Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Constructie Casa D+P+M Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Fii tu sigur ca nu el e in pierdere :)

#74
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Sau inca nu ai ajuns la plata, atunci isi face si el calculul si posibil sa vezi altceva.

#75
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
Si poze cu zidaria. astept cofrarea stalpilor si probabil ca maine ii si turnam. in principiu sambata se apuca de placa peste parter.

Attached Files



#76
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
Stalpi turnati si decofrati. Ce parere aveti de primul"stalp"? Din pacate s-a turnat totul la mana b250 din statie. Ptr 5 mc nu a venit pompa.
Asta a fost ultimul stalp turnat si spunea constructorul ca e posibil sa fi prins ceva beton intarit si sa fifacut dop acolo. El zicea ca e remediabil cu nu stiu ce mortar de la mapei .

Stalpi turnati si decofrati. Ce parere aveti de primul"stalp"? Din pacate s-a turnat totul la mana b250 din statie. Ptr 5 mc nu a venit pompa.
Asta a fost ultimul stalp turnat si spunea constructorul ca e posibil sa fi prins ceva beton intarit si sa fifacut dop acolo. El zicea ca e remediabil cu nu stiu ce mortar de la mapei .

Attached Files



#77
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
lipseste cu desavarsire betonul acolo..pare ca n-ar fi fost vibrat deloc..pt ca 'dopul' incepe de mai sus..Este beton de reparatii insa acolo e de munca..cred ca trebuie spart tot ce iese afara si returnata bucata.

Cred ca brawnie..daca-l prinzi..poate sa-ti dea mai multe sfaturi..

Edited by manghels, 15 September 2017 - 08:02.


#78
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
Pentru cei care v-ati facut dren: cand se face acesta inainte sau in timp ce se fac trotuarele?
al mei contructor spune sa lasam casa asa cum este acum, adica sa terminam de dat cu smaclu, pus polistirenul si folia, iar in primavara cand ne apucam de trotuare sa facem si drenul, pentru ca, spunea el, atunci ca facem trotuarele sa stricam drenul prin tasarea cu compactarolul.
are logica ceea ce spune el, mai ales ca nici geo, nici structurist, nici arhitect nu mia-u dat dren de pus. Eu vreau sa-l fac ca "asa am citit" :)

#79
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
sa va zic una buna:)
azi ma duc pe santier ptr ca au terminat de adus tot fierul ptr grinzi, stalpi si placa peste etaj. Avand in vedere discutiile cu dirigintele de la etapa trecuta am zis sa ma bag si eu in seama. M-am uitat pe planse si apoi mi-am amintit o discutie despre grinzi cu 4 bare, cu 6 si cu 5 si stiu ca mi-a spus nenea constructorul ca sus am cu 5 bare.;
inarmat cu toate pustile la mine ma duc de dimineata colo si ii vad ca pun 6 bare la centuri. HA! v-am prins..bueeeey vedeti ca in proiect sunt 5 bare si nu 6, ia verificati si voi! ce ? lucrati dupa ureche? au sunat doreii la saf, ala cica mi-a dat dreptate si s-au apucat de scos cate o bara ca le-am spus ca eu nu platesc nimic in plus fata de deviz.
ajung la birou, beau cafeaua si ma uit din nou pe planse..si surpriza, eu ma uitasem pe cele de peste et1 nu cele de peste parter. cele de acum aveau 6 bare:) il sunt pe nenea si ala incepe sa se tureze, ca de ce ma bag, ca de ce  ii induc in eroare.
acu intrebarea mea este: doreii si el dupa ce lucreaza? daca s-au apucat de ceva ar trebui sa viseze unde e fiecare etrier, daramite din cate bare trebuie facuta o grinda, o centura. Clar ca lucreaza dupa ureche... dissapointed.

#80
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Daca safu se uita pe plansele care trebuie iti putea zice din prima ca n-ai dreptate. Probabil din graba..i-a scapat un detaliu...si s-a uitat si el pe primele planse ce i-au cazut in mana..
Pe de alta parte..safu ala..nu sta pe sant'er? Nu are un om acolo mai cu autoritate care sa raspunda de calitatea lucrarii?

Edited by manghels, 26 September 2017 - 14:58.


#81
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
el nu sta pe santier, sta pe santiere:) are omul de baza-dorel- dar el nu prea e cu plansele . face cum ii spune safu, care trece de cateva ori pe zi pe santier.
oricum, penibil!

#82
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Ar fi indicat sa aiba cate un om 'de incredere' pe santier care sa stie sa citeasca plansele..si care sa-i struneasca pe ceilalti. Asa ar evita situatiile de genul asta..sau "stai asa ca-l sun pe safu / stai ca nu raspunde..vedem maine ce si cum".

#83
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
Neata!
placa peste parter a fost turnata. Bineinteles, in aceasta etapa au fost"mici probleme" in sensul ca slpii de la parter au fost taiati la 3 m si nu mai aveau legatura cu cei de sus daca se turna grinda. toti stalpii au fost sudati in 4 puncte min 10 cm de sudura. treaba de 2 zile+alte rectificari din partea sturucturistului pe care le-a cerut pe partea de armatura(etrieri distantati, calareti pusi aiurea si taiati dimensiuni pe diferite)
placa a iesit ok, la fel si grinzile.
s-a inceput zidaria la etaj, insa cu o alta echipa de zidari de peste prut. nu prea te intelegi cu ei, dar sunt ascultatori. consturctorul i-a adus ca sa continue ei tot ce insemana interioare si finisaje..cica ar fi cei mai buni moldovenii astia pe partea de finisaje..o sa vedem

turnarea nu a fost lipsita de peripetii, in sensul ca un balcon nu a fost popit bine. 2 popi nu aveau puse sigurantele si sub ochii mei cand se turna cu 2 oameni pe balcon, cofragul incepuse sa faca un mare V. noroc  ca s-au miscat repede si erau vreo 9 la turnare si au pus alti poti si au indreptat.
sper ca in 2 zile sa termine zidaria, cofram stalpii si sa turnam pe joi..se anunta ploi.
mai raman grinzile si am terminat cu betonache.

Attached Files



#84
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Care-i susta cu stalpii aia de 3m care s-au sudat? De ce au ajuns sa fie de 3m?

#85
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
susta a fost ca o vita incaltata a taiat barlee de 12 la 3m in loc de 4 si turma s-a luat dupa el. si nimeni nu si-a dat seama pana sa vina dirigintele on site. Acum s-a remediat dar vitei i-a taiat 2 zile de salar si l-a pus sa plateasca chiria generatorului folosit ptr sudura. Cel pe care il avea acolo nu ducea.
in prima faza l-am acuzat ca a vrut sa nu aiba pierderi dar mi-a explicat ca ori le taia la 4 metri ori le taia la 3, tot acelasi numar de bare a avut..acu nu stiu ce sa zic, insa bine ca s-a observat, ca doreii vroiau sa faca legaturle stalpilor de grinzi, ceea ce-mi spunea structuristul ca in cazul unui cutremut s-ar fi petrecut forfecare.
oricum..noroc de diriginte si structurist care sunt pusi pe constructor si nu lasa loc de discutii

#86
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
stiu ca pozele sunt priceless, numai ca nu am avut cum aseara sa fac poze fiind intuneric.
de pricipiu au terminat zidaria la mansarda si urmeaza sa cofreze stalpii. au inceput sa pregateasca terenul pentru a turna pardoseala la demisol si sa se apuce de scari. ma duc la mansarda sa imi fac o idee de ce spatiu o sa fie si cum o sa se vada fiind trepte cu contratrepte si observ la demisol pe locul unde ar fi trebuit sa fie podestul de la scari un stalp proaspat crescut din pamnat. eu bulversat ma duc la dorei care apropos acu sunt moldoveni si eram sigur ca nu inteleg prea multe de ce ii intreb, insa decid sa imi incerc norocul si ii intreb de ce au pus stalpul ala. raspunsul a fost ca asa le-a spus safu'. se leaga oarcum, deoarece acolo trebuia sa fie un zid la care s-a renuntatdeoarce nu sustinea nimic si mi-a spus ca structuristul a fost pe acolo si a dat dispozitie sa se puna macar un stalp..
ajunge safu' si printre altele il intreb care e treaba cu nenea stalpul..asta se uita la mine perplex pret de cateva secunde bune(pe fata i se citea mirarea) si apoi incepe sa rada si sa ma ia la misto ca inca nu stiu sa fac diferenta intre o grinda si un stalp. eu confuz...o tin pe a mea ca e stalp, ca e facuta o gropa  si infipt individul acolo.. asta iar perplex se holba la mine. ii spun ca hai sa mergem sa vedem cu toate ca era bezna totala, ajungem la individul crescut si il apuca un ras isteric. il cheam ape ION moldoveanul si il face albie de porci.. asta ii axplicase sa sape pe lungile si sa puna grinda aia acolo ca sa pregateasca pentru scari, in schimb Dorel de moldova a trantit un stalp. concluzie este ca 99 % dintre dorei sunt praf, nu au nici o treaba cu acest domeniu, trebuie sa le deseneze ce au de facut. momentan stam pe tusa fiindca din 3 echipe pe care le avea de catre 10 oameni a reusit sa incropeasca una de 6 oameni..restul au fugit la facut vinul, la strans porumbul si alte activitati de toamna. azi era programata turnare de stalpi la mansarda si trebuia sa vina lemnul pentru acoperis..s-a amanat totul  fiind ca nu are cine sa vina:(
termenul de predare la rosu a fost decalat oficial pe data de 15 noiembrie...

#87
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Stalpul ala..era turnat..sau doar cofrat? Cum de nu l-a vazut nimeni pana acu? Eu unu stiam si cate caramizi zideau pe zi..M-am nascut cu ochi de soacra din pacate.
Grinda intoarsa in podest?..Sau la ce grinda te referi?

Cat priveste echipele..asta-i trendul...Fug aia care pe unde apuca..chiar si pt un ciubuc..si cand revin tre sa-i primeasca safu..pt ca duce lipsa de personal..

#88
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
nici nic:0 era infipta carcasa in pamant:)) da, e grinda de la podest, care spuneau ca o fac mai tarziu, de asta au lasat-o la urma.

e haos total cu acest consturctor. e depasit de situatie..prea multe santiere, asociatul s-a apucat de un side business care e destuld e profitabil se pare si l-a cam lasat singur pe santiere si cu doreii.
sper sa o scot la capat cu faza la rosu. am noroc, repet de diriginte si de structurist care sunt pusi pe treaba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate