp la intrare. Unde intra 3 T de fier intr-o placa de beton? Ce dimensiune are (placa)?

#36
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostGrime, on 09 mai 2017 - 12:43, said:

ELRo este fosta statie a lui Comanescu? ca tot si-a schimabt denumirea un ultimii ani
Nu stiu sa-ti zic...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate